Przygotowaliśmy dla Was mini poradnik z gotowymi pytaniami, na które warto sobie odpowiedzieć lub zadać je pracownikowi biura podróży zanim zdecydujecie się na wyjazd w opcji all inclusive z dzieckiem!
Zbliża się czas planowania wakacji i pewnie wiele osób zastanawia się gdzie spędzić urlop z dzieckiem. Część rodzin wybiera wyjazdy w znane miejsca i rejony, wraca do sprawdzonych noclegów, część organizuje wyjazdy na własną rękę, a część chce, aby wyjazd zorganizował im ktoś inny, a oni nie musieli się o nic martwić. Właśnie o tej trzeciej opcji będziemy dzisiaj pisać – wczasach wykupionych z biurem podróży, często właśnie w opcji all inclusive.
Jak zapewne wiecie, my stawiamy na organizowanie wyjazdów na własną rękę i raczej nie podróżujemy przez biura podróży w pełnej opcji. Podkreślam to, bo nie oznacza to, że w biurach podróży nic nie kupujemy – to nam się zdarza. Często okazuje się, że można w ten sposób upolować tanie bilety czarterowe (jak np ostatnio do Meksyku), czy dobre noclegi (jak chociażby w Dominikanie). To, że my nie kupujemy wczasów, nie oznacza, że Wy też tego nie powinniście robić. Ba, uważamy wręcz że dla wielu osób taka forma spędzania wakacji sprawdza się idealnie, a może i w przyszłości zaowocują wyjazdem zorganizowanym na własną rękę.
Absolutnie nie uważamy, że ktoś kto jeździ z biurem podróży jest gorszy, bardziej leniwy, wygodnicki czy nie twierdzimy też, że mniej zobaczy i pozna. Pamiętam, że jako dziecko często jeździłam na takie wakacje z rodzicami, ale nie oznaczało to bynajmniej, że spędzaliśmy całe bite dwa tygodnie w hotelu, na basenie czy na plaży. Bardzo często jeździliśmy na różne wycieczki fakultatywne, zwiedzaliśmy okolice, chodziliśmy na spacery.
Znamy osoby, które tylko tak podróżują, a są w stanie z takiego wyjazdy wrócić z taką dawką wiedzy, tak dokładnie poznaną kulturą, jak ktoś kto spędził na miejscu z kilka miesięcy!
Każdy lubi spędzać wakacje w inny sposób i każdy ma do tego prawo, my to jak najbardziej szanujemy, a tym wpisem chcielibyśmy pokazać na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiednich wczasów czy hotelu, jeśli w głowie mamy wyjazd z dzieckiem.
Bo wakacje dla większości osób kojarzą się właśnie z odpoczynkiem, nicnierobieniem, leżeniem do góry brzuchem. My odpoczywamy, a inni dla nas sprzątają, gotują, przygotowują rozrywkę. Kupując wczasy all inclusive z biurem podróży otrzymujemy przelot, transfery, hotel z pełnym wyżywieniem, opiekę pilota, rezydenta i tak naprawdę nie musimy się o nic martwić.
--- autopromocja ---
Szukasz atrakcji dla dzieci w Polsce?
Polecamy naszą książkę!
Szukasz pomysłu na weekendowy wypad z rodziną w Polsce? Już teraz możesz zakupić naszą książką, z dokładnie 104 atrakcjami dla dzieci w Polsce, czyli 104 pomysłami, które pomogą zaplanować weekend lub tygodniowy wyjazd w Polsce, dla całej rodziny.
Książka wydana jest w miękkiej okładce, zawiera aż 360 strony pełne inspiracji, opisów, naszych ocen oraz praktycznych informacji. Jest to idealna propozycja z bazą pomysłów na każdy dzień w roku!
104 atrakcje dla dzieci. Polska z pomysłem >>>
--- autopromocja ---
I o ile sama nazwa all inclusive odnosi tylko do formy wyżywienia oferowanej przez hotel, to dla nas opcja ta oznacza coś więcej: że mamy hotel z większym i bogatszym zapleczem, nie tylko taki, który oferuje góry jedzenia i rzeki alkoholu. Jeśli już zapragniemy nocować właśnie w takiej opcji, to chcielibyśmy, aby były tutaj jakieś możliwości spędzania czasu z dzieckiem, plac zabaw, baseny ze zjeżdżalniami, brodziki, plaża, leżaki itp.
