Da dam! Oto jest! Nasze kolejne dziecko nad którym mocno pracowaliśmy całe dnie i noce przez ostatnich kilka miesięcy. Zebraliśmy doświadczenia z kilku lat podróżowania po Polsce i przygotowaliśmy książkę z miejscówkami, które są idealne dla rodzin z dziećmi! W tym wpisie znajdziecie przedsmak tego co czeka w książce: 104 atrakcji, które zachęcą Was do planowania wakacji w naszym kraju.
Nadszedł ten dzień kiedy i my postanowiliśmy zebrać nasze doświadczenie, zapiski, przemyślenia i stworzyć materiały, które udostępnimy Wam w formie eBooków. Od dawna mamy już sklep internetowy, gdzie możecie kupić nasze książki podróżnicze, planery, eBooki z blogowymi zapiskami z naszych kilku podróży (Madera, Azory i Wyspy Owcze), czy nawet kilka darmowych produktów :)
Teraz w końcu nadszedł czas na odświeżenie naszej pierwszej wydaje książki :)
Postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu, w książce 104 atrakcje dla rodzin z dziećmi w Polsce, miejsca w Polsce które odwiedziliśmy przez ostatnie kilka lat. Poniżej znajdziecie mały przedsmak tego co opisaliśmy w naszej książce, czyli 12 atrakcji dla dzieci (w tym, co najmniej po jednej z każdej kategorii). Forma i treść różni się nieznacznie od tej w książce, ale szczegóły możecie zobaczyć już na stronie sklepu.
Pamiętajcie jednak, aby zawsze sprawdzać czy dane miejsce jest otwarte, czy czy ceny są aktualne i czy nie doszły jakieś nowe atrakcje, bo wiadomo… świat ciągle się zmienia :)
W tym tekście przeczytasz o:
Co w zestawieniu?
Zanim jednak o samych atrakcjach, to słowo wyjaśnienia co znajdziecie w zestawieniu. Po pierwsze, bazujemy tylko i wyłącznie na własnym doświadczeniu, przedstawiamy nasze opinie z miejsc w których byliśmy osobiście. Po drugie, nie jest to zestawienie najlepszych atrakcji w Polsce, bo nie takie były tutaj nasze założenia :)
Staraliśmy się tak wybierać atrakcje, aby każdy znalazł coś dla siebie. Niektóre są rewelacyjne, niektóre mają pewne niedociągnięcia, ale zależało nam, aby pokazać miejsca różne: zarówno muzea, parki rozrywki jak i naturę. Niektóre są darmowe, a niektóre dość drogie. Niektóre są dla fanów mocnych wrażeń, a niektóre są miejscem odpoczynku i relaksu. Niektóre dla maluszków, a niektóre dla trochę starszych dzieci.
Bez względu na Wasze zainteresowania i wiek dzieci każdy znajdzie w naszej książce coś odpowiedniego dla siebie.
Przy każdym opisywanym przez nas miejscu jest krótki opis atrakcji, informacje praktyczne (dojazd, ceny) oraz nasza subiektywna ocena. Miejsca ocenialiśmy głównie pod kątem atrakcyjności i dostępności dla dzieci, ale braliśmy również pod uwagę stosunek ceny do jakości i czasu spędzonego na miejscu.
Aha, ważna rzecz, która może Was zastanawiać… Otóż, żadna z wymienionych firm czy instytucji nie zapłaciła nam za pojawienie się w publikacji i nie miała wpływu na naszą ocenę wraz z opinią. Zniżki, które możecie tutaj znaleźć, zostały umieszczone totalnie za darmo i nie wpływało to w żaden sposób na nasza opinię.
I mimo, że tutaj przedstawiamy 12 atrakcji, a w książce aż 104 miejscówki to ciągle mamy niedosyt. Przygotowanie tej publikacji otworzyło nam oczy na wiele miejsc w których jeszcze nie byliśmy lub do których chcielibyśmy wrócić, więc powoli już zaczynamy zbierać materiał na kolejną edycję.
12 atrakcji dla dzieci w Polsce
Przedstawiamy więc 12 atrakcji, najciekawszych z różnych kategorii, które według nas warto odwiedzić w Polsce. Kolejność losowa, bez naszych ocen :-)
1. Suntago
Tropikalny park wodny Suntago został hucznie otwarty w lutym 2020 roku i niestety nie miał możliwości normalnie funkcjonować przez ostatni rok. Żałujemy, bo miejsce to ma olbrzymi potencjał i na pewno w lepszych czasach byłby chętnie odwiedzany przez rodziny z dziećmi.
