Japonia – dzien 3, Nikko i Shinkansen | Ready for Boarding
Japonia

Japonia – dzień 3, Podróż Shinkansenem do Nikko

Japonia, Nikko


Komentarze

 • bogna

  Jeśli chodzi o Tokio – kupuje JR pass i jeżdzę pociągami. Ale jeśli chodzi o samo tokio to osobno kupuje jakiś bilet np na cały dzień aby poruszać się po mieście? Czy to jest drogie? I ta przesiadka do Nikko na Utsunomiya. To osobny, inny pociąg? Jeśli tak to bilety w kasie należy zakupić zapewne.

  • Tak! Podróż do Nikko, z przesiadką na Nikko Line, w Utsunomiya.
   Jeśli masz JR Pass, nie potrzebujesz biletu (no chyba, że rezerwację miejscówki na Shinkansena.
   My jeżdżąc po Tokio korzystaliśmy z metra kupując bilet na cały dzień.

 • Stanisław Siciński

  Cześć

  W związku z wycieczką zaplanowaną na Październik, powiedzcie mi proszę, czy na Nikko powinienem zarezerwować cały dzień? Czy spokojnie mogę pozwiedzać Tokio i wyjechać do Nikko koło 11?

  Pozdrawiam i biorę się za czytanie kolejnych waszych dni z wycieczki :)

  • To wszystko zależy od tego ile i jak szybko chcesz zwiedzać. My wyjechaliśmy około 9.00 z Tokio, na miejscu byliśmy 4-5h. Była niestety brzydka pogoda, gdyby było ładniej pewnie zeszłoby nam trochę więcej czasu. Więc przy dobrych wiatrach, jeśli wyjedziesz o 11 to powinieneś zobaczyć wszystkie najważniejsze atrakcje :)
   Udanej wycieczki!

 • Nell Przybylska

  I jeszcze jedno pytanko mam: czy jadąc z Tokio do Nikko musieliście przesiadać się w Utsunomiya? Oczywiście korzystając z Japan Rail Pass. Znalazłam gdzieś informację, że na bezpośredni pociąg do Nikko Japan Rail Pass nie obowiązuje…

  • Tak, przesiadaliśmy się na Utsunomiya Station skąd przesiedliśmy się na JR Nikko Line, które jechało już bezpośrednio do Nikko. Kojarzę, że był bezpośredni pociąg, ale były to rzadsze połączenia i opcja przez Utsunomiya Station dawała wiele możliwości czasowych.

 • Nell Przybylska

  Cześć,

  Czy z Nikko pojechaliście prosto do Kamakury? Czy nocowaliście po drodze w Tokio? I druga sprawa – czy rezerwacje na pociągi można zrobić przez internet (posiadam Japan Rail Pass) czy dopiero na dworcu?

  • Nie. Nikko byliśmy jednego dnia, w Kamakurze drugiego. W między czasie mieliśmy jeszcze cały czas ten sam nocleg w Tokio. Później dopiero z Kamakury jechaliśmy przez Yokohamę do Kioto :)

  • moto mat

   Witam, czy rezerwacje na pociąg trzeba robić w dniu jazdy pociagiem czy mozna wczesniej.

  • Można wcześniej :)

  • I jeśli chodzi o rezerwacje, tylko na dworcu. Ale na krótsze trasy (Tokio-Nikko) nie ma potrzeby rezerwacji. Na dłuższe (Tokio-Kioto) lepiej nie ryzykować ;)

  • jacek

   a co to znaczy, zę rezerwujesz miejsce lub nie? Jeśli nie zarezerwujesz to chyba nie oznacza to, że stoisz podczas podróży? Napisz o co chodzi z tą rezerwacją.

  • Jacek, nam ta sytuacja nigdy się nie przytrafiła, abyśmy nie mieli rezerwacji a pociąg był w pełni załadowany :)
   Potencjalnie tak, jeśli nie masz miejscówki i nie ma już wolnych miejsc w wagonie bez rezerwacji to masz miejsce stojące.

