Atrakcje dla dzieci w Łodzi to zdecydowanie coś na czym bardzo dobrze się znamy :) Łódź to nasze miasto, które znamy całkiem dobrze… ale z dzieckiem odkrywamy je na nowo! Przedstawiamy więc Wam listę miejsc, które warto zobaczyć, jeśli macie w planach weekendowy, rodzinny wypad.
O Łodzi pisaliśmy już wielokrotnie (chociażby tutaj: TOP 10 atrakcji w Łodzi ), zdarzyło się również, że wspominaliśmy o atrakcjach dla dzieci, jednak w miarę jak nasza mała latorośl rośnie, odkrywamy coraz to ciekawsze miejsca, którymi chcemy się z Wami dzisiaj podzielić.
Nie lubimy bezczynnie siedzieć w domu, nawet jak nigdzie nie podróżujemy, to staramy się wychodzić na świeże powietrze i odkrywać ciekawe w miejsca w naszej okolicy, w tym również w rodzimym mieście. A miasto to zmienia się, rozwija, rewitalizuje, a przy tym wszystkim powstaje coraz więcej ciekawych miejsc, idealnych na spędzenie czasu z całą rodziną, które z dziećmi warto odwiedzić.
--- autopromocja --- Szukasz atrakcji dla dzieci w Polsce? Polecamy naszą książkę! Szukasz pomysłu na weekendowy wypad z rodziną w Polsce? Już teraz możesz zakupić naszą książką, z dokładnie 104 atrakcjami dla dzieci w Polsce, czyli 104 pomysłami, które pomogą zaplanować weekend lub tygodniowy wyjazd w Polsce, dla całej rodziny. Książka wydana jest w miękkiej okładce, zawiera aż 360 strony pełne inspiracji, opisów, naszych ocen oraz praktycznych informacji. Jest to idealna propozycja z bazą pomysłów na każdy dzień w roku!
104 atrakcje dla dzieci. Polska z pomysłem >>>
--- autopromocja ---
Wpis ten pierwotnie powstał już kilka lat temu, ale odświeżyliśmy go na przełomie 2023 i 2024 roku aktualizując i dodając kilka nowych miejsc.
Polecamy również mapę z atrakcjami na samym dole wpisu.
W tym tekście przeczytasz o:
Łódź, atrakcje dla dzieci – nasze propozycje
Wspomniane poniżej miejsca są dla dzieci w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach, więc jesteśmy przekonani, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Spis naszym zdaniem najlepszych i największych atrakcji poniżej (kolejność losowa).
>> Polecamy również nasz tekst: Atrakcje dla dzieci w Polsce !
Manufaktura
Zacznijmy od miejsca najbardziej znanego i najchętniej odwiedzanego przez turystów. Mowa oczywiście o Manufakturze, czyli rewitalizowanych dawnych fabrykach Poznańskiego. Mimo, że wielu osobom może kojarzyć się jedynie z centrum handlowym, to warto mieć na uwadze, że jest to również olbrzymi kompleks kulturalno-rozrywkowy i znajduje się tutaj wiele interesujących miejsc, wszystkie dzieci będą zadowolone!
Rynek to centrum Manufaktury – znajdują się tutaj fontanny, wielki tron, karuzele i liczne, sezonowe atrakcje. I tak na przykład latem można tutaj odpocząć na leżaku lub pograć w siatkówkę plażową na sztucznej plaży, a zimą pojeździć na łyżwach. Często odbywają się tutaj koncerty, wydarzenia edukacyjne, jarmarki, różne pokazy itp.
Manufaktura jest również dobrym miejscem na niepogodę. Warto zajrzeć do znajdującego się tutaj Eksperymentarium , miejsca gdzie poznaje się naukę poprzez zabawę.
Dzieciaki doświadczają, dotykają, sprawdzają, eksperymentują, poznają różne prawa fizyki, czyli idealny sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym. Nie ma co ukrywać, że nie jest to miejsce, które może konkurować z Centrum Nauki Kopernik, czy odwiedzonym przez nas niedawno Młynie Wiedzy w Toruniu . Tutaj powierzchnia jest zdecydowanie mniejsza, a i stanowiska do eksperymentowania są skromniejsze i bardziej ściśnięte.
Na początku przechodzimy przez ciemny tunel, który wiruje wokół nas i przez to ma się wrażenie obrotu… nie polecamy dla małych dzieci i kobiet w ciąży, bo może się zrobić niedobrze ;) Ale jak się tylko zamknie oczy da radę przejść (obsługa również wyłącza tunel jak się o to poprosi). Później wchodzi się do dużego pomieszczenia podzielonego na mniejsze sekcje, w którym panuje półmrok. W poszczególnych częściach Eksperymentarium uczymy się o ruchu, zmysłach, czy prądzie.
