Przygotowaliśmy dla Was propozycję na… podróż w czasie! I wcale nie musicie spotykać na swojej drodze szalonego profesora i przerabiać De Lorean’a na wehikuł czasu ;) Wystarczy udać się do Rogowa w województwie łódzkim, aby cofnąć się w czasie o 100 lat i przejechać zabytkową koleją wąskotorową! A na deser czeka na Was jedno z najciekawszych arboretów w Europie.
Są takie miejsca gdzie czas się zatrzymał. Od dziesiątek lat nic się nie zmienia, a zamiast rozwoju jest zastój. Są też takie miejsca, które ciągną za sobą historię, są unikatowe na skalę kraju, a grupy pasjonatów robią wszystko, aby tchnąć w te miejsca drugie życie. Taka jest właśnie Kolej Wąskotorowa Rogów-Rawa-Biała, która jest najdłuższą koleją wąskotorową w Polsce biorąc pod uwagę długość dostępnych torów (całość ma 49 kilometrów). To tutaj można się poczuć jakby czas stanął w miejscu już od samego wejścia, a jednak tętni życiem.
Do Rogowa z Łodzi można dojechać w około pół godziny. Z Warszawy podróż zajmie lekko ponad godzinę. Alternatywą może być dojazd pociągiem, np. Łódzką Koleją Aglomeracyjną – sam przejazd ze stacji Łódź Widzew trwa jedynie 17 minut. ŁKA dojeżdża do stacji Rogów, gdzie wystarczy przejść przez ulicę i już znajdujemy się na stacji kolei wąskotorowej (tzw. stacja Rogów Osobowy Wąskotorowy).
My do Rogowa pojechaliśmy samochodem, ale na stację Rogów Towarowy Wąskotorowy. Jest to kolejna stacja na której zatrzymuje się pociąg i niech nie zmyli Was nazwa – tak naprawdę jest to największa stacja na całej trasie i najważniejsza dla odwiedzających. Znajdziecie tutaj parking oraz kilka dodatkowych atrakcji, których nie można pominąć…
W tym tekście przeczytasz o:
Zabytkowe pociągi i podróż w czasie
Przede wszystkim na terenie tej stacji znajdują się zabytkowe jednostki, począwszy od lokomotyw, poprzez wagony, parowozy, pług śnieżny, a na ambulansie pocztowym z 1930 roku kończąc.
Niektóre maszyny są już mocno nadgryzione przez ząb czasu, a niektóre wyglądają jakby zaraz miały ruszyć w drogę. Do wielu z nich można wsiąść do środka, przejść się starymi wagonami, obejrzeć oryginalne wyposażenie i oznaczenia, czy zobaczyć jak wygląda perspektywa maszynisty.
Co jakiś czas słychać nadjeżdżająca drezynę i śmiechy dzieci, które ścigają się aby jak najszybciej pokonać nią krótki odcinek i wyhamować w ostatniej chwili. Tak, dorośli też mogą i świetnie się przy tym bawią :)
Interesujące są tablice opisujące poszczególne wagony, ich funkcję i historię kolej wąskotorowej. Dowiadujemy się z nich m.in.że kolej powstała w 1915 roku i służyła przewożeniu żołnierzy, rannych, ale również żywności, broni czy amunicji w celu zaopatrzenia frontu wschodniego. Po okresie wojennym została przejęta przez PKP aż do roku 2001 kiedy to miała zostać zlikwidowana.
Przed nieszczęsnym losem kolej uratowała Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych (FPKW) i Starostwo Powiatowe w Rawie Mazowieckiej, a trasa została ponownie uruchomiona w 2003 roku. Obecnie przejazd koleją wąskotorową uchodzi za jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych w województwie łódzkim!
