Orientarium Zoo Łódź to odrobina orientu w Łodzi – bo właśnie taki jest zamysł Orientarium, najnowszej części łódzkiego ogrodu zoologicznego. Spotkamy tutaj azjatyckie zwierzęta, zobaczymy egzotyczne rośliny, poczujemy orientalny klimat. W czasach kiedy podróżowanie wcale nie jest takie proste i oczywiste, namiastka innej części świata jest na wagę złota.
Jest to jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń 2022 roku w Łodzi. Otwarcie Orientarium miało się odbyć pierwotnie w 2020 roku, ale niestety pandemia pokrzyżowała te plany. Szczęśliwie udało się w końcu wszystko dopiąć, zwierzęta są bezpieczne, a więc Orientarium otwiera bramy do całkiem innego świata.
Łódzkie zoo przeszło daleką drogę, a budowa Orientarium sprawiła, że wiele osób zaczęło odkładać wizytę w ogrodzie do czasu, aż do zwiedzania zostanie udostępniona najnowsza i najnowocześniejsza jego część. Ogłoszenie budowy Orientarium miało miejsce w 2015 roku i rozpaliło nadzieje, nie tylko Łodzian. Każdy miał w głowie myśl, że w końcu będzie w Łodzi coś na miarę wrocławskiego Afrykarium.
Przez ostatnie lata, kiedy trwała budowa Orientarium, ogród zamienił się w istny plac budowy. Wjechały ciężkie maszyny, część zoo zupełnie zamknięto, a wiele zwierząt znalazło inny dom. Zoo funkcjonowało nadal, ale w ograniczonym zakresie. Odwiedzający mogli nie tylko podglądać postęp prac przez ogrodzenie placu budowy, ale również odwiedzać inne zmieniające się wybiegi oraz pawilony.
W końcu jesteśmy tuż przed otwarciem Orientarium (pierwsi goście wejdą tutaj już w najbliższy piątek!). Budynek jest w pełni gotowy, oddany do użytku, mieszkają w nim już pierwsi mieszkańcy. Jednym z powodów opóźnień i braku konkretnej daty otwarcia z wyprzedzeniem było dobro zwierząt. Te które tu trafiły i będą jeszcze przywożone potrzebują czasu na aklimatyzację. To nie jest tak, że azjatycki słoń przyjeżdża i od razu trafia na wybieg, czy jest myty i karmiony przy odwiedzających. Jego przygotowanie i przyzwyczajenie trwa długo i musi się odbywać pod czujnym okiem opiekuna. A przecież nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak zachowa się zwierzę i ile dokładnie potrwa proces adaptacyjny.
Jesteśmy więc w pełni świadomi i w 100% rozumiemy opóźnienia i czas, który był i jest nadal niezbędny, aby wszystko się udało.
Niedawno mieliśmy okazję zajrzeć do Orientarium, jeszcze przed oficjalnym otwarciem i przygotowaliśmy dla Was ten materiał, abyście wiedzieli czym jest Orientarium, jak wygląda, jakie są atrakcje i jakie zwierzęta możemy tutaj zobaczyć.
W tym tekście przeczytasz o:
Film z Orientarium w Łodzi
Polecamy również naszą relacje 🎬 wideo z Orientarium Zoo Łódź na naszym kanale YouTube. Pokażemy Wam wszystkie nowe miejsca w łódzkim zoo i zdradzimy kilka praktycznych wskazówek :)
--- autopromocja ---
Mapa Łodzi z ponad 120 punktami!
Polecamy naszą mapę!
Szukasz mapy z atrakcjami Łodzi? Tutaj znajdziesz ponad 120 punktów na jednej mapie, od atrakcji, ciekawych miejsc, po noclegi i restauracje. Odkrywaj z nami Łódź!
--- autopromocja ---
>>> Polecamy również naszą książkę “Łódzkie dla każdego”! W książce znajdziesz 268 stron pełnych inspiracji, opisów, proponowanych tras zwiedzania, naszych ocen oraz praktycznych informacji. Wyruszaj w drogę i zwiedzaj z nami centralną Polskę!
Co można zobaczyć w Orientarium Zoo Łódź?
