Jesteśmy dumni z naszego miasta, które zmienia się, rozwija i z dnia na dzień pięknieje w oczach. Zapraszamy Was serdecznie do Łodzi, a aby Was zachęcić jeszcze bardziej poprosiliśmy kilku łódzkich blogerów o pokazanie jak piękne jest nasze miasto i co koniecznie trzeba tutaj zobaczyć!
Łódź przechodzi gruntowną przebudową, rozwija i staje się coraz bardziej atrakcyjna i przyjazna nie tylko inwestorom, ale również turystom. Piotrkowska znowu tętni życiem, w weekendy ciężko przejść pomiędzy spacerującymi i ciężko znaleźć wolne miejsca w ogródkach. Powstają nowe, kreatywne miejsca dla młodych, przedsiębiorczych osób, następuje rewitalizacja starych budynków, otwierają się nowe atrakcje dla dużych i małych…
O Łodzi pisaliśmy już w naszym podsumowaniu TOP 10 atrakcji w Łodzi. Tym razem jednak skupimy się na miejscach polecanych przez innych łódzkich blogerów (chociaż nie mogliśmy się powstrzymać przed dodaniem kilku słów komentarza od siebie). Pokażemy Wam jak wiele ciekawych i interesujących miejsc możecie znaleźć w Łodzi i jak najlepiej spędzić tutaj czas.
Do współpracy zaprosiliśmy znanych blogerów z Łodzi i okolic, którzy pomogli nam w przygotowaniu listy miejsc tych bardziej i mniej znanych, które koniecznie musicie zobaczyć. Poprosiliśmy o wskazanie po maksymalnie 5 miejsc z każdej kategorii, a my wybraliśmy najciekawsze wypowiedzi (co nie oznacza, że jedyne, bo propozycji dostaliśmy od groma!).
Zapraszamy na krótką wycieczkę po Łodzi, po której mam nadzieję nie będziecie mieli wątpliwości, że Łódź jest miastem, do którego koniecznie musicie zajrzeć. Wszystkie miejsca opisane poniżej znajdziecie również na naszej mapie, na samym dole wpisu.
--- autopromocja ---
Mapa Łodzi z ponad 120 punktami!
Polecamy naszą mapę!
Szukasz mapy z atrakcjami Łodzi? Tutaj znajdziesz ponad 120 punktów na jednej mapie, od atrakcji, ciekawych miejsc, po noclegi i restauracje. Odkrywaj z nami Łódź!
--- autopromocja ---
>>> Polecamy również naszą książkę “Łódzkie dla każdego”! W książce znajdziesz 268 stron pełnych inspiracji, opisów, proponowanych tras zwiedzania, naszych ocen oraz praktycznych informacji. Wyruszaj w drogę i zwiedzaj z nami centralną Polskę!
W tym tekście przeczytasz o:
Miejsca, które trzeba zobaczyć w Łodzi
Jeśli do Łodzi przyjedziecie pociągiem, to zadbajcie o to, aby Waszą stacją docelową był dworzec Łódź Fabryczna – jego budowa pochłonęła nie tylko dużo pieniędzy, ale również wiele, wiele nerwów mieszkańców ;) Ostatecznie efekt jest zachwycający i warto było czekać.
To skoro już dojechaliście do Łodzi, to zapewne pierwsze kroki skierujecie do Manufaktury lub na ulicę Piotrkowską (deptak) – są to dwa najpopularniejsze miejsca w Łodzi. Zacznijmy jednak od tego pierwszego…
Manufaktura
Ceglane budynki Manufaktury to nie tylko galeria handlowa i restauracje. To przede wszystkim pięknie odrestaurowane i zaaranżowane pofabryczne budynki Izreala Poznańskiego. Jak do tego doszło? Odpowiadają na to pytanie Sonia i Adam, autorzy bloga The Jarząbki Blog: Pewien mieszkaniec Łodzi przyciągnął do miasta sponsorów ze Szwajcarii i przekonał ich, że odnowienie byłych ziem oraz fabryk Izraela Poznańskiego będzie biznesowym strzałem w dziesiątkę. I tak na terenach fabryki, kotłowni i innych budynków powstało centrum handlowo-usługowe. Wszystkie budynki odrestaurowano, a odwiedzający miasto turyści mogą zobaczyć na własne oczy, jak wyglądało niegdyś łódzkie bogactwo.
