O tym, że Zgierz wcześniej niż Łódź miał nadane prawa miejskie zapewne wiecie. Ale czy wiecie o tym, że to właśnie Zgierz był pierwszym miastem tkaczy? To tutaj prężnie działała produkcja wysokiej jakości sukna, zanim jeszcze rozpoczął się intensywny rozwój przemysłowej Łodzi.
Czas na trochę historii, która działa się przed czasami wielkich łódzkich fabrykantów. Zanim w Łodzi powstały potężne fabryki, w Zgierzu na dobre rozkręciła się produkcja sukna, które dzięki wysokiej jakości było znane w Europie. Jak to się stało, że właśnie w Zgierzu zamieszkali tkacze? I dlaczego Zgierz pozostał w tyle, a w Łodzi rozwinął się przemysł pozwalający na jej dynamiczny rozwój? I czym jest tytułowy Park Kulturowy Miasto Tkaczy w Zgierzu? O tym wszystkim dowiecie się czytając poniższy artykuł.
--- autopromocja ---
Mapa Łodzi z ponad 120 punktami!
Polecamy naszą mapę!
Szukasz mapy z atrakcjami Łodzi? Tutaj znajdziesz ponad 120 punktów na jednej mapie, od atrakcji, ciekawych miejsc, po noclegi i restauracje. Odkrywaj z nami Łódź!
--- autopromocja ---
>>> Polecamy również naszą książkę “Łódzkie dla każdego”! W książce znajdziesz 268 stron pełnych inspiracji, opisów, proponowanych tras zwiedzania, naszych ocen oraz praktycznych informacji. Wyruszaj w drogę i zwiedzaj z nami centralną Polskę!
W tym tekście przeczytasz o:
Trochę historii
Początku rozwoju przemysłu włókienniczego w regionie należy upatrywać w roku 1920, pod koniec którego zapadły decyzje na szczeblu krajowym, o stworzeniu osad włókienniczych w Zgierzu, Łodzi, Skierniewicach, Przedeczu, Łęczycy, Gostyninie, Dąbiu, Gąbinie, Rawie i Brdowie. Początkowo najszybciej rozwijała się Łęczyca, ale szybko prześcignął ją Zgierz, który później ustąpił miejsca Łodzi.
Co więc sprawiło, że to akurat Zgierz stał się pierwszym miastem tkaczy? Na pewno Umowa Zgierska, zapoczątkowana przez Rajmunda Rembielińskiegom, która była potwierdzeniem wyboru Zgierza na miejsce rozwoju przemysłu włókienniczego. Było to porozumienie pomiędzy miastem a przedsiębiorcami zachęcające do rozpoczęcia działalności w Zgierzu i gwarantujące liczne przywileje. Tak, trochę taka współczesna specjalna strefa ekonomiczna ;) Kuszono więc tkaczy, farbiarzy, kupców (również zagranicznych), aby przyjeżdżali do Zgierza, budowali domy i uruchamiali własne warsztaty sukiennicze. Wśród przywilejów jakie na nich czekały należy wymienić: przydzielona działka i dostarczenie budulca (drewna) do budowy domu, zwolnienie z podatków na kilka lat, zniesienie obowiązku służby wojskowej. Mieli oni również ułatwiony dostęp do pożyczek. Nic tylko przenosić biznes do Zgierza!
Oczywiście nie tylko przywileje czekały na sukienników, ale również obowiązki. Mieli określone warunki do spełnienia dotyczące budowy drewnianych domów, a przy tym byli oczywiście zobowiązani do rozpoczęcia i utrzymania ciągłości produkcji w warsztatach sukienniczych.
Zachęta zadziałała i do miasta przybyło około 300 sukienników. Miasto rozwijało się tak dynamicznie, że Rembieliński postanowił rozszerzyć osadę sukienniczą i postawił na rozwój Łodzi jako osady tkackiej. Warto jednak podkreślić, że postawiono na produkcję bawełny, a nie sukna, a do Łodzi dotarli masowo imigranci tkaccy.
Niestety, małe warsztaty musiały w końcu ustąpić miejsca wielkim, nowoczesnym, łódzkim fabrykom, które wyposażone były w nowe, jak na tamte czasy, technologie. Łódzka machina ruszyła, produkcja zgierska przestała przynosić korzyści, domy tkaczy zaczęły przechodzić z rąk do rąk, aż w końcu popadły w ruiny.
Park Kulturowy Miasto Tkaczy
Park Kulturowy Miasto Tkaczy ma na celu ochronę zabytkowych, drewnianych domów sukienników.
Jak już zostało napisane, byli oni zobligowani do budowy drewnianego domu na podbudówce i uruchomienia warsztatu sukienniczego. Umowa Zgierska wręcz narzucała jak powinien wyglądać wybudowany dom, chociaż z czasem coraz częściej odchodzono od modelu domu tkacza. Niemniej jednak ciężko nie zauważyć podobieństwa pomiędzy domami, które możemy obecnie oglądać wzdłuż dwóch ulic: Rembowskiego i Narutowicza – to właśnie tutaj znajduje się najwięcej zabytkowych budynków w ramach Parku Kulturowego Miasto Tkaczy. Warto w tym miejscu podkreślić, że nie wszystkie znajdowały się tutaj od początku – kilka domów tkaczy zostało przeniesionych z innych części Zgierza.
Obecnie, na terenie Parku można podziwiać prawie 30 zabytkowych, drewnianych domów. Spacerując wspomnianymi wyżej ulicami, co i rusz trafia się na tablice informacyjne opisujące poszczególne obiekty, chociaż czasami ciężko je odczytać, bo wiele z tych tablic zostało już zniszczonych lub pomazanych przez wandali. Niemniej jednak ulice mają wyjątkowy klimat dzięki brukowanym ulicom, latarniom stylizowanym na gazowe oraz nasadzeniom.