Jak sama nazwa wskazuje poznamy tutaj orient, czyli południowo-wschodnią Azję. Na wybiegach i w zbiornikach wodnych zobaczymy zwierzęta charakterystyczne dla tej części świata, a wszystko w otoczeniu egzotycznej roślinności.
Planując pobyt w Orientarium należy liczyć się z zupełnie innym klimatem, w dosłownym tego słowa znaczeniu. W pawilonach panują wyższe temperatury i jest wysoka wilgotność powietrza, aby zapewnić zwierzętom oraz roślinom jak najlepsze warunki.
Całość podzielona jest na cztery strefy tematyczne: Indie, Wyspy Sundajskie, Celebes oraz Strefa Wodna.
Indie
Najwieksza część Orientarium poświęcona jest Indiom. To tutaj spotkamy słonie indyjskie – Aleksandra oraz Taru. Aleksander to najstarszy i prawdopodobnie największy słoń w Europie: ma 44 lata i waży ponad 6 ton. Taru jest zdecydowanie mniejszy, w końcu jest o wiele młodszy, ma “tylko” 9 lat. Przyglądając się słoniom od razu widać różnice w ich charakterach – Taru jest pełen energii, chętnie przemieszcza się po całym wybiegu, wskakuje do wody, a Aleksander bardziej dostojny, powolny.
W sumie, w Orientarium może zamieszkać docelowo aż 10 przedstawicieli tego gatunku.
Przygotowany dla nich jest bardzo duży wybieg zewnętrzny i wewnętrzny, oba ze zbiornikami wodnymi, w których zwierzęta będą mogły się kąpać. I to będzie według nas największą atrakcją Orientarium! Jeden z basenów (wewnętrzny) ma przeszklenie, dzięki któremu można oglądać kąpiel słonia. Jest to zdecydowanie wyjątkowe przeżycie i polecamy zobaczyć każdemu, bo rzadko jest okazja stanąć oko w oko z kąpiącym się słoniem. Gruba szyba znacząco powiększa słonia i możemy mu się przyjrzeć w każdym detalu.
Uwaga, słonie nie przebywają w wodzie cały dzień. Pracownicy ogrodu zachęcają je, do wejścia raz dziennie o konkretnej godzinie. Jeśli więc chcecie być świadkami takiej kąpieli to musicie przyjść o konkretnej godzinie (obecnie jest to godzina 11.00 – wtedy odbywa się karmienie, a zaraz po tym kąpiel). Obok jest stoisko w którym można kupić świeżą kawę, a dodatkowo są dwa akwaria, w których mieszkają rybki żywiące się naszym naskórkiem ;) Można więc włożyć rękę, a one zajmą się resztą :)
Aleksander i Taru po takiej kąpieli osuszają się obsypując grzbiet piachem.
Słonie będzie można również podglądać na wybiegu zewnętrznym, gdzie będą im towarzyszyły zwierzęta kopytne. Jak tylko zrobi się cieplej, a zwierzęta w pełni się zaklimatyzują to właśnie na tym zewnętrznym będą spędzały większość czasu.
Wyspy Sundajskie
To najbardziej tropikalna część w Orientarium, gdzie w chwilę po wejściu od razu czuć wysoką wilgotność powietrza. Kolejny aspekt, który od razu zwróci Waszą uwagę to wolno latające i biegające ptaki – nie ma tu dla nich klatek, nie siedzą w nich przez całe dnie, tylko mogą swobodnie latać nad wybiegami i ścieżkami wytyczonymi dla odwiedzających. I te ścieżki też są wyjątkowe, bo częściowo znajdują się ponad wybiegami. Więc nie dość, że można podchodzić do szyb i ogrodzeń to również można spojrzeć na całą strefę Wysp Sundajskich z wysokości (polecamy przejść ścieżkami na pierwszym piętrze szczególnie przy gibonach i langurach, bo zwierzęta te zdecydowanie spędzają większość czasu na wysokości, więc można być na ich poziomie).
Na terenie tej strefy jest kilka wybiegów, w których można przyglądać się orangutanom sumatrzańskim (jedyne w Polsce!), niedźwiedziom malajskim oraz binturongom.
W części indyjskiej mogliśmy stanąć oko w oko ze słoniem, a tutaj zajrzymy w paszczę krokodylom gawialowym. W przygotowanym basenie możemy oglądać parę krokodyli, które mogą osiągać nawet 5 czy 6 metrów długości.
