Jesienią i zimą nie warto ruszać się z domu! Szybko robi się ciemno, jest zimno, no i jeszcze pada deszcz czy śnieg. Nic przyjemnego, zero radości. Gdyby tego było mało, to nawet gdybyśmy chcieli się ruszyć, to gdzie? Wszystkie parki rozrywki czy inne dmuchańce są pozamykane, a i na placu zabaw nie da się pobawić, bo wszystko mokre…
Tak się składa, że mamy zupełnie inne podejście ;-) Jak to się mówi: nie ma złej pogody, są tylko źle ubrani/przygotowani turyści! I nie ważne, czy podróżujemy solo, w parze, czy całą rodziną… złej pogody na zwiedzanie nie ma. Trzeba tylko odpowiednio dobrać kierunek oraz atrakcje i można podróżować o każdej porze roku, również po Polsce!
Za co lubimy jesień i zimę? Za to, że wszędzie jest zdecydowanie mniej turystów. To dla nas świetny czas, aby zrobić sobie jakiś weekendowy citybreak w jednym z polskich miast. I często tak właśnie podróżujemy, wbrew pogodzie.
W tym tekście przeczytasz o:
Dlaczego warto wybrać się na citybreak poza sezonem?
- Przede wszystkim, jak już wspomnieliśmy wyżej, jest zdecydowanie mniej turystów.
- Niejednokrotnie atrakcje są tańsze niż w sezonie.
- Tańsze są też hotele, co przy 5 osobowej rodzinie ma spore znaczenie.
- Łatwiej znaleźć miejsce w restauracji (nawet nie chcemy wracać tutaj wspomnieniami do szukania restauracji w turystycznych miejscowościach w szczycie sezonu…)
Oczywiście są też minusy podróżowania poza sezonem, ale nie o tym jest ten wpis. Polecamy Wam za to nasz artykuł Czy opłaca się jeździć poza sezonem? » oraz Plusy i minusy podróżowania z dzieckiem poza sezonem »
Jakie miasto wybrać na citybreak jesienią i zimą?
Wróćmy jednak do tematu: które miasta w Polsce najlepiej odwiedzić całą rodziną poza sezonem? Chcieliśmy Wam dzisiaj zaproponować kilka pomysłów na jesienno-zimowe wypady weekendowe lub około weekendowe. Bo warto też wziąć jeden czy dwa dni urlopu, aby poświęcić trochę więcej czasu na zwiedzanie naszych pięknych, polskich miast.
Wpis ten powstał we współpracy z siecią hotelową HR Group, do której należą hotele Vienna House by Wyndham w Polsce. Przy każdej propozycji miast na jesienno-zimowy weekend zaproponujemy Wam super opcje noclegowe. Co ważne, w większości z tych hoteli byliśmy osobiście i je przetestowaliśmy, więc z czystym sumieniem możemy Wam je polecić. Co więcej we wpisie opisujemy tylko miejsca i atrakcje w których byliśmy osobiście (poza jednym małym wyjątkiem).
Propozycja na jesienny citybreak: Warszawa
Dlaczego warto jechać na weekend do Warszawy całą rodziną i to jeszcze poza sezonem? Znajdziecie tutaj sporo miejsc i atrakcji pod dachem, w których możecie spędzić miło czas… a przy okazji sporo się nauczyć :)
Smart Kids Planet
W Smart Kids Planet znajduje się dziewięć odrębnych stref, stworzonych z myślą o tym, aby dzieci mogły jednocześnie się bawić, uczyć, grać, trenować i wcielać się w różne role, zachęcając je przy tym do współpracy i zdobywania nowych umiejętności. Poszczególne atrakcje i stanowiska mają na celu oswojenie dzieci z technologią, pobudzanie aktywności fizycznej oraz rozwijanie zmysłów poprzez odkrywanie otaczającego świata.
