No to lecim na Szczecin! Mówią chyba wszyscy, a niewielu faktycznie dociera ;) Dlatego dzisiaj odczarujemy stolicę województwa zachodniopomorskiego i pokażemy, że pomimo odległości, warto tutaj przyjechać.
Aż wstyd przyznać, że to dopiero pierwszy wpis na blogu opisujący miejsca w Zachodniopomorskiem. Do tej pory było to jedno z najmniej odkrytych przez nas województw, ale to się na szczęście zmieniło. Wszystko dzięki zaproszeniu na nie lada wydarzenie – Żagle 2021, które odbyły się na przełomie lipca i sierpnia. Oczywiście nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie skorzystali z okazji i nie zobaczyli co ciekawego ma do zaoferowania Szczecin, szczególnie pod kątem miejsc przyjaznych rodzinom z dziećmi.
Do dyspozycji mieliśmy dwa pełne dni, przy czym skupiliśmy się na głównej imprezie, czyli wspomnianych Żaglach 2021. Zarówno w sobotę jak i niedzielę pojawiliśmy się na nabrzeżu, gdzie przycumowane były żaglowce oraz jachty. Braliśmy udział w imprezach towarzyszących, animacjach i odwiedziliśmy strefy dla dzieci. Na szczęście mieliśmy czas zajrzeć do kilku ciekawych miejsc, poznać miasto zarówno za dnia i w nocy, jak również z różnych perspektyw: z wysokości oraz z wody ;)
Poniżej pokazujemy miejsca, które zobaczyliśmy w Szczecinie z kilkoma zdaniami od nas, lokalizacją i cenami. Na końcu dorzucamy listę miejsc, do których nie dotarliśmy, ale to Wy nam je sugerowaliście, więc wrzucamy ku inspiracji i pamięci.
W tym tekście przeczytasz o:
Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie
Z tym muzeum mamy jeden problem – żałujemy, że jest w trakcie rozbudowy i niestety dość szybko ten opis się zdezaktualizuje ;) Obecnie trwają prace remontowe aby teren muzeum powiększyć o nowy budynek, a w tym celu wykorzystana zostanie kamienica znajdująca się tuż obok zajezdni. Bo warto na początku wiedzieć, że muzeum znajduje się właśnie w zabytkowej zajezdni tramwajowej przy ul. Niemierzyńskiej 18A.
Wszystkie eksponaty ogląda się w jednej, dużej hali. Zobaczymy tutaj zabytkowe tramwaje, autobusy, samochody, motocykle oraz pojazdy służb mundurowych. Młodsi odwiedzający będą zachwyceni patrząc na wozy strażackie czy wiszące nad głową motocykle, a starsi będą wspominać jak to się kiedyś podróżowało tramwajami czy fiatami, które teraz uchodzą za zabytki.
Na szczególną uwagę zasługują pojazdy produkowane w Szczecinie: samochody Stoewer oraz motocykle: Junak i Iskra. W Muzeum jest cała sekcja poświęcona maszynom i pojazdom, które zostały wyprodukowane pod szyldem Stoewer; są samochody, rowery, maszyny do szycia, maszyny do pisania oraz pamiątki i symbole związane z firmą.
Ze względu na pandemię nie można dotykać eksponatów, a część ekspozycji jest wyłączona z użytku.
Adres:
Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie
ul. Niemierzyńska 18A
71-441 Szczecin
Ceny:
Bilet normalny – 12 złotych.
Bilet ulgowy – 6 złotych.
Dzieci do lat 4 wchodzą za darmo.
We wtorki wejście do muzeum jest bezpłatne dla wszystkich.
Park Miejski Różanka
Ogród Różany w parku miejskim Różanka to kwiecista ostoja w mieście, miejsce przeróżnych wydarzeń i koncertów. Ogród został założony w 1928 roku; wtedy to posadzono tutaj około 8 tysięcy różanych krzewów. Kilka lat później w parku umieszczono Ptasią Studnię z fontanną przedstawiającą 4 ptaki zrywające się do lotu. Wiele lat park służył mieszkańcom Szczecina jednak przez brak funduszy zaczął niszczeć i popadać w ruinę. Obecny, cieszący oko ogród został odbudowany i oddany do użytku wiosną 2007 roku.
Obecnie można tu podziwiać około 100 różnych gatunków róż i ponad 9 tysięcy krzewów. Mimo, że byliśmy tutaj latem, to spóźniliśmy się na apogeum kwitnięcia róż. Nie oznacza to jednak, że zabrakło kwiatów – bo tych nadal było dużo, ale będąc pewnie z miesiąc, a może nawet dwa miesiące wcześniej mielibyśmy jeszcze bardziej kolorowy pokaz.
Trzeba przyznać, że teren jest przepięknie zaaranżowany: są prostokątne i kwadratowe rabaty pełne krzewów, pergole, nie brakuje ławek do odpoczynku (w tym ławeczek wręcz otoczonych różami), a do tego podziwiać tutaj można egzotyczne drzewa i krzewy.
Będąc z dziećmi można zajrzeć na plac zabaw znajdujący się wśród drzew, w południowej części parku. Obok znajduje się Park Kasprowicza – największy park w Szczecinie.
Adres:
Park miejski Różanka
Pawła Jasienicy 8
71-899 Szczecin
Ceny:
Wstęp na teren parku Różanka jest bezpłatny.
Holiday Park Szczecin
Wesołe miasteczko Holiday Park Szczecin znajduje się na wyspie Łasztownia, na brzegu naprzeciw Wałów Chrobrego. Na stosunkowo niedużej powierzchni rozstawiono multum atrakcji zarówno dla młodszych jak i dla starszych.
Zacznijmy od tych największych, widocznych z daleka. Na pewno w oczy rzuca się Wheel of Szczecin, czyli diabelski młyn, wysoki aż na 60 metrów. Jest to obecnie największy taki obiekt w Polsce! Warto wsiąść do wagoniku i wzbić się powoli w górę, skąd można podziwiać panoramę całego miasta. Jest to bezpieczna i wolna jazda, mogą wejść nawet małe dzieci.
Pozostałe wysokie atrakcje już nie są takie spokojne, a wręcz przeciwnie! Są to pełne wrażeń i adrenaliny przejażdżki, dla tych, którzy potrzebują trochę więcej emocji podczas jazdy. Jest tutaj wysoka na 80 metrów karuzela z krzesełkami na łańcuchach, wysoki na 55 metrów młot oraz 80 metrowa wieża z opadającymi siedziskami.
Oczywiście są to przejażdżki ekstremalne, ale jeśli wolicie coś bliżej gruntu i spokojniejszego, to znajdziecie tutaj samochodziki, karuzele, dom strachów czy trampoliny. Na niektóre z nich mogą wchodzić nawet małe dzieci (nawet dwulatek sporo z nich skorzysta).
Tuż obok lunaparku żyją sobie Dźwigozaury… Już sama nazwa przyciągnie dzieci ;) Dźwigozaury to trzy zabytkowe żurawie portowe z lat 30. XX wieku, które niemalże ożywają po zmierzchu. Wtedy to zostają rozświetlone i rozpoczyna się ich taniec, widoczny równie dobrze z Wałów Chrobrego (niestety dźwigi nie ruszają się).
Adres:
Holiday Park Szczecin
ul. Wendy 8
70-655 Szczecin
Ceny:
Aby skorzystać z poszczególnych atrakcji należy zakupić żetony w dowolnej kasie na terenie Holiday Park. 1 token kosztuje 5 zł, a najtańsza atrakcja kosztuje 2 tokeny, a najdroższa 7 tokenów.
UWAGA, wesołe miasteczko jest sezonowe, w tym roku funkcjonuje od lipca do początku września.
Spacer bulwarami i Wały Chrobrego
Zacznijmy od Wałów Chrobrego – kiedyś miejsce najważniejsze i najbardziej reprezentacyjne, bo to tutaj przypływały statki i tutaj witano przybywających gości. W gruncie rzeczy po dziś dzień jest to najbardziej charakterystyczne miejsce w Szczecinie jak więc mogłoby go zabraknąć w tym zestawieniu?
Uwagę przykuwa fontanna i znajdujący się nad nią taras, przed wojną nazwany Tarasem Hakena. Warto zwrócić uwagę w tym miejscu na mury tarasu i wyrzeźbione na nich herby miast portowych na Pomorzu. Powyżej tarasu wyłania się budynek wybudowany na początku XX wieku, gdzie obecnie swoją siedzibę ma Muzeum Narodowe. Często niezauważane i mijane są dwie bliźniacze kolumny, przypominające latarnie.
Od Wałów Chrobrego można rozpocząć spacer szczecińskimi bulwarami, miejscem odpoczynku, rekreacji, spotkań ze znajomymi. Spacer to nie tylko możliwość oglądania przycumowanych statków, ale również poszukiwanie rzeźb (np. beczki ze śledziami czy przyrządy nawigacyjne) i pomników żeglarzy – co może być świetną zabawą połączoną z edukacją, szczególnie dla dzieci.
Oczywiście nie można zapomnieć o atrakcjach wodnych! Co prawda do Odry tutaj nie wskoczymy, ale można udać się w rejs, aby zobaczyć miasto z innej perspektywy. My płynęliśmy małą, kilkuosobową łódką, a w ramach godzinnej wycieczki zobaczyliśmy m.in. Stocznię Szczecińską oraz jezioro Dąbie.
Jeśli wystarczy czasu, warto nad Odrę udać się wieczorową porą, aby zobaczyć świetlne iluminacje.
Żagle 2021
Jak już wspomniane zostało na początku, do Szczecina przyjechaliśmy na Żagle 2021 – jest to impreza która odbyła się zamiast słynnych regat Tall Ships Races 2021. Niestety czasy jakie mamy każdy wie i wiele imprez masowych nie może się odbyć. Postanowiono jednak zorganizować trochę odmienne wydarzenie, na mniejszą skalę, ale nadal pełne żaglowców i towarzyszących wydarzeń.
Do Szczecina przypłynęło na tą okazję kilkanaście statków i żaglowców, wśród nich najbardziej znany i największy Dar Młodzieży. To właśnie ten żaglowiec i ORP Poznań cieszyły się największym zainteresowaniem wśród odwiedzających (na pokłady statków można wchodzić, chociaż trzeba liczyć się ze staniem w kolejce).
Ale Żagle 2021 to nie tylko żaglowce. To również koncerty, jarmark, animacje, wystawy, food trucki i strefy odpoczynku. W ramach Żagli przygotowanych było kilka stoisk dla najmłodszych. Na Łasztowni była strefa organizowana przez Zarząd Wód i Kanalizacji edukująca o wodzie i jej roli w naszym życiu. Dzieci mogły przy tym bawić się w małych budowniczych oraz artystów. W głównej strefie animacji, na Placu Adama Mickiewicza, również były animacje, sporty, wystawy, a do tego scena, na której występowały dzieci i młodzież.
Chociaż tutaj musimy przyznać, że większą atrakcją niż dedykowane strefy, były żaglowce i wesołe miasteczko :)
Wyspa Grodzka
Wyspa Grodzka znajduje się pomiędzy Wałami Chrobrego a Łasztownią i można się na nią dostać mostem od strony właśnie Łasztowni.
Ta małą, 15 hektarową, wyspę najpierw zobaczyliśmy z góry, z diabelskiego młyna. W oczy od razu rzuca się podział na dwie części: zdecydowanie większą część zajmują ogródki działkowe, a na południu znajduje się plaża i mała przystań. Jest tutaj tzw. Letnia Strefa Miejska z leżakami, boiskami, barem. Co prawda nie skorzysta się tu z kąpieli w rzece (a raczej morzu, bo dopiero na wysokości Trasy Zamkowej kończą się śródlądowe wody morskie), ale jest miejsce na zabawę w piasku i odpoczynek.
Odbywają się tutaj wydarzenia sportowe i kulturalne.
