Znajdująca się w Zabrzu kopalnia Guido to nie tylko miejsce, gdzie można zjechać pod ziemię do zamkniętej kopalni. To podróż w czasie do początków górnictwa w regionie, poznanie jej historii, pracy górników, niebezpieczeństw jakie na nich czyhały, ale także możliwość zobaczenia maszyn górniczych, które nadal działają!
Zabrze, położone na Górnym Śląsku, słynie nie tylko z bogatej historii górniczej, ale również z unikatowych atrakcji turystycznych. Jedną z nich jest właśnie Kopalnia Guido, dawna kopalnia węgla kamiennego, która dziś stanowi jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w całym regionie.
Kopalnia jest przykładem miejsca, które kiedyś było nierozerwalnie związane z rozwojem regionu, było miejscem nowoczesnym, zapewniało pracę i tętniło życiem, a obecnie poddane rewitalizacji służy celom turystycznym (ale o tym więcej w dalszej części wpisu).
I jako atrakcja turystyczna właśnie nas przyciągnęło, choć wizytę w tym miejscu odwlekaliśmy ze względu na ograniczenia wiekowe dla dzieci (najłatwiejsza trasa zwiedzania jest dostępna od 6. roku życia). W końcu jednak przyszedł czas, kiedy mogliśmy ruszyć aż 320 metrów pod ziemię, aby przekonać się jakie tajemnice skrywa dawna kopalnia.
W tym tekście przeczytasz o:
Zwiedzanie kopalni Guido
Podobnie jak w innych tego typu miejscach również i tutaj dostępnych jest kilka tras zwiedzania, zarówno łatwiejszych, gdzie można spokojnie udać się z dziećmi od 6 roku życia, aż po bardziej wymagające, gdzie idzie się zupełnymi ciemnościami. W sumie dostępnych są ponad 4 kilometry tras.
Zwiedzanie kopalni jest możliwe jedynie w grupie z przewodnikiem, nie ma możliwości zjechania na dół na własną rękę. Bilety kupuje się na konkretną godzinę i na miejscu należy być minimum 15 minut przed godziną rozpoczęcia trasy. Każdy uczestnik przed zejściem na dół zostaje wyposażony w kask oraz latarkę (są dostępne oczywiście kaski w mniejszych rozmiarach dla dzieci).
Polecamy zakupić bilety online z wyprzedzeniem, szczególnie w sezonie. Można to zrobić na tej stronie i również można tam sprawdzić ile miejsc zostało na daną godzinę. Na stronie dość dokładnie są opisane trasy, ale przede wszystkim warto zwrócić uwagę na czas trwania (najkrótsza trwa 2 godziny, a najdłuższa 3 godziny), długość trasy oraz ograniczenia wiekowe (najłatwiejsza trasa jest dostępna od 6. roku życia).
Podziemny Spacer Górniczy
Czas zwiedzania: 2,5 godziny
Długość trasy: około 3 km
Minimalny wiek: 6 lat
Jest to najmniej wymagająca trasa. Zaczyna się zjazdem windą (a dokładniej szolą) w szybie kolejowym aż na głębokość 320 metrów, co czyni ją najgłębiej położoną trasą turystyczną w Polsce jeśli chodzi o górnictwo węglowe. Podczas trasy, w kilku miejscach towarzyszyć nam będzie sam hrabia Guido Henckel von Donnersmarck – jego wirtualny wizerunek opowie historię kopalni. Do tego na trasie przygotowane są scenki pokazujące jak wyglądała praca górników – można przyjrzeć się jakie nosili ubrania, jak byli wyposażeni i po co im były potrzebne… kanarki w klatkach! Ale o tym przekonacie się podczas wycieczki, nie będziemy przecież wszystkiego zdradzać w tym wpisie ;)
Co jeszcze czeka nas na trasie? Wiele dowiedzieliśmy się jak zmieniała się praca górników wraz z rozwojem narzędzi i technologii. Począwszy od najbardziej prostych narzędzi, które wymagały dużej siły i wysiłku, aż po nowsze, olbrzymie maszyny jak np. kombajny czy długie taśmy transportujące urobek. Co jednak szczególnie zasługuje na uwagę to fakt, że w trakcie zwiedzania można zobaczyć je uruchomione! Co prawda nie drążą korytarzy i nie pozyskują węgla, ale dają wyobrażenie jak wyglądała praca w kopalni kiedy siłę mięśni zaczęły zastępować maszyny.
Wyjątkową atrakcją w tej kopalni jest przejazd kolejką podwieszaną! Skąd pod ziemią taka kolejka? Otóż jak nam wytłumaczono, w kopalniach łatwiej jest zamontować taką kolejkę która wisi bo m.in. nie wymaga ona płaskiej powierzchni i równych torów. Oczywiście takimi kolejkami podróżowali (a w innych kopalniach nadal podróżują) górnicy.
Czy jest to łatwa trasa? Względnie tak, choć trzeba wziąć pod uwagę, że jednak chodzi się głęboko pod ziemią, do pokonywania są schody, ale nie jest ich dużo.