W tym tekście przeczytasz o:
Podróżowanie z dzieckiem a all inclusive
Podróżowanie z dzieckiem jest zupełnie inne i tak naprawdę przy wyborze hotelu czy wczasów właśnie w opcji all inclusive przez biuro podróży powinniśmy zwracać uwagę na inne rzeczy. Nie ukrywajmy, że o ile dorośli są trochę mniej wymagający i mniej potrzebują do szczęścia, o tyle jednak jadąc z dzieckiem trzeba zadbać o kilka podstawowych aspektów.
Wiele osób wybiera tą opcję, bo nie ma ochoty stać przy garach i zasuwać z odkurzaczem w wakacje. Chcą iść do bliskiej restauracji, gdzie jest duży wybór jedzenia, jest wiele atrakcji i animacji dla dzieci, a do tego jakieś wieczorki przy muzyce. Atrakcje dla najmłodszych w hotelach to mogą być właśnie animacje, place czy sale zabaw, baseny dla dzieci (brodziki, zjeżdżalnie), specjalne posiłki dla najmłodszych, infrastruktura dostosowana dla rodzin z dziećmi, dziecięce łóżeczka i akcesoria w pokojach czy bezpieczna plaża.
Obecnie, szczególnie kiedy podróżujemy z dzieckiem, zdarza nam się, że nocujemy w hotelu właśnie z opcją all inclusive i dlatego chcielibyśmy dzisiaj dać wam kilka wskazówek na temat tego jak wybrać takie wakacje w opcji all inclusive, abyście nie byli zawiedzeni.
Mamy za sobą kilka wyjazdów, gdzie hotel z pełnym wyżywieniem kupowaliśmy właśnie przez biuro podróży (czasami zagraniczne biura), Booking.com czy bezpośrednio przez stronę hotelu i niestety udało nam się już zaliczyć kilka wpadek :) Chociaż może nie tyle wpadek, co kilka razy byliśmy zawiedzeni hotelem czy jakimiś opcjami dodatkowymi, na których nam zależało.
Tak więc poniżej nie przeczytacie tylko o tym, na co zwracać uwagę przy wyborze hotelu z pełnym wyżywieniem, ale ogólnie o wyborze wczasów, kiedy podróżujemy z małym dzieckiem.
I jeszcze jedna, mała uwaga: to co przeczytacie poniżej przygotowaliśmy na podstawie własnych doświadczeń, ale również wielu maili, pytań i komentarzy jakie dostajemy od Was oraz czytamy w internecie z wątpliwościami i obawami przed wyjazdem z dzieckiem. Wiemy, że rodzice mają mnóstwo pytań do tego jak podróżować, gdzie jechać, jakie wakacje wybrać i dlatego też powstał ten wpis. I podkreślę jeszcze raz: my nie kupujemy pełnych wczasów z biurami podróży, ale zdarza nam się kupić hotel, transfery czy hotel przez biuro podróży. Nie mniej jednak wiemy z czym to się je i chcielibyśmy wam tutaj chociaż trochę pomóc i doradzić :)
W poniższym celowo omijamy kwestie finansowe.
Dokąd jedziemy?
Bardzo ważny jest wybór miejsca gdzie spędzimy nasze rodzinne wczasy. Z reguły najpierw wybiera się kraj, region a dopiero potem patrzy na ofertę noclegową. Tak naprawdę nie ma jednej dobrej odpowiedzi gdzie najlepiej jechać z dzieckiem bo opcji jest naprawdę niesamowicie dużo, a biura podróży prześcigają się w oferowaniu coraz to bardziej egzotycznych destynacji przystosowanych dla rodzin z dziećmi. Rodzice mogą więc przebierać w ofertach, chodzić pomiędzy biurami podróży i znajdować te które im się najbardziej podobają.
Ważne jest jednak, żeby być świadomym co jest na miejscu, do jakiego kraju jedziemy, co jest okolicy, bo jednak załóżmy że nie chcemy spędzać tygodnia czy dwóch tylko w murach hotelu. Warto więc sprawdzić i popytać co jest w najbliższej okolicy oraz jakie wycieczki fakultatywne są w ofercie. Zadajmy sobie oraz pracownikowi biura następujące pytania:
- Czy na miejscu jest bezpiecznie? Zawsze warto sprawdzić to niezależnie na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych
- Czy bezpiecznie jest pływać w morzu/oceanie?
- Czy jest to miejsce gdzie wymagane są jakieś dodatkowe szczepienia albo występuje ryzyko zarażenia chorobami egzotycznymi?
- Jaki jest tam klimat, jaka jest tam pogoda o danej porze roku? Nie ma sensu jechać z dzieckiem w miejsce gdzie non stop są upały i tak naprawdę ograniczymy się do siedzenia w klimatyzowanym pokoju hotelowym lub restauracji.
- Wymagania wizowe/paszportowe?
Kiedy i na jak długo?
Nawiązując do punktu powyżej warto zastanowić się jaki będzie najlepszy okres na podróż do miejsca które nam się marzy: czy będzie to okres wakacyjny czy będzie to może właśnie okres jesienno-zimowy. Są regiony gdzie wyjazd w wakacje, szczególnie na południe Europy czy do Afryki, może nie okazać się najlepszym pomysłem, bo jest tam wtedy niesamowicie gorąco i pobyt w takim miejscu może się okazać męczarnią. Z kolei wiadomo, że miejsce egzotyczne czy to Karaiby czy Azja, lepiej odwiedzać jesienią, zimą i wczesną wiosną.
Ważne jest również zastanowienie się na jak długo chcemy jechać. Z reguły będzie to tydzień albo dwa i tutaj są oczywiście różne szkoły, różne pomysły i różne podejścia. Dużo zależy od tego na jaki urlop możecie sobie pozwolić i od wyboru miejsca do którego jedziecie. Jeśli chcecie zobaczyć sporo w okolicy, pojeździć czy to samochodem czy na wycieczki fakultatywne, to warto rozważyć wyjazd dwutygodniowy.
My na większość wyjazdów all inclusive jeździmy na tydzień, ale na przykład jeżeli mamy dwutygodniowy urlop to tydzień odpoczywamy, a kolejny tydzień spędzamy na jeżdżeniu po okolicach poznawaniu innych zakątków danego kraju czy miejsca. Jest to jednak kwestia bardzo indywidualna.
Wiele dzieci potrzebuje dłuższego czasu na adaptację i również trzeba wziąć to pod uwagę szczególnie jeżeli lecimy gdzieś dalej, gdzie jest duża różnica czasowa. Jet lag może sprawić, że zarówno dzieci jak i dorośli będą potrzebować nawet do 3 dni na przyzwyczajenie organizmu do zmiany czasu. W takich wypadkach więc zdecydowanie lepiej jeździć rzadziej, ale spędzić więcej czasu na miejscu.
Po raz kolejny, nie jest to regułą – u nas na przykład Oliwia nie ma najmniejszego problemu z adaptacją do nowych miejsc i dużych zmian czasu. Nie mieliśmy z tym żadnego problemu. Radzi sobie czasami lepiej niż rodzice. Dzieci potrafią zaskakiwać :)
Jak wygląda podróż?
Kiedy już wiemy gdzie chcemy pojechać, kiedy i na jak długo, warto porównać oferty biur podróży pod kątem samej podróży:
- Ile będzie trwała podróż?
- Czy przelot zakłada przesiadki lub międzylądowania? Jeśli tak, to jak długo trwają?
- Jakimi liniami lotniczymi lecimy: czy są to czartery czy linie rejsowe?
- Czy dla małego dziecka będzie zapewniona kołyska, a tym samym miejsce w pierwszym rzędzie?
- Czy w samolocie będzie bezpłatne wyżywienie czy będzie dodatkowo płatne?
- Ile będzie trwał dojazd później na miejscu autokarem?
- Czy na miejscu będzie od razu czekał pilot/rezydent?
- Ile bagażu możemy ze sobą zabrać i czy na dziecko przysługują takie same limity?
W rzetelnym, dobrym biurze podróży powinni wam od razu móc doradzić jakie wczasy są odpowiednie dla dzieci a jakie nie, biorąc pod uwagę chociażby długość trwania tej podróży.
Nie oszukujmy się dla wielu rodziców którzy podróżują z dziećmi, a z reguły nie planują i nie organizują wyjazdu na własną rękę to właśnie ten komfort i myśl, że wszystko jest dla nich zaplanowane i przygotowane, a sama podróż będzie bezpieczna i w miarę komfortowa jest najważniejsza. I my to rozumiemy bo jest to po prostu wygodne.
Uwaga, może okazać się, że podróż do wymarzonego miejsca okaże się tak mało komfortowa, że wrócicie do pytania nr 1 ;)
Polecamy Wam również podobne teksty:
- 7 ZBĘDNYCH gadżetów dla dzieci w podróży i JEDNA rzecz, której nie może zabraknąć!
- 12 godzinny lot dzienny vs 10 godzinny lot nocny (i do tego z 9 niemowlakami na pokładzie!)
- Lot samolotem “za darmo”, czyli z dzieckiem do lat 2
Jaki hotel wybrać?
