Valletta to miasto, które bije na głowę inne stolice liczbą zabytków na metr kwadratowy! Na niecałym kilometrze kwadratowym, który zajmuje stolica Malty, jest aż ponad 300 zabytków, co jest najczęściej pojawiającą się informacją podawaną przez przewodniki i inne blogi. Dzisiaj zapraszamy Was w podróż po obecnej stolicy tego wyspiarskiego państwa, pokażemy Wam najważniejsze atrakcje Valletty.
[Aktualizacja] Trochę już czasu minęło od naszego wyjazdu na Maltę, wiec czas najwyższy na aktualizację. Zweryfikowaliśmy wszystkie informacje o których pisaliśmy wcześniej, rozwinęliśmy opisy i wzbogaciliśmy wpis o porady praktyczne, aby był jeszcze bardziej przydatny.
Malta to państwo na Morzu Śródziemnym, na południe od Sycylii, które jest popularnym kierunkiem wakacyjnym wielu Polaków. Przed wyjazdem ktoś powiedział nam, że Malta “to tylko dwie ulice na krzyż”. Nie możemy się jednak z tym zgodzić (potwierdzamy – dróg jest trochę więcej ;) ). Porównywana do Majorki i Ibizy jako cel podróży imprezowiczów, stała się również naszym celem – i to nie imprezowy charakter wyspy skłonił nas do odwiedzenia Malty.
Malta to nie tylko jedna wyspa, ale archipelag składający się wyspy głównej – Malty oraz Gozo, Comino i kilku mniejszych wysepek. Historia Malty jest bardzo długa i burzliwa, ponieważ wyspy położone były na głównych szlakach morskich w basenie Morza Śródziemnego i wiele władnych ubiegłych czasów chciało mieć tutaj swoją “bazę wylotową” (Fenicjanie, Rzymianie, Arabowie, Kartagińczycy, Brytyjczycy itp). Wpływ wielu kultur widać na każdym kroku, zadziwia również liczba zabytków znajdujących się na wyspach (320 zabytków jest w samej stolicy!).
Aktualnie Malta jest taką Małą Brytanią – to właśnie z Wielkiej Brytanii jest tutaj najwięcej turystów, jeździ się po lewej stronie, a język angielski jest tutaj językiem urzędowym (obok maltańskiego).
Na Malcie spędziliśmy tydzień. Był to tydzień średnio intensywny. Było trochę zwiedzania, ale znalazł się również czas na plażowanie. W tym wpisie jednak chcielibyśmy skupić się na stolicy Malty – jednym z pierwszych wyborów jeśli chodzi o atrakcje inne niż odpoczynek na plaży.
W tym tekście przeczytasz o:
Valletta – stolica Malty
Valletta jest obecną stolicą Malty i pomimo, że zajmuje niecały kilometr kwadratowy to znajduje się tutaj aż 320 zabytków i cała jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Tak, Valetta jest malutka, co może niektórych dziwić, bo patrząc na mapę Malty, można by pomyśleć, że cała północno-wschodnia część to stolica wyspy, jednakże administracyjnie Valetta to tylko część tej “aglomeracji”.
I tak, tuż obok mamy miejscowości takie jak Sliema, Gżira oraz najbardziej imprezowe St Julian’s. Tak naprawdę spacerując nabrzeżem nawet nie wiemy kiedy znajdziemy się nagle w innej miejscowości. Dlaczego o tym piszemy? Bo na Malcie nie trzeba szukać noclegu w samej stolicy, a wręcz to odradzamy.
W wymienionych powyżej miejscowościach jest multum hoteli, gdzie można nocować, a dzięki tutejszej komunikacji miejskiej bez problemu dojedziecie zarówno do Valetty jak i na koniec wyspy (chociaż może to “bez problemu” jest trochę na wyrost… ale o tym innym razem). Niemniej jednak, nocleg w tej okolicy polecamy jeśli nastawiacie się głównie na zwiedzanie, a nie plażowanie (chyba, że nie przeszkadzają Wam kamieniste plaże, ale na Malcie jest kilka ciekawszych miejsc do odpoczynku nad brzegiem morza).
W mieście/dzielnicy Sliema, Gżira i St Julian’s znajdują się również liczne bary i restauracje, a życie toczy się tutaj 24 godziny na dobę (miejsca te wręcz ożywają po zmroku).