Mroki Kopalni
Czas zwiedzania: 2,5 godziny
Długość trasy: około 1,5 km
Minimalny wiek: 10 lat
Mieliśmy okazję przejść krótki odcinek tą trasą i musimy przyznać, że to dopiero jest przygoda! Chodzenie w całkowitych ciemnościach i w ciszy, oglądając dawne maszyny i instalacje tak jak zostały pozostawione jest z jednej strony fascynującym doświadczeniem, a z drugiej trochę strasznym. Będzie to dobry wybór dla osób, które nie boją się ciemności i chcą chociaż na chwilę poczuć się jak górnicy, którzy mając za jedyne źródło światła swoją czołówkę przemierzają mroczne korytarze kopalni.
W trakcie trasy można zobaczyć również osobiste przedmioty oraz listy górników.
Trasa zaczyna się na poziomie 355 czyli jeszcze niżej niż Podziemny Spacer Górniczy.
Podziemna Szychta
Czas zwiedzania: 3 godziny
Długość trasy: około 1,5 km
Minimalny wiek: 18 lat
Szychta to jedna zmiana robocza w kopalni, co oznacza, że w ramach tej wycieczki udacie się pod ziemię do pracy. Brzmi ciężko? Tak właśnie będzie, choć zejdziecie jedynie na 3 godziny pracy!
Jest to jedyna trasa w kopalni Guido podczas której otrzymuje się specjalne ubranie oraz ekwipunek, a następnie zjeżdża się podobnie jak w trasie Mroki Kopalni aż na 355 metrów. Jednak nie będzie to tylko spacer w ciemności. Podczas szychty będziecie mieli zadania do wykonania i to nie byle jakie, bo wymagające siły i niezwykłej współpracy. Jak zapewnia obiekt, w trakcie tej trasy spala się nawet 2500 kalorii!
Niezwykły pub
Podziemia kopalni Guido kryją jednak znacznie więcej! Zaskakującym może być fakt, że na głębokości 320 metrów znajduje się pub oraz centrum konferencyjne! Szkolenie, event firmowy czy koncert w górniczych komorach to musi być coś!
A jeśli zgłodniejecie to na koniec zwiedzania można tutaj odpocząć w specjalnie przygotowanej przestrzeni i napić się piwa Guido.
Carboneum
Jako uzupełnienie wiedzy polecamy wizytę w Carboneum. Jest to wystawa interaktywna o węglu, zlokalizowana w dawnej wieży ciśnień.
Na górze, w jednej przestrzeni przygotowano interaktywną wystawę edukującą o pierwiastku węgla: począwszy od jego powstania w kosmosie, poprzez jego występowanie, zastosowanie, właściwości, aż po ciekawe eksperymenty. Temat prosty nie jest, a wystawa jest raczej dla starszych dzieci i dorosłych niż maluchów.
Uwaga, na koniec czeka Was test z tego czego się nauczyliście ;)
Warto na wieżę zajrzeć jeszcze z jednego powodu: na górze czekają widoki pozwalające spojrzeć na okolicę z góry.
Historia kopalni Guido
Kopalnia Guido została założona w 1855 roku. Jej nazwa pochodzi od imienia właściciela kopalni hrabiego Guido Henckel von Donnersmarcka, który miał zaledwie 25 lat, kiedy otrzymał nadanie górnicze. Była prywatną kopalnią, ale sam właściciel przyznał po latach, że nie była to najbardziej trafiona inwestycja. Początkowo zapowiadająca się całkiem dobrze kopalnia nie była wystarczająco rentowna, o wiele lepiej prosperowała kopalnia państwowa, więc Guido została sprzedana państwu i włączona do “Kopalni Luiza”, a w 1912 została połączona z kopalnią „Delbrück”. Kilkanaście lat później kopalnia straciła na znaczeniu, ze względu na wyeksploatowanie złóż węgla, a szyby Guido i Kolejowy zostały wyłączone lub ich działalność została ograniczona do opuszczania materiałów i transportu górników.
Kluczowym działaniem, które ocaliło to miejsce od zapomnienia było utworzenie Kopalni Doświadczalnej M-300, mającej na celu testowanie nowych maszyn i urządzeń górniczych, a kolejne kroki przyczyniły się do utworzenia miejsca dostępnego dla turystów. Został stworzony swoisty skansen z maszynami, które zostały po dziś dzień pod ziemią. Ich wyciąganie jest nieopłacalne więc służyły celom szkoleniowym, a obecnie turystycznym.
Obecnie jest to jedna z największych atrakcji regionu! Druga bardzo popularna to Sztolnia Królowa Luiza, również znajdująca się w Zabrzu.
Informacje praktyczne
Poniżej przygotowaliśmy informacje praktyczne, które pomogą Wam w lepszym zaplanowaniu pobytu w Kopalni Guido.
Warto wiedzieć
- Rezerwując trasę należy zapoznać się szczegółowo z długością, czasem zwiedzania oraz przeciwskazaniami. Wszystkie te informacje są dostępne na stronie kopalni.
- Obowiązkowo należy kupić wcześniej bilety lub zarezerwować je, na konkretną godzinę.
- Na dole jest chłodno warto więc nawet latem wziąć ze sobą bluzę lub sweter.
- Miejsce nie jest dostosowane dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
- Zwiedzanie odbywa się wyłącznie w grupach, z przewodnikiem.
- Na dole nie ma zasięgu sieci komórkowych – polecamy włączyć tryb samolotowy, aby telefon nie tracił dużo baterii na szukanie sieci.
Dojazd i parking
Adres:
Kopalnia Guido
ul. 3 Maja 9
41-800 Zabrze
Wejście znajdziecie bez problemu, wystarczy wypatrywać wysokiej wieży szybowej (Szyb Kolejowy), to tutaj zjeżdża się pod ziemię. Zanim jednak wyruszycie windą w dół, to należy udać się do budynku obok, aby odebrać kask, latarkę oraz razem z przewodnikiem ruszyć do podziemi.
Na miejscu znajduje się bezpłatny parking samochodowy.
Blisko kopalni znajduje się przystanek komunikacji miejskiej: Guido Kopalnia Zabytkowa, a dojechać tutaj można autobusami linii 7, 23, 47 111, 198 lub 199 oraz tramwajem nr 3.
Cennik – kopalnia Guido
Ceny są różne w zależności do trasy, poniżej przygotowaliśmy skrócony cennik, aktualny na czas pisania tego postu (sezon 2024).
Bilet ulgowy przysługuje dzieciom i młodzieży uczącej się do 26 roku życia oraz emerytom i rencistom. Bilet rodzinny – obowiązuje tylko w czwartki, cena za osobę, przy grupie minimum 3 osób, z czego maksymalnie dwie osoby są pełnoletnie. Z Kartą Dużej Rodziny jest 20% zniżki.
Podziemny Spacer Górniczy:
- Bilet normalny – 65 zł
- Bilet ulgowy – 50 zł
- Bilet rodzinny – 50 zł
Mroki Kopalni:
- Bilet normalny – 65 zł
Podziemna Szychta:
- Bilet normalny – 120 zł
Przed zakupem polecamy zapoznać się z aktualnymi promocjami, bo dzięki temu można upolować dodatkowe zniżki i wejście wyjdzie trochę taniej.
Noclegi w okolicy
Gdzie nocować w okolicy? My nocowaliśmy w Zabrzu w hotelu Ibis, a poniżej przygotowaliśmy dla Was listę kilku obiektów z dobrymi opiniami w okolicy:
- Ibis Katowice – Zabrze
Adres: Jagiellońska 4, 41-800 Zabrze
Ceny: od 250 zł za pokój dwuosobowy
Link: https://r4b.link/hotelibiskatowicezabrze - Park Hotel Diament Zabrze
Adres: 3-go Maja 122a, 41-800 Zabrze
Ceny: od 318 zł za pokój dwuosobowy
Link: https://r4b.link/park-diament-zabrze - Gościniec PROMUS
Adres: ul. Pawliczka 25, 41-800 Zabrze
Ceny: od 285 zł za pokój dwuosobowy
Link: https://r4b.link/gosciniec-promus - Zielony Ogród
Adres: ul. Roberta Miki 3, 41-811 Zabrze
Ceny: od 318 zł za pokój dwuosobowy
Link: https://r4b.link/zielony-ogrod-zabrze
Restauracje
Po dniu pełnym wrażeń na pewno będziecie zmęczeni i głodni. Jeśli chcecie dobrze zjeść to polecamy szczególnie te dwie restauracje:
- Kelnerzy w Wieży – restauracja znajduje się w dawnej wieży ciśnień. Poza ciekawym menu i oryginalnym podejściem do tradycyjnych dań oferuje bardzo przyjemne dla oka widoki na całą okolicę.
Adres: ul. Jana Zamoyskiego 2, 41-800 Zabrze - Naleśnikarnia Kamienica – restauracja serwująca naleśniki zarówno wytrawne jak i na słono oraz pancakes. Szczególnie polecamy naleśniki sezonowe.
Adres: Wolności 360, 41-800 Zabrze
Nasza opinia – czy warto odwiedzić kopalnię Guido?
Lubimy odwiedzać takie miejsca bo jest to nie tylko kopalnia wiedzy o wydobyciu węgla i pracy górników, ale również poznawanie regionu i jak został on ukształtowany właśnie przez przemysł.
Kopalnia Guido to wyjątkowe miejsce gdzie można zobaczyć prawdziwe górnicze maszyny w akcji! Można dzięki temu wyobrazić sobie jak wyglądała praca w pyle i ciągłym hałasie.
Trzeba przyznać, człowiek po wizycie tutaj nabiera jeszcze większego szacunku do pracy górników!
Galeria zdjęć
Polecamy również galerię zdjęć z naszego pobytu w kopalni Guido.