Podczas naszego pobytu zaglądaliśmy do poszczególnych maszyn, przyglądając się historycznym tablicom i wąskiemu peronowi na który zaraz miał przyjechać zabytkowy pociąg i o mało zapomnielibyśmy o najważniejszej rzeczy – o zakupie biletów! :)
W czasach, kiedy niemalże do każdego miejsca bilety można zakupić przez internet lub przez aplikację mobilną łatwo się zapomnieć. Tutaj jednak ma to swój wyjątkowy klimat, bo bilety kupuje się w ceglanym budynku, w którym znajduje się ostatnia kasa w Polsce, która prowadzi sprzedaż kartonikowych biletów! Zakupiliśmy więc mały, kartonikowy bilet, który został skasowany przez obsługę pociągu, podczas jazdy.
Ile kosztuje bilet na podróż historycznym pociągiem? 20 zł za osobę dorosłą. Jest to cena za dojazd do Jeżowa i z powrotem, wraz z krótkim, 30-minutowym postojem na stacji Jeżów.
Przejazd Rogowską Koleją Wąskotorową
Niestety czas nas naglił, słychać już było z oddali nadjeżdżającą lokomotywę więc pędem udaliśmy się na peron pozostawiając w tyle znajdujące się tuż obok kasy muzeum, do którego obiecaliśmy sobie zajrzeć po powrocie.
Wskoczyliśmy do pierwszego wagonu, zajęliśmy miejsca na drewnianych ławkach i powoli zaczęliśmy rozkładać sprzęt, kiedy podszedł do nas Pan z obsługi pociągu sugerując, że pierwszy wagon to nie jest najlepsze miejsce dla rodziny z dzieckiem. W pośpiechu ruszyliśmy do kolejnego wagonu, w którym udało nam się jeszcze znaleźć wolne miejsca obok siebie. Chwilę później usłyszeliśmy gwizdek i poczuliśmy mocne szarpnięcie, które sygnalizowało , że własnie ruszamy w podróż.
Droga przebiegła płynnie, wśród pól i małych miejscowości. Początkowo bardziej byliśmy zainteresowani samym wagonem niż okolicą, z czasem jednak coraz więcej uwagi skupialiśmy na otaczających nas terenach głownie rolniczych i leśnych. Od czasu do czasu słychać było jedynie gwizd ostrzegający dla samochodów.
Na stacji docelowej Jeżów czekała Pani, zachęcająca do odpoczynku i zakupu grillowanych lokalnych kiełbasek i kaszanki lub skorzystania z ogniska. Jest tutaj kilka stolików, ławki, mały kącik dla najmłodszych.
Mieliśmy 30 minut dla siebie zanim pociąg ruszy w drogę powrotną, więc wykorzystaliśmy ten czas, aby porozmawiać z Panami z obsługi pociągu, którzy okazali się prawdziwymi pasjonatami kolei a przy tym wolontariuszami, którzy w niedzielę wożą turystów.
Naturalnym jest, aby zadać w tym miejscu kilka pytań – dlaczego jedziemy tylko do Jeżowa, który jest oddalony od Rogowa o niecałe 8 kilometrów, skoro tory kolejowe wiodą przez Rawę Mazowiecką aż do Białej Rawskiej? Czy nie można kupić biletu na całą trasę, czyli 49 kilometrów? Otóż niestety nie można.
Obecnie odcinek torów za Jeżowem wymaga remontu i nie jeżdżą tędy żadne kursy turystyczne. Co prawda tory lepiej wyglądają na odcinku Rawa Mazowiecka – Biała Rawska i nawet jest idea, aby puścić pociągi na dwóch niezależnych odcinkach, ale na razie pozostaje to jedynie pomysłem, a my za niego mocno trzymamy kciuki.
Póki co pozostał nam jedynie przejazd powrotny z Jeżowa do Rogowa, a trasę pomiędzy Jeżowem a Białą Rawską pokonaliśmy… samochodem. Zależało nam na tym, aby uchwycić i poznać najciekawsze zakątki na całej trasie więc postanowiliśmy samochodem pojechać do miejsc, gdzie normalnie zatrzymywał się pociąg i można było wysiąść i zwiedzać miasta i miasteczka.
