Czy pokazy lotnicze mogą zainteresować laików, którzy ze statków powietrznych znają jedynie Airbusy i Boeingi? Odpowiedzi szukaliśmy w Piotrkowie Trybunalskim podczas Międzynarodowej Wystawy Lotniczej Fly Fest 2018.
W trakcie naszych wyjazdów w łódzkie mamy możliwość zobaczenia nie tylko wielu ciekawych zakątków, ale również poznania harmonogramów różnych wydarzeń odbywających się w całym województwie. Tak własnie było z Piotrkowem Trybunalskim – w trakcie przygotowań do wyjazdu i pisania relacji trafiliśmy na informacje o ciekawym wydarzeniu.
Rzadko bywamy na tego typu imprezach, ale kiedy tylko dowiedzieliśmy się, że na przełomie czerwca i lipca odbywa się Międzynarodowa Wystawa Lotnicza Fly Fest w Piotrkowie Trybunalskim postanowiliśmy od razu zarezerwować sobie weekend na to wydarzenie. Jest to już impreza cykliczna, która inaugurację miała w 2013 roku. Nieprzypadkowo w tamtym roku, bo właśnie wtedy mijało 100 lat od pierwszego startu na piotrkowskim lotnisku. Ciekawą historię tego lotu możecie przeczytać na stronie festiwalu. Międzynarodowa Wystawa Lotnicza Fly Fest jest finansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a dokładniej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
Międzynarodowa Wystawa Lotnicza Fly Fest 2018
Festiwal trwa dwa dni i pomimo przygotowanego wcześniej programu poszczególnych lotów i pokazów, do ostatniej chwili zastanawialiśmy się czy jechać w sobotę czy niedzielę. Zdecydowała za nas pogoda :)
Deszcz był zapowiadany codziennie od godziny 17, więc postanowiliśmy pojechać na teren lotniska Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej, gdzie odbywał się Fly Fest, o wcześniejszej porze. Na miejsce dojechaliśmy jeszcze przed rozpoczęciem, tj. przed godziną 12.00 i okazało się, że wiele stoisk dopiero się rozkłada, foodtrucki dopiero parkują, a na pokazy przyjdzie nam jeszcze chwilę poczekać. Mieliśmy dzięki temu czas, aby spokojnie pochodzić po tych stanowiskach, które już były gotowe i pooglądać stojące maszyny.
Największe atrakcje, ciekawsze pokazy no i wybitni piloci (wśród nich Jurgis Kairys, Marek Choim, Jerzy Makula, Mateusz Strama) planowani byli na drugą część dnia: loty akrobacyjne, wieczorny lot z flarami, loty zespołowe, loty samolotami historycznymi – gratka dla prawdziwych fanów lotnictwa i spottersów! Nawet dla takich laików jak my, którzy prędzej znają modele Boeinga i Airbusa, harmonogram imprezy wydawał się mocno interesujący, więc plan był taki, że zostajemy najdłużej jak się da. A jak się nie da, to jedziemy do Piotrkowa Trybunalskiego, robimy sobie krótką przerwę i wracamy na płytę lotniska. Niestety plany mają to do siebie, że często się psują.
Od rana było chłodno, wietrznie, a po półtorej godzinie na dworze było już nam dość zimno. Kilka osób rozłożyło krzesełka turystyczne i koce piknikowe i faktycznie, przy trochę przyjemniejszej temperaturze byłby to pomysł, który na pewno byśmy podchwycili. Udało nam się dotrwać do kilku pokazów, ale niestety najmłodsza część zespołu ze zmarzniętymi rączkami i czerwonym nosem mocno zaczęła protestować i postanowiliśmy wcześniej wracać do domu.
Można więc dojść do wniosku, że straciliśmy najciekawszą część festiwalu z gwiazdami i zapierającymi dech w piersi pokazami. Tak, trochę żałujemy, szczególnie teraz, kiedy możemy oglądać filmiki i zdjęcia z tego co działo się po naszym wyjściu, ale dla nas i tak była to spora dawka wrażeń i atrakcji.
Te kilka godzin, które spędziliśmy na miejscu były dla nas wystarczające. Mieliśmy czas, aby pooglądać maszyny, zobaczyć kilka lotów, ale najważniejsze, że była tu moc atrakcji dla Oliwii. O tym, że lubi patrzeć na samoloty wiedzieliśmy od dawna (zresztą dziwne, gdyby było inaczej ;-)), ale byliśmy ciekawi czy również taka forma lotnictwa przypadnie jej do gustu. I był to strzał w dziesiątkę! Samoloty przykuwały uwagę, a jak na niebie pojawiło się ich więcej niż jeden to już w ogóle pełnia szczęścia. Do tego kilka innych atrakcji dla dzieci na terenie lotniska i rodzinny wypad można uznać w pełni za udany.
Fly Fest – czy warto?
Fly fest to fajny sposób na spędzenie weekendu z co najmniej kilku powodów.
Po pierwsze duża dawka wiedzy na temat lotnictwa. Poza samymi pokazami, których widzieliśmy raptem kilka, otrzymaliśmy spory zastrzyk wiedzy i ciekawostek nie tylko na tematy latających w tej chwili maszyn, ale również na temat organizacji, aspektów technicznych i różnych, wykonywanych manewrów. Wiedza ta była przekazywana w sposób prosty i zrozumiały tak, że nawet dzieci nie miały problemu ze zrozumieniem technikaliów.
Po drugie, na terenie lotniska wystawione były różne maszyny, które można było pooglądać, a nawet wejść do środka i chociaż przez moment poczuć się jak pilot. Był również mini model dla dzieci :)
Oprócz samych maszyn były również stoiska dealerów samochodowych, firm organizujących kursy lotnicze, partnerów i sponsorów. Na wielu stoiskach były dodatkowe atrakcje i konkursy, jak np. na stoisku województwa łódzkiego, gdzie najmłodsi mogli zrobić sobie przypinki z ich własnymi rysunkami, pograć w gry planszowe, a co godzinę odbywał się teatrzyk z konkursem.
Dodatkowo, podczas Fly Fest miejsce miał tutaj również Mixer Regionalny na wakacjach, w ramach którego odbywały się koncerty na scenie głównej oraz przygotowane były stoiska z ofertą turystyczna województwa łódzkiego.
Poza tym, jak to na rodzinnych festynach, nie zabrakło kilku stoisk sprzedających różne grające i śpiewające zabawki oraz wesołego miasteczka. Na plus jednak fakt, że wiele z tych zabawek nawiązywało do tematyki festynu i tak oto nad głowami, królowały latające zabawkowe samoloty.
Na koniec jeszcze jedna istotna informacja: wstęp na Fly Fest jest bezpłatny i nie ma limitu odwiedzających! Jedynie parking jest płatny (10 zł/doba).
Mimo niesprzyjającej pogody nie żałujemy wyjazdu na Festiwal Fly Fest. Żałujemy jedynie, że nie mogliśmy pooglądać większej ilości pokazów.
Jedno jest pewne – to nie ostatnia impreza lotnicza na którą się wybraliśmy! :)
Zapraszamy równie do galerii zdjęć z całej naszej wyprawy:
Zobacz galerię wszystkich zdjęć z Fly Fest >>>
Projekt pn. „Międzynarodowa Wystawa Lotnicza FLY FEST” jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.