Jeśli chodzi o sam dojazd do Valletty, to tuż u bram miasta (Valletta City Gate) jest dworzec autobusowy i jeżeli podróżujecie komunikacją miejską po wyspie to właśnie stąd zaczniecie zwiedzanie Valletty. Warto to miejsce zapamiętać i rozeznać się w odjazdach autobusów, bo stanowi to główny punkt przesiadkowy na wyspie. My nocując w Sliemie często jechaliśmy na dworzec autobusem, aby przesiąść się tutaj do kolejnego autobusu jadącego w inne zakątki Malty.
Sama Valletta nie jest dużym miastem, spokojnie do przejścia na pieszo, ale jednak warto dodać, że wiele tutaj wzniesień i ciągłe chodzenie w górę i w dół może zmęczyć, a szczególnie jeśli planujecie przyjazd w wakacyjnym sezonie, kiedy jest naprawdę gorąco. Niemniej warto odkrywać to miasto nieśpiesznie, na pieszo (pamiętajmy, że ruch samochodowy jest tutaj dostępny tylko dla mieszkańców).
Valletta – atrakcje stolicy Malty
Co nam szczególnie utkwiło w pamięci? Jaki obraz Valletty mamy przed oczami, gdy myślami wracamy na Maltę? Przede wszystkim widok ze Sliemy na stolicę, w którym dominują mury Fortu St Elmo oraz kopuła Bazyliki Matki Bożej z Góry Karmel (Kościół Karmelitów).
Zanim jednak do nich się dotrze należy przejść niemalże przez całe miasto.
Jak już wspomnieliśmy wyżej, zwiedzanie można rozpocząć od miejsca gdzie dojeżdżają autobusy miejskie. Miejsce to jest bardzo charakterystyczne, poza wieloma autobusami znajduje się tutaj fontanna Trytona, punkt informacji turystycznej i Brama do miasta (Valletta City Gate).
Przekraczając tą bramę wkraczamy do miejsca, gdzie ciężko oderwać wzrok od licznych zabytków, chociaż brama to pojęcie trochę na wyrost – jest to obecnie po prostu wejście do miasta. Po jej przekroczeni, to niepozorne na mapie miasto oczaruje zabudowaniami, architekturą, historią…
Plac Teatru Królewskiego
Idąc w głąb miasta, po przejściu krótkiego odcinku, po prawej stronie pojawia się Plac Teatru Królewskiego (Pjazza Teatru Rjal) – jest to teatr na świeżym powietrzy który został otwarty w 2013 roku w miejscu dawnego budynku Opery Królewskiej z wykorzystaniem ruin, które pozostały po nalocie bombowym w 1942 roku.
Obecnie jest to miejsce różnych wydarzeń i koncertów ale jeszcze w 2006 roku budynek Opery miał być przebudowany na siedzibę Parlamentu. Pomysł ten jednak nie spotkał się z dużym poparciem i postanowiono ostatecznie, aby Parlament znajdował się w zupełnie nowym budynku tuż obok teatru (w ramach projektu przebudowano też Bramę Miasta).
Mimo, że jest to nowy obiekt w Valletcie, bryłą zupełnie wyróżnia się z historycznych budynków, to zaprojektowano go tak, aby kolorystyka wpasowała się w otoczenie. Niemniej jednak naszym zdaniem w takich zabytkowych miejscach bardziej powinno się stawiać na zaadaptowanie istniejących budynków niż stawianie nowoczesnych budynków na historycznych placach (swoją drogą budowa nowej siedziby Parlamentu kosztowała ok. 90 mln euro!).
Konkatedra pw. św. Jana Chrzciciela
Spacerując uliczkami Valletty na pewno Waszą uwagę przykuje duża liczb kościołów – na niecałym kilometrze kwadratowym jest ich aż 28 (ciekawostką jest też że na Malcie i Gozo jest aż 359 kościołów!)[źródło]. Najbardziej okazałym jest konkatedra pw. św. Jana Chrzciciela i gorąco zachęcamy aby wejść do środka, bo kryje niesamowite wnętrza. Detaliczne zdobienia, obrazy, przepych, podłoga z płytami nagrobnymi blisko 400 rycerzy zakonnych i wielkich mistrzów zakonu – jest to zdecydowanie jedna z piękniejszych świątyń jakie widzieliśmy! Wejście jest płatne, ale zdecydowanie warto!
Bilety: osoba dorosła – 15 euro, bilet ulgowy – 12 euro, dzieci poniżej 12 roku życia wchodzą za darmo.
Górny i Dolny Ogród Barrakka
W małej stolicy znalazło się miejsce na oazy zieleni: Górny i Dolny Ogród Barrakka (Upper i Lower Barracca Gardens) to dwa osobne ogrody oferujące trochę cienia oraz widoki na zatokę oraz znajdujące się po drugiej stronie zatoki miasta. Oba to miejsca są idealne na odpoczynek: są tutaj ławki, fontanny, można napić się kawy. Na szczególną uwagę zasługuje Ogród Górny, bo poniżej niego jest taras z armatami, z których odbywają się wystrzały (dwa razy dziennie).
Ogrody zwiedza się za darmo.
Narodowe Muzeum Archeologiczne
Wśród muzeum wymienić należy na pewno dumę Malty – Narodowe Muzeum Archeologiczne, gdzie na kilku piętrach można oglądać rożne eksponaty prezentowane okresami z których pochodzą, a najbardziej znanym z nich jest rzeźba: Maltańska Wenus.
Bilety: osoba dorosła – 5 EUR, bilet ulgowy – 3,5 EUR, dzieci poniżej 6 roku życia wchodzą za darmo.
Pałac Wielkiego Mistrza
Malta przez ponad dwa stulecia była pod rządami Zakonu Joannitów, a Valletta nosi nazwę od nazwiska jednego z mistrzów zakonu – Jean Parisot de la Valette. Historia miasta jest mocno związana z zakonem i jest kilka miejsc, gdzie można zobaczyć pozostałości po zakonie i jego historię.
Jednym z nich jest Pałac Wielkiego Mistrza – imponujący budynek, w którym obecnie urzęduje prezydent (do 2015 roku był on siedzibą Parlamentu). Pałac był udostępniony dla zwiedzających, którzy mogli zajrzeć na dziedziniec, do komnat, zobaczyć zbrojownie, ale obecnie jest tymczasowo zamknięty (polecamy za to odbyć wycieczkę wirtualną na Google Street View ;) )
Fort Św. Elma
Warto też udać się w kierunku Fortu Św. Elma – znajduje się on na krańcu półwyspu Sciberras i został zbudowany w 1552 roku przez zakon. Odegrał on kluczową rolę, kiedy odpierał atak Turków osmańskich przez aż 28 dni (ostatecznie został zdobyty ale koniec końców zyskany czas pozwolił lepiej przygotować inne punkty i zdążyły dotrzeć posiłki z Hiszpanii, a Turcy zostali pokonani).
W budynku znajduje się Narodowe Muzeum Wojny (wejście jest płatne: osoba dorosła – 10 EUR, bilety ulgowe – 5,50 – 7,50 EUR, dzieci poniżej 5 lat wchodzą za darmo).
Malta Experience
Polecamy również udać się na Malta Experience – jest to pokaz multimedialny ukazujący burzliwą historię archipelagu. Najlepiej zajrzeć tutaj na początek zwiedzania Malty, bo daje ciekawą perspektywę na dalsze odkrywanie wyspy (bilet normalny – 16 EUR, bilety ulgowe – 6 – 11,5 EUR, dzieci do 4 lat wchodzą za darmo).
Co jeszcze warto zobaczyć w Valletcie?
Chociażby Siege Bell War Memorial upamiętniający obronę Malty i śmierć około 7000 osób w trakcie II wojny światowej, wojenną kwaterę (Lascaris War Rooms), Kościół Matki Boskiej Zwycięskiej, ProKatedrę św. Pawła oraz kościół Karmelitów.
Oczywiście nie ograniczajcie się tylko do tej listy. Warto Vallettę zwiedzać po swojemu – zaglądać w różne uliczki, podziwiać charakterystyczne galarije, czyli balkony, przyglądać się wielu rzeźbom…
Valletta – mapa atrakcji
Poniżej znajdziecie mapkę z zaznaczonymi wszystkimi atrakcjami Valletty. które opisaliśmy dla Was w tym wpisie:
Mdina czy Valletta?
Jeżeli interesuje Was historyczna, zabytkowa Malta, to warto zobaczyć również Mdinę, czyli dawną stolicę Malty. Oba miasta są zabytkowe, chociaż różne i według nas zamiast zastanawiać się które odwiedzić, to po prostu najlepiej znaleźć czas na oba.
Z jednej strony tętniąca życiem La Valletta, a z drugiej cicha i spokojna Mdina. Będąc w sezonie to w Vallettcie było głośniej, gwarniej, a uliczkami przewijało się mnóstwo turystów. W Mdinie, w tym samym czasie było zdecydowanie luźniej i mniej tłoczno.