Polecamy przyjść w sobotę od rana, bo wtedy jest tańsze wejście – 10 zł za osobę dorosłą (cena normalna 17 zł).
W Manufakturze jest również kino, kręgielnia, ścianka wspinaczkowa, sala zabaw i wiele restauracji. Są również muzea (Muzeum Sztuki MS2 oraz Muzeum Fabryki), ale te są już raczej dla starszych dzieci i dorosłych.
EC1 i Planetarium
O Nowym Centrum Łodzi z EC1 na czele napisaliśmy już osobny wpis ( EC1 Łódź ), więc skrótowo: jest to dawna elektrownia, która zaopatrywała miasto w prąd, obecnie odnowiona, przebudowana na centrum kulturalno-edukacyjne. Miejsce to ciągle jest rozbudowane, powstają tu nowe, interesujące obiekty i odbywają się ciekawe wystawy, ale już w pełni można korzystać z Planetarium oraz Centrum Nauki i Techniki EC1 .
W Planetarium możemy oglądać pokazy w rozdzielczości 8k na olbrzymim, sferycznym ekranie. Uwaga, minimalny wiek dziecka to 5 lat.
Na szczęście do Centrum Nauki i Techniki EC1 nie ma dolnej granicy wiekowej, a nasza dwulatka już się niektórymi eksponatami interesowała. Jednak uczciwie mówiąc lepiej tu przyjść ze starszymi dziećmi, które możemy wprowadzić w historię miejsca i opowiedzieć o wytwarzaniu prądu. Na odwiedzających czeka tutaj wiele instalacji, gier z wykorzystaniem nowych technologii i wymagających współdziałania z innymi osobami. Świetne miejsce, olbrzymia dawka wiedzy, dobrze przeszkolony i otwarty personel, który zachęca do zabawy i odkrywania historii tego miejsca.
Dodatkowo, warto trzymać rękę na pulsie bo co rusz coś nowego pojawia się w EC1. Poniżej piszemy jeszcze o Ulicy Żywiołów, ale również w EC1 dostępne są nowe części jak Narodowe Centrum Kultury Filmowej oraz Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej – co również może zainteresować najmłodszych.
Ulica Żywiołów w EC1
Ten punkt można by zaliczyć do powyższego akapitu, ale ponieważ jest to miejsce typowo dedykowane dla dzieci, dlatego postanowiliśmy oddzielić to do poprzedniego punktu.
Ulica Żywiołów to miejsce, w którym znajdziemy zarówno elementy zabawy (są baseny z miękkimi klockami, puzzle, duże klocki do układania, zjeżdżalnie, ścianka wspinaczkowa) jak i edukacji (stanowiska pozwalające na różne eksperymenty). Jest to super miejsce, w którym dobrze będą bawiły się dzieciaki od 3 lat w górę, chociaż i młodsze będą miały frajdę z naciskania guzików i zabawy eksponatami :)
Bajkowa Łódź
Na liście atrakcji dla dzieci nie mogło zabraknąć nawiązania do Łodzi filmowej, zwanej HollyŁódź . Niestety, Muzeum Animacji Se-Ma-For zostało zamknięte, ale nadal można udać się do Muzeum Kinematografii , gdzie znajduje się wystawa pt. Pałac pełen bajek , adresowana do najmłodszych. Jest to wystawa bajek, które prędzej my – rodzice, znamy z naszego dzieciństwa, ale maluchy chętnie będą pozować z Muminkami, poznają Reksia, Pik Poka i wiele, wiele innych bajkowych postaci.
Dobrym uzupełnieniem tej bajkowej podróży będzie spacer po całym mieście w poszukiwaniu postaci z bajek, które powstały w ramach projektu Bajkowa Łódź . W różnych zakątkach Łodzi znajdziecie małe, odlewane z brązu pomniki przedstawiające różnych bohaterów.
Nawet jeśli Wasze dzieci tych bajek zupełnie nie kojarzą, to wierzcie nam, że będą chciały zrobić sobie zdjęcie z Misiem Uszatkiem , Pingwinem Pik Pok czy Plastusiem , a dla dorosłych będzie to możliwość przypomnienia sobie bajek z dzieciństwa.