Dzieci mają możliwość wcielenia się w różne role: w jednej chwili mogą być sprzedawcą w sklepie, a za chwilę kurierem dostarczającym paczki. Mogą też uczestniczyć w różnorodnych aktywnościach, takich jak drybling i strzelanie do bramek, eksploracja trasy, jaką pokonują śmieci, czy sterowanie dźwigiem – to tylko kilka przykładów z bogatej oferty Smart Kids Planet.
Więcej o tym miejscu możecie przeczytać w naszej aplikacji Polska dla dzieci: Smart Kids Planet ».
Centrum Pieniądza NBP
Naszym zdaniem obowiązkowe miejsce dla każdego ucznia, zresztą dla dorosłych również! Centrum Pieniądza NBP to nie tylko kolejne monotonne muzeum z wystawami, gdzie eksponaty są niemal nietykalne. Zresztą, oficjalnie to nawet nie jest muzeum! To miejsce, które otwiera drzwi do fascynującego świata pieniędzy i finansów, ale jest dostępne nie tylko dla osób zajmujących się inwestycjami czy kolekcjonowaniem rzadkich monet.
To przestrzeń pełna elementów edukacyjnych i interesujących faktów, gdzie odnajdziemy odpowiedzi na pytania dotyczące pochodzenia środków płatniczych, umiejętności rozpoznawania ich autentyczności, roli, jaką pełnią, oraz funkcjonowania giełdy. Na dodatek, jest to miejsce świetnie przystosowane do dzieci!
Co ważne, wejście jest darmowe!
Więcej przeczytacie w naszym wpisie: Centrum Pieniądza NBP – darmowe i obowiązkowe miejsce na turystycznej mapie Warszawy »
Centrum Nauki Kopernik
Centrum Nauki Kopernik to miejsce dedykowane zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Oferuje ono przeróżne stanowiska do przeprowadzania eksperymentów i doświadczeń, dostosowane do różnych grup wiekowych.
Najmłodsze dzieci mają okazję do eksperymentowania, budowania i tworzenia w specjalnej strefie dla najmłodszych “Bzzz!”. Mogą podążać śladami zwierząt, wsłuchiwać się w dźwięki natury, poznawać różnorodne faktury, wąchać rośliny i zwierzęta, a wszystko to w otoczeniu licznych zakamarków, mostów, zjeżdżalni, dziupli, a nawet rwącej rzeki, która dostarcza nie tylko radości z zabawy, ale także pierwszych doświadczeń związanych z nauką.
Oczywiście całe Centrum to znacznie większy obszar, również dostępny dla dzieci, ale więcej możecie poczytać już na ten temat w naszym wpisie: Centrum Nauki Kopernik w Warszawie »
Gdzie spać w Warszawie całą rodziną?
W Warszawie, na nocleg całą rodziną, chcieliśmy Wam zaproponować hotel Vienna House by Wyndham Mokotow Warsaw. Sami spaliśmy tam podczas jednej z naszych wizyt w stolicy, choć wiele osób wskazuje go również jako idealną bazę wypadową na lotnisko (np. gdy macie wylot wcześnie rano i chcecie noc wcześniej przespać się w hotelu niedaleko lotniska).
Zresztą, zawsze można połączyć wygrzewanie się w ciepłym słoneczku gdzieś w tropikach, z krótkim pobytem w Warszawie :)
Plusem tego miejsca jest dla nas lokalizacja, choć nie jest w ścisłym centrum Warszawy. Łatwo można tutaj dojechać czy to samochodem czy komunikacją.
W hotelu, jak zresztą w całej sieci, mamy przepyszne śniadania, w tym ze sporym wyborem opcji wegetariańskich. Dodatkowo, na przeciwko hotelu znajduje się super miejscówka, którą odkryliśmy podczas naszego pobytu: Postępu 5 – jest tam podwórko gastronomiczne, gdzie zmęczeni po całym dniu zwiedzania, na pewno znajdziecie coś dla siebie (oczywiście w hotelu jest też świetna restauracja Greenhouse – tonie w zieleni, serwuje krótkie, acz treściwe menu, więc spokojnie możecie też tutaj zjeść kolację. W tygodniu oferują lunche dnia – bardziej ekonomiczna opcja na nabranie sił).
Łódź – super pomysł na weekend poza sezonem
Łódź to nasze rodzinne miasto, do którego zawsze chętnie wszystkich zapraszamy. Nie tylko dlatego, że mieszkamy tutaj na codzień, ale przede wszystkim dlatego, że na prawdę jest tutaj co robić! A dzięki centralnemu położeniu w Polsce każdy ma tutaj blisko :)
Manufaktura
Manufaktura, wraz z przyległym, wyjątkowym Pałacem Poznańskiego, stanowiły kiedyś kompleks fabryczny Izraela Poznańskiego, jednego z wielkich łódzkich przemysłowców. Przez wiele lat miejsce to było zapomniane i niszczało. Codziennie tysiące łodzian mijały je w drodze do pracy, nie zdając sobie sprawy z historii tego miejsca, które z globalnej perspektywy stanowi unikat.
Na szczęście to się zmieniło. Obecnie Manufaktura to miejsce, w którym skoncentrowane są muzea (nie jedno!), kina, liczne i wyśmienite restauracje, hotel, ścianka wspinaczkowa, centrum fitness, zimowe lodowisko, latem pojawia się przyjemna plaża…no i oczywiście centrum handlowe.
EC1
EC1 Łódź – Miasto Kultury, to pełna nazwa odnowionego kompleksu, który promuje edukacyjne spędzanie czasu wolnego i oferuje bogactwo doznań kulturowych dla małych i dużych.
Jednym z największych magnesów przyciągających do EC1 jest Centrum Nauki i Techniki EC1 – jest to interaktywna wystawa o charakterze edukacyjnym. Z jednej strony, prezentuje i instruuje, jak była wytwarzana energia w tym miejscu, wykorzystując autentyczne wnętrza dawnej elektrociepłowni oraz oryginalne eksponaty, a z drugiej ukazuje różne zjawiska fizyczne, uczy o kosmosie i ekologii.
Warto też wspomnieć o nowo otwartym Narodowym Centrum Kultury Filmowej i Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej, nie zapominając o pozostałych miejscach jak Planetarium, czy Ulicy Żywiołów dla najmłodszych. Jest po prostu tutaj co robić :)
Orientarium Zoo Łódź
Orientarium ZOO Łódź to najnowocześniejsze miejsce tego typu w Europie, oferujące niezapomniane atrakcje. W trakcie wizyty można obserwować fascynujące kąpiele słoni indyjskich, zobaczyć największego krokodyla gawialowego na tym kontynencie i przejść przez 27-metrowy podwodny tunel, gdzie nad głowami gości ogrodu przepływają płaszczki i rekiny.
W Orientarium Zoo Łódź można również podziwiać krytycznie zagrożone gatunki, takie jak orangutany sumatrzańskie czy niedźwiedzie malajskie. Na terenie ogrodu spotkać można hipopotamy karłowate, lwy, żyrafy i wiele innych fascynujących zwierząt.
Więcej przeczytacie w naszym wpisie: Orientarium Zoo Łódź – najnowocześniejsze zoo w Europie »
Mandoria
Mandoria to ogromny park rozrywki, zlokalizowany pod Łodzią, w całości mieszczący się pod dachem, który zapewnia wyjątkową, rodzinną zabawę. Obecnie oferuje aż 30 różnorodnych atrakcji, zajmujących ogromną przestrzeń równą czterem boiskom piłkarskim. Wśród nich znajdują się trzy roller-coastery, z czego jeden z nich jest jedynym w kraju oferującym przejażdżkę w ciemności. Ponadto park może pochwalić się licznymi karuzelami, imponującym labiryntem luster, łódkami na wodzie oraz gigantyczną zjeżdżalnią.
W ramach zakupionego biletu wstępu, odwiedzający mają możliwość korzystania ze wszystkich atrakcji przez cały dzień, co gwarantuje wiele pozytywnych przeżyć i emocji. Mandoria to idealne miejsce na aktywne spędzanie czasu w otoczeniu przyjemnej atmosfery rodzinnego parku rozrywki.
Więcej o Mandorii poczytacie w naszym wpisie: Mandoria – największy zadaszony rodzinny park rozrywki – czy warto? » oraz na naszym kanale YouTube »
Gdzie spać w Łodzi całą rodziną?
W Łodzi warto zatrzymać się całą rodziną w hotelu Vienna House by Wyndham Andel’s Lodz, który mieści się w odnowionym budynku w ramach kompleksu Manufaktura. Napisać. że hotel jest idealnie położony to jak nic nie napisać :) Znajduje się w Manufakturze, w centrum rozrywkowo-handlowym (gdzie znajdziemy kina, restauracje, atrakcje dla dzieci) i blisko stąd do Pałacu Poznańskiego czy chociażby Piotrkowskiej. Możliwe, że dzięki tej lokalizacji nie będziecie się nawet ruszać samochodem przez weekend.
Zresztą hotel sam w sobie jest warty zwiedzania. Na korytarzach można oglądać dzieła sztuki współczesnej, a nawet graffiti, oryginalne elementy wystroju wnętrz i meble. Można napić się kawy czy drinka w lobby barze albo zjeść kolację w restauracji Delight, gdy dzieci będą się bawić w kąciku zabaw.
Hotel standardowo jak inne w ramach sieci Vienna House oferuje super śniadania, również w opcji wege, na co zawsze zwracamy uwagę. Oczywiście jest też kącik dla dzieci, ale basen… oj to jest basen. Drugiego takiego w Polsce nie znajdziecie :) Zresztą zobaczcie sami:
Katowice i okolice – idealne dla rodzin z dziećmi?
Katowice, jak zresztą cała Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, to bardzo ciekawy pomysł na wyjazd, nie tylko poza sezonem, ale tym razem skupimy się na tych “zadaszonych” atrakcjach idealnych na niepogodę :)
Bajka Pana Kleksa
Bajka Pana Kleksa w Katowicach to wyjątkowe miejsce, stworzone dla dzieci, gdzie czeka pełna kreatywnej zabawy i edukacji przygoda. W tej magicznej przestrzeni, zarówno samodzielnie, jak i pod opieką przewodnika, mali odkrywcy mogą wyruszyć w fascynującą podróż po tajemniczych krainach znanych z dzieła Jana Brzechwy.
Całe miejsce zostało starannie dostosowane do potrzeb dzieci i zaprojektowane z myślą o ich bezpieczeństwie. Urządzenia, przyrządy, atrakcje oraz zadania są tak zaaranżowane, aby dostarczyć maluchom niezapomnianych wrażeń, ciekawych doświadczeń oraz kolorowej zabawy.
Więcej możecie przeczytać we wpisie: Bajka Pana Kleksa w Katowicach »
Muzeum Śląskie w Katowicach
Muzeum Śląskie, zlokalizowane w Katowicach, na terenach zrewitalizowanej Kopalni Węgla Kamiennego “Katowice”, to nowoczesna instytucja kultury. W wielu nowatorskich budynkach zgromadzono ciekawe wystawy, obejmujące zarówno ekspozycje stałe, jak i czasowe, oferując przy tym interesujące spojrzenie na historię i kulturę regionu.
Dla rodzin z dziećmi stworzono wyjątkową przestrzeń o nazwie “Na tropach Tomka”, która jest dedykowana najmłodszym odkrywcom w wieku od 4 do 14 lat. Ta interaktywna wystawa dostarcza fascynujących doświadczeń, angażujących dzieci w proces poznawczy poprzez zabawę. To miejsce, gdzie edukacja staje się przyjemnością, a ciekawość prowadzi do fascynujących odkryć.
Więcej możecie przeczytać we wpisie: Muzeum Śląskie w Katowicach »
Funzeum w Gliwicach
Funzeum to nowoczesny obiekt rozrywkowo-edukacyjny w Gliwicach, oferujący nie tylko zwykłe zwiedzanie, ale również ekscytującą podróż w magiczny świat pełen atrakcji. To miejsce, w którym dzieci, poprzez beztroską zabawę, zdobywają fascynującą wiedzę z zakresu chociażby fizyki.
W Funzeum znajduje się około 50 multisensorycznych i interaktywnych instalacji rozmieszczonych w kilkunastu pokojach. To świetne miejsce zarówno dla dzieci, jak i dla osób dorosłych, gdzie wyobraźnia staje się jedynym ogranicznikiem. Muzeum stawia na angażujące doświadczenia, które pozwalają odkrywać tajniki nauki w przyjazny i kreatywny sposób.
Więcej o Funzeum możecie przeczytać we wpisie: Funzeum w Gliwicach – Muzeum Światła i Kolorów »
Gdzie spać w Katowicach całą rodzną?
Najlepiej w centrum! Hotel Vienna House Easy by Wyndham Katowice, w którym nocowaliśmy podczas naszego pobytu w Katowicach, to świetna propozycja nie tylko ze względu na markę, design czy atmosferę, ale również ze względu na świetną lokalizację. Na plus jest tutaj również podziemny parking.
Bardzo dobrze wspominamy również śniadania w hotelu, gdzie dostępna jest między innymi gofrownica, wyciskarka soków czy kącik regionalny. Warto dodać, że znajduje się tutaj również bar, w którym możemy wieczorem zjeść kolację (również z regionalnymi opcjami) czy obejrzeć mecz przy lokalnych napojach.
Kraków – najlepiej zwiedzać poza sezonem
W Krakowie jest zawsze sporo turystów, co nas nie dziwi. Niemniej podróżując poza sezonem można zdecydowanie bardziej skorzystać z mniejszych kolejek czy tłumów w najpopularniejszych miejscach :)
Sukiennice na Starym Rynku
Uwaga, tutaj wybieracie się na własną odpowiedzialność i nie odpowiadamy za ilość zakupionych pamiątek :) Mimo to warto wejść na Stary Rynek (gdzie zawsze coś się dzieje) i zajrzeć do Sukiennic.
Symbol miasta, najstarsze krakowskie “centrum handlowe” – Sukiennice stanowią jedno z kluczowych miejsc o znaczeniu historycznym w Krakowie. To nie tylko fascynujący zabytek, lecz także świadectwo bogatej historii sięgającej głęboko w przeszłość. A to, że dodatkowo wyjdziecie z mnóstwem pamiątek, to nic takiego :)
Zamek Królewski na Wawelu
Ogólnie rzecz biorąc, Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie to miejsce, które częściowo dostępne jest do zwiedzania bez ponoszenia opłat, jednak niektóre wejścia i części są biletowane (warto zapoznać się z rozpiską na stronie internetowej wskazującej w jakie dni zwiedzanie jest darmowe). Przykładowo, wstęp na teren Katedry jest bezpłatny, jednak aby zobaczyć zabytkowy dzwon Zygmunta, koniecznie trzeba uiścić dodatkową opłatę. Płatne są również m.in. Skarbiec Koronny, Zbrojownia czy Reprezentacyjne Komnaty Królewskie.
Na zamku organizowane są spotkania z historią, gry terenowe czy cykle rodzinnych spotkań, więc nie mamy wątpliwości, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.
Kopalnia Soli Wieliczka
Mimo, że nie w Krakowie, to według nas jest to jedno z tych miejsc, które każdy powinien choć raz w życiu zobaczyć.
Zwiedzanie kopalni odbywa się w grupie z przewodnikiem i wymaga pokonania wielu schodów: momentami jest ciemno, a miejscami nawet mokro. Jednak wbrew pozorom może być to doskonały pomysł na wycieczkę z dziećmi. Szczególnie, gdy mamy do czynienia z tak wyjątkowym miejscem jak Kopalnia Soli “Wieliczka”. Tu dla rodzin z dziećmi przygotowano dedykowaną ścieżkę zwiedzania, która jest skróconą wersją tradycyjnej trasy.
Ta specjalna trasa jest pełna zagadek, ciekawostek i tajemniczych spotkań. Dzieci mają okazję szukać strzałek i podążać śladami pewnej postaci, co sprawia, że zwiedzanie staje się fascynującą przygodą. Cała wycieczka ma swoją fabułę, a celem jest spotkanie z postacią znaną jako Skarbnik. Podczas tej nietypowej podróży dzieci nie tylko świetnie się bawią, ale także zdobywają wiedzę na temat kopalni soli i trudów pracy górników. To interaktywne podejście sprawia, że wizyta w kopalni staje się niezapomnianym doświadczeniem edukacyjnym i rozrywkowym.
Więcej o Wieliczce przeczytacie w naszym wpisie: Kopalnia Soli “Wieliczka”: Solilandia, Trasa Górnicza czy Turystyczna – co wybrać? »
Gdzie nocować całą rodziną w Krakowie?
W Krakowie mamy dla Was dwie propozycje:
Pierwsza propozycja to położony w samym centrum Krakowa, tuż przy dworcu, designerski hotel Vienna House by Wyndham Andel’s Cracow. Jest to idealna baza wypadowa na zwiedzanie starego miasta. Co prawda hotel jest nastawiony bardziej biznesowo, ale niejednokrotnie spaliśmy w takich obiektach i można tam spokojnie nocować również z dziećmi.
Świetne śniadania, to dla nas punkt obowiązkowy w trakcie krótkich weekendów, aby być w pełni siły na cały dzień zwiedzania. W Vienna House by Wyndham Andel’s Cracow możecie liczyć na to, że śniadanie Was nie zawiedzie (zresztą jak w każdej z pozostałych lokalizacji), a dodatkowo w restauracji Mavericks Cracow znajduje się kącik dla najmłodszych.
Nawet jeśli nie nocujecie w tym hotelu, to polecamy Wam wpaść tutaj po prostu na zestaw śniadaniowy, nie będziecie żałować :) Warto zajrzeć też do samej restauracji Mavericks Cracow z autorską kalifornijską kuchnią – jedną z ulubionych restauracji
Restaurant Week, z bardzo ciekawym wystrojem oraz ze wspomnianym już kącikiem dla dzieci.
Druga opcja na nocleg w Krakowie to Vienna House Easy by Wyndham Cracow, czyli drugi obiekt należący do HR Group w Krakowie. Jest to bardziej ekonomiczna opcja w porównaniu do pierwszej, ale nadal na świetnym poziomie, o swobodniejszej atmosferze i niezwykle kolorowym wystroju oraz z dobrymi śniadaniami. Są one niezwykle obfite, wykraczające zdecydowanie poza kategorię hotelu.
Co ważne, możecie tutaj łączyć pokoje, dzięki połączeniu ich wewnętrznymi drzwiami. Nie musimy chyba pisać, że jest to idealna opcja dla rodzin? Tym bardziej, że możecie tutaj otrzymać 50% zniżki na drugi pokój dla dzieci (oczywiście pod warunkiem dostępności :)).
Podsumowując…
W naszej opinii czas jesienno-zimowy, czyli definitywnie poza sezonem, to idealny moment na odwiedzenie polskich miast. Sami bardzo często korzystamy z takich opcji i wiemy, że nie raz wrócimy jeszcze do Warszawy, Katowic czy Krakowa (do Łodzi w sumie też możemy się kiedyś wybrać ;-)).
Nie bójcie się więc i korzystajcie z uroków polskich miast :) Dajcie znać jakie jeszcze inne polskie miasta warto odwiedzić poza sezonem?