Wizyta w JuraPark Bałtów może być świetną przygodą nie tylko dla małych i dużych fanów dinozaurów… Bałtowski Kompleks Turystyczny jest pełen atrakcji dla całej rodziny i to właśnie te pozostałe atrakcje sprawiają, że warto tutaj zostać na cały dzień.
Nie ukrywamy, że poprzeczkę powiesiliśmy dość wysoko jeśli chodzi o parki dinozaurów. Mamy ich już kilka na koncie, bo na pokładzie mamy dwójkę, która uwielbia dinozaury i wie o nich więcej niż niejeden dorosły. Pierwszym takim parkiem, który odwiedziliśmy był Dinopark Kołacinek, później oglądaliśmy prehistoryczne gady w niemieckim Saurierpark, a ostatnio w JuraPark w Krasiejowie. I to właśnie po wizycie w tym ostatnim postanowiliśmy odwiedzić Bałtów i tutejszy JuraPark.
Bałtów znajduje się w województwie świętokrzyskim, w jego północno-wschodniej części, około 18 kilometrów od Ostrowca Świętokrzyskiego. Jest to wieś, która zasłynęła w całej Polsce właśnie dzięki powstałemu tutaj kompleksowi turystycznemu. Bo trzeba wiedzieć, że Bałtów to nie tylko JuraPark – raczej powinniśmy pisać o Bałtowskim Kompleksie Turystycznym, w ramach którego jest JuraPark ale i wiele innych atrakcji o których przeczytacie poniżej.
Dlaczego to właśnie w Bałtowie stworzono pierwszy w Polsce park jurajski? To właśnie w Bałtowie i okolicach odkryto ślady tyranozaura, stegozaura i kompsognata! Dzięki pracy wielu ludzi, pasjonatów oraz lokalnej społeczności udało się w 2004 roku otworzyć JuraPark.
Zobaczcie również naszą relację wideo z JuraParku:
W tym tekście przeczytasz o:
JuraPark Bałtów
Wycieczkę po kompleksie zacznijmy od najbardziej oczywistej części czyli JuraParku.
Podobnie jak w Krasiejowie, również i w Bałtowie spacer po JuraParku to spacer poprzez poszczególne ery i okresy. Ścieżka jest tak przygotowana, ze po przejściu do poszczególnych stref odwiedzający poznają organizmy żyjące w danym okresie.
Początkowo może być mniej ciekawie i trochę nudno, bo dzieci nie mogą doczekać się tych większych, potężniejszych dinozaurów, które żyły w kredzie i jurze. Nie odpuszczajcie jednak i podążajcie dalej wyznaczoną ścieżką ze śladami dinozaurów aby dotrzeć do olbrzymiego diplodoka czy zobaczyć starcie tyranozaura ze stadem triceratopsów.
Niech nie zdziwi Was pojawiająca się ni stąd ni zowąd, pomiędzy okresami, strefa związana z paleontologią. Jest to Gondwana, kraina która miała chyba za cel stanowić przerywnik w podróży w czasie – mamy tutaj tablice edukacyjne, namiot, w którym pracownik Parku opowiada o różnych skamieniałościach, piaskownicę ze szkieletem dinozaurów oraz stoły do odpoczynku i posilenia się przed dalszą podróżą przez epoki.
Podróż po JuraParku jest ciekawym, edukacyjnym przeżyciem. Każdy dinozaur jest bardzo szczegółowo opisany, a jeszcze bardziej szczegółowo odwzorowany :)
Na koniec czeka jeszcze Muzeum Jurajskie w którym można oglądać ślady dinozaurów, skamieniałości oraz modele wymarłych organizmów.
Kończąc przygodę w JuraParku dzieci mogą wybawić się na dużym placu zabaw oraz pożywić się w jednym z kilku punktów gastronomicznych (do wybory są lody, gofry, hamburgery, ryby itp).
--- autopromocja ---
Szukasz atrakcji dla dzieci w Polsce?
Polecamy naszą książkę!
Szukasz pomysłu na weekendowy wypad z rodziną w Polsce? Już teraz możesz zakupić naszą książką, z dokładnie 104 atrakcjami dla dzieci w Polsce, czyli 104 pomysłami, które pomogą zaplanować weekend lub tygodniowy wyjazd w Polsce, dla całej rodziny.
Książka wydana jest w miękkiej okładce, zawiera aż 360 strony pełne inspiracji, opisów, naszych ocen oraz praktycznych informacji. Jest to idealna propozycja z bazą pomysłów na każdy dzień w roku!
104 atrakcje dla dzieci. Polska z pomysłem >>>
--- autopromocja ---
Inne atrakcje w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym
JuraPark to tylko jedna z ponad 10 atrakcji w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym. Przyjeżdżając na miejsce warto zapoznać się z aktualną ofertą i zakupić bilety łączone dzięki którym będziecie mieli możliwość zajrzeć do różnych miejsc w korzystniejszych cenach.
