Nie wiemy jak to się stało, że nie popełniliśmy tego wpisu wcześniej ;) Atrakcje dla dzieci w Łodzi to zdecydowanie coś na czym bardzo dobrze się znamy :) Łódź to nasze miasto, które znamy całkiem dobrze… ale z dzieckiem odkrywamy je na nowo! Przedstawiamy więc Wam listę miejsc, które warto zobaczyć, jeśli macie w planach weekendowy, rodzinny wypad.
O Łodzi pisaliśmy już wielokrotnie (chociażby tutaj: TOP 10 atrakcji w Łodzi ), zdarzyło się również, że wspominaliśmy o atrakcjach dla dzieci, jednak w miarę jak nasza mała latorośl rośnie, odkrywamy coraz to ciekawsze miejsca, którymi chcemy się z Wami dzisiaj podzielić.
Nie lubimy bezczynnie siedzieć w domu, nawet jak nigdzie nie podróżujemy, to staramy się wychodzić na świeże powietrze i odkrywać ciekawe w miejsca w naszej okolicy, w tym również w rodzimym mieście. A miasto to zmienia się, rozwija, rewitalizuje, a przy tym wszystkim powstaje coraz więcej ciekawych miejsc, idealnych na spędzenie czasu z całą rodziną, które z dziećmi warto odwiedzić.
--- autopromocja --- Pierwszy lot samolotem z dzieckiem? Polecamy naszą książkę! Przed Tobą lot z dzieckiem samolotem? A może planujesz dalszą podróż z niemowlakiem i nie wiesz czy dasz radę tak daleko lecieć samolotem? W naszej książce znajdziesz 240 stron pełnych praktycznych porad i wskazówek jak przetrwać lot z dzieckiem lub niemowlakiem bazując na ponad 6 latach naszego doświadczenia!
Rodzinne podróżowanie – Samolotem z dzieckiem >>>
--- autopromocja ---
W tym tekście przeczytasz o:
Łódź, atrakcje dla dzieci – nasze propozycje
Wspomniane poniżej miejsca są dla dzieci w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach, więc jesteśmy przekonani, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Spis naszym zdaniem najlepszych i największych atrakcji poniżej (kolejność losowa).
>> Polecamy również nasz tekst: Atrakcje dla dzieci w Polsce !
Manufaktura
Zacznijmy od miejsca najbardziej znanego i najchętniej odwiedzanego przez turystów. Mowa oczywiście o Manufakturze, czyli rewitalizowanych dawnych fabrykach Poznańskiego. Mimo, że wielu osobom może kojarzyć się jedynie z centrum handlowym, to warto mieć na uwadze, że jest to również olbrzymi kompleks kulturalno-rozrywkowy i znajduje się tutaj wiele interesujących miejsc, wszystkie dzieci będą zadowolone!
Rynek to centrum Manufaktury – znajdują się tutaj fontanny, wielki tron, karuzele i liczne, sezonowe atrakcje. I tak na przykład latem można tutaj odpocząć na leżaku lub pograć w siatkówkę plażową na sztucznej plaży, a zimą pojeździć na łyżwach. Często odbywają się tutaj koncerty, wydarzenia edukacyjne, jarmarki, różne pokazy itp.
Manufaktura jest również dobrym miejscem na niepogodę. Warto zajrzeć do znajdującego się tutaj Eksperymentarium , miejsca gdzie poznaje się naukę poprzez zabawę.
Dzieciaki doświadczają, dotykają, sprawdzają, eksperymentują, poznają różne prawa fizyki, czyli idealny sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym. Nie ma co ukrywać, że nie jest to miejsce, które może konkurować z Centrum Nauki Kopernik, czy odwiedzonym przez nas niedawno Młynie Wiedzy w Toruniu . Tutaj powierzchnia jest zdecydowanie mniejsza, a i stanowiska do eksperymentowania są skromniejsze i bardziej ściśnięte.