Jest to największy, zadaszony park wodny w Polsce. Podzielony jest na 3 strefy: Jamango, Relax i Saunaria, przy czym dwie ostatnie dostępne są tylko dla osób powyżej 16 roku życia. Jamango to strefa pełna wodnych atrakcji: znajdują się tutaj w sumie 32 zjeżdżalnie, w tym najdłuższa 320 metrowa zjeżdżalnia Jungle Eclipse (większość zjeżdżalni jest dla osób powyżej 120 cm). Jeśli ktoś nie lubi zjeżdżalni to może skorzystać z innych atrakcji: basenu wewnętrznego i zewnętrznego z wodą termalną, jacuzzi, basenu ze sztuczną falą, rzeki z nurtem, a nawet miejsca do nauki surfingu.
Na maluchy (powyżej 100 cm) czeka Pirates Playground, czyli wodny plac zabaw ze zjeżdżalniami.
Więcej informacji znajdziecie w naszym wpisie o Suntago oraz w poniższym filmiku:
2. EC1 Łódź – Centrum Nauki i Techniki
EC1 Łódź to dawna elektrownia, która zaopatrywała miasto w prąd, obecnie odnowiona, przebudowana na centrum kulturalno-edukacyjne. Prace rewitalizacyjne ciągle tutaj trwają, ale już w pełni można korzystać z Planetarium oraz Centrum Nauki i Techniki w EC1 Łódź.
CNiT EC1 to interaktywne i edukacyjne centrum, w którym odwiedzający uczą się jak powstawała tutaj kiedyś energia, z wykorzystaniem zachowanych wnętrz dawnej elektrociepłowni oraz oryginalnymi elementami. Można tutaj zobaczyć jak transportowany był węgiel, jak działały olbrzymie kotły, a nawet poczuć się jak w jednym z nich, przechodząc przez ich sam środek (spokojnie, jest bezpiecznie!). Na miejscu nie brakuje również wystaw tematycznych dotyczących różnych zjawisk fizycznych, reakcji chemicznych, działania natury, dźwięku, światła a nawet kosmosu!
EC1 Łódź jest raczej dla starszych dzieci, warto jednak zaznaczyć, że jeszcze w tym roku ma zostać otwarta specjalna część pt. “Strefa Żywiołów” dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat.
Więcej informacji znajdziecie w naszym wpisie o EC1 Łódź.
3. Śnieżka
Wielu rodziców decyduje się na pierwszy rodzinny wyjazd do Karpacza, bo w okolicy jest wiele typowych atrakcji dla dzieci, a przy okazji niedaleko już do górskich szlaków. Jeśli nie jesteście pewni na ile dzieciom wystarczy sił oraz czy im się w ogóle spodoba chodzenie po górach, to polecamy wyprawę na Śnieżkę.
I nie trzeba od razu rzucać się na szlak, a wystarczy wjechać wyciągiem na Kopę, a stamtąd już niedaleka droga na sam szczyt Śnieżki. Zresztą nawet jak ze spaceru nic nie wyjdzie to po prostu można w każdej chwili zjechać wyciągiem. Dzięki temu najwyższy szczyt Karkonoszy jest osiągalny nawet dla rodzin z niemowlętami. Podróż wyciągiem z Karpacza trwa około 8 minut. Stąd już kawałek czarnym szlakiem do Domu Śląskiego (około 15 minut marszu). Dalej możemy wybrać jedną z dwóch tras na sam szczyt Śnieżki – krótszą, ale ostrzejszą, bądź łagodną, ale dłuższą (tzw. Droga Jubileuszowa). W zależności od wyboru droga zajmie jakieś 25 lub 35 minut.
Polecamy zaopatrzyć się w chustę lub nosidło, jeśli podróżujecie z maluchem, który jeszcze nie chodzi lub chodzić nie lubi.
Poczytaj również więcej informacji co robić w Karpaczu i okolicach na naszym blogu.
5. Sady Klemensa
Sady Klemensa to rodzinny park w województwie łódzkim, w okolicach Rawy Mazowieckiej, powstały w miejscu dawnych sadów jabłkowych.