W Manufakturze znajdują się obecnie Muzeum Sztuki (MS1) z kolekcją sztuki XX i XXI wieku, Muzeum Fabryki ukazujące historię zakładów włókienniczych, Eksperymentarium, w którym nauka jest zabawą, Stratosfera z 20 ściankami wspinaczkowymi, sala zabaw dla dzieci, kawiarnie, kino, kręgielnia oraz wiele restauracji. Atrakcje dla małych i dużych gwarantowane.
Na terenie Manufaktury znajduje się również hotel Andel’s, który trzeba zobaczyć, bo jak przekonuje Ula z bloga Galanta Lala jest to Nieskończenie piękne połączenie ponurego memento upadku przemysłu tekstylnego w Polsce z nadzieją na Nowe i Lepsze. Symbol starej i nowej Łodzi. Hotel, zabytek i galeria sztuki w jednym. Miejsce, które będąc w Łodzi po prostu trzeba zobaczyć. Ula podkreśla również, że ulica Ogrodowa, przy której znajduje się hotel jest miejscem – wizytówką, bo tutaj najlepiej można zrozumieć klimat tego miasta. Taka jest Łódź. Ambitne dziecko z trudnym startem.
Natomiast Monika z bloga Prawa ręka szefa zachęca do zajrzenia do znajdującego się tuż obok pięknego pałacu Izraela Poznańskiego z Muzeum Miasta Łodzi, gdzie można poznać historię Łodzi, ale także fenomenalne zbiory o wielkich łodzianach. Monika poleca również oddalony od centrum miasta Pałac Herbsta, o którym pisze: przepiękna neorenesansowa willa z pięknie zachowanym wyposażeniem wnętrz, a tuż obok w budynku powozowni niezwykła kolekcja polskiego malarstwa.
Z Pałacem Poznańskiego, związana jest również ciekawa legenda, przytoczona przez autorów bloga The Jarząbki Blog: opowiada o tym, jak Poznański chciał wyłożyć podłogę jednej z sal rosyjskimi rublami. Poznański musiał otrzymać zgodę, ponieważ w zależności jak moneta zostałaby położna to deptany byłby wizerunek cara lub godło Rosji. Co ciekawe, car zgodził się na wyłożenie podłogi rublem, ale pod warunkiem, że moneta zostanie na sztorc postawiona. Dziś żadna z sal rubla nie posiada, ale historia ma obrazować to, jak bogaty był Izrael.
Ulica Piotrkowska i okolice
Piotrkowskiej chyba nikomu nie trzeba przedstawiać? Fasady kamienic pięknieją w oczach, ale to nie wszystko. Aby zobaczyć jeszcze więcej wystarczy zajrzeć do niektórych podwórek, w tym najpiękniejszego Pasażu Róży!
Zupełnie inny klimat ma podwórko przy Piotrkowskiej 138/140, pod nazwą: Off Piotrkowska, które jest kolejnym przykładem na to, jak można wykorzystać pofabryczne budynki (w tym miejscu znajdowała się kiedyś fabryka bawełny Franciszka Ramischa).
Piotrkowska swój początek ma przy Placu Wolności, a stąd już niedaleko do Parku Śledzia i Starego Rynku, który nietypowo jak na polskie miasta, wcale nie jest wizytówką i najbardziej zadbanym miejscem w mieście. Jak sprawić jednak, że mieszkańcy przyjadą ochoczo na ten plac? Ot, choćby zawiesić instalację z tęczowych wstążek. Niby proste, a jaki efekt :)
Na mapie Łodzi równie wyraźnie zaczyna zaznaczać się nowe centrum Łodzi z EC1 na czele, które znajdziemy na wschód od ulicy Piotrkowskiej. Co to jest EC1 Łódź? Była to łódzka elektrownia, jedna z większych w Polsce, a po rewitalizacji i rozbudowie kompleks EC1 stanowi centrum edukacyjne oraz kulturowe. Znajduje się tutaj Centrum Nauki i Techniki oraz Planetarium, które znalazło się na pierwszym miejscu rankingu 7 Cudów Polski National Geographic!