W ramach ściągawki podrzucamy listę rzeźb z adresami:
- Miś Uszatek, ul. Piotrkowska 87
- Miś Colargol, plac zabaw na rogu ul. Sienkiewicza i Traugutta
- Pingwinek Pik-Poka, przed Aquaparkiem Fala, al. Unii Lubelskiej 4
- Koty Bonifacy i Filemon, pl. Zwycięstwa 1
- Ferdynand Wspaniały, przed wejściem do Galerii Łódzkiej, róg al. Piłsudskiego i ul. Sienkiewicza
- Zaczarowany Ołówek, ul. Traugutta 18
- Plastuś, Park im. Sienkiewicza
- Trzy Misie, przy wejściu do Skansenu Łódzkiej Architektury Drewnianej od strony ul. Milionowej
- Wróbelek Ćwirek, Park Źródliska, przy Palmiarni
- Maurycy i Hawranek, przed ogrodem zoologicznym, ul. Konstantynowska 8/10
Ulica Piotrkowska
Kolejne, obok Manufaktury, miejsce które odwiedza każdy przyjeżdżający do Łodzi. Czy są tu jednak jakieś miejsca, które spodobają się również najmłodszym?
Zaciekawić może przepiękny Pasaż Róży – jest to podwórko przy Piotrkowskiej 3, w którym ściany budynków zostały pokryte kawałkami luster! Projekt wyjątkowy i niepowtarzalny – warto zajrzeć na to podwórko.
Niedaleko, na placu Wolności jest Muzeum Dętka , świetna atrakcja dla trochę starszych dzieci. Wyruszamy kanałami, które znajdują się pod Placem Wolności wyposażeni w latarki, aby nie tylko zobaczyć jak te kanały wyglądają, ale również poznać historię miejsca oraz kanalizacji w Łodzi.
Spacer ulicą Piotrkowską to również możliwość spotkania Misia Uszatka (patrz punkt Bajkowa Łódź), można tutaj usiąść przy fortepianie obok Rubinsteina i koniecznie trzeba dotknąć nosa Tuwima, który siedzi na swojej ławeczce.
Piotrkowska już dawno nie jest typową ulicą handlową. Dominują tutaj restauracje, kawiarnie, puby i punkty usługowe. Z dziećmi szczególnie polecamy udać się na pyszne lody i pączki!
Parki i place zabaw w Łodzi
W Łodzi, nawet w centrum, można odetchnąć (chociaż trochę) świeższym powietrzem w parkach. Znajdziemy tutaj wiele parków i ciekawie zaaranżowanych placów zabaw.
My szczególnie polecamy oddalony od centrum plac zabaw na Zdrowiu , który powstał w miejscu dawnego Lunaparku. Bardzo fajnie przygotowany, jest mnóstwo ciekawych rozwiązań i zabaw dla najmłodszych.
Nie jest to typowy plac z huśtawkami i karuzelami (taki znajdziecie tuż obok, odgrodzony). Tutaj można pobiegać po kładkach, pobujać się na wahadłach, powspinać się – hulaj dusza! Jest tutaj tłoczno nawet zimą :)
Również oddalony, ale polecany jest tzw. Młynek – jest to przestrzeń, która została oddana do użytku całkiem niedawno i przyciąga całe rodziny, bo poza placem zabaw są tutaj miejsca do grillowania i boiska. A sam plac zabaw świetnie wygląda z lotu ptaka ;)
Zachęcamy również do zajrzenia do Parku Źródliska , który można zobaczyć przy okazji zwiedzania wspomnianego już Muzeum Kinematografii. Tutaj również jest plac zabaw, ale zdecydowanie mniejszy. Polecamy jednak, bo jest to jeden z ładniejszych parków w Łodzi, a przy tym najstarszy park w Łodzi. Na jego terenie znajduje się Palmiarnia i rodzinna kawiarnia Tubajka .
Arturówek i Las Łagiewnicki
Jeśli komuś jeszcze mało zieleni to zapraszamy do Arturówka i Lasu Łagiewnickiego! Jest to ogromny kompleks leśny, w granicach Łodzi, a do tego jest częścią Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich.
Możecie znaleźć tutaj liczne ścieżki piesze, szlaki rowerowe, jak również do jazdy konnej. No i nie można pominąć oczywiście stawów w Arturówku właśnie, które są ochłodą dla mieszkańców miasta w upalne letnie dni. Znajdziecie tam też bardzo fajny plac zabaw dla dzieci, który jest idealnym miejscem dla maluchów przez cały rok!
Orientarium Zoo Łódź
Chyba raczej nikomu nie musimy już przedstawiać naszego łódzkiego Orientarium – odpowiedzi na wrocławskie Afrykanarium, choć nie nazwalibyśmy tego konkurencją, bo oba obiekty idealnie się uzupełniają i warto zobaczyć oba.