Prehistoryczne Oceanarium
Ściśle powiązane z JuraParkiem, a również i najbliżej leżące jest prehistoryczne Oceanarium. Na wejściu każdy dostaje specjalne okulary dzięki którym będziecie mogli oglądać podwodne zwierzęta w 3D. Jest kilka sal z krótkimi projekcjami, pomiędzy nimi trzeba chodzić bardzo ostrożnie, bo wewnątrz panują ciemności.
Zwierzyniec Bałtowski
Kolejne miejsce to Zwierzyniec Bałtowski – safari, po którym można jeździć własnym samochodem lub wsiąść do jednego z żółtych autobusów, które obwiozą między zwierzętami. My wybraliśmy pierwszą opcję i ruszyliśmy wyznaczoną drogą naszym autem. Daje to możliwość zatrzymywania się kiedy i gdzie chcemy, chociaż trzeba brać pod uwagę, że za nami jest kolejka samochodów, więc dłuższe postoje nie są wskazane.
Jadąc własnym samochodem można zatrzymać się na dłużej w wyznaczonym miejscu piknikowym tuż przy zagrodzie żubrów (szkoda, że nie wiedzieliśmy o tym wcześniej, bo na pewno spędzilibyśmy tutaj więcej czasu!).
Jakie inne zwierzęta można oglądać zza szyb samochodu? Są wielbłądy, strusie, emu, owce, kozy, jelenie, lamy, kuce, alpaki i wiele innych. Część z nich ma ogrodzone wybiegi, a część spaceruje sobie po całym terenie, więc trzeba jeździć bardzo ostrożnie.
Opisany powyżej Zwierzyniec jest nazwany Zwierzyńcem Górnym, a trochę niżej, bliżej JuraParku znajduje się jeszcze Zwierzyniec Dolny, do którego nie wjeżdża się już samochodem. Jest to takie mini zoo z ptakami i małymi ssakami.
Park Miniatur, Polska w Miniaturze
Blisko Zwierzyńca Górnego znajduje się Polska w Miniaturze, czyli makiety obiektów z całej Polski. Co ciekawe wszystkie obiekty są umieszczone na rzucie Polski, co najlepiej widać na zdjęciach satelitarnych (strumyczki są rzekami, oczka – jeziorami, a skały – górami).
Nie bądźcie zdziwieni jeśli wielu obiektów nie rozpoznacie na pierwszy rzut oka – pałace i zamki przedstawione są za czasów ich świetności, więc wiele odbiega od tego co możemy obecnie podziwiać na terenach Polski. Niestety wiele z miniatur jest podniszczonych, odpadają ich pojedyncze elementy.
Sabatówka
Jadąc w dół z Polski w Miniaturze, kolejnym miejscem jest Sabatówka – mała, słowiańska osada, pełna legend, mitów i czarów. Można się tu sporo dowiedzieć o wierzeniach Słowian, baśniach oraz czarownicach. Dzieci mogą brać udział w różnych zadaniach i konkursach.
…i inne :)
Podobnie jak w Krasiejowie, również w Bałtowie znajduje się park rozrywki z karuzelami, dmuchańcami, kolejką, samochodzikami, a nawet rollercoasterem.
Ciągle mało? Jest wiele atrakcji sezonowych jak np. atrakcje wodne, stok narciarski, lodowisko czy wioska Świętego Mikołaja.
O dostępności wszystkich atrakcji przeczytacie na stronie obiektu tutaj.
Ceny w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym
Obecnie Kompleks Bałtowski funkcjonuje na trochę innych zasadach niż normalnie. Dostępne są specjalne pakiety edukacyjne, których niestety nie można kupić online.
Podamy Wam poniżej przykładowe ceny, jednak zachęcamy do zapoznania się z aktualnym cennikiem na stronie kompleksu, bo sytuacja jest dynamiczna i zmienia się z tygodnia na tydzień :)
Pakiet podstawowy (JuraPark, Muzeum i Oceanarium):
Bilet normalny – 42 złote
Bilet ulgowy – 35 złotych
Dzieci do lat 3 – 1 złoty
Pakiet Edukacyjny Przygoda (Pakiet podstawowy + Polska w Miniaturze, Sabatówka, Zwierzyniec):
Bilet normalny – 74 złote
Bilet ulgowy – 65 złotych
Dzieci do lat 3 – 1 złoty
Można również kupić wejścia tylko do Sabatówki, Zwierzyńca czy Polski w Miniaturze, ale zdecydowanie polecamy kupować pakiety.
