Łódź. Nasze rodzinne miasto, nasz dom, do którego zawsze wracamy z utęsknieniem. Ready for Poland, czyli cykl naszych wpisów, który zaczęliśmy na początku 2016 roku. Z tego miksu powstaje wpis, który już dawno powinien się tutaj pojawić.
Przedstawiamy Wam naszą subiektywną listę TOP 10 atrakcji w Łodzi, które musicie zobaczyć. Na miłe zakończenie roku, jako ostatni wpis w 2016 roku o Polsce :)
W tym tekście przeczytasz o:
Co warto zobaczyć w Łodzi?
Nieważne czy jesteście z Łodzi, czy ze Szczecina. Bez względu na to czy podróżujecie z dziećmi czy nie. Z poniższej listy na pewno wybierzecie coś dla siebie.
Startujemy jak zawsze od ostatniej pozycji.
--- autopromocja ---
Mapa Łodzi z ponad 120 punktami!
Polecamy naszą mapę!
Szukasz mapy z atrakcjami Łodzi? Tutaj znajdziesz ponad 120 punktów na jednej mapie, od atrakcji, ciekawych miejsc, po noclegi i restauracje. Odkrywaj z nami Łódź!
--- autopromocja ---
>>> Polecamy również naszą książkę “Łódzkie dla każdego”! W książce znajdziesz 268 stron pełnych inspiracji, opisów, proponowanych tras zwiedzania, naszych ocen oraz praktycznych informacji. Wyruszaj w drogę i zwiedzaj z nami centralną Polskę!
10. Dworzec Łódź Fabryczna
Do Łodzi każdy ma blisko. Miasto znajduje się w centralnej Polsce, na skrzyżowaniu głównych autostrad A1 i A2. Do tego już od 11 grudnia 2016 można do niego będzie dojechać na super nowoczesny dworzec, w samym centrum “nowo powstającego miasta”.
I ostatnimi dniami, właśnie z tego powodu, jest o nim strasznie głośno. Nic dziwnego. Mega dworzec, Łódź Fabryczna, bo o nim mowa, był w budowie od 5 lat. Jeszcze przed otwarciem okrzyknięty został najpiękniejszym dworcem w Polsce.
Ale dlaczego znalazł się na naszej liście?
– Bo to tutaj z dużym prawdopodobieństwem rozpoczniecie swoje zwiedzanie Łodzi.
– Bo znajduje się w centrum całkowicie przebudowywanego kwartału miasta nazywanego Nowym Centrum Łodzi. I z każdym dniem miejsce to będzie się zmieniać i rozwijać, więc zawsze będzie coś nowego do zobaczenia ;)
– Bo jest po prostu piękny! :)
--- autopromocja ---
Szukasz atrakcji dla dzieci w Polsce?
Polecamy naszą książkę!
Szukasz pomysłu na weekendowy wypad z rodziną w Polsce? Już teraz możesz zakupić naszą książką, z dokładnie 104 atrakcjami dla dzieci w Polsce, czyli 104 pomysłami, które pomogą zaplanować weekend lub tygodniowy wyjazd w Polsce, dla całej rodziny.
Książka wydana jest w miękkiej okładce, zawiera aż 360 strony pełne inspiracji, opisów, naszych ocen oraz praktycznych informacji. Jest to idealna propozycja z bazą pomysłów na każdy dzień w roku!
104 atrakcje dla dzieci. Polska z pomysłem >>>
--- autopromocja ---
9. Plac Wolności (i Nowosolna)
Plac Wolności w Łodzi, dawniej nazywany był Nowym Rynkiem. Można powiedzieć, że to tutaj zaczyna się Łódź. To tutaj niegdyś zaczęto wytyczać nową osadę sukienniczą, która dała początek szybkiemu rozwojowi miasta.
To tutaj również rozpoczyna się ulica Piotrkowska, chyba najbardziej znany deptak w Polsce (którego notabene nie ma w naszym zestawieniu ;-)).
Znajdziecie tutaj trzy ważne budynki: Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne, Kościół Zesłania Ducha Świętego i Archiwum Państwowe w Łodzi.
Sam plac ma kształt ośmiokąta, co czyni go niezwykle unikalnym. Niewiele jest takich placów na całym świecie.
Skoro mowa już o ośmiu… to wiecie, że w Łodzi znajduje się unikalne skrzyżowanie, na którym krzyżuje się aż 8 (!!!) dróg. Unikat, ale zarazem piekło dla okolicznych mieszkańców ;)
8. Stacja Radegast
Stacja Radegast to miejsce, o którym o dziwo, wielu łodzian nie wie. A szkoda, bo to bardzo ważny punkt na mapie Łodzi, ściśle powiązany z historią łódzkiego getta. Było to miejsce, z którego odjechały tysiące ludzi… do obozów zagłady, m.in. do Oświęcimia.
Dziś znajduje się tam pomnik i niewielkie muzeum.
Oby świat nasz nie widział więcej takich historii.
7. Park Ocalałych
Niedaleko Stacji Radegast znajduje się inne miejsce związane z horrorem łódzkiego getta. Jest to Park Ocalałych i znajdujące się w nim Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.
Park powstał całkiem niedawno (bo w 2004 roku) aby upamiętnić osoby zamknięte w łódzkim getcie. Ocaleni w dniu otwarcia zasadzili tutaj swoje drzewka, łącznie jest ich 450. Znajduje się tutaj również Kopiec Pamięci i Pomnik Polaków Ratujących Żydów z tablicami upamiętniającymi „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”.
Przez cały teren przebiega najważniejsza rzeczka w Łodzi, rzeka Łódka.
6. Off Piotrkowska (i Piotrkowska 217)
Wbrew pozorom Off Piotrkowska (i Piotrkowska 217) to nie tylko miejsce dla hipsterów, więc nie zrażajcie się wchodząc przez bramę ;) Oba miejsca oferują ciekawe miejsca, gdzie można smacznie zjeść, napić się kawy, dobrego wina lub innych mocniejszych trunków.
Również oba miejsca mają podobną historię, znajdują się na pofabrycznych terenach. Odbywają się tutaj również food festiwale, eco targi i inne ciekawe wydarzenia. Idealne miejsce aby odpocząć pomiędzy zwiedzaniem kolejnych punktów na mapie Łodzi :)
5. Planetarium EC1
Planetarium EC1 Łódź znajduje się tuż obok Dworca Łódź Fabryczna, na terenie Nowego Centrum Łodzi. Jest to najnowocześniejsze planetarium w Polsce z kopułą o średnicy 18 m gdzie znajduje się ekran sferyczny o średnicy 14 metrów.
Rozdzielczości 8K zapewni Wam niesamowite wrażenia, wiec spokojnie możecie kupować bilety na jeden z seansów.
Musimy dodać, że Planetarium w EC1 Łódź jest na pierwszym miejscu rankingu 7 Cudów Polski National Geographic.
4. Las Łagiewnicki + łódzkie parki
Łódź jest bardzo zielonym miastem. Między innymi dzięki największemu kompleksowi leśnemu w granicach miasta w Europie, jakim jest Las Łagiewnicki. Dla nas jest to idealne miejsce do spędzania wolnych weekendów: zarówno rowerem, biegiem, jak również na spokojne spacery. Wielu łodzian znajduje tutaj ochłodę nad stawami w Arturówku, który znajduje się w prawie samym centrum Łagiewnik.
Warto wspomnieć tutaj również o łódzkich parkach, których jest ponad 30! O dziwo Łódź zawdzięcza wiele parków łódzkim fabrykantom, którzy zakładali je dla swoich pracowników. Z czystym sercem możemy polecić Wam każdy z nich, ale szczególnie polecamy park Źródliska, park Mickiewicza, park Piłsudskiego (tzw Park na Zdrowiu) oraz park Poniatowskiego.
3. Księży Młyn
Skoro już mówimy o łódzkich fabrykantach to zacznijmy nasze podium.
Na trzecim miejscu znalazł się Księży Młyn, czyli zespół fabryczno-mieszkalny Karola Scheiblera. Tak na prawdę to nic innego jak miasto w mieście. Niegdyś znajdowały się tutaj fabryki, domy dla ich pracowników, przedszkole, szkoła, szpital… w obiegu była tutaj nawet własna waluta.
Kompleks przez lata zaniedbywany, od kilku lat wraca do łask. Wyremontowane fabryki i inne budynki przyciągają inwestorów i mieszkańców. Życie kwitnie tutaj w tygodniu i w weekendy.
Polecamy Wam również zobaczyć Pałac Edwarda Herbsta oraz Muzeum Kinematografii znajdujące się na terenie Księżego Młyna.
2. Murale w Łodzi
Niedawno pisaliśmy o muralach w Gdańsku. Więc jak nie moglibyśmy wspomnieć o muralach w Łodzi?!