Trochę dalej…
Miejsca, które są trochę oddalone od centrum, a warte uwagi to m.in.:
Księży Młyn – kolejny przykład nadania drugiego życia podupadającym zabudowaniom. Kiedyś zakłady włókiennicze i famuły dla pracowników tuż obok których znajdowały się szpital, szkoła, budynek straży pożarnej – niemalże miasto w mieście, a wszystko po to, aby przemysłowi robotnicy mieli bliżej do pracy i byli bardziej przywiązani do przedsiębiorstwa Scheiblera.
Biała Fabryka ze Skansenem Łódzkiej Architektury Drewnianej oraz Centralnym Muzeum Włókiennictwa. Jak podkreśla Kasia z bloga Kasia Sarna, muzeum świetnie oddaje klimat dawnej Łodzi, kiedy kwitł przemysł włókienniczy. Znajduje się tutaj stała wystawa poświęcona modzie XX wieku i liczne wystawy czasowe. W skansenie natomiast znajduje się piękna letnia willa, należąca niegdyś do żydowskiego przemysłowca oraz kilka drewnianych robotniczych budynków, wyposażonych w sprzęty XIX wiecznej rodziny.
Marta z Fabryczna.in zachęca również do odwiedzenia Art_Inkubatora – przestrzeń dla kreatywnych ludzi w dawnej fabryce, piękny przykład łódzkiej rewitalizacji.
Miejsca poza utartym szlakiem
A gdzie się udać, jeśli chcemy zobaczyć coś mniej znanego, miejsca poza utartym szlakiem, spoza przewodników? Poniżej kilka naprawdę niesztampowych propozycji:
- My ze swojej strony polecamy wycieczki śladami łódzkich murali. Można na własną rękę, albo skorzystać z organizowanych, bezpłatnych wycieczek. Murale nadają miastu kolorów, zapadają w pamięć i sprawiają, że nawet najbardziej obskurne kamienice przyciągają uwagę.
- Marta z Fabryczna.in zachęca do pójścia krok dalej aniżeli tylko do przejścia Piotrkowską i zaglądania do podwórek, ale do wejścia do klatek schodowych, gdzie kryją się prawdziwe perełki: mnóstwo łódzkich podwórek i klatek schodowych jest wartych odwiedzenia, np klatka schodowa kamienicy pod Gutenbergiem, klatka kamienicy Scheiblera.
- Dawid, autor bloga Świat Hegemona, poleca kopalnię piasku na Stokach (to dla odważnych, a dlaczego przeczytacie już na blogu Dawida :-)). Dawid poleca również Stary Cmentarz w Łodzi przy ulicy Ogrodowej – część protestancka, jedna z najładniejszych polskich nekropolii.
- Warto również zajrzeć, na inny cmentarz – Cmentarz Żydowski przy ulicy Brackiej – niezwykłe miejsce, jeden z największych cmentarzy żydowskich w Europie, piękne nagrobki i świadectwo pamięci o masakrze w getcie w Łodzi – tak o tym miejscu pisze Monika.
- Bardzo ciekawe są również propozycje Sonii i Adama jak np. Oddział Martyrologii Radogoszcz o którym piszą: historia byłej łódzkiej fabryki, która przez władze niemieckie została zmieniona na przejściowy obóz, w którym umieszczano łódzką inteligencję oraz więźniów, którzy popełnili przestępstwa przeciwko interesom III Rzeszy. (…) każdego dnia na skutek głodu, chorób, wycieńczenia oraz sadystycznego znęcania się wachmanów ginęli tu więźniowie. W 1945 roku doszło tu do masakry w momencie wycofywania się wojsk niemieckich z terenów Polski. Kilkanaście godzin przed wejściem Armii Czerwonej Niemcy zamknęli i podpalili obóz wraz z osadzonymi. Z rzezi ocalało 30 osób. Dziś żyje jeszcze kilka osób.