Uwaga, na miejscu w kasach, nie ma możliwości płacenia kartą (mimo, że wewnątrz w restauracjach i sklepach płatności kartą i zbliżeniowe są akceptowane).
Gastronomia
Jak już wspomnieliśmy wyżej, na miejscu jest kilka punktów gastronomicznych. Najwięcej zlokalizowanych jest po wejściu do JuraParku – są tu budki z lodami, goframi i innymi słodkościami, ale również serwujące frytki, ryby, burgery.
Również w Sabatówce funkcjonuje kawiarnia.
Poza tym, wokół atrakcji i w samym Bałtowie jest zlokalizowanych kilka restauracji, np. Bałtowski Zapiecek, Zajazd pod Czarcią Stopką lub Zajazd pod Jarem.
Dla rodzin z małymi dziećmi
Czy warto do Bałtowa przyjechać z niemowlakiem? Według nas nie, bo i tak nie będzie miał z tego frajdy i za wiele nie zapamięta. Większość atrakcji i placów zabaw jest dla starszych dzieci, 2-3 latki będą już miały fajną zabawę.
Warto jednak wiedzieć, że z wózkiem bez problemu przejedziecie przez cały JuraPark. Do tego, przy części restauracyjnej jest specjalny pokoik dla opiekuna z dzieckiem z fotelem do karmienia, zabawkami, przewijakiem.
Dojazd do Bałtowa
Bałtów znajduje się w północno-wschodniej części województwa świętokrzyskiego, nad rzeką Kamienna.
Dojazd z Warszawy zajmuje około 2 h 30 m, a z Łodzi ponad 3 h. Najlepiej dojechać tutaj kierując się na Ostrowiec Świętokrzyski, a następnie drogą nr 754 w kierunku Lublina. Po około 17 kilometrach dojedziecie do Bałtowa, a Bałtowski Kompleks Turystyczny znajduje się po prawej stronie, po drugiej stronie Kamiennej.
Na miejscu jest dużo bezpłatnych parkingów do których będą kierować Was pracownicy kompleksu. Oczywiście im wcześniej przyjedziecie tym jest większa szansa, że zaparkujecie bliżej wejścia.
Do Bałtowa można również dojechać z Ostrowca Świętokrzyskiego autobusem nr 110.
Adres obiektu i dane kontaktowe:
Bałtowski Kompleks Turystyczny
ul. Bałtów 8a
27-423 Bałtów
woj. świętokrzyskie
tel.: 518 691 392
e-mail: rezerwacja.baltow@jurapark.pl
Gdzie nocować w okolicy Bałtowa?
My nocowaliśmy w Gościńcu Baba Jagna we wsi Chocimów, około 12 kilometrów na zachód od Ostrowca Świętokrzyskiego. Miejsce możemy Wam spokojnie polecić, jednak tylko jeśli podróżujecie samochodem. Dojazd do Bałtowa zajmie Wam około 30 minut. Gościniec położony jest w spokojnym otoczeniu, na końcu drogi.
Na miejscu są daniele, koty i psy, więc dzieci będą zachwycone ;) Do tego funkcjonuje tutaj stadnina koni. Gospodarze są bardzo mili, pomocni i gościnni, chętnie też przygotują Wam posiłki po dniu pełnym wrażeń.
- Gościniec Baba Jagna (ok. 30 km od Bałtowa)
Adres: Chocimów 37C, 27-415 (gmina Kunów)
Ceny: od 170 zł za pokój dwuosobowy (śniadanie dodatkowo płatne 25 zł/osoba)
Link: http://r4b.link/baba-jagna
Inne obiekty w okolicy na które warto zwrócić uwagę:
- Zajazd pod Jarem (nocleg w Bałtowie, 600 metrów od wejścia do Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego)
Adres: Bałtów 27, 27-423 Bałtów
Ceny: od 154 zł za pokój dwuosobowy (śniadanie dodatkowo płatne 25 zł/osoba)
Link: http://r4b.link/zajazd-pod-jarem
- Willa-Restauracja Victoria (ok. 20 km od Bałtowa)
Adres: Opatowska 41, 27-400 Ostrowiec Świętokrzyski
Ceny: od 150 zł za pokój dwuosobowy (śniadanie dodatkowo płatne 20 zł/osoba)
Link: http://r4b.link/restauracja-victoria
- Dworek Lachowicze (ok. 40 km od Bałtowa)
Adres: Grzegorzowice 83A, 27-425 Waśniów
Ceny: od 120 zł za pokój dwuosobowy (śniadanie dodatkowo płatne 29 zł/osoba)
Link: http://r4b.link/dworek-lachowicze
- Hotel Miodowy Młyn (ok. 35 km od Bałtowa)
Adres: Legionów 3, 27-500 Opatów
Ceny: od 225 zł za pokój dwuosobowy (śniadanie dodatkowo płatne 30 zł/osoba)
Link: http://r4b.link/miodowy-mlyn
Inne atrakcje w okolicy Bałtowa
Jeśli chcielibyście wzbogacić swój wyjazd o dodatkowe atrakcje, to w okolicy jest mnóstwo miejsc, gdzie można zarówno odpocząć na łonie natury, poznać historię regionu czy zobaczyć ciekawe obiekty.
