Wpis gościnny Marioli Olkowicz z Rysunkowo mi.
Wyjazdy z dziećmi wymagają wielu przygotowań i sprawnej logistyki. Niezależnie od tego, czy chodzi o weekendowy wypad za miasto, czy dwutygodniowe wakacje podstawą jest dobry plan. Trzeba wybrać cel podróży, spakować bagaże oraz zaplanować trasę i atrakcje na miejscu tak, aby każdy był zadowolony. Z odpowiednim nastawieniem przygotowania pójdą sprawniej, a podróż upłynie w miłej atmosferze.
Z tego wpisu dowiecie się, jak ułatwić sobie organizację i współpracę z dziećmi, żeby wspólne wyjazdy były przyjemne dla wszystkich.
W tym tekście przeczytasz o:
Tworzenie planów z dziećmi
Każda podróż wymaga dobrego zaplanowania i bardzo zachęcam, żebyście robili to wspólnie z dziećmi. Nie chodzi oczywiście o to, by Wasze pociechy decydowały, gdzie pojedziecie i co będziecie zwiedzać. Planowanie z małymi dziećmi polega na omówieniu tego, co się będzie działo podczas wyjazdu. Możecie zrobić to ustnie, a jeszcze większe efekty da tworzenie planów rysunkowych, dzięki którym maluchy nie tylko usłyszą, ale także zobaczą, co je czeka. Zaznaczcie na nich na przykład plac zabaw, basen, kino czy pory posiłków. Takie plany sprawdzają się już u dzieci od ok. 2 roku życia i warto je wykonać jeszcze w domu przed wyjazdem, na spokojnie.
Planowanie daje możliwość wypowiadania swoich potrzeb i negocjowania ich zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. Samo tworzenie planów wyjazdu z pociechami zachęca je do współpracy. Dzięki temu, że dokładnie będą wiedziały, co będziecie robić, staną się spokojniejsze i chętniej się we wszystko zaangażują. A myślę, że o wiele fajniej spędza się wakacje ze współpracującymi dziećmi ;)
Szybkie planowanie na bieżąco
Chociaż bardzo lubię plany rysunkowe, to polecam też szybkie planowanie jednorazowe, którego nie trzeba spisywać. Warto stosować tę metodę do stworzenia harmonogramu dnia, gdy zamierzacie zrobić kilka rzeczy. Przykładowo – chcecie jutro wybrać się na plażę i zwiedzić jakąś atrakcję turystyczną, więc większość dnia spędzicie poza hotelem. Planujecie zatem jak optymalnie zorganizować wycieczkę: o której godzinie wyjechać i wrócić, dokąd pojechać najpierw, gdzie zjeść obiad i co ze sobą zabrać. Zachęcam, aby taką dyskusję prowadzić w obecności dzieci. Dzięki temu będą dokładnie znały plan dnia, co będziemy robić, w jakiej kolejności i dlaczego, więc nic ich nie zaskoczy i będą lepiej z nami współpracować.
Szybkie planowanie można wykorzystać też w konkretnej sytuacji, np. podczas pobytu na placu zabaw czy basenie. Gdy dziecko doskonale się bawi, a my chcemy już wracać, zamiast od razu zarządzić wyjście, warto uprzedzić je, kiedy to nastąpi. Bardzo dobrze w takiej sytuacji działa metoda ograniczonego wyboru z Pozytywnej Dyscypliny. Można powiedzieć np. „Synku, za kilka minut wracamy, chcesz zjechać ze zjeżdżalni jeszcze trzy czy cztery razy?”. Mówiąc dziecku z wyprzedzeniem, kiedy kończymy zabawę, zmniejszymy ryzyko jego niezadowolenia i buntu. A dzięki dodatkowej opcji wyboru poczuje się ono ważne, że może samo podjąć decyzję. Komunikacja z szacunkiem wyjdzie na dobre każdej ze stron.
Korzystajcie z kalendarzy
Kolejny sposób, który pomaga w planowaniu i współpracy z dziećmi to korzystanie z kalendarzy. Z powodzeniem można je robić już z maluchami ok. 4 roku życia, które znają już liczby, choćby do 10. Można na nich zaznaczyć daty wyjazdu i powrotu z podróży czy atrakcje, które na nas czekają. Dzięki temu dziecko będzie bardziej samodzielne, bo zerkając na kalendarz, sprawdzi, co danego dnia będzie się działo lub policzy, ile dni zostało do wydarzenia.
