Jak na stolicę europejską przystało, Madryt do tanich miast nie należy. Są jednak sposoby na to, aby zobaczyć największe atrakcje stolicy Hiszpanii zupełnie za darmo – wystarczy jedynie przeczytać poniższy wpis i dobrze zaplanować swój wyjazd :)
Czy zdarzyło Wam się kiedyś kupić super tanie bilety lotnicze, a potem okazywało się, że na miejscu wydacie krocie na noclegi, dojazdy, wejścia do muzeów itp? Z dużymi kosztami na miejscu trzeba się liczyć w wielu miastach, ale na szczęście są sposoby, aby zobaczyć całkiem sporo za darmo, o czym przekonaliśmy się właśnie w Madrycie.
Poniżej przedstawiamy Wam listę ciekawych miejsc, w tym również słynnych madryckich muzeów, do których możecie wejść zupełnie za darmo – wystarczy tylko wiedzieć kiedy.
W tym tekście przeczytasz o:
Atrakcje ogólnodostępne i darmowe
Zacznijmy jednak od tego, że w Madrycie jest wiele ogólnodostępnych miejsc takich jak place, parki czy kościoły, które pozwolą Wam poznać miasto, historię, kulturę, zwyczaje, czy po prostu zobaczyć jak żyją Hiszpanie w stolicy. Nie musicie na nie wydawać ani centa, a co więcej, są one wszystkie w tzw. “walking distance” więc można zaoszczędzić również na dojazdach.
Naszym numerem jeden jeśli chodzi o atrakcje na świeżym powietrzu jest Park Retiro – pięknie zaaranżowany park z ogrodami, zbiornikami wodnymi, rzeźbami i posągami. Mimo, że byliśmy pod koniec listopada, to jeszcze można było napawać się jesiennymi barwami, a nawet pozwolić sobie na chodzenie bez kurtek. Oczywiście, są tutaj atrakcje dodatkowo płatne jak na przykład przepłynięcie się łódką po stawie, ale i bez nich pobyt w parku będzie ciekawym doświadczeniem. W parku znajduje się przeszklony pawilon – Pałac Kryształowy (Palacio de Cristal), w którym odbywają się wystawy a wejście do niego jest darmowe.
Polecamy również Parque de la Montaña, gdzie znajduje się świątynia Debod oraz punkt widokowy na Pałac Królewski i katedrę oraz Parque Casa de Campo znajdujący się po drugiej stronie rzeki Manzanares.
Jeśli szukacie niekoniecznie spokojnych miejsc, a chcecie bardziej podziwiać przestrzeń miejską i architekturę, to wystarczy pójść na tętniący życiem Plaza Mayor i przejść się przylegającymi uliczkami. Polecamy również Plaza de la Puerta del Sol, gdzie jest równie głośno, gwarno i kolorowo. W ogóle, będąc w Madrycie trzeba się przyzwyczaić i oswoić z harmidrem i hałasem, który panuje niemalże wszędzie. Hiszpanie są głośni z natury, a tym bardziej może to na początku przeszkadzać, kiedy wchodzi się do ciasnych barów i restauracji. Niemniej jednak nie ma co się zrażać, warto wciskać się do tych samych miejsc, próbować tapas i lokalnych smakołyków :)
Za darmo, teoretycznie można również oglądać kościoły, ale zalecane jest zostawienie symbolicznego datku przy wejściu. Te, w których byliśmy i polecamy zajrzeć to: Katedra Almudena i krypty oraz Bazylika San Francisco el Grande.
Przejdźmy jednak do miejsc, gdzie z założenia trzeba płacić, ale jeśli tylko odpowiednio zorganizujemy nasz wyjazd, to do większości miejsc możemy wejść za darmo.
Darmowe muzea
Wiele muzeów w Madrycie można zobaczyć za darmo, trzeba jedynie wiedzieć kiedy. Nam nie udało się trafić do każdego za darmo i musieliśmy zapłacić za wejścia, ale wynikało to z faktu, że w Madrycie byliśmy tylko na weekend (a dokładniej to 3 pełne dni), a nie na cały tydzień.
Ponieważ zależy nam na przekazaniu Wam jak najbardziej rzetelnych i czytelnych informacji przygotowaliśmy poza spisem obiektów, również grafikę i mapę, które pomogą Wam w zaplanowaniu Waszego wyjazdu do Madrytu. Materiał zbieraliśmy przed naszym wyjazdem przeczesując zakamarki Internetu, a przygotowane zestawienia służyły nam jako pomoc w organizacji czasu na miejscu. Mamy więc nadzieję, że im Wam się przyda! :) Oczywiście informacje są aktualne na dzień publikacji wpisu, ale warto zawsze spojrzeć na oficjalne strony internetowe czy coś się nie zmieniło.
Zacznijmy od obiektów, które są dostępne za darmo tylko w wybranych dniach i godzinach (poniżej znajdziecie również bardziej czytelną grafikę i mapkę). Kilka z nich to topowe muzea, posiadające jedne z największych zbiorów na świecie, tym bardziej więc warto skorzystać z darmowego wejścia:
- Muzeum Prado (Museo Nacional del Prado) – od poniedziałku do soboty w godzinach 18:00-20:00, niedziela 17:00-19:00
- Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii (Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía) – poniedziałek, środa, czwartek, piątek i sobota w godzinach 19:00-21:00, niedziela 13:30-19:00
- Muzeum Thyssen-Bornemisza (Museo Thyssen-Bornemisza) – poniedziałek w godzinach 12:00-16:00
- Pałac Królewski (Palacio Real de Madrid) – od poniedziałku do czwartku w godzinach 16:00-18:00 w okresie zimowym, oraz w godzinach 18:00-20:00 w okresie letnim.
- Narodowe Muzeum Archeologiczne (Museo Arqueológico Nacional) – w sobotę w godzinach 14:00-20:00 oraz w niedzielę w godzinach 9:30-12:00
- Muzeum Narodowe Rzemiosł Artystycznych (Museo Nacional de Artes Decorativas) – bezpłatnie od 1 lipca do 31 sierpnia, w pozostałe miesiące w czwartek w godzinach 17:00-20:00, w sobotę 14:00-15:00 oraz w niedzielę 10:00-15:00
- Muzeum Sorolla (Museo Sorolla) – w sobotę w godzinach 14:00-20:00 oraz w niedzielę 10:00-15:00
- Królewska Akademia Sztuk Pięknych San Fernando (Museo de Real Academia de Bellas Artes de San Fernando) – we środę w godzinach 9:00-15:00
- Muzeum Stroju (Museo del Traje) – w sobotę w godzinach 14:30-19:00 oraz w niedzielę 10:00-15:00
- Pałac Królewski El Pardo (Palacio Real de El Pardo) – w środę i czwarek w godzinach 15:00-18:00 w okresie zimowym, oraz w godzinach 17:00-20:00 w okresie letnim.
- Narodowe Muzeum Antropologiczne (Museo Nacional de Antropología) – w sobotę w godzinach 14:00-20:00 oraz w niedzielę 10:00-15:00
- Muzeum Lázaro Galdiano (Museo Lázaro Galdiano) – od wtorku do soboty w godzinach 15:30-16:30, niedziela 14:00-15:00
- Muzeum Romantyzmu (Museo del Romanticismo) – w sobotę w godzinach 14:00-18:30 w okresie zimowym, oraz w godzinach 14:00-20:30 w okresie letnim, niedziela 10:00-15:00
- Muzeum Cerralbo (Museo Cerralbo) – w czwartek w godzinach 17:00-20:00, w sobotę 14:00-15:00 oraz w niedzielę 10:00-15:00
Poniżej znajdziecie wspomnianą grafikę z rozkładem, kiedy które muzeum możecie zobaczyć za darmo:
I obiecana mapka z muzeami wypisanymi powyżej:
Warto również wspomnieć, że w Madrycie są muzea darmowe przez cały rok i możemy do nich wejść o każdej porze otwarcia nie wydając nawet jednego Euro. Mimo, że są trochę mniej popularne, to warto zapoznać się z ich ofertą i w miarę możliwości i zainteresować również zajrzeć do:
- Muzeum Historii Madrytu (Museo de Historia de Madrid)
- Mennica Narodowa, Muzeum Historii Pieniądza (Museo Casa de La Moneda)
- Muzeum Straży Pożarnej (Museo de los Bomberos)
- Muzeum Korridy (Museo Taurino)
- Dawna Stacja Metra Anden 0 – może nie jest to typowe muzeum, ale poza zabytkową i niedziałającą już stacją metra Chamberí znajduje się tutaj wystawa dotycząca historii metra w Madrycie.
- Muzeum Sztuki Publicznej (Museo de Arte Público) – nietypowe muzeum, bo znajdujące się w przestrzeni publicznej, stąd też otwarte 24h/7.
- Muzeum Sztuki Współczesnej (Museo de Arte Contemporáneo)
- Muzeum Początków Madrytu i Muzeum Świętego Izydora (Museo de los Origenes. Museo de San Isidro)
- Muzeum Biblioteki Narodowej (Museo de la Biblioteca Nacional)
- Drukarnia Miejska (Imprenta Municipal-Artes del Libro)
- Dom Lope de Vegi (Casa Museo Lope de Vega) – wymagana wcześniejsza rezerwacja
- Muzeum, Dom Cervantesa (Museo Casa Natal de Cervantes)
- Muzeum ABC Rysunku i Ilustracji (Museo ABC de dibujo e ilustración)
- Muzeum Górnictwa/Minerałów (Museo Geominero)
- Muzeum Morskie (Museo Naval) – wstęp bezpłatny, ale zalecany jest dobrowolny datek w wysokości 3 euro.
- Muzeum Afryki (Museo Africano)
- Muzeum ICO (Museo ICO)
- Zamek Alameda (Castillo de la Alameda) – ruiny zamku z XV wieku.
Podsumowanie
Bardzo nas zaskoczyło ile jest miejsc w Madrycie, gdzie przy odrobinie dobrej organizacji wyjazdu można skorzystać za darmo. Tym bardziej, że wśród takich obiektów są jedne z popularniejszych muzeów na świecie!
Mamy nadzieję, że zebrane przez nas informacje pomogą Wam w jak najlepszym wykorzystaniu pobytu w stolicy Hiszpanii.
W których muzeach byliście? A może coś pominęliśmy?
W planowaniu tanich wyjazdów niezmiennie wspiera KAYAK.pl, z którym wybraliśmy się do Madrytu! Możecie tutaj zarezerwować zarówno noclegi jak i przeloty :)
Polecamy Wam również nasz poprzedni wpis o tym co warto jeszcze zobaczyć w Madrycie, więcej wpisów o Hiszpanii oraz nasz film na YouTubie:
Źródła: Przewodniki po Madrycie Lonely Planet i National Geographic; Materiały z informacji turystycznej; Materiały zbierane na miejscu, w muzeach oraz oficjalne strony internetowe muzeów oraz www.esmadrid.com i www.culturaydeporte.gob.es