Osobiście, jeżeli mielibyśmy jednak wybierać tylko jedno, to nasz wybór pada na Mdinę – miasto wyjątkowe, które zapada w pamięć.
Informacje praktyczne
Pogoda w Vallettcie
W Valletcie podobnie jak w całej Malcie, w lecie jest bardzo gorąco, temperatury sięgają 30°C w miesiące wakacyjne (tak od połowy czerwca do połowy września). Najcieplejszy jest sierpień, kiedy to średnie temperatury są pomiędzy 23°C a 32°C. Opady w tym okresie (wakacyjnym) również są najniższe w roku.
Najzimniej na Malcie jest od grudnia do marca – wtedy to średnie temperatury w Vallettcie są poniżej 18°C (najzimniejszym miesiącem jest luty). Najwięcej opadów jest w grudniu.
Dane na podstawie: Weatherspark.com
Gdzie nocować na Malcie? Noclegi w Vallettcie?
Gdzie nocować w Vallettcie? Polecamy poza nią ;)
Jak już wspomnieliśmy na początku wpisu, wokół jest kilka mniejszych miejscowości równie dobrze skomunikowanych z resztą wyspy, a przy tym tańszych i mniej obleganych przez odwiedzających. Niestety, w sezonie noclegi są dość drogie (nawet te w gorszym standardzie) i ciężko z dostępnością. Jeśli więc macie taką możliwość to polecamy rezerwację z wyprzedzeniem.
Poniżej kilka propozycji (dla porównania dodajemy również kilka obiektów z Valletty):
- Grand Hotel Excelsior
Adres: Great Siege Road, FRN 1810 Valletta
Ceny: od 681 zł za pokój dwuosobowy
Link: https://r4b.link/booking-excelsior - Osborne Hotel
Adres: 50 South Street, VLT1101 Valletta
Ceny: od 756 zł za pokój dwuosobowy
Link: https://r4b.link/booking-osborne - Valletta Lucente Guest House
Adres: 20 St. Lucia’s Street, VLT 1186 Valletta
Ceny: od 718 zł za pokój dwuosobowy (śniadanie wliczone w cenę).
Link: https://r4b.link/booking-lucente - Amery House
Adres: 27 Amery Street, SLM 1704 Sliema
Ceny: od 427 zł za pokój dwuosobowy (śniadanie wliczone w cenę).
Link: https://r4b.link/booking-amery - Pebbles Boutique Aparthotel
Adres: 88-89 The Strand, SLM 1022 Sliema
Ceny: od 250 zł za pokój dwuosobowy
Link: https://r4b.link/booking-pebbles - Chapter 5 Hotel
Adres: Mgr Dandria 58-56 Chapter 5, XBX 1531 Taʼ Xbiex
Ceny: od 240 zł za pokój dwuosobowy
Link: https://r4b.link/booking-chapter - J’Me Boutique Hotel (tylko dla dorosłych!)
Adres: 43, Birkirkara road, STJ 1304 St. Julian’s
Ceny: od 404 zł za pokój dwuosobowy (śniadanie wliczone w cenę)
Link: https://r4b.link/booking-jme
Dojazd do Valletty
Bez względu gdzie nocujecie na wyspie, dojazd do stolicy nie powinien sprawić Wam problemu. Jak już wspomnieliśmy na początku, niemalże pod Bramą do Miasta znajduje się przystanek przesiadkowy komunikacji miejskiej – Valletta Bus Terminal (przemieszczanie się autobusami po wyspie jest najtańszą opcją).
Rozkład jazdy autobusów jest dostępny tutaj.
Do Valletty można również dopłynąć promem, który kursuje co pół godziny ze Sliemy.
Do stolicy Malty nie można wjeżdżać samochodem, jeśli więc podróżujecie wynajętym samochodem należy zaparkować go na jednym z dużych parkingów poza Vallettą.
Nasza opinia o Vallettcie
Valletta to według nas miasto, które trzeba odwiedzić będąc na Malcie. Zdecydowanie największe wrażenie zrobiła konkatedra pw. św. Jana Chrzciciela, a przede wszystkim jej wnętrza. Polecamy na początek zajrzeć do Malta Experience aby poznać historię archipelagu i bardziej świadomym_ą zwiedzać poszczególne części nie tylko Valletty, ale całej wyspy.
Koniecznie przeczytaj również: Malta – kilka przydatnych informacji.
Na koniec polecamy Wam galerię zdjęć: