Ostatnio opisaliśmy rejs po Kanale Elbląskim, ale na samym rejsie zwiedzenie regionu się nie kończy. OK, można to tak zorganizować aby przyjechać tylko na jeden dzień – tylko na rejs, ale jak już dotarło się w tę okolicę to warto zobaczyć nieco więcej, tym bardziej, że kryje się tu sporo perełek (tych mniej i bardziej znanych).
Postanowiliśmy więc zatrzymać się tutaj na dłużej. Udało nam się też znaleźć nocleg w wyjątkowym miejscu :)
O noclegach do tej pory nie pisaliśmy zbyt często, zazwyczaj wspominamy o nich przy wyjątkowych okazjach. Tak było np. podczas naszej wizyty w Trinidadzie. Tak też będzie tym razem.
W tym tekście przeczytasz o:
Poszukiwanie noclegu w okolicach Elbląga
Najbardziej rozbudowana baza noclegowa jest oczywiście w Elblągu i w najbliższych okolicach jezior (choć i tak o dziwno nie jest aż tak duża jak się tego spodziewaliśmy). Warto jednak rozejrzeć się również po mniejszych miejscowościach i poszukać noclegu, gdzieś gdzie możecie odpocząć w spokoju, bez tłumu gości czy żadnych wesel za ścianą :)
My konkretnie szukaliśmy noclegu w okolicach Buczyńca (czyli tam gdzie startowała nasza trasa po Kanale Elbląskim) i trafiliśmy do Folwarku Karczemka. Było to zdecydowanie inne miejsce w porównaniu do tych, w których z reguły nocujemy za granicą (wybieramy możliwie najbliżej centrum miasta czy innych atrakcji lub z dobrym dojazdem).
Ważna dla nas była lokalizacja, ale również komfort, spokój oraz otaczające tereny (nie po to ucieka się z miasta, aby oddychać spalinami). Mimo, że szukaliśmy tylko noclegu, to miejsce okazało się niespodziewaną atrakcję samą w sobie, dzięki wyjątkowej historii, obszarowi, wystrojowi pomieszczeń i przede wszystkim gościnności.
Dodam tylko, że miejsce jest wpisane do rejestru zabytków województwa warmińsko-mazurskiego! Co więcej, jest to jedyny odnowiony obiekt w całym pasie Kanału Elbląskiego poza samymi pochylniami.
Folwark Karczemka
Folwark Karczemka znajduje się przy drodze S7 nad Jeziorem Piniewo, przy trasie znajdują się znaki, ale mogą nie przykuć Waszej uwagi, jeśli nie szukacie tego konkretnego miejsca. Jadąc drogą nr 613 w kierunku Elbląga są znaki na to miejsce, skręca się w lewo i jedzie drogą do samego końca, aż dojeżdża się do bramy Folwarku.
Folwark znajduje się na skraju Karczemki i jest otoczony pięknymi, zielonymi terenami, a od północy znajduje się Jezioro Piniewo, które dodaje całemu miejscu uroku.
Historia tego miejsca sięga aż roku 1827, kiedy to zlecono budowę młyna na terenie, gdzie teraz znajduje się Folwark Karczemka. Młyn wraz z zabudowaniami gospodarczymi został oddany do użytku w 1837 rok.
Aktualnie największą atrakcją w okolicy jest Kanał Elbląski, ale w tamtych czasach, budowa kanału (która rozpoczęła się w 1837 roku) sprawiła, że poziom wody obniżył się o 5 metrów i młyn nie miał już racji bytu. Nie oznacza to jednak, że od tego czasu nic się tutaj nie działo!
W 1855 roku nastąpił rozkwit, po zmianie właściciela, który dążył do rozbudowy folwarku. Rozbudowa sieci i połączeń kolejowych (w tym powstanie linii Malbork – Małdyty) oraz rozwój żeglugi nie były obojętne dla folwarku, który również przeżywał swoją drugą młodość. Wtedy to powstała nazwa folwarku – Karczemka, od karczmy, która znajdowała się przy trakcie Małdyty – Elbląg.
Na terenie obiektu zbudowano również tartak. Później, na terenie folwarku powstały: karczma, gorzelnia, Willa Młynarza, Budynek Ogrodnika z oranżerią, Budynek Gospodarczy Willi oraz Szkutnika. Obecnie, budynki te zostały dostosowane do przyjmowania odwiedzających to wyjątkowe miejsce. Aktualnie, w budynku młynu znajduje się restauracja oraz recepcja.
My nocowaliśmy w Willi Młynarza – pokój znajdował się na piętrze, do naszej dyspozycji była sypialnia, salon oraz łazienka z prysznicem. Pokój był dobrze przygotowany i czysty: poza zestawem kosmetyków, czekały na nas szlafroki, klapki, wszystko ładnie ozdobione złoto-brązowymi wstążeczkami.
Meble, które znajdują się w pokoju są bardzo stylowe, drewniane, ściany ozdobione malowanymi obrazami, a całość sprawia wrażenie jakbyśmy niemal cofnęli się w czasie. Zdecydowanie nie czuliśmy się tutaj jak w hotelu, gdzie każdy pokój jest identycznie wykończony.
Tutaj każde pomieszczenie ma swoją duszę, jest oryginalne. Nawet korytarze, przedsionki są pięknie udekorowane bez zbędnego nadmiaru ozdób. Atmosfera tutaj panująca jest bardzo przyjazna, kameralna, nawet intymna. Nie słyszeliśmy w ogóle innych gości, mimo, że podobno było pełne obsadzenie.
Na terenie znajduje się również SPA, Świerkowa Bania, mini siłownia na powietrzu, więc jest co robić. Dodatkowo, można wynająć rowery, kajaki, kije do nordic walking.
Uwaga, na terenie Folwarku zamieszkują również pełnoprawni czworonożni przyjaciele – dwa koty, które chętnie witają przyjeżdżających :)
Restauracja
Dla gości serwowane są śniadania – albo w restauracji na górze, albo w kuchni, w dolnej części budynku głównego. Zaskoczyło nas to i to mocno pozytywnie :) Jeszcze nigdy nie mieliśmy śniadania, które było serwowane bezpośrednio w kuchni restauracji. To chyba był jeszcze jeden argument, którym urzekło nas to miejsce.
Restauracje polecamy również na kolację. W menu jest szeroki wybór dań mięsnych, ryb (również z grilla). Można również otrzymać menu z daniami wegetariańskimi oraz bez glutenu (duży plus!). Na uwagę zasługuje również duży wybór win, nalewek oraz likierów (choć ceny już tutaj powalają ;-)).
My wybraliśmy dania z grilla oraz risotto wegetariańskie z grzybami. Oczywiście, nie były to pieczarki ;) Dania były bardzo smaczne i aromatyczne, a obsługa bardzo miła i profesjonalna. Zostaliśmy również poczęstowani domową nalewką, na bazie miodu.
Zabrakło tylko rowerów ;)
Jeśli będziecie w okolicy szukać noclegu, polecamy Wam Folwark Karczemka. My byliśmy tam krótko, bo tylko dwie noce, ale był to bardzo przyjemny pobyt. Miejsce jest bardzo spokojne, przystosowane również dla rodzin z małymi dziećmi lub/i ze zwierzętami.
Gdybyśmy zostali na dłużej, na pewno skorzystalibyśmy z rowerów, ponieważ okolice są świetne do jazdy na jednośladach! Oj jak bardzo żałujemy, że nie mieliśmy ku temu okazji :(
Standardowo dołączamy kilka fotek w naszej galerii :)