Z maluchami, które jeszcze nie umieją czytać, polecam to zrobić w formie obrazkowej, umieszczając przy konkretnej dacie np. symbol kina czy tortu urodzinowego. Obrazki możecie rysować ręcznie lub wykorzystać gotowe ikonki, np. z mojej bazy rysunków dla rodziców „Rysunkowy świat dziecka, czyli pomoce wizualne wspierające rozwój i samodzielność dzieci”.
Dzięki planom i kalendarzom Wasze dzieci zyskają spokój i poczucie bezpieczeństwa na wyjeździe. Będą nie tylko wiedziały, czego mogą się spodziewać, ale także to WIDZIAŁY. Jest to szczególnie ważne u młodszych dzieci, bo pomaga im wszystko lepiej zrozumieć i zapamiętać.
Checklisty pomogą Wam się spakować
Odpowiednie przygotowanie bagażu na wyjazd może być nie lada wyzwaniem. Ułatwimy sobie organizację, tworząc checklistę rzeczy, które musimy ze sobą zabrać. Warto to zrobić już kilka dni przed podróżą, żeby mieć czas na zastanowienie się, czego będziemy potrzebować, wypranie ubrań czy dokupienie niezbędnych rzeczy. Dzięki temu unikniemy stresu tuż przed wyjazdem, sprawniej spakujemy walizki i o niczym nie zapomnimy.
Gdy często podróżujecie, to warto mieć jedną uniwersalną checklistę i tylko ją dostosowywać do konkretnej podróży. Można to robić w wersji papierowej albo wykorzystując aplikacje mobilne na telefon jak np. Asana czy Trello. Druga opcja jest sporym ułatwieniem, bo zawsze będziemy mieć ją pod ręką i szybko zmodyfikujemy w razie potrzeby. Możemy tworzyć także inne checklisty, np. rzeczy do zabrania na spacer z niemowlakiem czy listę zakupów.
Spakujcie się w pudełka
Od kilku lat jestem wielką fanką pudełek, które na co dzień ułatwiają życie mojej rodzinie. Bardzo przydają się do uporządkowania odzieży w szafie. Ubrania wszystkich członków mojej rodziny (2 dorosłych + 3 dzieci) są poukładane pionowo w pudełkach. Po pewnym czasie stosowania tej metody w domu zauważyłam, że sprawdza się ona tym bardziej na wyjazdach. Spakowanie się w pudełka oszczędza mnóstwo czasu przy rozpakowywaniu, po dotarciu do celu podróży. Gdy już będziecie w swoim pokoju hotelowym, wystarczy pudełka z ubraniami wyjąć z bagażu i włożyć do szafy. To wszystko :)
Polecam, by każdy członek rodziny miał oddzielne pudełka, dzięki czemu łatwiej zorientować, gdzie są czyje ubrania. Także podczas trasy łatwo jest znaleźć potrzebą rzecz bez wertowania całej zawartości bagażu. Aby spakować ubrania w pudełka na wyjazd, najlepiej mieć dużą torbę podróżną lub walizkę. Jeśli chcecie obejrzeć, jak pakowałam swoje rzeczy, wracając z Florydy, zapraszam na InstaStories na moim profilu @rysunkowomi. Relacja zapisana jest jako „pakowanie ubrań” (z ikonką walizki).
--- autopromocja ---
Nie lubisz się pakować?
Polecamy naszą książkę!
Bazując na naszym doświadczeniu, praktykach i popełnionych błędach, chcemy pomóc Ci w pakowaniu, bo wiemy, że jest to wyzwanie dla wielu osób.
W tej książce znajdziesz 180 stron pełnych praktycznych informacji, wiele uniwersalnych porad, głównie pod specyfikę wyjazdów, ale wszystkie skupione są wokół pakowania na wyjazd z dziećmi.
Rodzinne podróżowanie – Pakowanie >>>
--- autopromocja ---
Pudełka doskonale sprawdzają się nie tylko w kwestii odzieży, ale także mniejszych przedmiotów, jak ładowarki do telefonów, słuchawki czy lekarstwa. Do torby podróżnej wkładam je zapakowane w worki, żeby zajęły mniej miejsca, lecz zaraz po przyjeździe przekładam do małych pudełeczek. Dzięki temu podczas wyjazdu łatwiej mi znaleźć potrzebne rzeczy oraz ograniczam bałagan.
Pozytywne nastawienie
Aby wyjazdy z dziećmi były radosne, warto zadbać o dobrą atmosferę. Dzieci są doskonałymi obserwatorami i reagują na to, co zobaczą. Dotyczy to zarówno naszych działań, jak i emocji. Jeśli dziecko widzi, że rodzic jest zdenerwowany czy w złym humorze, to taki nastrój mu się udzieli. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie nastawienie zarówno do rozmów z pociechami, ich zachowania, jak i całej sytuacji. Gdy okazujemy pozytywne emocje, działamy i mówimy ze spokojem, to dzieci poczują się podobnie. W takiej atmosferze komunikacja jest przyjemna, a współpraca znacznie łatwiejsza.
Jednak wiadomo, że każdemu może czasami zabraknąć cierpliwości. Gdy podczas rozmowy z dzieckiem pojawia się irytacja, to ono od razu to wyczuwa i zmienia swoje zachowanie. W moim przypadku dobrze w takim momencie sprawdza się wymiana rodziców. Gdy na przykład ja rozmawiam z synami i mąż zauważa, że zaczynam się już denerwować, to przejmuje pałeczkę. Analogicznie postępujemy, gdy to on traci cierpliwość.
Podobnie jest z podejściem do zachowania dzieci. Czasami może się wydawać, że marudzą czy rozrabiają, żeby zrobić nam na złość. W rzeczywistości mają szczere intencje, a ich działanie może wynikać na przykład z tego, że są zmęczone, głodne czy znudzone.
Działajcie zgodnie z tym, co mówicie
Jak już wcześniej wspomniałam, dzieci nas bacznie obserwują i ważniejsze dla nich jest to, co robimy niż nasze słowa. Weźmy na przykład sytuację wyjścia na spacer. Mówicie dzieciom: „wkładamy już buty”, a sami w tym czasie szukacie kluczy lub idziecie do łazienki. Czy Wasze pociechy zrobią to, o co poprosiliście? Prawdopodobnie nie, bo będą czuły się zdezorientowane. Otrzymały komunikat, że wszyscy wkładamy buty, tymczasem rodzice robią coś zupełnie innego. Aby ułatwić sobie współpracę z dziećmi, trzeba zachować spójność między słowami a działaniem. Gdy powiemy „wkładamy buty” – zróbmy to, a maluchy będą nas naśladować.
Nie miejcie zbyt dużych oczekiwań
Podróżowanie z dziećmi to przede wszystkim świetna okazja do tego, żeby spędzić ze sobą więcej czasu w miłej atmosferze. Dlatego lepiej nie przeładowywać planu dużą ilością atrakcji czy miejsc do zwiedzania. Zbytnie oczekiwania i napięty grafik spowodują, że zamiast odpoczynku i dobrej zabawy zafundujemy sobie niepotrzebny stres. Podczas wspólnego wyjazdu wszystko może się zdarzyć, dlatego warto być bardziej elastycznym i pozwolić, aby ten czas upływał w wolniejszym tempie.
Jeśli chcecie sprawniej przygotować plan czy kalendarz z dziećmi przed wyjazdem, to zachęcam do skorzystania z gotowych ikonek dla rodziców, które znajdziecie w mojej bazie „Rysunkowy świat dziecka, czyli pomoce wizualne wspierające rozwój i samodzielność dzieci”. W tym zestawie przygotowałam rysunki z 10. kategorii: Plany, Kalendarze, Zdrowie, Zajęcia dodatkowe, Ubrania, Zabawki, Transport, Ludzie, Przybory szkolne, Obowiązki domowe.
Na początek możecie bezpłatnie pobrać 20 ikonek z tej bazy → https://www.mariolaolkowicz.pl/baza-ikonki/
Z których sposobów do tej pory korzystaliście, a które są dla Was nowe?
O autorce:
Mariola Olkowicz ułatwia współpracę z dziećmi w wieku 2-8 lat, rysując pomoce wizualne. Inspiruje także inne mamy do znajdowania czasu dla siebie, na odpoczynek, na swoje pasje czy pracę z domu/prowadzenie bloga. Prywatnie jest mamą trzech chłopców w wieku: 7 lat, 4 lata, oraz 10 miesięcy.
Miejsca w sieci, gdzie znajdziecie Mariolę:
Strona internetowa: https://www.mariolaolkowicz.pl/
Blog: https://www.mariolaolkowicz.pl/blog
Facebook: https://www.facebook.com/mariolaolkowiczefektywnapraca
Instagram: https://www.instagram.com/mariola.olkowicz/