  • jacek

   hmmm…rozważam zakup JR Pass, ale cały czas się waham, czy mi sie to opłaci, bo nie chciałbym później „na siłę” jeździć pociągami, czy kolejkami byleby tylko nie być ” w plecy ” na JR Passie. Planuję pobyt w Tokio przez 8 dni z wyjazdem do Kioto ( i tu muszę wiedzieć jaka jest cena takiego połączenia bez JR Pass). Zapewne samym tym jednym przejazdem nie zredukuję kosztów posiadając JR Pass, ale mam tez w planie pojechanie do podtokijskiej Kamakury, może też do Kawasaki i Yokohamy ( liczę na to, że tę trasę ze zwiedzaniem, moge zrobić w jeden dzień. Poza tym czeka mnie jedna podróż N’Express z Narity do Tokyo, która to też kosztuje ok 50/60 zł. Oczywiście pozostaje poruszanie się po Tokio zamiast metrem , kolejka Yamanote, która wchodzi w zakres JR Passa. Pewnie minimalnie zyskam kupując go, juz sam nie wiem. Jak to widzisz ? :-)

  • W temacie o JRP ( http://www.readyforboarding.pl/wskazowki-praktyczne/podrozowanie-po-japonii-z-jrp-czyli-jr-pass.html ) opisaliśmy wszystko dokładnie. Jest tam też link do strony, na której możesz sprawdzić koszt połączenia.

   Chociaż sądzą po Twoim opisie bardziej będzie opłacał się bilet na metro + normalne bilety.

  • jacek

   wiesz, właśnie liczę, patrząc na tę stronę, na którą podałeś linka i nie wiem, czy dobrze czytam – bilet Tokio – k
   Kioto to koszt 13.400 Y ( wraz z rezerwacją miejsca) – to już, jakby nie było ok 900 zł , a JR Pass na 7 dni to podobny koszt ( nie wiem, czy dobrze liczę ). Jeśli zatem dodać podróż do Yokohamy , Kamakury itp oraz poruszanie sie po Tokio kolejką, to pewnie będe nieco do przodu ( chyba, ze cos źle liczę ;-)…). w każdym razie dzięki za błyskawiczny kontakt i porady, bo nie ukrywam, ze Japonia wydaje mi się dość „trudnym” kierunkiem. Trzeba się do jej zwiedzenia dobrze przygotować ;-).

  • Sorki, nie zauważyłem, że piszesz o Kioto. Przeczytałem Nikko zamiast Kioto, pewnie dlatego, że temat jest o Nikko :) W takim razie masz rację. Kioto zwraca na chwilę obecną prawie koszt biletu. Jednak z drugiej strony Yokohama to tylko około 15 zł bilet. Więc balansujesz na granicy opłacalności :) Ja bym dla pewności i swobody brał JR Passa.

  • jacek

   Paweł, a jak to jest, kiedy kupujesz na dworcu bilet na shinkansena….kupujesz taki bilet na pociąg o konkretnej godzinie, czy możesz wsiąść w obojetne jaki, bo tak sobie myślę, że nawet jak kupisz bilet bez rezerwacji ( w przypadku 2 osób, oszczędność sięga ok 800 zeta ) i powiedzmy jest taki tłum, że nie znajdziesz miejsca siedzącego, to przecież, jak piszesz, za za kilkanaście minut jest następny pociąg, do którego w kolejce jesteś jeden z pierwszych. Poza tym, tak sobie myślę, skoro nawet wsiadasz w pociąg i nie ma miejsc siedzących, to nie jest tak, ze 100% pasażerów wsiada w Tokio i te same 100% wysiada w Kioto, jest przecież masę stacji pośrednich, stąd chyba szansa stania przez 3 godziny, przez całą podróż jest raczej marna, a jednak 800 zeta , licząc rezerwację w obie strony, piechotą nie chodzi, jak się zapatrujesz na takie mąty ;-) ?

  • Jacek, decyzja zawsze należy do Was :)
   Bilety kupuje się na konkretną godzinę. Z JRP możesz wsiąść do pociągu bez biletu (=bez miejscówki).

  • jacek

   a jak mam JRP, to aby zarezerwować miejsce muszę to zrobić w kasie, gdzie sprzedają bilety ? Wtedy pewnie muszę wsiąść do pociągu o konkretnej, wyznaczonej godzinie.

  • W punktach obsługi JR, na każdym dworcu. Tak, na konkretną godzinę (w końcu to miejscówka ;)).

 • wow, podróżując z siostrą po Japonii ponad 10 lat temu również trafiłyśmy do restauracji w Nikkō, porcje były rzeczywiście olbrzymie. pozdrawiam Was serdecznie i życzę dalszych, niesamowitych podróży!