Jest to miejsce, gdzie z jednej strony można odpocząć i zrelaksować się wśród zieleni, a z drugiej jest wiele atrakcji dla dzieci, rozproszonych po całym parku tak, aby odpoczynek dorosłych też był możliwy ;)
Znajdują się tutaj: olbrzymia piaskownica, park wodny z brodzikiem, labirynt, trampoliny, place zabaw, dmuchańce, tor przeszkód… Dzieci mogą przejechać się malutką i powolną kolejką z ciągnikiem, pojeździć na gokartach, zajrzeć do Strachowiska czy spróbować swoich sił w parku linowym.
Młodsi odwiedzający mają multum atrakcji, a dla dorosłych przygotowanych jest wiele miejsc z leżakami, hamakami, miejscami grillowymi, więc każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.
6. Farma Iluzji
Park Rozrywki Farma Iluzji wbrew nazwie, to nie tylko miejsce pełne magii, sztuczek i złudzeń optycznych. To również miejsce pełne przygód, zabawy, placów zabaw i edukacji.
Jest to park rozrywki gdzie każdy znajdzie coś dla siebie: są zarówno atrakcje dla młodszych jak i starszych, są dla fanów adrenaliny i spokojnych przejażdżek, są pokazy magiczne, animacje, a nawet atrakcje wodne. Można tutaj zobaczyć mumie i poznać historię starożytnego Egiptu, zajrzeć do opuszczonej kopalni, odpocząć na plaży wśród piratów, poszukać smoków, zgubić się w labiryncie czy przepłynąć tratwą.
Dzieci na pewno będą chciały spędzić dużo czasu na karuzelach, przejażdżce na konikach, pociągiem czy na dmuchańcach. Niektóre są już dla maluszków od 90 cm, na wiele można wejść z rodzicem, więc nawet te najmniejsze dzieci będą miały sporo frajdy.
Ilość atrakcji sprawia, że warto przeznaczyć na wizytę w Farmie Iluzji cały dzień.
Więcej o Farmie Iluzji możecie zobaczyć również na naszym filmiku:
7. Kopalnia Soli “Wieliczka”
Wieliczka to zdecydowanie jedna z topowych atrakcji w Polsce, przyciągająca turystów z całego świata. Kopalnia znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i została na nią wpisana już na samym początku, czyli w roku 1978.
Setki kilometrów chodników, 9 poziomów, z czego najgłębszy sięga 327 metrów pod ziemią, niezwykła historia jak również etos pracy górnika sprawiają, że miejsce to jest wyjątkowe na skalę światową i nie dziwi nas jego popularność.
Na szczególną uwagę zasługuje trasa dedykowana rodzinom z dziećmi do tajemniczej krainy Solilandii. Nie jest to tylko bajkowa podróż pełna zagadek, ale przede wszystkim edukacyjna wycieczka w głąb ziemi. Najmłodsi dowiadują się jak nazywają się poszczególne miejsca, jak pracowali górnicy, poznają historię kopalni. Dzieci dostają zadania, muszą iść zgodnie ze wskazówkami, spotykają po drodze różne postaci, a na koniec czeka je niespodzianka – spotkanie z… No właśnie, niech to pozostanie niespodzianką. Trasa ma 2,5 kilometra długości i trwa około 2 godzin.
Rekomendowany wiek to 5 lat, ale naszym zdaniem 4-latki też już będą miały
frajdę z takiej trasy.
Więcej o Wieliczce możecie przeczytać w naszym wpisie.
8. Ogród zoologiczny we Wrocławiu
Zoo i Afrykarium we Wrocławiu uchodzi za najciekawszy ogród zoologiczny w kraju, a przy tym jest to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w całej Polsce. Na pewno duże znaczenie miało otwarcie Afrykarium w październiku 2014 roku, które przyciąga rzesze turystów jako pierwsze oceanarium w Polsce.
Zoo Wrocław zajmuje duży obszar, a na jego terenie znajduje się aż 12 pawilonów tematycznych (w tym m.in Afrykarium, Małpiarnia, Madagaskar, Ptaszarnia czy Słoniarnia). Wybiegi są duże, ciekawie zaaranżowane, łączą przedstawicieli różnych gatunków.
Odwiedzający mogą zobaczyć prawie 10 000 zwierząt z ponad 1 000 gatunków. Nie lada atrakcją jest karmienie zwierząt, które odbywa się w wyznaczonych godzinach. Niewątpliwie najciekawsze i najbardziej popularne jest zwiedzanie wspomnianego Afrykarium, którego głównym celem jest pokazanie Afryki i jej różnorodnego środowiska wodnego.