Święty Krzyż lub Łysa Góra to drugi najwyższy szczyt w Górach Świętokrzyskich. Warto udać się na górę, aby podziwiać przepiękną panoramę okolicy, Gołoborze Świętokrzyskie oraz zobaczyć znajdujący się tutaj Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Wejście na szczyt jest dość łatwe, z parkingu w Hucie Szklanej to około 3 kilometry asfaltową drogą. Kursują tutaj również melaksy, które za 10 zł zawiozą na górę.
W Szklanej Hucie znajduje się również Osada Średniowieczna i Babyjagowo.
Niecałe 20 km od Bałtowa, w Ćmielowie warto zajrzeć do Żywego Muzeum Porcelany, gdzie można poznać cały proces produkcji porcelany, wziąć udział w warsztatach, zobaczyć wystawę porcelanowych wyrobów.
Bardzo polecanym miejscem jest Muzeum Archeologiczne i Kopalnie Krzemionki. Niestety obecnie trwają tu prace remontowe i jest zupełnie niedostępne dla zwiedzających, ale patrząc na opinie oraz opis miejsca warto trzymać rękę na pulsie i czekać na otwarcie.
Jeśli szukacie miejsc podobnych do Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego to mogą Was zainteresować dwa miejsca: Świetokrzyska Polana oraz Sabat Krajno Park Rozrywki i Miniatur. Są to miejsca położone bliżej Kielc i oba oferują mnóstwo zabawy dla najmłodszych (są place zabaw, dmuchańce, miniatury budynków i wiele więcej).
A jeśli już jesteśmy przy atrakcjach dla dzieci i planujecie dłuższą podróż po świętokrzyskim, to warto w planie podróży uwzględnić Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie. Będzie to ciekawa podróż do świata bajek, baśni i legend.
Z bardziej odległych obiektów na uwagę zasługuje na pewno Zamek Krzyżtopór w Ujeździe oraz Sandomierz.
--- autopromocja ---
Szukasz atrakcji dla dzieci w Polsce?
Polecamy naszą książkę!
Szukasz pomysłu na weekendowy wypad z rodziną w Polsce? Już teraz możesz zakupić naszą książką, z dokładnie 104 atrakcjami dla dzieci w Polsce, czyli 104 pomysłami, które pomogą zaplanować weekend lub tygodniowy wyjazd w Polsce, dla całej rodziny.
Książka wydana jest w miękkiej okładce, zawiera aż 360 strony pełne inspiracji, opisów, naszych ocen oraz praktycznych informacji. Jest to idealna propozycja z bazą pomysłów na każdy dzień w roku!
104 atrakcje dla dzieci. Polska z pomysłem >>>
--- autopromocja ---
Czy warto jechać do Bałtowa?
Jak mogliście przeczytać powyżej, JuraPark Bałtów oraz Bałtowski Kompleks Turystyczny, to ciekawy pomysł na dzień po brzegi wypełniony różnymi atrakcjami. Ich ilość i różnorodność sprawia, że niemalże każdy znajdzie coś dla siebie.
Co prawda sam JuraPark nie jest według nas najlepszym parkiem dinozaurów w Polsce, ale na pewno spodoba się małym fanom dinozaurów. W połączeniu z całym kompleksem weekendowy czy jednodniowy wyjazd będzie na pewno udany!
—
Szukasz innych inspiracji na podróże po Polsce? Polecamy również nasze inne wpisy:
- JuraPark Krasiejów oraz Park Nauki i Ewolucji Człowieka
- Dinopark Kołacinek
- Nasze porady gdzie wyjechać na wakacje w Polsce?
- Atrakcje dla dzieci w Polsce
- Atrakcje dla dzieci na Mazowszu – 4 pomysły na rodzinny weekend
- Bajka Pana Kleksa w Katowicach
- Magiczne Ogrody – magiczny park rozrywki dla dzieci
- Mazury – co robić na Mazurach aktywnie i z dziećmi?
- Park Rozrywki Julinek – Cyrkowy zawrót głowy
- Farma Iluzji – Park Rozrywki na Mazowszu
- Orientarium i ZOO w Łodzi!
- Atrakcje dla dzieci w województwie łódzkim
- Zatoka Bajka – pobyt jak w bajce czy do bajki daleko?