Wybór hotelu może spędzać wam sen z powiek i nie ukrywam, że dla nas jest to również często dosyć skomplikowany proces decyzyjny ;) Często bardzo, bardzo dużo czasu spędzamy na zastanawianiu się jak wybrać hotel, w jakiej okolicy, w jakiej opcji i oczywiście w jakim budżecie. Rozmawiamy, obradujemy, aby ostatecznie osiągnąć kompromisy co do tego w jakim hotelu nocujemy.
Oczywiście inaczej jest kiedy jedziecie gdzieś na jedną noc, na weekend, na trzy-cztery noce, bo wtedy ten nocleg nie jest aż tak istotny, jednak jeżeli chcemy spędzić tydzień czy dwa tygodnie w opcji all inclusive, chcemy aby na miejscu wszystko było idealnie, aby hotel wszystko zapewnił, żeby było przyjemnie, wygodnie, sympatycznie i czysto. Bo to właśnie wybór hotelu jest kluczowy żeby wakacje się udały :)
Więc jak najlepiej wybrać hotel? Zakładając że jedziemy z biurem podróży to oczywiście poruszamy się tylko w ramach tych hoteli które są w ofercie danego biura. Warto porozmawiać czy to z pracownikiem infolinii czy to z pracownikiem fizycznego biura, bo bardzo możliwe że ta osoba była na Study Tour, widziała ten hotel i może o nim powiedzieć nieco więcej niż tylko to co przeczytamy na stronach internetowych. Niemniej jednak pamiętajmy że biuro podróży na nas zarabia i może się zdarzyć, że będą chcieli nam wcisnąć taki hotel, który im się najbardziej opłaca, lub taki który trzeba zapełnić.
Jak więc możemy niezależnie sprawdzić dany hotel?
Zakładając że mamy już listę z hotelami, które nam się podobają, warto każdy z tych hoteli sprawdzić czy to na stronie Booking.com czy na stronie TripAdvisor – tam można poczytać opinie osób, które w danym hotelu nocowały (dotyczy to Booking.com, bo na TripAdvisor każdy może dodać opinię). Szczególnie polecamy Wam opcję podejrzenia zdjęć, które są dodawane przez osoby które spędziły czas w danym miejscu, bo wtedy faktycznie jesteśmy w stanie ocenić jak wygląda hotel, pokoje, jedzenie i co oferuje.
Dodatkowo warto zadawać pytania na różnych grupach i forach, szczególnie na rozwijających się grupach na Facebooku (przy okazji zapraszamy do naszej grupy :-)). Można tam podpytać czy ktoś był w jakimś hotelu, czy poleca, co jest na miejscu, jak wyglądają animacje itp. Zachęcamy również zajrzeć bezpośrednio na stronę internetową hotelu, poczytać co hotel oferuje, jakie są warunki korzystania z różnych miejsc i na ile jest to faktycznie miejsce przyjazne rodzinom z dziećmi. Zobaczcie mapki hotelu, jak daleko jest do plaży czy restauracji, czy jest internet, gdzie są place zabaw, w której części hotelu nocleg oferuje wybrane przez Was biuro podróży (bo często takie hotele potrafią zajmować bardzo duży obszar i mimo, że hotel teoretycznie znajduje się przy plaży, to od naszego pokoju będzie spory odcinek do przejścia aby dotrzeć na plażę).
My tutaj mamy już kilka tzw lessons learned zebranych, bo niestety często dopiero na miejscu pewne rzeczy wychodzą na jaw, a i dopiero wtedy zaczynamy patrzeć na rzeczy i aspekty o których wcześniej nie pomyśleliśmy.
Jednym z takich aspektów jest ta cała otoczka pt. atrakcje dla dzieci, które znajdziemy w obiektach hotelowych. Kiedy lecieliśmy do Meksyku zależało nam na hotelu, który będzie przystosowany właśnie dla dzieci, będzie miał sporo atrakcji, bezpieczne zejście do wody, baseny, brodziki i zjeżdżalnie czy place zabaw. Ten który ostatecznie wybraliśmy wydawał się idealny pod tym względem.
Przeczytaliśmy opinie, oglądaliśmy zdjęcia, zapoznaliśmy się ze stroną internetową hotelu, podglądaliśmy również na zdjęciach satelitarnych jak wygląda dany obiekt. Niestety, na miejscu okazało się że jeden z aspektów, który zdecydował o wyborze tego, a nie innego hotelu czyli bardzo fajne baseny dla dzieci są dostępne, ale tylko dla starszych dzieci. Wcześniej nie znaleźliśmy takiej informacji albo po prostu jej nie szukaliśmy.