Na wizytę w Zoo Wrocław trzeba zaplanować cały dzień.
Więcej o Zoo i innych atrakcjach we Wrocławiu przeczytacie w naszym wpisie atrakcje dla dzieci we Wrocławiu.
9. Bajka Pana Kleksa
Bajka Pana Kleksa to miejsce w Katowicach, w którym wkroczycie w świat powieści Jana Brzechwy. To miejsce pełne zabawy i rozrywki, a przy tym edukacji, bo na uczestników czeka przygoda z wieloma zadaniami do rozwiązania.
Bajkę Pana Kleksa można zwiedzać indywidualnie lub w grupach z przewodnikiem – polecamy tą drugą opcję, kiedy ktoś prowadzi grupę przez wszystkie stanowiska, snuje opowieści i angażuje nawet najmłodszych uczestników.
Podróż trwa około 2 godzin, podczas których dzieci odwiedzają różne krainy. Z jednej strony mają za zadanie znaleźć zaginione przedmioty, układać kształty z klocków, rysować, wiązać węzły marynarskie, odkrywać planety, a z drugiej mogą bawić się na zjeżdżalniach, torze przeszkód czy deskach do balansowania.
10. Julinek
Park Rozrywki Julinek to iście zakręcone miejsce, pełne cyrkowych sztuczek, akrobacji, balonów, występów i wielu atrakcji dla maluchów. Można tutaj nie tylko podziwiać i oglądać występy, ale i samemu pobawić się w cyrkowca. W latach 90-tych poprzedniego wieku znajdowała się tutaj Baza Cyrkowa, która była bazą dla ekip cyrkowych z całej Polski. To tutaj szkolili się i trenowali, to tutaj powstawały akcesoria, rekwizyty i sprzęt cyrkowy.
W Julinku czeka wiele atrakcji dla dzieci, chociaż trzeba mieć na uwadze, że najmłodsze nie będą mogły ze wszystkiego w pełni korzystać (na niektórych atrakcjach są ograniczenia wiekowe i wzrostowe).
Znajdziemy tutaj plac zabaw, park linowy, dmuchańce, wydzieloną część z wesołym miasteczkiem (dodatkowo płatne), ściankę wspinaczkową, o określonych godzinach odbywają się animacje, pokazy, gry i zabawy oraz specjalne przedstawienia w Dużej Arenie.
Obiekt znajduje się w Kampinoskim Parku Narodowym, więc można tutaj odetchnąć świeżym powietrzem i odpocząć od miejskich zanieczyszczeń i smogu.
Więcej o Parku Julinek przeczytacie w naszym wpisie oraz zobaczycie na poniższym filmie:
11. JuraPark Krasiejów
Nie bez przyczyny w Krasiejowie powstał park dinozaurów. To tutaj znaleziono szczątki prehistorycznych płazów i gadów liczące sobie ponad 230 milionów lat! Oczywiście wspomnieć trzeba o najsłynniejszych, czyli tych należących do Silesaurusa opolensisa, znalezionych na terenach Krasiejowa, który według niektórych, uznawany jest za najstarszego znanego dinozaura na świecie (stanowisko archeologiczne funkcjonuje tutaj do dzisiaj).
W JuraPark możemy podziwiać modele dinozaurów w skali 1:1, poznawać historię wszechświata, ale również pobawić się (lub odpocząć) na licznych placach zabaw i atrakcjach dla najmłodszych. Podróż po JuraParku zaczyna się od przejażdżki pociągiem z kinem 3D obrazującym historię wszechświata. Później czeka nas spacer przez kolejne epoki, pełen ciekawostek i informacji o odkrywaniu szczątków w ziemi.
Kolejnym etapem jest spacer po kładkach wśród dinozaurów (na terenie całego parku jest prawie 200 modeli), a następnie możemy udać się do Kina Emocji i Oceanarium. Dzieci na pewno chętnie skorzystają z dużego placu zabaw, dmuchańców, trampolin a nawet przygotowanej plaży z lunaparkiem!
Zobacz więcej informacji o JuraPark Krasiejów.