Jak wygląda cała trasa Rogowskiej Kolei Wąskotorowej wraz z atrakcjami możecie zobaczyć na poniższej mapie przygotowanej dla Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych:
Zanim jednak pojechaliśmy w trasę zajrzeliśmy do pominiętego przez nas muzeum “Magazyn No. 2”, które zajmuje jedno pomieszczenie tuż obok kasy. Znajdujemy tutaj przeróżne narzędzia kolejowe, archiwalne zdjęcia, rozkłady jazdy, zegary dworcowe oraz oglądamy jak wyglądało biuro dyżurnego ruchu.
Po krótkim pobycie w sali muzealnej ruszyliśmy dalej samochodem, aby obejrzeć najciekawsze obiekty znajdujące się przy trasie kolei.
Atrakcje wzdłuż Rogowskiej Kolei Wąskotorowej
Naszym pierwszym punktem na mapie był Głuchów, który znajduje się po drodze do Rawy Mazowieckiej. Podjechaliśmy tutaj pod późnobarokowy kościół św. Wacława z neogotycką, ceglaną dzwonnicą z 1821 roku.
Po krótkim postoju ruszyliśmy dalej w kierunku Rawy Mazowieckiej, skręcając tuż przed Rawą do miejscowości Boguszyce, gdzie znajduje się stary, drewniany kościół św. Stanisława z 1558 roku. Początkowo go nie zauważyliśmy z drogi, bo ukrywa się między drzewami, ale kiedy byliśmy już na jego wysokości od razu dostrzegliśmy schody prowadzące do tej drewnianej budowli sakralnej, która uchodzi za jeden z cenniejszych zabytków tego typu w Polsce. Wewnątrz można oglądać renesansowe malowidła z drugiej połowy XVI wieku.
W samej Rawie Mazowieckiej na największą uwagę zasługują ruiny Zamku Książąt Mazowieckich z XIV wieku. Postanowiliśmy tutaj spędzić trochę więcej czasu i pospacerować po dziedzińcu i wzdłuż murów, które zostały zachowane z górującą, zrekonstruowaną basztą. Jest to przykład zamku zbudowanego na planie niemalże kwadratu, w którym wieża jest wysunięta poza mury zamku. Kiedyś wieża pełniła funkcję obronną i więzienia, a obecnie znajduje się tutaj oddział Muzeum Ziemi Rawskiej.
W Rawie jest jeszcze kilka innych obiektów, które warto zobaczyć zostając tutaj na dłużej: główna siedziba Muzeum Ziemi Rawskiej, ratusz i park miejski oraz klasztor oo. Jezuitów.
Na ostatniej stacji kolei wąskotorowej, czyli w Białej Rawskiej, oddalone od samej stacji o 750 metrów jest Sanktuarium Matki Bożej Miłosiernej z 1518 roku. Naszą uwagę jednak bardziej przykuła okolica – brukowana droga i stare, parterowe domy po drugiej stronie ulicy – kolejna podróż w czasie!
Trochę dalej od stacji (jakieś 4,5 km) znajduje się Pałac Chojnata – odnowiony obiekt, który służy obecnie organizacji imprez okolicznościowych i właśnie na taką tutaj trafiliśmy. Z tego też powodu nie zostaliśmy tutaj na dłużej.
Arboretum SGGW w Rogowie
I tutaj moglibyśmy zakończyć naszą relację, jednak jest jeszcze jedno miejsce, które zasługuje na uwagę, a znajduje się w Rogowie. Mowa oczywiście o Arboretum leśnym, które jest jednym z najbogatszych i najcenniejszych arboretów w Europie (jego pełna nazwa to Arboretum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego). Co to jest arboretum? Jest to w dużym skrócie ogród botaniczny, w ramach którego rośliny służą celom naukowo-badawczym, edukacyjnym lub hodowlanym.