W ramach Parku, nie chodzi tylko o ochronę zabytkowych domów rękodzielniczych, ale i ich adaptacje pod nowe funkcje oraz szeroko pojętą edukację. Obecnie, w zabytkowych budynkach znajdują się między innymi Dom Turysty (Galeria Sztuki oraz Muzeum Lalek), Centrum Konserwacji Drewna, hostel oraz kawiarnia.
Ceny
Park Kulturowy Miasto Tkaczy to teren otwarty, udostępniony dla zwiedzających za darmo.
Płatne jest wejście do Centrum Konserwacji Drewna:
Bilet normalny – 5 zł
Bilet ulgowy – 3 zł
Jak dojechać do Miasta Tkaczy?
Obiekty w ramach Parku Kulturowego Miasto Tkaczy znajdują się przy dwóch ulicach w Zgierzu: Rembowskiego i Narutowicza. Dojście tutaj z centrum Zgierza zajmie około 10 minut.
Dojazd samochodem z Łodzi zajmie około 30-40 minut, a zaparkować można przy powyższych ulicach (parkowanie jest bezpłatne).
Do Miasta Tkaczy dojechać można również MPK Łódź, autobusami linii nr 6 i 61 (przystanki: Długa – pl. Kilińskiego lub 1 Maja – Dubois) oraz pociągiem ŁKA (dojście na pieszo zajmie około 20 minut).
Dokładny adres:
Park Kulturowy Miasto Tkaczy
Informacja turystyczna
ks. Szczepana Rembowskiego 1
95- 100 Zgierz
Dane kontaktowe:
e-mail: miastotkaczy@umz.zgierz.pl
tel.: +48 42 714 32 89
www: https://miastotkaczy.pl/
Gdzie zjeść w okolicy?
Na terenie Parku funkcjonuje Cafe&Bistro ,,U Tkaczy”, gdzie można zjeść ciasto i napić się kawy (ul. ks. Sz. Rembowskiego 1).
Na obiad lub kolację można udać się do znajdujących się blisko, przy ulicy Dąbrowskiego, restauracji: Fabryka Pizzy, Spinx, Piwiarnia Warki oraz Levant.
--- autopromocja ---
Mapa Łodzi z ponad 120 punktami!
Polecamy naszą mapę!
Szukasz mapy z atrakcjami Łodzi? Tutaj znajdziesz ponad 120 punktów na jednej mapie, od atrakcji, ciekawych miejsc, po noclegi i restauracje. Odkrywaj z nami Łódź!
--- autopromocja ---
>>> Polecamy również naszą książkę “Łódzkie dla każdego”! W książce znajdziesz 268 stron pełnych inspiracji, opisów, proponowanych tras zwiedzania, naszych ocen oraz praktycznych informacji. Wyruszaj w drogę i zwiedzaj z nami centralną Polskę!
Gdzie nocować?
W Parku można zatrzymać się w skromnym Hostelu FOLKier:
- Hostel FOLKier
Adres: ul. ks. Sz. Rembowskiego 1, 95-100 Zgierz
Ceny: 105 zł za dwie osoby w dowolnym pokoju
Link: http://r4b.link/hostel-folkier
Alternatywnie:
- Hotel Folwark, około 2 km samochodem od Miasta Tkaczy
Adres: ul. Aleksandrowska 63A, 95-100 Zgierz
Ceny: od 170 zł za pokój dwuosobowy, (śniadanie dodatkowo płatne 25 zł/osoba)
Link: http://r4b.link/folwark-zgierz
Podsumowanie
Park Kulturowy Miasto Tkaczy to bardzo ciekawe miejsce dla osób, które chcą poznać nie tylko historię Zgierza, ale i regionu, którego rozwój opierał się na włókiennictwie.
Jest to dość nieznana i niepozorna atrakcja w Zgierzu, która może zaskoczyć i być początkiem do ruszenia śladami tkaczy, a następnie wielkich fabrykantów.
Miejsce ma ciekawy klimat, chociaż widać akty wandalizmu.
Źródła:
- o Umowie Zgierskiej poczytacie na tej stronie
- Miasto Tkaczy w Zgierzu. Park Kulturowy jako instrument ochrony i rewitalizacji krajobrazu kulturowego, Joanna Sakowicz
—
Szukasz innych inspiracji na podróże po województwie łódzkim? Polecamy również nasze inne wpisy:
- Nasze TOP 10 atrakcji w Łodzi, czyli co warto zobaczyć w Łodzi.
- Pomysły na jednodniowe wyjazdy w centralnej Polsce – okolice Łodzi,
- oraz atrakcje dla dzieci w województwie łódzkim,
- Zoo w Łodzi i Orientarium – najlepsze przed nami
- Termy Uniejów i inne atrakcje w okolicy
- Sady Klemensa – odpoczynek i zabawa w jabłkowych sadach
- Atrakcje dla dzieci w Łodzi
- Nieborów – zespół pałacowo-parkowy
- Stara Wieś – miejsce na ziemi, gdzie włączysz tryb samolotowy
- Dinopark Kołacinek – Co żarły dinozaury? :)
- EC1 Łódź – Nowe Centrum Łodzi
- Piotrków Trybunalski – szlakiem zabytków
- Kolegiata w Tumie i legenda związana z diabłem Borutą
- Pomysł na weekend: makroowady w Mikrokosmosie