Centrum Nauki Kopernik to miejsce nie tylko dla dzieci. Byliśmy tutaj jeszcze jako bezdzietni, a w tym roku pokazaliśmy je naszym maluchom. Która wizyta była ciekawsza i bardziej edukacyjna? Czy jest sens przyjść tutaj bez dzieci?
Pamiętamy ten szał, kiedy otworzono Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Wycieczki, kolejki, efekt wow! Zaintrygowanie, zaciekawienie, a nawet zdumienie, no bo jak można tak wiele nauczyć się poprzez zabawę i doświadczenia? Obecnie w Polsce jest wiele centrów nauki, otwarcie kolejnego takiego miejsca nie zrobiłoby już takiego wrażenia jak kiedyś. Trzeba jednak przyznać, że CN Kopernik to ciągle najbardziej znane centrum nauki w kraju i będąc w Warszawie warto tutaj zajrzeć. My niedawno zajrzeliśmy drugi raz.
W Centrum Nauki Kopernik byliśmy niedługo po jego otwarciu, a w tym roku postanowiliśmy wrócić tu z dziećmi z nadzieją, że znajdą tutaj eksponaty i eksperymenty, które zainteresują nawet maluchy. Bogatsi w doświadczenia z wielu innych, podobnych miejsc (również za granicą) trochę martwiliśmy się, że będziemy tym razem zawiedzeni. Inaczej kiedy jest to pierwsze centrum nauki, a inaczej kiedy któreś z kolei. Nie sposób uniknąć porównań i ocen. Jak więc wyglądała nasza wizyta po latach? Czy był zachwyt czy raczej zawód? Czy małe dzieci znajdą tutaj coś dla siebie?
W tym tekście przeczytasz o:
Centrum Nauki Kopernik po latach
Trzeba przyznać, że nastąpiło tutaj sporo zmian. Pojawiły się nowe wystawy, zmieniono aranżacje, ale z drugiej strony są nadal te eksponaty, które pamiętamy i są dość zużyte.
Widać, że miejsce otworzyło się na małe dzieci – jest specjalna wystawa dla maluszków (o tym trochę niżej) a i zrezygnowano z części tylko dla dorosłych… Tutaj nas trochę pamięć zawodzi, ale kiedyś była wydzielona część dla starszych odwiedzających – teraz już jej nie ma (obecnie, stopniowo uruchamiana jest część Przyszłość jest dziś dla dzieci i młodzieży od 13 rż).
Nie ma również kolejek do wejścia. Co prawda jest to zapewne efekt pandemii, ale jest ograniczona liczba biletów na poszczególne godziny. Bilety najlepiej kupić online – można je również nabyć tradycyjnie, w kasie, ale może okazać się, że na daną godzinę już wszystkie bilety są wyprzedane.
Polecamy również nasze wpisy o innych centrach nauki w Polsce:
– Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu
– EC1 Łódź – Nowe Centrum Łodzi
– Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni
Dobra, to zajrzyjmy do środka!
Jakie są atrakcje w Centrum Nauki Kopernik?
Bzzz! dla małych dzieci
Pierwsza wystawa która przykuła naszą uwagę (tuż obok hipnotyzującego wahadła foucaulta), to wystawa Bzzz! dla maluszków. Wejście na tą część jest w cenie biletu. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, bo wejścia są o pełnych godzinach i jest limitowana liczba miejsc. Warto jednak poczekać, bo dla małych dzieci jest to zdecydowanie najfajniejsza atrakcja w Centrum Nauki Kopernik.
Bzzz! to dość duża przestrzeń, po której dzieci mogą biegać, szaleć, eksperymentować, poznawać zwierzęta, budować, tworzyć… no cuda na kiju. Znajdują się tutaj: nurt rzeki, mostki, zjeżdżalnie, dziuple, zakamarki, klocki, układanki… Dzieci mogą poszukiwać zwierząt chodząc ich śladami, słuchać dźwięków natury, poznawać różne faktury, dotykać, uruchamiać wszystkie zmysły. Jest to fantastyczna przestrzeń pełna stymulacji i dostarczająca masę możliwości zarówno do zabawy jak i edukacji.
Miejsce jest dedykowane dzieciom do lat 6.