Byliśmy tutaj już kilka razy, ostatnio ze trzy lata temu. Będąc jednak w okolicy, nie mogliśmy nie zajrzeć do arboretum ponownie, co i Wam polecamy!
Ze stacji w Rogowie trasa samochodem zajęła nam dosłownie kilka minut. Już na parkingu byliśmy zaskoczeni ilością samochodów mimo dość późnej pory. Na szczęście teren arboretum jest bardzo rozległy i wszyscy odwiedzający rozchodzą się w różnych kierunkach i nietrudno o miejsce, gdzie można w ciszy i spokoju obcować z naturą.
Na początek poszliśmy na spacer po leśnych ścieżkach, zostawiając sobie najciekawsze miejsca na sam koniec. Maszerowaliśmy wśród drzew i krzewów, a o tym, że jesteśmy w arboretum przypominały nam tabliczki informacyjne przy poszczególnych roślinach i mapki. I może nie był to najlepszy czas na zwiedzanie Arboretum, bo lepiej udać się tutaj wiosną lub jesienią, ale dla mieszczuchów jest to dobra okazja na odpoczynek wśród zieleni.
Zwiedzanie należy tak sobie zaplanować, aby koniecznie zajrzeć do Alpinarium, które znajduje się również na terenie Arboretum. Nie jest to nic innego jak specjalnie wydzielona część ogrodu, w której oprócz wysokich na 2 metry skalniaków znajdziemy również kilka ciągów strumyków, oczek wodnych oraz staw z wysepką po środku. Warto pochodzić po skałach i podziwiać rośliny, które w swoim naturalnym środowisku zamieszkują najwyższe partie gór.
Trzeba tutaj też nadmienić, że obok Alpinarium przygotowano odmienną część ogrodu, z nowymi wystawami oraz instalacjami. Znajduje się tutaj staw z liliami wodnymi, wiszące w powietrzu drzewo, ciekawe rzeźby, a do tego wszystkiego leżaki, które zapraszają aby położyć się i zrelaksować wśród dźwięków natury.
To właśnie ta nowa część Arboretum (w tym Ogród Ginących Roślin Świata) zrobiła na nas największe wrażenie – przygotowane w interesujący sposób aranżacje kwiatowe i wystawy, przeplatane rzeźbami oraz elementami dekoracyjnymi w bardzo estetyczny sposób, a przy tym zachęcające do poznania poszczególnych gatunków.
O samym Arboretum moglibyśmy napisać o wiele więcej, ale jest to miejsce, które zasługuje na osobny wpis, którego spodziewajcie się już wkrótce!
Podsumowanie
Przejazd koleją wąskotorową był dla nas możliwością zobaczenia jak wyglądało podróżowanie ponad 100 lat temu. Żyjemy w czasach, w których nawet w Polsce doczekaliśmy się szybkich kolei, pomiędzy miastami możemy podróżować autostradami lub skorzystać z licznych lokalnych połączeń lotniczych. Jest to już naszą codziennością i dlatego tym bardziej zachęcamy Was do wycieczki do Rogowa, aby zobaczyć, że nie zawsze tak było. Zabawa dla małych i dużych gwarantowana!
Celem podróży może być również samo Arboretum, które bardzo się zmieniło na przestrzeni kilku ostatnich lat i stało się miejscem nie tylko wyjątkowym pod kątem zebranych tutaj gatunków, ale również pod kątem zagospodarowanych przestrzeni i wymiaru edukacyjnego.
Dla zachęty polecamy Wam nasz filmik na You Tubie z podróży Koleją Wąskotorową w Rogowie wraz z okolicznymi atrakcjami:
Zapraszamy również do naszej galerii, w której znajdziecie prawie 150 zdjęć z Rogowa i okolic!
Zobacz galerię wszystkich zdjęć z Rogowa i okolic >>>
Materiał powstał w wyniku akcji organizowanej przez Polską Organizację Turystyczną przy partnerstwie Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego.