W Zduńskiej Woli (województwo łódzkie) znajduje się nie lada gratka dla fanów pociągów! Jest tutaj muzeum pełne lokomotyw, wagonów oraz urządzeń technicznych. Zapraszamy w krótką podróż do Karsznic, pokażemy Wam znajdujące się tutaj eksponaty oraz opowiemy o historii tutejszej parowozowni.
Karsznice to wieś w gminie Zduńska Wola, położona około 50 kilometrów od Łodzi. Mimo, że Karsznice mają status wsi, to jej część na której znajduje się obecnie skansen została włączona do granic administracyjnych miasta Zduńska Wola.
W tym tekście przeczytasz o:
Historia Skansenu w Karsznicach
Początki parowozowni w Karsznicach sięgają roku 1925, kiedy to podjęto decyzje o budowie linii kolejowej Śląsk – Gdańsk, linii która miała przyśpieszyć transport węgla do portu i jego dalszy eksport (była to magistrala węglowa, zwana również Węglówką). Ta niezwykle ważna linia miała przebiegać przez Karsznice, co skutkowało wybudowaniem w tym miejscu stacji kolejowej, na której pierwszy pociąg zatrzymał się już w 1930 roku.
--- autopromocja ---
Mapa Łodzi z ponad 120 punktami!
Polecamy naszą mapę!
Szukasz mapy z atrakcjami Łodzi? Tutaj znajdziesz ponad 120 punktów na jednej mapie, od atrakcji, ciekawych miejsc, po noclegi i restauracje. Odkrywaj z nami Łódź!
--- autopromocja ---
>>> Polecamy również naszą książkę “Łódzkie dla każdego”! W książce znajdziesz 268 stron pełnych inspiracji, opisów, proponowanych tras zwiedzania, naszych ocen oraz praktycznych informacji. Wyruszaj w drogę i zwiedzaj z nami centralną Polskę!
Początkowo znajdowała się tutaj tylko stacja kolejowa, ale z czasem zbudowano parowozownię (oddaną do użytku w 1933 roku) i osiedle pracownicze z całym zapleczem socjalnym. Na terenie osiedla mogło zamieszkiwać nawet 1300 pracowników plus ich rodziny.
Pomysł na budowę skansenu w Karsznicach zrodził się w latach 80-tych, w głowach pasjonatów i dawnych pracowników, którzy chcieli uchronić obiekt i maszyny przed niszczeniem. Inicjatywa zakończyła się sukcesem i w 1993 roku otworzono oficjalnie obiekt. Obecnie, jest to filia Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola.
Zwiedzanie skansen lokomotyw w Karsznicach
Mimo, że teren obiektu w Karsznicach nie jest duży to może zaskoczyć ilością i wielkością eksponatów, szczególnie lokomotyw i wagonów.
Skansen podzielony jest na dwie części: pierwsza (nazwijmy ją roboczo częścią wschodnią) to część za kasą, z lokomotywami, wagonami i muzeum, a druga (ta będzie zachodnią) to część z dużą makietą kolejowej części Karsznic oraz różnymi eksponatami, które albo nie pasują albo nie zmieściły się w części wschodniej.
Na początek uwagę przykuwa część wschodnia, bo to tutaj stoją imponujące lokomotywy przy samym wejściu. Fakt, można te maszyny oglądać przez ogrodzenie, ale za nimi, na torowisku czeka jeszcze więcej składów, więc nie ma co oszczędzać, tym bardziej, że bilety kosztują naprawdę symboliczne kwoty (o tym piszemy trochę niżej).
W skansenie możemy podziwiać przede wszystkim zabytkowe parowozy, ale nie tylko. Wśród eksponatów są również lokomotywy spalinowe i elektryczne, wagony, żuraw, pług odśnieżny. Na terenie jest również wydzielona część z niską platformą, na której można zobaczyć np. silnik spalinowy, tokarkę kołową czy agregat prądotwórczy. Na terenie skansenu, w budynku dawnej olejarni, znajduje się Izba Historii Zakładu Taboru Karsznice z modelami pociągów, trofeami, pamiątkowymi dokumentami i zdjęciami ukazującymi historię miejsca oraz ludzi z nim związanych.
W części zachodniej, w osobnym budynku znajduje się duża makieta z jeżdżącym pociągiem ukazująca kolejowe miasto w mieście. Jeśli budynek jest akurat zamknięty to należy udać się do kasy i poprosić o otworzenie i uruchomienie makiety.
Jednak najbardziej zaskakującym elementem w tej części jest… wagon z Gubałówki!
Najciekawsze eksponaty są całkiem szczegółowo opisane na stronie muzeum, więc jeśli interesują Was historie poszczególnych parowozów czy technikalia to odsyłamy tutaj.
Na zwiedzanie skansenu warto przeznaczyć około godzinę. Większość lokomotyw jest niedostępnych, można je podziwiać jedynie z zewnątrz, ale jest kilka do których można zajrzeć do środka (oznaczone karteczką, że można do nich zaglądać jedynie z przewodnikiem).
Co zobaczyć w okolicy?
Będąc w Karsznicach można podjechać do centrum Zduńskiej Woli, gdzie jest kilka obiektów wartych uwagi. Polecamy zapoznać się z historią miasta, a szczególnie częścią dotyczącą rozwoju osady jako centrum włókienniczego. Dużą rolę odegrał tutaj Stefan Prawdzic Złotnicki, który zadbał o to, aby do miasta ściągnąć tkaczy, zaoferował im liczne przywileje, a dzięki skutecznym działaniom osada rozwijała się i w 1825 uzyskała prawa miejskie. Jeśli interesują Was takie tematy, to polecamy również nasz wpis o Parku Kulturowym Miasto Tkaczy w Zgierzu.
W Zduńskiej Woli warto zobaczyć:
- Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola – małe, ale interesujące muzeum, zlokalizowane przy ulicy Złotnickiego 7
- Dworek Złotnickich – obecnie Urząd Miasta
- Park Miejski – znajduje się tuż obok dworku Złotnickich, wzorowany na łódzkim Helenowie, park z dwoma stawami.
- Dom urodzenia św. Maksymiliana Kolbe – znajduje się w wyremontowanym, dawnym domy tkaczy.
Godziny otwarcia
Skansen otwarty jest od wtorku do piątku oraz w niedziele. Uwaga, zamknięte jest w poniedziałki i soboty! Piszemy o tym, bo my już raz pocałowaliśmy klamkę w pewną, słoneczną sobotę… Bo kto by się spodziewał, że takie miejsce może być zamknięte w weekend?
Wtorek – piątek, otwarte jest w godzinach 10.00-15.00
Niedziela, otwarte jest w godzinach 11.00-15.00
Ceny
Wejście na teren obiektu jest płatne, ale opłata jest naprawdę symboliczna:
- Bilet normalny – 5 zł
- Bilet ulgowy – 3 zł
- Dzieci do lat 7 wchodzą za darmo, a młodzież do lat 16 płaci za wejście symboliczną złotówkę.
Dojazd do skansenu lokomotyw w Karsznicach
Skansen lokomotyw Zduńska Wola Karsznice znajduje się w województwie łódzkim, w jego zachodniej części, około 50 kilometrów na zachód od Łodzi.
Najłatwiej tu trafić samochodem, jadąc drogą ekspresową S8 i zjeżdżając na wysokości Marzenina. Aby dojechać do Karsznic należy jechać w kierunku północnym, na Zduńską Wolę, około 2,5 kilometra. Wejście do skansenu jest od ulicy Kolejowej.
Na miejscu brakuje dedykowanego parkingu dla odwiedzających skansen. Samochód można próbować zaparkować przy drodze.
Do Zduńskiej Woli można również dojechać pociągami: ŁKA, Intercity oraz Polregio. Dojście z dworca do skansenu to dłuższy spacer, więc zalecamy dojechać komunikacją miejską (autobusy nr 1, 5, 6 i Z, przystanki: 1 Maja/Karsznicka lub ul. Leśmiana).
Dokładny adres:
Skansen Lokomotyw w Karsznicach
Kolejowa 6
98-220 Zduńska Wola
www: http://www.skansen.zdunia.pl/
Gdzie zjeść w okolicy?
Na terenie skansen lokomotyw w Karsznicach oraz w najbliższej okolicy ciężko znaleźć jakąś restaurację czy chociaż kawiarnię.
Najbliżej jest Sala Bankietowa Kolejowa (adres: Grunwaldzka 8, 98-311 Zduńska Wola), która serwuje obiady, ale nie jesteśmy do końca pewni jak obecnie funkcjonuje ta restauracja: czy można tu zjeść obiad czy organizuje jedynie imprezy zamknięte.
Na jedzenie najlepiej zatem udać się bliżej centrum Zduńskiej Woli:
- Restauracja w Kamienicy, plac Wolności 6
- Restauracja Swojsko-Włosko, plac Wolności 8
- JESZ Obiady Domowe, ul. Łaska 79
Gdzie nocować w Karsznicach?
Podobnie jak w przypadku jedzenia, również i w przypadku miejsc noclegowych, ciężko o nie w najbliższej okolicy. Niedaleko znajdują się jedynie noclegi pracownicze, więc lepiej hotelu poszukać w Zduńskiej Woli lub Sieradzu.
- Hotel pod Słońcem, około 4 kilometry od Skansenu w kierunku Zduńskiej Woli
Adres: Łaska 215, 98-220 Zduńska Wola
Ceny: od 210 zł za pokój dwuosobowy (śniadanie wliczone w cenę)
Link: http://r4b.link/pod-sloncem - Hotel na Półboru, nocleg w Sieradzu, około 20 kilometrów od Skansenu
Adres: Stawiszcze 39A, 98-200 Sieradz
Ceny: od 195 zł za pokój dwuosobowy
Link: http://r4b.link/na-polboru
Czy warto odwiedzić skansen lokomotyw w Karsznicach?
Skansen Lokomotyw w Zduńskiej Woli Karsznice polecamy szczególnie rodzinom z dziećmi oraz osobom, które interesują się koleją. Szczególnie dla dzieci jest to nie lada przygoda oglądać stare, zabytkowe lokomotywy i wagony, a wejście do niektórych to już w ogóle pełnia szczęścia ;)
Mimo, że nie jest to duże muzeum, to zmieszczono tutaj wiele pojazdów, a do tego urządzenia techniczne oraz przygotowano wystawę związaną ze stacją w Karsznicach.
Nam zabrakło jedynie bardziej wyczerpujących albo interesujących opisów poszczególnych eksponatów.
—
Szukasz innych inspiracji na podróże po województwie łódzkim? Polecamy również nasze inne wpisy:
- Nasze TOP 10 atrakcji w Łodzi, czyli co warto zobaczyć w Łodzi.
- Pomysły na jednodniowe wyjazdy w centralnej Polsce – okolice Łodzi,
- oraz atrakcje dla dzieci w województwie łódzkim,
- Zoo w Łodzi i Orientarium – najlepsze przed nami
- Park Kulturowy Miasto Tkaczy w Zgierzu
- Termy Uniejów i inne atrakcje w okolicy
- Sady Klemensa – odpoczynek i zabawa w jabłkowych sadach
- Atrakcje dla dzieci w Łodzi
- Nieborów – zespół pałacowo-parkowy
- EC1 Łódź – Nowe Centrum Łodzi
- Kolegiata w Tumie i legenda związana z diabłem Borutą
- Pomysł na weekend: makroowady w Mikrokosmosie