Zamek Książ uchodzi za jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce, a pod kątem wielkości zajmuje trzecie miejsce w naszym kraju. To właśnie od tego miejsca zaczęliśmy nasze krótkie tournée po zamkach Dolnego Śląska.
Krótkie, ale bardzo intensywne, bo niemalże każde odwiedzone miejsce zasługuje na osobny wpis. Zaczęliśmy więc z przytupem od tej perełki Dolnego Śląska.
--- autopromocja ---
Szukasz atrakcji dla dzieci w Polsce?
Polecamy naszą książkę!
Szukasz pomysłu na weekendowy wypad z rodziną w Polsce? Już teraz możesz zakupić naszą książką, z dokładnie 104 atrakcjami dla dzieci w Polsce, czyli 104 pomysłami, które pomogą zaplanować weekend lub tygodniowy wyjazd w Polsce, dla całej rodziny.
Książka wydana jest w miękkiej okładce, zawiera aż 360 strony pełne inspiracji, opisów, naszych ocen oraz praktycznych informacji. Jest to idealna propozycja z bazą pomysłów na każdy dzień w roku!
104 atrakcje dla dzieci. Polska z pomysłem >>>
--- autopromocja ---
W tym tekście przeczytasz o:
Zamek Książ
Zamek Książ majestatycznie króluje na wzniesieniu na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Dojeżdża się do niego drogą nr 35 od Wałbrzycha w kierunku Świebodzic. Miejsce jest bardzo dobrze oznaczone, są znaki na kilka płatnych parkingów, skąd już niedaleko do samego wejścia (oczywiście im dalej tym taniej).
Do Wałbrzycha dojechaliśmy pod wieczór, więc jeszcze tego samego dnia pojechaliśmy na zachód słońca z widokiem na Zamek :)
Następnego dnia z samego rana pojechaliśmy zwiedzać wnętrza Zamku Książ. Do Zamku dochodzi się parkiem lub terenami leśnymi (zależy na którym parkingu zostawiliście samochód), a wchodzi przez przedzamcze.
Idąc przez dziedziniec do samego wejścia, można podziwiać liczne rzeźby, przedstawiające postacie mitologiczne.
Wejście do samego Zamku jest płatne – 30 zł/osoba lub 35 zł/osoba z przewodnikiem. Polecamy Wam kupić bilet online (29 zł), ale nie ze względu na tą złotówkę, ale ze względu na fakt, że omijacie duże kolejki przy wejściu do kas i możecie od razu rozpocząć zwiedzanie.
Zwiedzanie Zamku Książ
Zwiedzanie indywidualne polega na tym, że podążacie za tabliczkami z numerkami i broń boże pójdziecie w złą stronę ;-) Od razu zostaniecie wyhaczeni przez pracowników, którzy sprowadzą Was na właściwą drogę ;)
Niestety brakuje tutaj jakichkolwiek mapek, opisy poszczególnych sal są raczej skąpe. Kiedy poprosiliśmy o jakieś mapki czy ulotki dostaliśmy tylko bardzo skromną ulotkę opisującą historię zamku, a my tak bardzo lubimy znać swoje obecne położenie i wiedzieć co oglądamy, ale na własną rękę :(
Nie zniechęcając się ruszyliśmy wyznaczoną drogą i zaczęliśmy odkrywać historię tego miejsca wraz z najpiękniejszymi pomieszczeniami. Co ciekawe, historia Zamku Książ sięga aż XIII w, kiedy to rozpoczęto w tym miejscu budowę warowni obronnej (dopiero później stał się rezydencją książęcą).
W historii Zamku jest wiele burzliwych epizodów, był wielokrotnie niszczony, zmieniał właścicieli, choć i tutaj (podobnie jak w Zamku w Mosznej), jest trochę nieścisłości i braku informacji, szczególnie o początkach istnienia. Duże straty nastąpiły w trakcie II Wojny Światowej, kiedy to Zamek zaadaptowano pod niemiecką kwaterę wojenną, a dalsze zniszczenia były kontynuowane kiedy Zamek trafił w ręce Armii Czerwonej.
Niemniej jednak, wnętrza są lepiej zachowane i/lub odrestaurowane niż w Zamku w Mosznej. Duża część historii w Zamku jest również poświęcona Księżnej Daisy z Anglii, która zasłynęła m.in. ze swojej działalności charytatywnej. To dla niej, Jan Henryk XV von Hochberg wybudował położoną niedaleko Zamku Palmiarnię.
W trakcie zwiedzania ogląda się m.in. Salon Barokowy, Salon Zielony, Salon Biały, Salon Chiński, Salę Balową, Salę Rycerską oraz liczne gabinety. Na koniec czeka perełka – Sala Maksymiliana, najpiękniejsza sala w całym Zamku.
Po zwiedzaniu wnętrz wychodzi się na piękne tarasy z licznymi, zdobionymi fontannami i rzeźbami – na terenie Zamku znajduje się aż 14 tarasów!
Zamek kryje również tajemnice, a wokół niego krąży wiele legend na temat jego roli w czasach drugiej wojny światowej, specjalnych, podziemnych torach (tak tak, tutaj swój epizod ma również złoty pociąg) czy drążonych tunelach i ukrytych skarbach.
Podobno część prac była wykonywana przez więźniów pobliskiego obozu koncentracyjnego Gross Rosen, a w ukrytych pomieszczeniach miała być produkowana broń, przeprowadzane eksperymenty chemiczne, a sam Książ miał służyć za jedną z siedzib Hitlera. Dla turystów udostępniony został tunel z czasów II Wojny Światowej o długości 96 metrów.
Warto jechać do Zamku Książ?
Polecamy Wam odwiedzić Zamek Książ, bo jest to zdecydowanie największa atrakcja Dolnego Śląska i jedna z największych atrakcji Polski! Widząc już naprawdę dużo innych zamków, byliśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni, że te w Polsce nie ustępują tym zagranicznym.
Co jest do poprawki, to sama organizacja tras i kas (kolejki do wejścia są aż na zewnątrz Zamku) oraz mapki o których pisaliśmy na początku wpisu (duży plus za opisy w językach obcych).
Gdybyśmy mieli tu przyjechać raz jeszcze to może jednak wzięlibyśmy wycieczkę z przewodnikiem, a może byłby już wtedy audio-przewodnik? ;)
--- autopromocja ---
Szukasz atrakcji dla dzieci w Polsce?
Polecamy naszą książkę!
Szukasz pomysłu na weekendowy wypad z rodziną w Polsce? Już teraz możesz zakupić naszą książką, z dokładnie 104 atrakcjami dla dzieci w Polsce, czyli 104 pomysłami, które pomogą zaplanować weekend lub tygodniowy wyjazd w Polsce, dla całej rodziny.
Książka wydana jest w miękkiej okładce, zawiera aż 360 strony pełne inspiracji, opisów, naszych ocen oraz praktycznych informacji. Jest to idealna propozycja z bazą pomysłów na każdy dzień w roku!
104 atrakcje dla dzieci. Polska z pomysłem >>>
--- autopromocja ---
A jakie są Wasze wrażenia?
Dajcie znać w komentarzach!
Polecamy również więcej zdjęć w naszej galerii:
Zobacz galerię wszystkich zdjęć >>>
—
Szukasz innych inspiracji na podróże po Polsce? Polecamy również nasze inne wpisy:
- Nasze porady gdzie wyjechać na wakacje w Polsce?
- 13 zamków województwa łódzkiego – czy znasz je wszystkie?
- Dolny Śląsk – nie tylko zamki i pałace
- Zamek w Malborku
- Pałac w Mosznej (nie Zamek w Mosznie) :)
- Kopalnia Soli “Wieliczka”: Solilandia, Trasa Górnicza czy Turystyczna – co wybrać?
- Kraków, Wawel i Wieliczka w jeden dzień? Da się! :)
- (Nie tylko) Zamki Jury Krakowsko-Częstochowskiej