- Litzmannstadt Ghetto (getto łódzkie) – jedno z większych, które istniały na terenie Polski, to kolejna propozycja autorów The Jarzabki Blog: Dziś można przechadzać się po bałuckich uliczkach i zobaczyć niektóre pozostałości po łódzkim gettcie. Starych ścian czy murów nie ma już zbyt dużo, ale jeszcze kilka się uchowało.
- Jeśli chcielibyście zobaczyć prawdziwą Łódź, taką jaka jest, to ciekawą propozycję ma dla Was Ula: Wojska Polskiego! – jedna z moich ulubionych miejscówek w Łodzi. Zanim tam ruszycie koniecznie zapoznajcie się ze zdjęciami Łukasza z Bałut – piękno tego miejsca jest mocno nieoczywiste. Ulica Wojska Polskiego ma własną strefę czasową i jest trochę nigdziebądź. “Sklepy cynamonowe” w wersji dla dorosłych ze śmierdzącymi bramami i chodnikiem, który Indianę Jonesa przyprawił by to zadyszkę. Dla mnie, naturalizowanej Łodzianki, Woja Polaka to kwintesencja “łódzizmu”.
- Natomiast Asia z bloga Z filiżanką kawy, poleca uroczysko Lublinek, które jest świetną opcją również jeśli chodzi o aktywny wypoczynek, szczególnie w piękne letnie weekendy.
- Miejsce, które jest zdecydowanie poza utartym szlakiem, o którym nie mieliśmy pojęcia, bo to jednak nie nasza tematyka, to Łódzkie Centrum Medytacji, przy ulicy Kopernika, o którym dowiedzieliśmy się od Kasi: co dzień w radosnej atmosferze odbywają się zajęcia poświęcone nie tylko medytacji, ale także kuchni wegetariańskiej, rysowaniu mandali, wiedzy ajurwedyjskiej, jodze itp. Każdy jest mile widziany.
- Na koniec, jeszcze z naszej strony chcielibyśmy dodać jedną propozycję: Park Ocalałych i Centrum Dialogu im. Marka Edelmana – pełne symboliki poruszające miejsce, które jest niesamowitą lekcją historii.
Gdzie najlepiej spędzić czas z dzieckiem?
Nie mogliśmy pominąć miejsc, które warto zobaczyć z dziećmi. My dopiero się rozkręcamy i w miarę jak Oliwia rośnie poznajemy i odkrywamy nowe miejsca na mapie Łodzi.
Póki co skupiamy się na terenach zielonych, których w Łodzi jest pod dostatkiem. W ofercie nasze miasto ma mnóstwo parków oraz skwerów i dodatkowo największy las w obrębie miasta w Polsce, a mowa oczywiście o Lesie Łagiewnickim wraz z Arturówkiem. Kawalek dalej znajduje się jeszcze Park Julianowski, również ciekawa opcja. Oba obszary to idealne miejsca na piknik, aktywny wypoczynek na rowerze czy spacer.
Jeśli już piszemy o terenach zielonych, to nie można pominąć łódzkiego ZOO, które poleca Gabriela z bloga Kolorowa Dusza. A skoro już jesteśmy w okolicach ogrodu zoologicznego to warto je połączyć z ogrodem botanicznym oraz parkiem na Zdrowiu, gdzie co prawda nie zobaczymy już starych, lekko przerażających kolejek i karuzel w lunaparku, ale na ich miejscu powstało Centrum Wypoczynku, Rekreacji i Animacji z placem zabaw, ścianką wspinaczkową i urządzeniami do street workout. Dodatkowo, obok znajduje się aquapark Fala, pełen wodnych atrakcji dla dzieci (w tym kilka brodzików dla najmniejszych dzieci). Miejsca te poleca między innymi Izabela z bloga Szczypta o Mnie.
Starszym dzieciom na pewno spodoba się Centrum Nauki i Techniki oraz wspomniane już wcześniej Planetarium w EC1. Warto również zabrać najmłodszych do Manufaktury, gdzie czeka na nie wspomniane również Eksperymentarium.
