W jednym z ostatnich wpisów wspominaliśmy o tym jak bardzo, podczas naszej wyprawy na Islandię, zależało nam na zobaczeniu zorzy polarnej. Udało się! Jedno z marzeń na naszej liście życzeń mogliśmy już odhaczyć :)
Podaliśmy tam również link do dwóch stron, które służyły nam pomocą w określeniu czy jest w ogóle szansa na zobaczenie zorzy polarnej. Jak jednak je poprawnie czytać? Znajdziecie tutaj krótką instrukcję, aby nic nie pominąć.
Sam wpis o zorzy polarnej na Islandii znajdziecie tutaj :)
W tym tekście przeczytasz o:
Prognoza zorzy polarnej
Zacznijmy od mapy Icelandic Met Office (dostępnej pod tym linkiem), która jest zdecydowanie najprostsza i daje nam wszystkie niezbędne informacje jeśli chodzi o prognozę zorzy polarnej.
To co można wyczytać z powyższej mapy, to dobra wiadomość dla nas! W czwartek rano będzie spora szansa na zobaczenie zorzy polarnej nad dużą częścią Islandii! Ale jak to odczytać?
Zachmurzenie a widoczność zorzy polarnej
Kolory na mapie oznaczają nic innego jak prognozowany poziom zachmurzenia. Białe pole oznacza niebo bezchmurne (zgodnie ze skalą na mapie 0/8). Najjaśniejszy zielony kolor, to małe zachmurzenie rzędu 2/8 nieba. Najciemniejszy zielony, widoczny po prawej stronie mapy i w lewym górnym rogu to pełne zachmurzenie.
Czyli im ciemniej tym dla nas gorzej. Czemu? Ponieważ zorza polarna występuje na dużych wysokościach, ponad chmurami. Nie musice mieć jednak czystego nieba, aby ją zobaczyć. Gdy my obserwowaliśmy zorzę polarną prognozy mówiły nawet o średnim zachmurzeniu, co zresztą widać na naszych zdjęciach. Trochę to utrudniało, ale bez przesady :)
Oczywiście jak to z prognozą, wszystko może się zmienić w każdej chwili. Zawsze warto sprawdzić prognozę tuż przed zmierzchem, aby wiedzieć czy warto polować. Ta prognoza jednak wygląda bardzo optymistycznie jeśli chodzi o chmury.
Aktywność zorzy polarnej
Chmury to jednak nie wszystko. Wspaniali metrolodzy przewidują siłę z jaką będzie występować zorza polarna. To z kolei zależy od wielu czynników, głównie oczywiście od aktywności Słońca.
Powyższa prognozy daje nam ocenę 3, w skali 0-9. Wbrew pozorom to wynik bardzo dobry. Ale już tłumaczymy…
Generalnie skala ta jest oczywiście umowna. Niezależnie od tego czy mamy 0, czy 9, szansa na zobaczenie zorzy polarnej istnieje zawsze. Zgodnie z tym, co mówili nam gospodarze u których spaliśmy, największa szansa występuje już od poziomu 3-4. Mając 5 na skali, mamy już prawie pewne, że (o ile nie ma chmur) zobaczymy wymarzone światełka. Skala 7-9 jest bardzo rzadko osiągana. Mimo to nie gwarantuje nam ona też tego, że zobaczymy zorzę.
Zresztą zorzę bardzo trudno upolować. Niezależne od wyniku na skali zorza może być widoczna tylko 5 minut lub 5 godzin. Może się pojawić tuż po zmroku lub dopiero nad ranem. Może być po prostu biała (najgorzej) lub zielona, fioletowa albo czerwona. Jeszcze rzadziej zdarza się, że kolory się zmieniają i falują.
Kiedy jest największa szansa na zobaczenie zorzy polarnej?
Reasumując. Jeżeli na skali “Aurora forecast” widzicie 1, a niebo jest totalnie bezchmurne, już warto polować na zorzę. Bardziej liczy się bezchmurne niebo niż poziom skali. Niemniej im większy, tym większe szanse. Nam udało się zobaczyć zorzę przy skali 3 i średnim zachmurzeniu (choć musimy jeszcze nauczyć się robić lepsze zdjęcia w nocy ;-)).
Inne prognozy
W trakcie naszej podróży po Islandii korzystaliśmy też z kilku aplikacji na Androida. Nie były one jednak bardziej przydatne niż powyższa strona. Dlatego też nie będziemy o nich tutaj wspominać.
Warta uwagi natomiast jest jeszcze ta strona, posiadająca jeszcze więcej (mniej i bardziej skomplikowanych) informacji z różnych źródeł o prognozie krótkoterminowej, nawet do jednej godziny.
Poza kolorowymi wskaźnikami pokazującymi obecny stan oraz krótkoterminową prognozę siły zorzy polarnej, warta uwagi jest również mapa z obecnym wskaźnikiem prawdopodobieństwa (live!) wystąpienie zorzy polarnej, która dostępna jest również bezpośrednio pod adresem: http://www.swpc.noaa.gov/products/aurora-30-minute-forecast
Poniżej możecie znaleźć jej wersję online:
Powyższa grafika pokazuje obecny stan!
Mapa ta jest bardzo intuicyjna i co najważniejsze łatwa w czytaniu. Poza tym pokazuje dane praktycznie online.
Ważne! Mapa ta nie uwzględnia zachmurzenia, które można sprawdzić na pierwszej stronie, o której pisaliśmy.
Im bardziej czerwony kolor tym większa szansa na zobaczenie zorzy polarnej. Czerwona linia określa natomiast miejsce, w którym widoczna powinna być zorza polarna. Nie dajcie się jednak zwieść. Nawet jeśli powinna być ona widoczna z prawej strony, rozglądajcie się dookoła. Tak było też w naszym przypadku, gdy my polowaliśmy na zorzę polarną :)
Udanych łowów! :-)
Pozostaje nam nic więcej, jak życzyć Wam udanych łowów!
Polecamy Wam również nasz wpis: Islandia – nasze praktyczne podsumowanie.
Dajcie znać w komentarzach czy udało Wam się kiedyś zobaczyć zorzę, niekoniecznie na Islandii.
Jeśli macie jakieś pytania, również śmiało możecie je zadawać :)