12. Zamek Książ
Zamek Książ majestatycznie króluje na wzniesieniu na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Do zamku dochodzi się parkiem lub terenami leśnymi, a wchodzi przez przedzamcze. Przechodząc przez dziedziniec można podziwiać liczne rzeźby, przedstawiające postaci mitologiczne. W historii zamku jest wiele burzliwych epizodów i był wielokrotnie niszczony. Duże straty nastąpiły w trakcie II Wojny Światowej, kiedy to zamek zaadaptowano pod niemiecką kwaterę wojenną, a dalsze zniszczenia były kontynuowane kiedy trafił w ręce Armii Czerwonej.
W trakcie zwiedzania ogląda się m.in. Salon Barokowy, Salon Zielony, Salon Biały, Salon Chiński, Salę Balową, Salę Rycerską oraz liczne gabinety. Na koniec czeka perełka – Sala Maksymiliana, najpiękniejsza sala w całym zamku.
Po zwiedzaniu wnętrz wychodzi się na piękne tarasy z licznymi, zdobionymi fontannami i rzeźbami – na terenie zamku znajduje się aż 14 tarasów! Zamek kryje również tajemnice, a wokół niego krąży wiele legend na temat jego roli w czasach drugiej wojny światowej, specjalnych, podziemnych torach (tutaj swój epizod ma również złoty pociąg) czy drążonych tunelach i ukrytych skarbach.
Link do naszego wpisu o Zamku Książ znajdziesz tutaj.
Kolejne atrakcje dla rodzin w Polsce
To tylko 12, lekko skróconych, propozycji z listy 104, które znajdziecie w naszej książce. Atrakcje są pogrupowane kategoriami, każda z opisem, cenami, wskazówkami dojazdu, kontaktem oraz naszą oceną i opinią. Po więcej zapraszamy do naszego sklepu.
Przy okazji polecamy również Wam naszą listę do spakowania, którą możecie pobrać za darmo w tym wpisie: Co zabrać na wakacje?
Zniżki na wstępy do atrakcji
Szukasz zniżek i kodów rabatowych do różnych atrakcji?
Polecamy również nasz serwis Polska dla dzieci!, w którym możecie znaleźć też różne kody rabatowe i zniżki do atrakcji w całej Polsce!
--- autopromocja ---
Szukasz atrakcji dla dzieci w Polsce?
Polecamy naszą książkę!
Szukasz pomysłu na weekendowy wypad z rodziną w Polsce? Już teraz możesz zakupić naszą książką, z dokładnie 104 atrakcjami dla dzieci w Polsce, czyli 104 pomysłami, które pomogą zaplanować weekend lub tygodniowy wyjazd w Polsce, dla całej rodziny.
Książka wydana jest w miękkiej okładce, zawiera aż 360 strony pełne inspiracji, opisów, naszych ocen oraz praktycznych informacji. Jest to idealna propozycja z bazą pomysłów na każdy dzień w roku!
104 atrakcje dla dzieci. Polska z pomysłem >>>
--- autopromocja ---
Podsumowanie
Wszystkie opisane powyżej atrakcje znajdziecie na tej mapie:
Pisanie tej publikacji to była dla nas prawdziwa przyjemność. Chętnie wracaliśmy do poszczególnych miejsc, przypominaliśmy sobie jak to było podróżować niemalże bez ograniczeń i poznawać ciekawe zakątki Polski.
Mamy nadzieję, że dzięki naszej książce pomożemy Wam zaplanować weekendowe albo dłuższe wyjazdy w Polskę i dzięki nam odkryjecie wiele nowych miejsc.
A my już zabieramy się do przygotowania kolejnej publikacji ;)
—
Szukasz innych inspiracji na podróże po Polsce? Polecamy również nasze inne wpisy:
- 13 zamków województwa łódzkiego – czy znasz je wszystkie?
- Nasze porady gdzie wyjechać na wakacje w Polsce?
- atrakcje dla dzieci w Łodzi,
- oraz atrakcje dla dzieci w województwie łódzkim.
- Dolny Śląsk – nie tylko zamki i pałace
- Dolny Śląsk: Zamek Książ – cudze chwalicie, swego nie znacie
- Pałac w Mosznej (nie Zamek w Mosznie) :)
- Kopalnia Soli “Wieliczka”: Solilandia, Trasa Górnicza czy Turystyczna – co wybrać?
- Kraków, Wawel i Wieliczka w jeden dzień? Da się! :)
- (Nie tylko) Zamki Jury Krakowsko-Częstochowskiej
…a to tylko drobna część ;-)