W tej części jest toaleta dla maluszków oraz przewijak.
--- autopromocja ---
Szukasz atrakcji dla dzieci w Polsce?
Polecamy naszą książkę!
Szukasz pomysłu na weekendowy wypad z rodziną w Polsce? Już teraz możesz zakupić naszą książką, z dokładnie 104 atrakcjami dla dzieci w Polsce, czyli 104 pomysłami, które pomogą zaplanować weekend lub tygodniowy wyjazd w Polsce, dla całej rodziny.
Książka wydana jest w miękkiej okładce, zawiera aż 360 strony pełne inspiracji, opisów, naszych ocen oraz praktycznych informacji. Jest to idealna propozycja z bazą pomysłów na każdy dzień w roku!
104 atrakcje dla dzieci. Polska z pomysłem >>>
--- autopromocja ---
Wystawy stałe w Centrum Nauki Kopernik
Część z wystawą stałą znajduje się na pierwszym piętrze, ale już z parteru, tuż za kasami, wystarczy spojrzeć w górę, aby zobaczyć unoszące się w powietrzu przedmioty (np. pompowany balon) i mieć zaczątek tego co czeka nas piętro wyżej.
Na dużej, otwartej przestrzeni jest wiele stoisk i eksponatów do eksperymentów i doświadczeń (w sumie jest ich około 200!). Rozrzucone są według nas trochę chaotycznie, albo po prostu ich podział nie był dla nas jasny ;) Na piętrze mamy pełen przekrój urządzeń do nauki o fizyce, świecie i ciele człowieka: są zabawy światłem i dźwiękiem, złudzenia optyczne, łóżko fakira, można porozmawiać z robotem, stworzyć taniec z szarf, zajrzeć do wnętrza człowieka, podejrzeć najmniejsze organizmy, poznać siłę pola magnetycznego, a nawet… przekonać się ile wysiłku wymaga jazda na wózku inwalidzkim!
Każde stanowisko to coś zupełnie nowego. Większość z nich jest dostosowana raczej dla starszych dzieci (powiedzmy tak od 7 roku życia), ale przy pomocy i zaangażowaniu opiekunów mniejsze też będą mogły eksperymentować i ćwiczyć nowe umiejętności.
Pomiędzy poszczególnymi eksponatami można przemieszczać się dowolnie, nie ma narzuconej ścieżki chodzenia.
Wystawy czasowe w Muzeum Kopernika w Warszawie
Na parterze, obok wystawy Bzzz! jest przestrzeń na wystawy czasowe, obecnie ma tu miejsce wystawa o rowerach. Można tutaj poznać historię i rozwój jednośladów, przypatrzeć się jak funkcjonują poszczególne części oraz zobaczyć różne ciekawe rozwiązania (jak chociażby rowery cargo). Nie brakuje nawiązania do boomu na rowery w związku z epidemią COVID-19.
Na dole warto zatrzymać się też przy stoiskach do nauki o muzyce, dźwięku i powietrzu.
Ogród na dachu Centrum Nauki Kopernik i Park Odkrywców
Niestety nie udało nam się zajrzeć do ogrodu na dachu ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe, czyt. deszcz :(
Jeśli jednak aura będzie Wam bardziej sprzyjać niż nam, to koniecznie zajrzyjcie na dach, gdzie spacerując wyznaczonymi ścieżkami można nie tylko obserwować rosnące tutaj rośliny, ale również spojrzeć na panoramę Warszawy.
W planach mieliśmy również spacer po Parku Odkrywców (bezpłatna przestrzeń z ciekawymi, edukacyjnymi stanowiskami na zewnątrz), ale ze względu na trwającą tutaj budowę jest on niedostępny.
Planetarium w Centrum Nauki Kopernik
Czymże byłoby Centrum Nauki KOPERNIK bez planetarium? ;) Tuż obok funkcjonuje więc planetarium, do którego bilety kupuje się osobno na konkretne seanse. Odbywają się tutaj nie tylko astronomiczne pokazy, ale również spotkania, filmy, a nawet koncerty.
Niektóre z pokazów są dostosowane nawet dla dzieci od 3. roku życia. Szczegóły na temat aktualnych seansów znajdziecie oczywiście bezpośrednio na stronie Centrum Nauki Kopernika.
Praktyczne informacje o Centrum Nauki Kopernika
Na koniec kilka praktycznych informacji.
Co można zjeść w Centrum Nauki Kopernik?
Jeśli chodzi o zaplecze gastronomiczne to opcje są dwie: można zjeść coś w restauracji na parterze, przed kasami lub zjeść w kawiarni na pierwszym piętrze.
Ta druga oferuje głównie przekąski, natomiast na coś większego lepiej pójść na dół. Jedzenie nie jest jakieś wybitne, ale przecież nie przychodzi się tutaj aby napełnić brzuch, tylko mózg ;)
Ile kosztuje zwiedzanie? Cennik Centrum Nauki Kopernik
Ceny biletów W Centrum Nauki Kopernik zależą od dnia tygodnia, świąt oraz okresu wakacyjnego. W ramach biletu otrzymujemy wstęp na wystawę stałą, wystawę czasową i część dla najmłodszych.
Od poniedziałku do piątku:
- Bilet normalny – 31 zł
- Bilet ulgowy – 21 zł.
Weekendy, święta oraz wakacje:
- Bilet normalny – 33 zł
- Bilet ulgowy – 22 zł.
Dzieci do lat 2 wchodzą za darmo, a posiadacze Karty Dużej Rodziny płacą 15 złotych.
Do Planetarium, które znajduje się w tym samym kompleksie udajemy się z oddzielnym biletem wstępu.
Godziny otwarcia Centrum Nauki Kopernik
Centrum Nauki Kopernik otwarte jest w następujących godzinach:
- od wtorku do czwartku: 9.00–18.00
- piątek: 9.00–20.00
- sobota i niedziela: 9.00–19.00
Jak zawsze zalecamy wcześniej sprawdzić godziny otwarcia na stronie internetowej obiektu. W weekendy możecie spodziewać się sporych tłumów, a w tygodniu wielu grup zorganizowanych, także raczej trudno będzie znaleźć spokojniejsze godziny na odwiedzenie Centrum Nauki Kopernik.
Jak dojechać do Centrum Nauki Kopernik?
Do Centrum Nauki Kopernik można dojechać metrem, autobusem lub samochodem.
Metro: stacja Centrum Nauki Kopernik (II linia metra). Ze stacji do wejścia jest około 300 metrów.
Autobusy: 127, 162, 185, 302 (przystanek: Metro Centrum Nauki Kopernik), lub 106, 118, 127 (przystanek: Biblioteka Uniwersytecka).
Dojazd samochodem oczywiście jest możliwy, ale możecie napotkać problem z parkowaniem, ponieważ parking pod CN Kopernik jest aktualnie niedostępny.
Dokładny adres:
Centrum Nauki Kopernik
ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20
00-390 Warszawa
www: https://www.kopernik.org.pl/
Nasza opinia o Centrum Nauki Kopernik
Wychodząc z Centrum Nauki Kopernik byliśmy wdzięczni, że stworzono tutaj wystawę dla młodszych dzieci. O ile 5 latka ma już frajdę, sporo potrafi zrozumieć z głównej wystawy, o tyle 2-3 latek będzie szukał zabawek, przycisków, układanek, a nie będzie zainteresowany samą nauką (oczywiście jako rodzice powinniśmy zachęcać i pokazywać jak najwięcej, ale prawda jest taka, że koniec końców i tak wygra plac zabaw ;) ).
Tak więc wystawa Bzzz! jest super i na nią na pewno warto pójść z maluszkami. Ze starszakami śmiało można skoczyć piętro wyżej i będzie sporo nauki przez zabawę i eksperymenty. Dorośli natomiast, nawet bez dzieci, też na pewno spędzą tutaj przyjemnie czas i dowiedzą się sporo nowego.
Patrząc jednak z perspektywy wielu innych tego typu miejsc, to główna wystawa w Centrum Nauki Kopernik nie wyróżnia się już tak znacząco na ich tle. Mimo to opinie większości zwiedzających są pozytywne :)
Spore nadzieje pokładamy w nowej wystawie (Przyszłość jest dziś) i wystawach czasowych.