Celebes
Celebes to wyspa indonezyjska, a w Orientarium tak nazwana została część z dwoma wybiegami: na jednym zobaczymy bawoły anoa i wyderki orientalne, a na drugim makaki. Oba wybiegi mają część wewnętrzną i zewnętrzną, a w pawilonie można patrzeć na wybiegi również ze ścieżki na pierwszym piętrze (szczególnie polecamy przypatrzeć się jak świetnie radzą sobie na wysokości makaki!).
W Celebes na szczególną uwagę zasługują ciekawie zaaranżowane wybiegi i roślinność na ścianach.
Strefa wodna
W strefie wodnej znajduje się olbrzymi zbiornik wodny z rekinami (o objętości 2500 m3) i kilka mniejszych akwariów.
Na pewno największą atrakcją jest oglądanie rekinów w podwodnym tunelu (jest to najdłuższy taki tunel w Polsce) oraz przez olbrzymią (a przy tym grubą na 30 cm) szybę. Uwagę poza rekinami przykuwają również ryby gitarowe, orlenie, płaszczki, liczne mniejsze ryby oraz rafa koralowa – przewidujemy, że to właśnie ta część będzie najciekawszą atrakcją dla dzieci, które będą przyglądać się jak zaczarowane podwodnemu, barwnemu światu.
Zresztą my jako dorośli też staliśmy jak zahipnotyzowani.
Strefa zewnętrzna
Na zewnątrz Orientarium, poza wybiegami i stanowiskami do obserwacji zwierząt jest jeszcze jedna ciekawa przestrzeń: strefa odpoczynku, food court i mini zoo.
Tutaj, na świeżym powietrzu można coś zjeść, a dzieci mogą bawić się na nowym placu zabaw, otoczonym przez mini zoo. Na razie jeszcze nie wszystkie budki są zagospodarowane, ale mamy nadzieję, że w tym roku znajdą się najemcy, a odwiedzający będą mogli przebierać w pysznych daniach i przekąskach. Obecnie otwarte już są: pizzeria, sushi oraz gofry i naleśniki.
Polecamy również w podobnej tematyce:
– Zoo Wrocław i Afrykarium we Wrocławiu,
– Zoo w Gorlitz (Tierpark-Zoo),
– Zoo w Lipsku,
– Zoo w Singapurze,
– Zoo w Wiedniu,
– Pandy wielkie w Chengdu, Chiny.
Informacje praktyczne
Orientarium to część Łódzkiego Ogrodu Zoologicznego, o którym pisaliśmy tutaj. Wejście jest w ramach biletu do zoo (nie trzeba kupować osobnego biletu na wejście do Orientarium).
Orientarium dla rodzin z dziećmi
Orirentarium Zoo Łódź jest w pełni otwarte i przystosowane dla osób przemieszczających się na wózkach oraz dla rodzin z małymi dziećmi. Są windy i podjazdy – wszędzie można podjechać wózkiem. W toaletach są przewijaki oraz niższe umywalki dla dzieci.
Co ważne, w nowej części łódzkiego ogrodu zoologicznego nie ma nigdzie konieczności podnoszenia i podsadzania dzieci. Wszystkie ogrodzenia i barierki są tak zrobione, aby nawet najmniejsze dzieci wszystko widziały.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest nowy plac zabaw, wokół którego jest mini zoo. Dodatkowo, tuż obok są stoliki i będzie w najbliższym czasie otwierać się wiele punktów gastronomicznych, więc rodzice będą mogli chwilę odpocząć podczas kiedy pociechy będą szaleć na placu zabaw.
Gastronomia w Orientarium Zoo Łódź
Na terenie ogrodu zoologicznego funkcjonują punkty serwujące jedzenie oraz budki z lodami rzemieślniczymi (sezonowo).
W Orientarium będzie zarówno restauracja zadaszona, w głównym budynku, jak i punkty gastronomiczne w ramach food courtu. Jak już zostało wspomniane powyżej, na chwilę obecną można zjeść sushi, pizzę, gofry, lody.
Z ciekawostek: na terenie Orientarium punkty gastronomiczne nie mogą używać oleju palmowego (bardzo to popieramy!).
Ceny w Orientarium, ile kosztują bilety do Orientarium Zoo Łódź?
Poniżej przedstawiamy aktualne ceny do Orientarium Zoo Łódź:
- Bilet normalny i ulgowy – 70 złotych,
- Bilet rodzinny (2+2 oraz 2+3) – 220 złotych,
- Dzieci do lat 3 wchodzą za darmo.
Warto dodać, że z Kartą Łodzianina można kupić bilety znacząco taniej:
- Bilet normalny i ulgowy – 40 złotych.
W przypadku posiadania Łódzkiej Karty Dużej Rodziny, przysługuje bilet również w cenie 40 złotych, ale można go kupić jedynie w kasie obiektu.
Godziny otwarcia Orientarium
Godziny otwarcia Orientarium Zoo Łódź są następujące:
Codziennie: 9:00 – 18:00
Jedynym dniem, kiedy ogród zoologiczny jest zamknięty jest 1. listopada.
Kasy są zamykane na godzinę przed zamknięciem ogrodu, a biletomaty uruchamiane o godzinie 7 rano.
Lokalizacja i dojazd do Orientarium
Łódzki Ogród Zoologiczny znajduje się w dzielnicy Polesie, tuż obok Ogrodu Botanicznego w ramach Parku na Zdrowiu. Główne wejście jest od ulicy Konstantynowskiej.
Bezpośrednio pod wejściem nie ma dostępnych miejsc parkingowych, ale przygotowane zostały bardzo czytelne mapki pokazujące, gdzie można zostawić samochód w najbliższej okolicy, ile to kosztuje i ile minut zajmie dojście:
Do łódzkiego zoo można dojechać komunikacją miejską:
- Autobusy numer: 43A, 43B, 76, 80A, 80B, 80C, 97A, 97B (przystanki: Konstantynowska – park im. Piłsudskiego, Krzemieniecka/Konstantynowska (zoo) lub Krakowska/Konstantynowska (zoo))
Uwaga, uruchomiona jest specjalna, bezpłatna linia autobusowa, która będzie podwozić odwiedzających z różnych parkingów prosto do ogrodu zoologicznego, co również widać na poniższej mapce:
Obie mapki pochodzą ze strony zoo.lodz.pl
Adres obiektu i dane kontaktowe:
Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi Spółka z o.o.
ul. Konstantynowska 8/10
94-303 Łódź
tel.: 42 632 75 09
e-mail: sekretariat@zoo.lodz.pl
Noclegi w Łodzi
Hotele jakie możemy polecić w Łodzi (niekoniecznie w najbliższej okolicy Orientarium):
- Novotel Lodz Centrum, z naszym ebookiem
Adres: al. Piłsudskiego 11A, Śródmieście, 90-368 Łódź
Ceny: od 320 zł za pokój dwuosobowy
Link: http://r4b.link/novotel-lodz - Puro Łódź Centrum, pokoje ze świetnym widokiem na Pałac Poznańskiego
Adres: ul. Ogrodowa 16, Bałuty, 91-065 Łódź
Ceny: od 400 zł za pokój dwuosobowy
Link: http://r4b.link/puro-lodz - Campanile Lodz, opcja budżetowa.
Adres: Aleja Piłsudskiego 27, Śródmieście, 90-307 Łódź
Ceny: od 188 zł za pokój dwuosobowy
Link: http://r4b.link/campanilelodz - Vienna House Andel’s Lodz, podobno najlepszy hotel w Łodzi ;)
Adres: Ul. Ogrodowa 17, Bałuty, 91-065 Łódź
Ceny: od 450 zł za pokój dwuosobowy
Link: http://r4b.link/hotelandelslodz
Czy warto odwiedzić Orientarium w łódzkim Zoo?
Orientarium Zoo Łódź to jest miejsce, na które z niecierpliwością czekali nie tylko najmłodsi odwiedzający. Wreszcie mamy w Łodzi zoo z prawdziwego zdarzenia, z pięknie zaaranżowanymi i przestrzennymi wybiegami, pełne zieleni, a przy tym z całkowitym poszanowaniem zwierząt.
Co prawda przed Orientarium jeszcze wiele wyzwań i zmian: jeszcze nie ma wszystkich zwierząt i najemców, ale jesteśmy przekonani, że efekt końcowy będzie na najwyższym poziomie.
Dajcie nam znać czy już byliście w Orientarium i jak Wasze wrażenia!