Orientarium ZOO w Łodzi to najnowocześniejsze miejsce tego rodzaju w Europie, zapewniające niezapomniane atrakcje. Podczas wizyty można obserwować fascynujące kąpiele słoni indyjskich, zobaczyć największego krokodyla gawialowego na tym kontynencie i przejść przez 27-metrowy podwodny tunel, gdzie płaszczki i rekiny przepływają nad głowami gości ogrodu.
W Orientarium Zoo Łódź dostępne jest także podziwianie krytycznie zagrożonych gatunków, takich jak orangutany sumatrzańskie czy niedźwiedzie malajskie. Na terenie ogrodu można spotkać hipopotamy karłowate, lwy, żyrafy i wiele innych fascynujących zwierząt.
Więcej przeczytacie w naszym wpisie: Orientarium Zoo Łódź – najnowocześniejsze zoo w Europie »
Aquapark FALA
Jedni uwielbiają, inni nienawidzą – my bardzo lubimy i to bynajmniej nie ze względu na baseny pływackie, bo z tych korzystamy mało.
Aquapark Fala to również zjeżdżalnie, jacuzzi, basen ze sztuczną falą, baseny solankowe, masaże, bicze wodne i osobny Świat Saun, dostępny tylko dla dorosłych. To również kilka brodzików dla najmłodszych ze zjeżdżalniami i innymi atrakcjami dla maluchów, z ozonowaną wodą (od niedawna!).
Za co więc można nie lubić tego miejsca? Jest tu tłoczno – jest to bez wątpienia miejsce, które oferuje najwięcej wodnych atrakcji w Łodzi (jest zresztą największym aquaparkiem w Polsce), więc nic dziwnego, że przychodzi tutaj wiele osób. Jeśli chcecie uniknąć tłumów to polecamy przyjście po godzinie 19 lub z samego rana.
Wejście, szczególnie dla całej rodziny to niestety spory wydatek, przykładowo rodzina 2+2 (dzieci do 3 rż wchodzą za darmo) w weekend, za 3h na basenie musi zapłacić 132 złote. My korzystamy z kart Multisport, więc wejścia mamy w ramach abonamentu.
Czy warto? Warto się przekonać :) Nam odpowiada to miejsce, szczególnie biorąc pod uwagę wszelkie masaże wodne, bąbelki, baseny solankowe i wszystko to co pomaga się zrelaksować :) Dzieciaki będą miały frajdę na zjeżdżalniach (których jest tutaj mnóstwo) czy na sztucznej fali.
Ogród Botaniczny
Niedaleko Fali znajduje się Ogród Botaniczny
Ogród Botaniczny to miejsce raczej spokojne, więc bardziej nada się na spacer z pokazywaniem poszczególnych gatunków kwiatów i drzew. Dla dzieci interesujące mogą być organizowane tutaj spacery, wycieczki czy spotkania, podczas których doświadczona kadra nie tylko opowiada o różnych gatunkach, ale również organizuje kreatywne warsztaty i pokazy.
Mandoria
Na koniec trzeba jeszcze wspomnieć o jednym miejscu, które być może nie znajduje się w samej Łodzi, ale dojeżdża tam miejski autobus :)
Mandoria, bo o niej mowa, to największy zadaszony rodzinny park rozrywki jaki znamy :) Super alternatywa dla najmłodszych pod kątem Energylandii, bo park ten jest dedykowany właśnie rodzinom z dziećmi.
I co najważniejsze, Mandoria znajduje się w 100% pod dachem. Także zarówno latem w trakcie brzydkiej pogody czy upałów, ale również zimą gdy pogoda generalnie nie rozpieszcza, jest to idealne miejsce na spędzenia całego szalonego, rodzinnego dnia!
Nasz wpis, ale zrówno relacje wideo z Mandorii możecie zobaczyć w tym wpisie: Mandoria – największy zadaszony rodzinny park rozrywki – czy warto? »
Mapa atrakcji dla dzieci w Łodzi
Poniżej znajdziecie mapę atrakcji dla dzieci w Łodzi, na której znajdziecie wszystkie wyżej opisane miejsca:
Nasza opinia o atrakcjach dla dzieci w Łodzi
Jak możecie przeczytać powyżej, w Łodzi dzieci nie będą się nudzić :) Jeśli planujecie rodzinny weekend w tym mieście, to warto uwzględnić chociaż kilka pozycji z powyższej listy w Waszym planie, a zapewniamy, że nie będziecie zawiedzeni.
Polecamy Wam również nasze inne wpisy z naszego miasta:
- Nasze TOP 10 atrakcji w Łodzi
- Miejsca, które trzeba zobaczyć w Łodzi wg łódzkich blogerów !
- Najlepsze restauracje i kawiarnie w Łodzi
Komentarze są Wasze! Pytajcie, polecajcie inne ciekawe miejsca miasta Łodzi! :)