Tworzę Się
Na koniec miejsce, które jest galerią sztuki, ale dla nas to bardziej miejsce pełne edukacji, pobudzania zmysłów i kreatywnego spędzania czasu. Na początku trzeba również podkreślić, że jest to miejsce dla dzieci, a wstęp jest bezpłatny (obowiązują zapisy).
Na małej powierzchni zorganizowano tutaj dwa pomieszczenia: salę, w której dzieci wprowadzane są w tematykę wystawy, odbywają się tutaj zajęcia i warsztaty oraz część, gdzie jest docelowa wystawa.
Obecnie jest to wystawa pt. Emocje, Cisza i Muzyka i to o niej napiszemy kilka słów, ale od razu zaznaczymy, że niedługo zostanie zupełnie zmieniona. Wystawa ta zwraca szczególną uwagę na ekologię ciszy oraz ochronę środowiska. I musimy przyznać, że to pierwsze było dla nas zupełnie nieznanym określeniem… Nawet jako opiekunowie mieliśmy zatem okazję dowiedzieć się czegoś nowego i wejść do dwóch różnych światów: jednego, pełnego śmieci, hałasu, sztucznych i szkodliwych materiałów oraz drugiego pełnego kwiatów, naturalnych barw, spokojnych dźwięków. Dla dzieci była to z jednej strony przygoda śladami tajemniczej bohaterki, a z drugiej możliwość obserwacji różnych światów i wyciągania wniosków. Dla mniejszych dzieci będzie to zabawa w ciekawie zaaranżowanej przestrzeni a dla starszych ciekawa lekcja.
Zdecydowanie polecamy! Mimo, że miejsce jest naprawdę małe to wymiar edukacyjny bardzo in plus, a przez resztę dnia towarzyszyła nam super bohaterka ;)
Adres:
TWORZĘ SIĘ!
plac Żołnierza Polskiego 2
70-556 Szczecin
Ceny:
Wejście jest darmowe, ale trzeba zapisać się mailowo na konkretną godzinę.
Pozostałe polecane miejsca w Szczecinie
Niestety, weekend to zdecydowanie za mało, aby przygotować wpis o wszystkich atrakcjach w Szczecinie. Podczas przygotowań przeczytaliśmy sporo artykułów i dostaliśmy wiele wskazówek od Was co zobaczyć i gdzie pojechać. Zostawiamy poniżej listę miejsc, mamy nadzieję, że zarówno Wam jak i nam przyda się w niedalekiej przyszłości :)
- Jezioro Szmaragdowe wraz ze zwiedzaniem podziemnych bunkrów
- Jezioro Głębokie
- Las Arkoński i aquapark Arkonka
- Zamek Książąt Pomorskich
- Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy
- Szczecińska Wenecja
- Podziemne Trasy Szczecina
- Be Happy Museum
Szczecin dla dzieci
Na koniec chcielibyśmy polecić Wam książkę i ciekawą kawiarnię, które na pewno spodobają się podróżującej rodzinie.
- książka Fikamy po Szczecinie- pięknie ilustrowana książka o Szczecinie, która pokazuje najciekawsze miejsca spacerując Trasą Mewy. Można ją kupić w internecie (link) lub stacjonarnie w księgarni Fika (Aleja Papieża Jana Pawła II 8, Szczecin)
- kawiarnia Zabawa i Kawa – połączenie kawiarni z salą zabaw, więc idealne miejsce dla rodziców, którzy chcą napić się kawy, a dzieci w tym czasie będą szaleć w małpim gaju. Adres: Mazowiecka 13, Szczecin.
Podsumowanie
W Szczecinie bardzo nam się spodobało!
Jest tutaj wiele ciekawych miejsc do odkrycia, a jeśli chcecie podążać konkretnym szlakiem to warto zaopatrzyć się w specjalną mapkę Szczecin dla dzieci, które są dostępne w punktach informacji turystycznej.
Możecie ruszyć szlakiem zamków, stać się odkrywcami lub rzucić w wir przygody, albo tak jak my po prostu wybrać sobie kilka miejsc, które Was najbardziej zainteresują i ruszyć na podbój miasta!
—
Szukasz atrakcji w całej Polsce bo lubisz podróżować z dziećmi? :) Polecamy przede wszystkim: