W naszej mini ankiecie na Instagramie wyszło, że bardzo mało osób zna lub było we wsi Lipce Reymontowskie. Zapraszamy więc dzisiaj do odkrycia kolejnego miejsca w województwie łódzkim, które sławę zawdzięcza polskiemu nobliście.
Lipce Reymontowskie to mała wieś położona pomiędzy Łodzią a Warszawą, w powiecie skierniewickim. Zanim tu dotarliśmy, oglądaliśmy ją kilkaset razy (jak nie więcej!) z okien pociągu relacji Łódź-Warszawa. Mijaliśmy szybko pociągiem i tylko przez szyby widzieliśmy dworzec i dom dróżnika, w którym pod koniec XIX wieku mieszkał i pracował Władysław Reymont. Wtedy pisarz ten był jeszcze zupełnie nieznany, ale to właśnie tutaj mógł zaczerpnąć inspiracji do napisania “Chłopów”, powieści za którą został nagrodzony literacką Nagrodą Nobla. I chociaż akcja Chłopów dzieje się w Lipcach, to poza samą nazwą niewiele ma wspólnego z prawdziwymi Lipcami.
--- autopromocja ---
Mapa Łodzi z ponad 120 punktami!
Polecamy naszą mapę!
Szukasz mapy z atrakcjami Łodzi? Tutaj znajdziesz ponad 120 punktów na jednej mapie, od atrakcji, ciekawych miejsc, po noclegi i restauracje. Odkrywaj z nami Łódź!
--- autopromocja ---
>>> Polecamy również naszą książkę “Łódzkie dla każdego”! W książce znajdziesz 268 stron pełnych inspiracji, opisów, proponowanych tras zwiedzania, naszych ocen oraz praktycznych informacji. Wyruszaj w drogę i zwiedzaj z nami centralną Polskę!
Na samym początku należy dodać, że wieś nie od zawsze nazywa się Lipcami Reymontowskimi. Wcześniej były to po prostu Lipce, a człon Reymontowskie został dodany dopiero w 1983 (dokładniej 1. kwietnia, ale nie był to bynajmniej żart prima aprilisowy ;) ).
W tym tekście przeczytasz o:
Co warto zobaczyć w Lipcach Reymontowskich?
Oczywiście we wsi nie brakuje obiektów związanych ze słynnym, polskim noblistą, chociaż spędził tutaj zaledwie kilka lat pracując jako pomocnik dróżnika. Mimo, że można odnieść wrażenie, że wszystko kręci się wokół Reymonta, to tak nie jest i wbrew nazwom, poszczególne obiekty nie skupiają się tylko i wyłącznie wokół niego i jego twórczości.
Podróż po Lipcach zacznijmy od wspomnianego na samym początku wpisu, ceglanego domu dróżnika, który znajduje się tuż przy torach, pomiędzy Łodzią a Warszawą. Tym razem nie oglądaliśmy go tylko z pociągu, ale podeszliśmy pod sam dom, aby przyjrzeć mu się z bliska. Obiektu nie można zwiedzać wewnątrz, pozostaje jedynie obejrzenie z zewnątrz, gdzie znajduje się pamiątkowa tablica, a tuż obok symboliczny pomnik. Może i nie ma tu za bardzo co oglądać, ale można poczuć bardziej swojski klimat dzięki położeniu na uboczu i kwiatom w przydomowym ogródku, a tą atmosferę zaburzają jedynie pędzące tuż obok, nowoczesne pociągi.
Jednak Lipce Reymontowskie to nie tylko wspomniany dom, który znajduje się na skraju wsi. Będąc tutaj polecamy przejść się do innych obiektów, które są ciekawsze.
Muzeum Regionalne im. Władysława Reymonta i Centrum Reymontowskie – Zagroda Ludowa
W Muzeum Regionalnym im. Władysława Reymonta uwagę przykuwają już same budynki – siedzibą muzeum jest dawna manufaktura, należąca do rodziny Winklów (produkcja w fabryce działała aż do II połowy XX wieku). W muzeum można oglądać tradycyjne stroje ludowe, maszyny, które były wykorzystywane do produkcji tkanin i oczywiście eksponaty związane z życiem i twórczością Reymonta.
Tuż obok Muzeum, po sąsiedzku jest Centrum Reymontowskie – Zagroda Ludowa. Jest to skansen z chałupami, oborą, stodołą oraz spichrzem i poza nazwą niewiele ma wspólnego z samym Reymontem.
Polecamy miejsce na spacer oraz sesje zdjęciowe – ten mini skansen jest zdecydowanie skromniejszy niż skansen w Maurzycach, ale przez to też mniej oblegany.
Na terenie zagrody znajdują się też drewniane rzeźby bohaterów “Chłopów”.
Ceny i godziny otwarcia Muzeum Regionalnego:
Bilet normalny – 7 zł
Bilet ulgowy – 5 zł
Muzeum otwarte jest przez cały rok, od wtorku do niedzieli.
Godziny otwarcia w miesiącach od maja do końca września (w nawiasie podane są godziny w pozostałe miesiące):
wtorek – piątek: 9:00 – 16:00 (9:00 – 14:00)
sobota: 10:00 – 16:00 (10:00 – 14:00)
niedziela: 11:00 – 17: 00 (12:00 – 15:00)
Adres:
Muzeum Regionalne im. Wł. St. Reymonta w Lipcach Reymontowskich
ul. Wiatraczna 10
96 – 127 Lipce Reymontowskie
Muzeum Czynu Zbrojnego
To muzeum zapewne Was zaskoczy! Spacerując po Lipcach ni stąd ni zowąd na jednym z podwórek dostrzegliśmy wojskowy samolot! Patrząc dalej przez ogrodzenie, widać sprzęty wojskowe, armaty – nic tylko wchodzić i zwiedzać.
Muzeum Czynu Zbrojnego to prywatne zbiory dokumentujące walki, które miały miejsce w okolicach Lipc Reymontowskich. Jest to dość skromne muzeum: w kilku pomieszczeniach oraz na podwórku znajdują się liczne eksponaty począwszy od dokumentów, fotografii, wyposażenia żołnierzy, strojów, poprzez armaty, a na czołgu i samolocie kończąc!
Ceny i godziny otwarcia Muzeum Czynu Zbrojnego:
Bilet normalny – 7 zł
Bilet ulgowy – 5 zł
Według informacji na stronie gminy Lipce Reymontowskie, aby wejść do muzeum należy umówić się telefonicznie pod wskazanym numerem, ale nam udało się wejść z buta. Jeśli jednak chcecie mieć pewność, że nie pocałujecie klamki to warto zadzwonić i uprzedzić o wizycie :)
Adres:
Muzeum Czynu Zbrojnego
ul. Reymonta 22
96-127 Lipce Reymontowskie
Galeria Staroci i Pamiątek Regionalnych
Kolejnym miejscem skupiającym zbiory prywatne jest Galeria Staroci i Pamiątek Regionalnych Pana Zbigniewa Stania. Imponuje liczba zgromadzonych eksponatów, które są ściśle powiązane z historia, kulturą i zwyczajami regionalnymi. Znajdziemy tutaj stroje, narzędzia, sprzęty, wyposażenie chałup, dokumenty, znaczki jak również łowickie wycinanki, pająki (te są autorstwa Pana Zbigniewa i jego żony).
Tutaj nie brakuje nawiązania do słynnego pisarza i możemy zobaczyć ponad sto (!) wydań “Chłopów”.
Ceny i godziny otwarcia Muzeum Regionalnego:
Bilet normalny – 7 zł
Bilet ulgowy – 5 zł
Muzeum otwarte jest od kwietnia do połowy listopada, od godziny 9:00 do zmierzchu ;)
Adres:
Galeria Staroci i Pamiątek Regionalnych
ul. Lipowa 12
96 – 127 Lipce Reymontowskie
Okolice Lipc Reymontowskich
Co warto zobaczyć w najbliższej okolicy? Pobyt w samych Lipcach Reymontowskich w zależności od Waszego tempa, możliwości i zainteresowań może zająć 2 godziny, pół dnia, a nawet cały dzień.
Zakładając, że spędzicie tutaj z 2 – 3 godziny, polecamy w okolicy zobaczyć jedno z tych miejsc:
- Arboretum SGGW w Rogowie – jedno z najbogatszych i najcenniejszych arboretów w Europie!
- Kolej Rogowska – zabytkowa stacja Rogów Towarowy Wąskotorowy, Muzeum oraz przejazd zabytkową kolejką.
- Parowozowania w Skierniewicach – zabytkowa parowozowania, czynna tylko jeden dzień w miesiącu (pierwsza sobota w miesiacu) lub po wcześniejszym umówieniu.
- Dinopark Kołacinek – ciekawa propozycja szczególnie jeśli podróżujecie z dziećmi.
O tych i podobnych miejscach w okolicy piszemy w naszej książce “Łódzkie dla każdego!” do kupienia tutaj »
Lipce Reymontowskie, jak dojechać?
Lipce Reymontowskie znajdują się między Łodzią a Skierniewicami, około 50 kilometrów od Łodzi.
Dojazd samochodem najszybszy jest autostradą A2: należy zjechać na węźle Łowicz i jechać w kierunku Jeżowa, około 12 kilometrów. Dojazd możliwy jest również mniejszymi drogami – należy jechać w kierunku Brzezin i dalej na północ DW nr 704.
W Lipcach Reymontowskich jest kilka małych parkingów, nie powinniście mieć problemów ze znalezieniem wolnych miejsc ;)
Dojazd pociągiem z Łodzi (dokładniej ze stacji Łódź Widzew) do Lipc zajmie około 30 minut. Do wyboru jest dwóch przewoźników: ŁKA lub Polregio.
Gdzie zjeść w okolicy?
W Lipcach Reymontowskich prędzej trafi się do sali bankietowej niż do restauracji ;) Z restauracji pozostaje jedynie Karczma u Boryny (no nie mogła nazywać się inaczej!) z tradycyjnymi polskimi daniami.
Karczma u Boryny
ul. Reymonta 39
96-127 Lipce
Gdzie nocować w Lipcach Reymontowskich?
Niestety w Lipcach Reymontowskich brakuje miejsc noclegowych.
Najbliższe obiekty noclegowe to:
- Pensjonat Bumerang, około 4,5 kilometra od Lipc Reymontowskich
Adres: Chlebów 3, 96-127 Chlebów
Ceny: od 143 zł za pokój dwuosobowy
Link: http://r4b.link/bumerang-chlebow - Borówkowe Domki, około 13 kilometrów od Lipc Reymontowskich, obiekt polecany przez wiele osób, ale przez długi czas był nieczynny i nie wiemy czy już wznowił działalność.
Adres: Nagawki 23, 95-061 Nagawki
Ceny: brak informacji o aktualnych cenach
Link: strona obiektu na czas pisania wpisu nie działa
Ciekawą opcją jest nocleg w Skansenie w Nagawkach, jednak również nie mamy aktualnych informacji o tym czy obiekt funkcjonuje normalnie, więc polecamy kontakt bezpośrednio z obiektem.
--- autopromocja ---
Mapa Łodzi z ponad 120 punktami!
Polecamy naszą mapę!
Szukasz mapy z atrakcjami Łodzi? Tutaj znajdziesz ponad 120 punktów na jednej mapie, od atrakcji, ciekawych miejsc, po noclegi i restauracje. Odkrywaj z nami Łódź!
--- autopromocja ---
>>> Polecamy również naszą książkę “Łódzkie dla każdego”! W książce znajdziesz 268 stron pełnych inspiracji, opisów, proponowanych tras zwiedzania, naszych ocen oraz praktycznych informacji. Wyruszaj w drogę i zwiedzaj z nami centralną Polskę!
Z czystym sumieniem polecamy nocleg w Łodzi i dojazd do Lipc Reymontowskim samochodem lub pociągiem :)
Nasza opinia
Lipce Reymontowskie polecamy jako typową jednodniówkę z Łodzi. Jadąc z dalszych rejonów Polski polecamy połączyć ze zwiedzaniem wspomnianych przez nas wyżej punktów, aby zaplanować cały dzień lub weekendowy wyjazd.
Lipce Reymontowskie zaskakują liczbą obiektów muzealnych jak na tak małą miejscowość. W dużej mierze są to obiekty dość małe i skromne ale prowadzone z olbrzymim zaangażowaniem przez ludzi z pasją.