Łódź podobnie jak Gdańsk stoi muralami. Z tą różnicą, że w Łodzi są one rozsiane dosłownie po całym mieście. Podobnie jak w Gdańsku, również tutaj co chwilę powstają nowe, kolejne wielkoformatowe projekty tworzone przez twórców z całego świata.
Nic tylko głowy do góry i można godzinami podziwiać piękne dzieła zamiast szarych odrapanych murów :)
1. Manufaktura i Pałac Poznańskiego
No tak! No to teraz wpadliśmy! Uwielbiamy centra handlowe ;)
O nie, to nie tak. O Manufakturze zapewne słyszał każdy i każdy zapewne kojarzy ją z centrum handlowym. Dla nas to jednak zupełnie coś innego.
Manufaktura (wraz z przyległym przepięknym Pałacem Poznańskiego) jest niczym innym jak kompleksem fabrycznym Izraela Poznańskiego, kolejnego wielkiego łódzkiego fabrykanta. Podobnie jak Księży Młyn, przez lata niszczał zapomniany. Tysiące łodzian przejeżdżały tuż obok codziennie do pracy nie znając historii tego miejsca, a miejsce to jest unikatowe na skale światową.
Sam Pałac Poznańskiego zwany jest “łódzkim Luwrem”. Zbudowany w wielu stylach dziś pełni m.in. funkcję Muzeum Historii Miasta Łodzi, które koniecznie musicie odwiedzić.
Manufaktura dziś to miejsce gdzie znajdują się muzea (nie jedno!), kino, liczne (i smaczne) restauracje, hotel, ścianki wspinaczkowe, fitness, zimą lodowisko a latem plaża… Czyli nadal takie miasto w mieście :)
Mapa TOP 10 atrakcji w Łodzi
Tak oto prezentują się te wszystkie miejsca na jednej mapie. Mamy nadzieję, że Wam się przyda :) Jeśli interesuje Ciebie mapa z ponad 120 punktami w całej Łodzi to polecamy zajrzeć do naszego sklepu: pełna mapa atrakcji – Łódź.
Podsumowanie
Łódź oczywiście oferuje znacznie więcej niż te 10 atrakcji. Nie wierzycie? Zapraszamy, przekonajcie się sami! :)
--- autopromocja ---
Mapa Łodzi z ponad 120 punktami!
Polecamy naszą mapę!
Szukasz mapy z atrakcjami Łodzi? Tutaj znajdziesz ponad 120 punktów na jednej mapie, od atrakcji, ciekawych miejsc, po noclegi i restauracje. Odkrywaj z nami Łódź!
--- autopromocja ---
>>> Polecamy również naszą książkę “Łódzkie dla każdego”! W książce znajdziesz 268 stron pełnych inspiracji, opisów, proponowanych tras zwiedzania, naszych ocen oraz praktycznych informacji. Wyruszaj w drogę i zwiedzaj z nami centralną Polskę!
Polecamy Wam również TOP 10 miejsc na Islandii, TOP 10 miejsc na Wyspach Kanaryjskich, TOP 17 atrakcji w Japonii, TOP 10 miejsc na Kubie, TOP 10 miejsc na Maderze, TOP 5 atrakcji w Pekinie, TOP 10 rzeczy, które musisz zrobić na Wyspach Owczych, TOP 10 atrakcji w Rzymie, TOP 5 najpiękniejszych miejsc w Szwajcarii oraz TOP 9 miejsc w Singapurze.
—
Szukasz innych inspiracji na podróże po województwie łódzkim? Polecamy również nasze inne wpisy:
- Pomysły na jednodniowe wyjazdy w centralnej Polsce – okolice Łodzi,
- oraz atrakcje dla dzieci w województwie łódzkim,
- Zoo w Łodzi i Orientarium – najlepsze przed nami
- Termy Uniejów i inne atrakcje w okolicy
- Sady Klemensa – odpoczynek i zabawa w jabłkowych sadach
- Atrakcje dla dzieci w Łodzi
- Nieborów – zespół pałacowo-parkowy
- Stara Wieś – miejsce na ziemi, gdzie włączysz tryb samolotowy
- Dinopark Kołacinek – Co żarły dinozaury? :)
- EC1 Łódź – Nowe Centrum Łodzi
- Piotrków Trybunalski – szlakiem zabytków
- Kolegiata w Tumie i legenda związana z diabłem Borutą
- Pomysł na weekend: makroowady w Mikrokosmosie
W tym wpisie wyjątkowo skorzystaliśmy ze zdjęć łódzkich fotografów, za których udostępnienie serdecznie dziękujemy!