Ciekawą propozycję, z którą w pełni się zgadzamy, wybrała dla Was Ula: W trzech sylabach Se-ma-for! Zamiast opowiadać, że w naszych czasach zamiast Pokemonów baliśmy się Buki, można zabrać latorośl na spotkanie z naszymi bohaterami. Okazja by wejść do budy Reksia, przymierzyć się do ambifii Smoka Wawelskiego i zajrzeć Pikpokowi w igloo przypomni nam, iż Łodzianie nie gęsi i nie bez kozery Tove Jansson osobiście wizytowała nasze miasto.
Aktywny wypoczynek
Nie zapomnieliśmy również o fanach aktywnego wypoczynku, którzy nie mogą usiedzieć w miejscu. Na początku wspomnę, że w Łodzi funkcjonuje rower miejski i do wielu miejsc wymienionych powyżej bez problemu nim dojedziecie.
Co więc polecają łódzcy blogerzy w ramach aktywnego wypoczynku?
- Przede wszystkim wspomniane już tereny zielone jak Las Łagiewnicki czy liczne parki (np. na Zdrowiu, Poniatowskiego, Staromiejski) oraz okolice Lublinka.
- Las Łagiewnicki to z kolei idealne miejsce na spacer, biegi, nordic walking, przejażdżkę rowerem, konną, a zimą idealne miejsce na narty biegowe. Znajduje się tutaj kilka tras rowerowych i szlaki piesze.
- Fanów wodnych atrakcji, zapraszamy do Arturówka, gdzie można popływać na rowerkach wodnych, a na basen do Aquaparku Fala lub Nowej Gdyni.
- Monika zachęca również do udziału w łódzkim Parkrun lub wybrania się na ściankę wspinaczkową w Zatoce sportu.
Co przywieźć z Łodzi?
A na koniec cukierek :) Podpowiemy Wam co warto kupić i przywieźć jako drobną pamiątkę z Łodzi :) Mamy dla Was kilka oryginalnych pomysłów:
- Marta poleca rzeczy autorstwa łódzkich artystów, a Dawid koty, które można kupić na Księży Młynie.
- Często polecane przez blogerów są projekty Gouda Works inspirowane kolorytem lokalnym, pełne humoru, które sprawiają, że od razu pojawia się uśmiech na twarzy.
- Z miasta, które wyrosło na przemyśle włókienniczym warto również przywieźć łódzkie rajstopy (z motywami architektury Łodzi) lub produkty marki Pan Tu Nie Stał (asortyment sklepu nawiązuje do minionej kultury, sprzed i po czasach PRL) – polecają Sonia i Adam.
- Inspirowane przeszłością są również oryginalne ubrania w stylu vintage, które znajdziemy w butiku 5080st. Peggy’s Boutique polecanym przez Kasię.
--- autopromocja ---
Mapa Łodzi z ponad 120 punktami!
Polecamy naszą mapę!
Szukasz mapy z atrakcjami Łodzi? Tutaj znajdziesz ponad 120 punktów na jednej mapie, od atrakcji, ciekawych miejsc, po noclegi i restauracje. Odkrywaj z nami Łódź!
--- autopromocja ---
>>> Polecamy również naszą książkę “Łódzkie dla każdego”! W książce znajdziesz 268 stron pełnych inspiracji, opisów, proponowanych tras zwiedzania, naszych ocen oraz praktycznych informacji. Wyruszaj w drogę i zwiedzaj z nami centralną Polskę!
Podsumowanie
Mamy nadzieję, że zachęciliśmy Was do przyjechania do Łodzi. Ale, ale… to nie wszystko. W przygotowaniu jest kolejny wpis dotyczący Łodzi, tym razem dotyczący restauracji i kawiarni, czyli będzie już naprawdę słodko!
I poniżej obiecana mapa z zaznaczonymi wszystkimi punktami:
Polecamy Wam również nasz innych wpis: Co warto zobaczyć w Łodzi? czyli nasze TOP 10 atrakcji! :)
PS: W tym wpisie umieściliśmy zdjęcia blogerów, przy współpracy których powstał tekst.
Zdjęcie główne jest autorstwa Dawida z bloga swiathegemona.pl