Na początku przechodzimy przez ciemny tunel, który wiruje wokół nas i przez to ma się wrażenie obrotu… nie polecamy dla małych dzieci i kobiet w ciąży, bo może się zrobić niedobrze ;) Ale jak się tylko zamknie oczy da radę przejść (obsługa również wyłącza tunel jak się o to poprosi). Później wchodzi się do dużego pomieszczenia podzielonego na mniejsze sekcje, w którym panuje półmrok. W poszczególnych częściach Eksperymentarium uczymy się o ruchu, zmysłach, czy prądzie.
Polecamy przyjść w sobotę od rana, bo wtedy jest tańsze wejście – 10 zł za osobę dorosłą (cena normalna 17 zł).
W Manufakturze jest również kino, kręgielnia, ścianka wspinaczkowa, sala zabaw i wiele restauracji. Są również muzea (Muzeum Sztuki MS2 oraz Muzeum Fabryki), ale te są już raczej dla starszych dzieci i dorosłych.
EC1 i Planetarium
O Nowym Centrum Łodzi z EC1 na czele napisaliśmy już osobny wpis ( tutaj ), więc skrótowo: jest to dawna elektrownia, która zaopatrywała miasto w prąd, obecnie odnowiona, przebudowana na centrum kulturalno-edukacyjne. Miejsce to ciągle jest rozbudowane, powstają tu nowe, interesujące obiekty i odbywają się ciekawe wystawy, ale już w pełni można korzystać z Planetarium oraz Centrum Nauki i Techniki EC1 .
W Planetarium możemy oglądać pokazy w rozdzielczości 8k na olbrzymim, sferycznym ekranie. Uwaga, minimalny wiek dziecka to 5 lat.
Na szczęście do Centrum Nauki i Techniki EC1 nie ma dolnej granicy wiekowej, a nasza dwulatka już się niektórymi eksponatami interesowała. Jednak uczciwie mówiąc lepiej tu przyjść ze starszymi dziećmi, które możemy wprowadzić w historię miejsca i opowiedzieć o wytwarzaniu prądu. Na odwiedzających czeka tutaj wiele instalacji, gier z wykorzystaniem nowych technologii i wymagających współdziałania z innymi osobami. Świetne miejsce, olbrzymia dawka wiedzy, dobrze przeszkolony i otwarty personel, który zachęca do zabawy i odkrywania historii tego miejsca.
Dodatkowo, warto trzymać rękę na pulsie, bo wiemy, że są plany na stworzenie specjalnej przestrzeni dla najmłodszych, co może być mocną konkurencją dla wspomnianego wcześniej Eksperymentarium w Manufakturze.
Bajkowa Łódź
Na liście atrakcji dla dzieci nie mogło zabraknąć nawiązania do Łodzi filmowej, zwanej HollyŁódź . Niestety, Muzeum Animacji Se-Ma-For zostało zamknięte, ale nadal można udać się do Muzeum Kinematografii , gdzie znajduje się wystawa pt. Pałac pełen bajek , adresowana do najmłodszych. Jest to wystawa bajek, które prędzej my – rodzice, znamy z naszego dzieciństwa, ale maluchy chętnie będą pozować z Muminkami, poznają Reksia, Pik Poka i wiele, wiele innych bajkowych postaci.
Dobrym uzupełnieniem tej bajkowej podróży będzie spacer po całym mieście w poszukiwaniu postaci z bajek, które powstały w ramach projektu Bajkowa Łódź . W różnych zakątkach Łodzi znajdziecie małe, odlewane z brązu pomniki przedstawiające różnych bohaterów.
Nawet jeśli Wasze dzieci tych bajek zupełnie nie kojarzą, to wierzcie nam, że będą chciały zrobić sobie zdjęcie z Misiem Uszatkiem , Pingwinem Pik Pok czy Plastusiem , a dla dorosłych będzie to możliwość przypomnienia sobie bajek z dzieciństwa.