Tak więc coś, co miało być jedną z ciekawszych atrakcji w hotelu okazało się dla nas problemem, ponieważ Oliwia za każdym razem chciała iść do tego konkretnego basenu, gdzie są fajne zjeżdżalnie i atrakcje wodne, a tak naprawdę nie mogliśmy z tego zupełnie korzystać. Inny przykład również związany z atrakcjami wodnymi i placami zabaw to miejsca, które nie są zadaszone i w żaden sposób nie chronią dziecka przed słońcem. Zwróćcie uwagę, że często brodziki, czy właśnie place zabaw znajdują się w pełnym słońcu, więc korzystanie z nich przez dużą część dnia jest niemożliwe.
Tak więc zachęcamy was do zrobienia dokładnego research’u jeżeli jesteście zdecydowani na jakiś hotel. Warto dopytywać, być upierdliwym i sprawdzić czy te atrakcje które są na miejscu oferowane są już dla dla waszych dzieci i czy faktycznie będą mogły z wszystkiego skorzystać.
Warto również dowiedzieć się jak wygląda wyżywienie na miejscu. Pomijamy tutaj specjalnie kwestię alkoholi, które chyba od razu się kojarzą z opcją all inclusive, ale nas osobiście to zupełnie nie interesuje. Zwróćcie jednak uwagę jak wyglądają posiłki dla dzieci, biorąc pod uwagę z jednej strony przygotowanie restauracji dla dzieci, czyli czy są na przykład krzesełka, czy są jakieś sztućce i talerze dla dzieci, a z drugiej strony co i jak jest serwowane, żebyśmy mieli pewność że nasze dziecko coś tam faktycznie zje.
Z reguły, w tych lepszych hotelach wybór jest naprawdę olbrzymi! My na przykład byliśmy bardzo zaskoczeni hotelem w Meksyku, gdzie były specjalne, obniżone bufety dla dzieci, w których mogli sami sobie nakładać jedzenie we własnym zakresie, były plastikowe sztućce, talerzyki i miseczki. Niby drobnostka, ale widzieliśmy, że dzieciakom się to strasznie podobało, a i jedzenie wtedy jest większą przyjemnością. Nie bójcie się pytań o takie rzeczy :)
Jeśli Wy lub Wasze dzieci macie jakieś alergie czy nietolerancje pokarmowe, to również zapytajcie jak w hotelu podchodzą do tej kwestii. Czy są specjalne kąciki z jedzeniem dla alergików, czy dania są w odpowiedni sposób opisywane?
Co jeszcze? Jeśli nastawiacie się na przykład na aktywny wypoczynek na miejscu, czyli chcecie skorzystać z kajaków, rowerów, rowerków wodnych, stołów do pingponga, boiska do siatkówki, kortów do tenisa czy czegokolwiek co hotel oferuje, warto zapytać się o warunki na jakich można wypożyczyć sprzęt i kto z tych z tego sprzętu może korzystać, bo ponownie może się okazać że na przykład nie można z dzieckiem skorzystać z większości atrakcji. Dobrze też spojrzeć jak wygląda plaża, czy jest bezpieczne zejście do wody, wydzielone i strzeżone kąpielisko, czy są leżaki (czy są płatne).
Sprawdźcie również dokładnie co jest na wyposażeniu pokoju? Czy dostaniecie łóżeczko dla dziecka? Czy będzie się to wiązało z dodatkowym kosztem. Czy balkon/taras jest bezpieczny? Czy jest wystarczająco miejsca, aby podstawić wózek, rozłożyć jakieś zabawki dla dziecka?
Wspomnieliśmy już o tym, ale warto podejrzeć jak wygląda dany hotel czy ośrodek na zdjęciach satelitarnych – szczególnie również najbliższą okolicę. Zobaczcie czy w okolicy można pójść na spacer, przejść się do miasta, jak daleko ciągnie się plaża itp itd.
Podsumowanie
Wiemy, że pewnie wiele z Was myśli sobie teraz, że zwariowaliśmy, jeśli każemy Wam zadawać wszystkie te pytania w biurze podróży :) Nie, absolutnie nie taki był nasz zamysł.
Po pierwsze, jesteśmy świadomi, że obecnie wczasy kupuje się przez internet i często nie ma nawet możliwości zadać tych pytań.
Po drugie, zachęcamy Was do wzięcia ich pod uwagę przy wyborze miejsca na Wasz luksusowy pobyt. Nie wszystko co tutaj opisaliśmy będzie Was dotyczyć, albo nie wszystko będzie dla Was istotne. Potraktujcie to więc jako podpowiedzi, które pomogą Wam podjąć dobre decyzje!
Koniecznie przeczytaj jeszcze nasze inne teksty: