Gdzie warto wyjechać na kilka-, kilkanaście dni w Polskę? Czasy nie są łatwe, ale zaryzykujemy. Mamy dla Was kilka propozycji na krótsze i dłuższe wyjazdy, które mamy nadzieję w te wakacje będą możliwe.
Przygotowaliśmy dla Was ciekawe zestawienie różnych kierunków i miejsc w Polsce, które są idealne na kilku- lub kilkunastodniowe wypady. Jeśli więc szukacie inspiracji na wyjazdy, podczas których nie będziecie się nudzić, chcecie raczej unikać dużych miast i skupisk ludzi, nie chcecie też siedzieć w jednym miejscu tylko zwiedzać szerzej rozumianą okolicę, to ten wpis będzie dla Was idealny :)
Czym się kierowaliśmy przygotowując poniższą listę?
Przede wszystkim pokazujemy miejsca mniej oczywiste… Z premedytacja pomijamy większość górskich i nadmorskich resortów, chcemy zachęcić Was do odwiedzenia miejsc, o których pewnie wiecie, ale zawsze odkładacie je na później. Uznajmy, że później jest teraz. Wybraliśmy miejsca, gdzie zarówno jest co zwiedzać, ale jest również sporo natury wokół, więc fani aktywnego wypoczynku również będą mieli co robić.
Poniżej prezentujemy Wam listę miejsc, które naszym zdaniem warto wziąć pod uwagę przy planowaniu takich wakacji w Polsce. Bazujemy tutaj tylko i wyłącznie na swoim doświadczeniu. Opisujemy tylko miejsca, w których sami byliśmy :) Oczywiście miejsc wartych odwiedzenia w Polsce, ale wszystkich nie dałoby rady tu pomieścić. Jeśli znacie więcej ciekawych miejsc, dajcie znać w komentarzach!
>> Jeśli myślicie już wyjechaniu gdzieś dalej, to polecamy Wam nasz wpis: Gdzie pojechać na wakacje w 2024 roku? Nasze typy!
Na samym dole wpisu znajdziecie mapę z zaznaczonymi wszystkimi punktami.
No to zaczynamy…
W tym tekście przeczytasz o:
Podlasie
Podlasie jest kierunkiem, który sami zaniedbaliśmy i dopiero niedawno zaczęliśmy odkrywać jego piękne zakątki. Zaczęło się od pobytu w Uroczysku Zaborek, poznawaniu okolic i od tego czasu, niemalże co roku wracamy na Podlasie, aby po kawałeczku odkrywać kolejne miejsca.
Dla nas Podlasie to spokój, natura, fantastyczna kuchnia, świetne obiekty noclegowe (polecamy szczególnie wspomniany Pensjonat Uroczysko Zaborek i Ziołowy Zakątek), możliwość aktywnego odpoczynku oraz wyjątkowa drewniana architektura.
Na Podlasiu znajdują się aż cztery Parki Narodowe, a niemalże całe podlaskie jest na terenie tzw. Zielonych Płuc Polski. Jeśli więc chcecie odpocząć od miejskiego gwaru, odetchnąć pełną piersią to najlepiej na Podlasiu!
Co warto szczególnie zobaczyć na miejscu?
Nas zachwyca drewniana architektura, a Podlasie skrywa wiele drewnianych perełek. Najbardziej znane i oczywiste to chociażby tatarski meczet w Kruszynianach czy tzw. Kraina Otwartych Okiennic. Do tego wiele małych drewnianych kościółków, cerkwi, meczetów – prawdziwy religijny misz-masz. Można też wejść na Górę Grabarkę z tysiącami drewnianych, prawosławnych krzyży.
Podlasie to też parki narodowe: Białowieski Park Narodowy, Biebrzański Park Narodowy, Narwiański Park Narodowy i Wigierski Park Narodowy. Gdzie jak nie tutaj znajdziemy lepsze warunki do podziwiania przyrody?
Nie zapominajmy również o aktywności sportowej i koniecznie zabierzcie ze sobą rowery lub wypożyczcie je na miejscu! Tutejsze okolice aż się proszą, aby wskoczyć na rower i kręcić kilometry. My swoich sił próbowaliśmy na krótkim odcinku Green Velo, ale warto również zwrócić uwagę na Podlaski Szlak Bociani. A jeśli nie rowery, to może kajakiem po Biebrzy lub okolice Augustowa?
My planujemy w tym roku ponownie ruszyć na Podlasie!
Województwo Łódzkie
Tradycyjnie już polecamy centralną Polskę, bo nadal jest to kierunek mniej oczywisty na wakacje.
Warto chociaż na jeden dzień przyjechać do Łodzi, zajrzeć do świetnego kompleksu EC1 lub Manufaktury (nie koniecznie w celach zakupowych, a wręcz część z galerią handlową polecamy omijać), odwiedzić łódzki Luwr (czyli Pałac Poznańskiego), ruszyć szlakiem łódzkich murali, czy zajrzeć na tętniące życiem Piotrkowską 217 lub OFF Piotrkowską.
O polecanych przez nas atrakcjach w Łodzi możecie poczytać w tym wpisie. Jeśli podróżujecie z dziećmi, to mamy również dedykowany wpis o atrakcjach dla maluchów w Łodzi.
Jeśli interesują Was zamki i pałace to polecamy szczególnie nasz wpis o 13 zamkach województwa łódzkiego, a tutaj znajdziecie 9 pomysłów na tzw jednodniówki w centralnej Polsce. Piszemy w nim m.in. o termach w Uniejowie, Zalewie Jeziorsko, Arboretum w Rogowie, Arkadii, Nieborowie i wielu innych ciekawych miejscach. Każdy znajdzie coś dla siebie: zarówno fani aktywnego wypoczynku jak i zwiedzania.
Polecamy również nasz wpis o Orientarium i ZOO w Łodzi!
W każdym z wyżej wymienionych miejsc nie uświadczycie tłumów (oczywiście poza Manufakturą w dzień handlowy) więc tym bardziej zapraszamy Was do naszej ukochanej Łodzi i super miejscówek w województwie łódzkim.
Polecamy Wam również nasz film o atrakcjach w centralnej Polsce:
Sandomierz i okolice
A może stolica polskich jabłek? Chociaż niektórzy kojarzą Sandomierz z polskim serialem o księdzu, który jeździł rowerem, to dla nas okolice bardziej znane są z sadów jabłkowych czy Szlaku Winiarskiego.
Sandomierz to urokliwe miasteczko położone nad Wisłą, jedno z najstarszych w Polsce. Polecamy zwiedzać je w tygodniu, bo jednak w weekendy może być tłoczno. O poszczególnych atrakcjach Sandomierza pisaliśmy tutaj.
Zachęcamy do tego, aby miasto zwiedzać w tygodniu, a w weekend ruszyć wspomnianymi już szlakami (Jabłkowym lub Winiarskim). Podobno w świętokrzyskim produkuje się najlepsze polskie wina ze względu na lessowe podłoże i dobry mikroklimat. Można tutaj zwiedzać winnice, zdobywać wiedzę o uprawie winorośli i oczywiście degustować :)
Dla świetnych widoków warto pójść na Góry Pieprzowe, a jeśli jesteście fanami zwiedzania, to koniecznie zajrzyjcie do zamku Krzyżtopór w Ujeździe.
Jeśli podróżujecie z dziećmi to warto zajrzeć do JuraPark Bałtów, Pacanowa lub bardziej oddalonych Oceaniki i Magicznych Ogrodów.
Łuk Mużakowa
W Polsce, a jakby w Niemczech ;) Jednak liczymy na to, że w tym roku obostrzenia pozwolą na swobodne przemieszczanie się do naszych zachodnich sąsiadów i będzie możliwe skoczyć chociaż na jeden dzień do niemieckiego Muskau Park, a nawet zobaczyć coś więcej w Saksonii.
Okolice słyną z Parku Mużakowskiego, przedzielonego Nysą Łużycką, która wyznacza granicę pomiędzy Polską a Niemcami i chociaż to po stronie niemieckiej znajdują się ciekawsze obiekty, to warto również udać się na spacer po polskiej części.
Mniej znana jest kraina kolorowych jezior na Łuku Mużakowa. Mienią się one niemalże wszystkimi kolorami tęczy. Jeśli więc uwielbiacie naturę to zapewne tutaj się nią zachwycicie. Zresztą dodać trzeba, że geopark został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Zapraszamy do naszego wpisu o Saksonii i górnych Łużycach, gdzie znajdziecie sporo info z tego regionu.
Warmia i Mazury
Warmia i Mazury w szczycie sezonu? Jak najbardziej :) Niemniej jednak zachęcamy do odkrycia mniej popularnych zakątków tych krain – my je odkrywaliśmy w 2020 roku i byliśmy zachwyceniu różnorodnością atrakcji na miejscu.
Warto więc poszukać noclegu w mniej obleganych miejscach, a do samych Mikołajek udać się albo w tygodniu, albo jesienią ;)
Co więc robić na Warmii i Mazurach? Odpocząć na łonie natury! Polecamy spacery w lasach sosnowych (rosnące tutaj sosny taborskie mają świetne właściwości zdrowotne), wsiąść do kajaku, łodzi, jachtu i popłynąć na środek jeziora aby cieszyć się ciszą i spokojem, podglądać zwierzęta np. w Stacji Badawaczej PAN i Fermie Jeleniowatych lub udać się na Zoo Safari.
Mazury to wiele miejsc, gdzie możemy poznawać historię, uczyć się o obiektach jak np. Skansen w Olsztynku, Mazurolandia, Wilczy Szaniec itp.
A jeśli ktoś jednak woli baseny, termy i aquaparki to również znajdzie tutaj coś dla siebie (np. Termy Warmińskie czy Tropikana w Mikołajkach).
Więcej o tym jak jeszcze można spędzić tutaj czas przeczytacie w dedykowanym wpisie.
A kilka lat temu, zanim jeszcze zaczęliśmy podróżować z dziećmi udaliśmy się w rejs po kanale elbląskim, który także polecamy Wam na najbliższe lato. W końcu to jeden z Siedmiu Cudów Polski, Więcej o nim możecie poczytać w tekście o Kanale Elbląskim.
Zamki Dolnego Śląska
To była jedna z ciekawszych podróży po Polsce, którą szczegółowo opisaliśmy we wpisie Dolny Śląsk – nie tylko zamki i pałace. Chociaż nie ograniczaliśmy się tylko do zamków, bo na naszej trasie znalazły się również pałace, Bazylika w Strzegomiu czy Muzeum Gross Rosen w Rogoźnicy. Wszystkie obiekty opisane są w przytoczonym wpisie.
Odwiedziliśmy w sumie kilkanaście obiektów, a i tak kilka ominęliśmy i zostawiliśmy na później. Warto na Dolny Śląsk zaplanować więcej czasu niż tylko weekend ;)
Region jest pełen różnorodnych obiektów – z jednej strony mamy tu dobrze zachowane zamki, które można zwiedzać, a z drugiej upadające ruiny, do których wstęp jest zakazany. Wśród najciekawszych obiektów należy wymienić: Zamek Czocha i Zamek Książ, które poza zwiedzaniem oferują wiele innych atrakcji: odbywają się tutaj pokazy, warsztaty, jarmarki. Polecamy jednak zwiedzać je w tygodniu, a nie w weekendy jeśli chcecie uniknąć tłumów.
Mapa – gdzie pojechać na wakacje w Polsce?
Poniżej prezentujemy Wam mapę wyżej opisanych miejsc, naszych propozycji na wakacje w Polsce. Co byście dodali do tej mapy? Dajcie nam koniecznie znać w komentarzach, to powiększymy naszą mapę! :)
Czy warto jechać w Polskę?
To jest tylko kilka propozycji, z których mamy nadzieję, że skorzystacie :) Bo wierzymy, że odpowiedź na zadane pytanie jest oczywista. Warto jechać w Polskę i poznawać jej uroki. Wiedzieliśmy to od zawsze, tylko zawsze to co blisko odkłada się na później. I szczęście w nieszczęściu jest takie, że właśnie teraz jest to “później”.
--- autopromocja ---
Szukasz atrakcji dla dzieci w Polsce?
Polecamy naszą książkę!
Szukasz pomysłu na weekendowy wypad z rodziną w Polsce? Już teraz możesz zakupić naszą książką, z dokładnie 104 atrakcjami dla dzieci w Polsce, czyli 104 pomysłami, które pomogą zaplanować weekend lub tygodniowy wyjazd w Polsce, dla całej rodziny.
Książka wydana jest w miękkiej okładce, zawiera aż 360 strony pełne inspiracji, opisów, naszych ocen oraz praktycznych informacji. Jest to idealna propozycja z bazą pomysłów na każdy dzień w roku!
104 atrakcje dla dzieci. Polska z pomysłem >>>
--- autopromocja ---
Tak więc udanych wyjazdów! I dajcie nam jeszcze znać o Waszych pomysłach na wakacje w Polsce. Dajcie znać w komentarzach :)
—
Szukasz innych inspiracji na podróże po Polsce? Polecamy również nasze inne wpisy:
- Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
- Atrakcje dla dzieci i całych rodzin w Polsce
- Zamek w Malborku
- Pałac w Mosznej (nie Zamek w Mosznie) :)
- Kopalnia Soli “Wieliczka”: Solilandia, Trasa Górnicza czy Turystyczna – co wybrać?
- Ocean Park we Władysławowie
- Kraków, Wawel i Wieliczka w jeden dzień? Da się! :)
- (Nie tylko) Zamki Jury Krakowsko-Częstochowskiej
…a to tylko drobna część ;-)