W ramach ściągawki podrzucamy listę rzeźb z adresami:
- Miś Uszatek, ul. Piotrkowska 87
- Miś Colargol, plac zabaw na rogu ul. Sienkiewicza i Traugutta
- Pingwinek Pik-Poka, przed Aquaparkiem Fala, al. Unii Lubelskiej 4
- Koty Bonifacy i Filemon, pl. Zwycięstwa 1
- Ferdynand Wspaniały, przed wejściem do Galerii Łódzkiej, róg al. Piłsudskiego i ul. Sienkiewicza
- Zaczarowany Ołówek, ul. Traugutta 18
- Plastuś, Park im. Sienkiewicza
- Trzy Misie, przy wejściu do Skansenu Łódzkiej Architektury Drewnianej od strony ul. Milionowej
- Wróbelek Ćwirek, Park Źródliska, przy Palmiarni
- Maurycy i Hawranek, przed ogrodem zoologicznym, ul. Konstantynowska 8/10
Ulica Piotrkowska
Kolejne, obok Manufaktury, miejsce które odwiedza każdy przyjeżdżający do Łodzi. Czy są tu jednak jakieś miejsca, które spodobają się również najmłodszym?
Zaciekawić może przepiękny Pasaż Róży – jest to podwórko przy Piotrkowskiej 3, w którym ściany budynków zostały pokryte kawałkami luster! Projekt wyjątkowy i niepowtarzalny – warto zajrzeć na to podwórko.
Niedaleko, na placu Wolności jest Muzeum Dętka , świetna atrakcja dla trochę starszych dzieci. Wyruszamy kanałami, które znajdują się pod Placem Wolności wyposażeni w latarki, aby nie tylko zobaczyć jak te kanały wyglądają, ale również poznać historię miejsca oraz kanalizacji w Łodzi.
Spacer ulicą Piotrkowską to również możliwość spotkania Misia Uszatka (patrz punkt Bajkowa Łódź), można tutaj usiąść przy fortepianie obok Rubinsteina i koniecznie trzeba dotknąć nosa Tuwima, który siedzi na swojej ławeczce.
Piotrkowska już dawno nie jest typową ulicą handlową. Dominują tutaj restauracje, kawiarnie, puby i punkty usługowe. Z dziećmi szczególnie polecamy udać się na pyszne lody i pączki!
Parki i place zabaw w Łodzi
W Łodzi, nawet w centrum, można odetchnąć (chociaż trochę) świeższym powietrzem w parkach. Znajdziemy tutaj wiele parków i ciekawie zaaranżowanych placów zabaw.
My szczególnie polecamy oddalony od centrum plac zabaw na Zdrowiu , który powstał w miejscu dawnego Lunaparku. Bardzo fajnie przygotowany, jest mnóstwo ciekawych rozwiązań i zabaw dla najmłodszych.
Nie jest to typowy plac z huśtawkami i karuzelami (taki znajdziecie tuż obok, odgrodzony). Tutaj można pobiegać po kładkach, pobujać się na wahadłach, powspinać się – hulaj dusza! Jest tutaj tłoczno nawet zimą :)
Również oddalony, ale polecany jest tzw. Młynek – jest to przestrzeń, która została oddana do użytku całkiem niedawno i przyciąga całe rodziny, bo poza placem zabaw są tutaj miejsca do grillowania i boiska. A sam plac zabaw świetnie wygląda z lotu ptaka ;)
Zachęcamy również do zajrzenia do Parku Źródliska , który można zobaczyć przy okazji zwiedzania wspomnianego już Muzeum Kinematografii. Tutaj również jest plac zabaw, ale zdecydowanie mniejszy. Polecamy jednak, bo jest to jeden z ładniejszych parków w Łodzi, a przy tym najstarszy park w Łodzi. Na jego terenie znajduje się Palmiarnia i rodzinna kawiarnia Tubajka .
Arturówek i Las Łagiewnicki
Jeśli komuś jeszcze mało zieleni to zapraszamy do Arturówka i Lasu Łagiewnickiego! Jest to ogromny kompleks leśny, w granicach Łodzi, a do tego jest częścią Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich.
Możecie znaleźć tutaj liczne ścieżki piesze, szlaki rowerowe, jak również do jazdy konnej. No i nie można pominąć oczywiście stawów w Arturówku właśnie, które są ochłodą dla mieszkańców miasta w upalne letnie dni. Znajdziecie tam też bardzo fajny plac zabaw dla dzieci, który jest idealnym miejscem dla maluchów przez cały rok!
Aquapark FALA
Jedni uwielbiają, inni nienawidzą – my bardzo lubimy i to bynajmniej nie ze względu na baseny pływackie, bo z tych korzystamy mało.
Aquapark Fala to również zjeżdżalnie, jacuzzi, basen ze sztuczną falą, baseny solankowe, masaże, bicze wodne i osobny Świat Saun, dostępny tylko dla dorosłych. To również kilka brodzików dla najmłodszych ze zjeżdżalniami i innymi atrakcjami dla maluchów, z ozonowaną wodą (od niedawna!).
Za co więc można nie lubić tego miejsca? Jest tu tłoczno – jest to bez wątpienia miejsce, które oferuje najwięcej wodnych atrakcji w Łodzi (jest zresztą największym aquaparkiem w Polsce), więc nic dziwnego, że przychodzi tutaj wiele osób. Jeśli chcecie uniknąć tłumów to polecamy przyjście po godzinie 19 lub z samego rana.
Wejście, szczególnie dla całej rodziny to niestety spory wydatek, przykładowo rodzina 2+2 (dzieci do 3 rż wchodzą za darmo) w weekend, za 3h na basenie musi zapłacić 132 złote. My korzystamy z kart Multisport, więc wejścia mamy w ramach abonamentu.
Czy warto? Warto się przekonać :) Nam odpowiada to miejsce, szczególnie biorąc pod uwagę wszelkie masaże wodne, bąbelki, baseny solankowe i wszystko to co pomaga się zrelaksować :) Dzieciaki będą miały frajdę na zjeżdżalniach (których jest tutaj mnóstwo) czy na sztucznej fali.
Ogród Botaniczny i Zoologiczny
Niedaleko Fali znajduje się Ogród Zoologiczny i Ogród Botaniczny.
Łódzki Ogród Zoologiczny póki co nie polecamy :) Dlaczego więc uwzględniamy go w tym zestawieniu? Obecnie przechodzi modernizację, powstają zupełnie nowe wybiegi dla zwierząt, które na czas remontów zostały przetransportowane do innych ogrodów zoologicznych w Polsce. Zresztą nie ukrywamy, że nasz łódzki ogród nigdy nie był przyjazny zwierzętom, ale liczymy, że to się zmieni po wspomnianej przebudowie, a zwierzęta zyskają lepsze warunki. W ramach projektu powstaje Orientarium – ma to być odpowiedź na wrocławskie Afrykanarium , a zakończenie prac planowane jest na 2020 rok.
Ogród Botaniczny to miejsce raczej spokojne, więc bardziej nada się na spacer z pokazywaniem poszczególnych gatunków kwiatów i drzew. Dla dzieci interesujące mogą być organizowane tutaj spacery, wycieczki czy spotkania, podczas których doświadczona kadra nie tylko opowiada o różnych gatunkach, ale również organizuje kreatywne warsztaty i pokazy.
Nasza opinia o atrakcjach dla dzieci w Łodzi
Jak możecie przeczytać powyżej, w Łodzi dzieci nie będą się nudzić :) Jeśli planujecie rodzinny weekend w tym mieście, to warto uwzględnić chociaż kilka pozycji z powyższej listy w Waszym planie, a zapewniamy, że nie będziecie zawiedzeni.
Polecamy Wam również nasze inne wpisy z naszego miasta:
- Nasze TOP 10 atrakcji w Łodzi
- Miejsca, które trzeba zobaczyć w Łodzi wg łódzkich blogerów !
- Najlepsze restauracje i kawiarnie w Łodzi
Komentarze są Wasze! Pytajcie, polecajcie inne ciekawe miejsca miasta Łodzi! :)