Dzisiaj zabieramy Was w wyjątkową podróż, w podróż pod ziemię, do kopalni. Nie będzie to jednak zwykła kopalnia. Pokażemy Wam niesamowite miejsce Sztolnia Królowa Luiza, gdzie możecie nie tylko przejść podziemnymi korytarzami, zobaczyć dawne maszyny i poznać górniczą historię regionu, ale również udać się na najgłębszy w Europie spływ podziemny!
O Sztolni Królowa Luiza słyszeliśmy już wiele razy i wielokrotnie nam ją polecaliście i Wy – zarówno czytelnicy bloga jak i osoby obserwujące nas na social media. Wiedzieliśmy, że można tam przepłynąć łodzią, co wydawało nam się na tyle wyjątkową atrakcją, że kilkukrotnie sprawdzaliśmy na stronie na czym to polega i z dziećmi w jakim wieku można do sztolni zejść. Jest to miejsce bardzo interesujące, ale na część tras mogą zejść tylko dzieci, które skończyły 6 lat. Są też trasy dla młodszych. Warto o tym pamiętać przy planowaniu swojej wizyty.
Jednak w końcu się udało! Zabraliśmy Oliwkę do Zabrza i postanowiliśmy przekonać się czy jest naprawdę tak ciekawie jak wszyscy zachwalają i czy warto tu zabrać dziecko (i w jakim wieku najlepiej). W tym wpisie opowiemy Wam o tym jak wygląda wizyta w Sztolni, jak się przygotować i o czym trzeba wiedzieć.
W tym tekście przeczytasz o:
Co to właściwie jest sztolnia?
Z definicji:
“Sztolnia to korytarz w kopalni prowadzący ze stoku góry w głąb do złóż kopaliny” [źródło]
Aby to lepiej zobrazować i wytłumaczyć można dodać, że sztolnia jest bez szybu, nie zjeżdża się windą w dół, a wejście i dojście do złóż odbywa się przez korytarz prowadzący z zewnątrz, na przykład właśnie ze zbocza. Jednak sztolnie pełnią również inną ważną funkcję: służą do odwadniania kopalni. Praca w kopalni to ciągłe mierzenie się z różnymi niebezpieczeństwami, a jednym z nich jest ryzyko zalania kopalni. Sztolnia pozwala na odprowadzanie wody, a dodatkowo może być wykorzystywana do transportu węgla.
I w tym miejscu warto dodać, że Sztolnia “Królowa Luiza”, to nie tylko sztolnia, ale również kopalnia więc niech nie zdziwi Was widok szybu na jej terenie :)
Sztolnia Królowa Luiza – co warto wiedzieć?
Sztolnia Królowa Luiza jest wyjątkowym miejscem na mapie nie tylko Polski ale i całej Europy. To tutaj można przepłynąć łodzią najgłębszym spływem podziemnym w Europie! Trasa którą kiedyś pokonywali górnicy na łodziach, transportując tony węgla jest dzisiaj dostępna dla turystów i gwarantuje wyjątkowe przeżycia.
Oczywiście spływ nie jest tutaj jedyną atrakcją. Sztolnia oferuje kilka tras zwiedzania oraz atrakcje nie tylko podziemne, a do tego w Zabrzu jest jeszcze jedna kopalnia warta uwagi – Kopalnia Guido. Połączenie zwiedzania tych dwóch obiektów będzie ciekawym pomysłem na weekend (wpis o kopalni Guido).
Sztolnia Królowa Luiza – zwiedzanie
Poniżej przygotowaliśmy kilka ważnych informacji o zwiedzaniu oraz o poszczególnych trasach. My mieliśmy okazję odbyć wycieczkę indywidualną z przewodnikiem – spędziliśmy tego dnia prawie 5 godzin pod ziemią (z przerwą oczywiście, nie martwcie się ;) ) i mogliśmy zajrzeć niemalże do każdej dostępnej części w kopalni.
Sztolni “Królowa Luiza” nie można zwiedzać na własną rękę. Każda trasa to zejście z przewodnikiem, w grupie. Najlepiej jest zakupić bilety online z wyprzedzeniem, szczególnie w sezonie.
Na stronie obiektu dość dokładnie są opisane trasy, ale przede wszystkim warto zwrócić uwagę na czas trwania (najkrótsza trwa 1,5 godziny, a najdłuższa 2,5 godziny), długość trasy oraz ograniczenia wiekowe (większość tras jest dostępnych od 6. roku życia).
Na miejscu należy być minimum 15 minut przed godziną rozpoczęcia trasy. Wszyscy uczestnicy wycieczki dostają kaski oraz latarki (są również dostępne rozmiary dla dzieci).
Jeśli macie więcej czasu w Zabrzu to warto również zapoznać się z ofertą Kopalni Guido, gdzie czeka Podziemny Spacer Górniczy, czy bardziej wymagające trasy w ciemnościach.
Trasy zwiedzania
W Sztolni Królowa Luiza dostępnych jest kilka tras zwiedzania i w zależności od tego co Was najbardziej interesuje wybierzcie jedną lub więcej tras, przy czym uwaga: ze względu na długość trwania raczej ciężko będzie udać się na więcej niż dwie trasy w ciągu jednego dnia.
Podziemny Spływ Sztolnią
Czas zwiedzania: 2,5 godziny
Minimalny wiek: 6 lat
Zacznijmy od tej wyjątkowej trasy, bo to właśnie ona jest kwintesencją zwiedzania Sztolni “Królowa Luiza”. Wbrew pozorom nie polega ona tylko na przepłynięciu łodzią w podziemnych korytarzach. Jest to również podziemny spacer, jednak zwiedzanie odbywa się w dwie strony i część wycieczek rozpoczyna się od rejsu, a następnie jest około kilometrowy spacer i wyjazd na powierzchnię kolejką, a część w drugą stronę: najpierw zjazd pod ziemię, przejście z przewodnikiem i dopiero wejście na łodzie, którymi wypływa się na powierzchnię. My byliśmy w tej drugiej grupie: najpierw zeszliśmy na dół, doszliśmy do portu, a łodzią wypłynęliśmy na zewnątrz, co było dość zaskakującym doświadczeniem.
Łodzią pokonuje się ponad kilometr, choć cała sztolnia ma 14km i była wyjątkowym przedsięwzięciem, którego budowa trwała aż 64 lata (w założeniach długość miała być ponad dwukrotnie większa)! Obecnie sztolnia jest przygotowana pod turystów, a płynięciu łodziom nie towarzyszą totalne ciemności i zamiast odpychać się od ścian, łódź jest napędzana silnikiem. Fragmentami płynie się kolorowo podświetlonymi tunelami opowiadającymi różne historie, ale są też odcinki pokonywane w ciemności, a jedynym źródłem światła są latarki oraz światełko na przodzie łodzi. Łodzi jest kilka i kursują w dwie strony (przygotowane są mijanki).
Uwaga, podczas rejsu kapie woda, więc cenne rzeczy warto dodatkowo zabezpieczyć.
Po zakończeniu rejsu czekał na nas autokar, który zabrał nas do miejsca od którego zaczęliśmy podróż.
Podziemna podróż w czasie
Czas zwiedzania: 2,5 godziny
Minimalny wiek: 6 lat
Podróż tą trasą to cofnięcie się w czasie o ponad 200 lat, a dokładniej do roku 1791 kiedy to założono kopalnię Królowa Luiza. W trakcie 2,5 godzinnego spaceru odwiedzający poznają na czym polegała praca górników, w jakich warunkach wydobywano węgiel i drążono korytarze oraz jakich narzędzi używano. Dzięki przygotowanym scenkom we wnękach można przekonać się jak ciężka i niebezpieczna była to praca.
Podróż zaczyna się zejściem po schodach, a następnie spaceruje się m.in. sztolnią. Niesamowite wrażenie robią ta podświetlone łuki i drewniana kładka oraz podziemny port, gdzie na łodzie ładowany był urobek. Ciekawym doświadczeniem jest również przejście chodnikiem w pełni wykutym w węglu.
Jednak spacer po tej trasie to nie tylko poznanie dawnych technik wydobycia i funkcjonowania sztolni. To również bardziej nowoczesne maszyny i narzędzia, a nawet przejazd prawdziwą kolejką górniczą!
Podziemne Królestwo Maszyn
Czas zwiedzania: 1,5 godziny
Minimalny wiek: 4 lata
Ta część jest dostępna dla rodzin z dziećmi, które ukończyły 4 lata i jest krótsza jeśli chodzi o czas zwiedzania, więc idealna właśnie jeśli podróżujecie z przedszkolakami (oczywiście dla starszych dzieci i dorosłych też będzie dobrym wyborem!).
To tutaj jest możliwość zobaczenia olbrzymich maszyn górniczych i aż chciałoby się dodać “w akcji”, choć po części byłaby to prawda. Maszyny działają, ale oczywiście nie drążą już korytarzy i nie transportują węgla. Służą celom edukacyjnym i turystycznym: idąc tą trasą przewodnik nie tylko o nich opowiada, ale również je uruchamia, przez co kopalnia wypełnia się dźwiękami.
Nie lada atrakcją jest przejazd Karlikiem, czyli kolejką górniczą, którą kiedyś jeździli górnicy, a dzisiaj mogą się nią przejechać odwiedzający sztolnię.
Rodzinna Szychta
Czas zwiedzania: 2 godziny
Minimalny wiek: 5 lat
Rodzinna szychta to nowość w ofercie obiektu. Jest to rodzinna przygoda, podczas której można na chwilę stać się górnikiem i przekonać się na własnej skórze na czym polegała jego praca. Uczestnicy zakładają specjalne ubrania, wydobywają węgiel i tną drewno, przy okazji poznając górniczy żargon, ucząc się o węglu oraz współpracując ze sobą.
Strefa Carnall i zabytkowa maszyna parowa
Strefa Carnall to naziemna część, również udostępniona dla zwiedzających i to bezpłatnie.
W tej części można zobaczyć przede wszystkim ponad stuletnią i nadal działającą maszynę parową! Warto tutaj zajrzeć w godzinach, w których jest uruchamiana, czyli o wpół do pełnej godziny. Uruchomienie maszyny poprzedza krótki wstęp pracownika kopalni, który pozwala poznać jej historię, a następnie maszyna… ożywa!
Warto również zobaczyć nadszybie i wejść na wieżę szybową. Można tutaj poznać jak funkcjonowała klatka, którą zjeżdżało się na dół, jak porozumiewali się sygnaliści, a nawet można nadać sygnał alarmowy.
Widok z samej góry wieży szybowej pozwala przekonać się na własne oczy jak bardzo ZIELONY jest Śląsk! Z góry widać m.in. szyb kolejowy kopalni Guido.
Sztolnia z dzieckiem
Jak już podkreśliliśmy kilkukrotnie, Sztolnia ma ograniczenia wiekowe, ale jest to zarazem super atrakcja dla dzieci, również tych młodszych Trasy mają ograniczenia wiekowe (co warto sprawdzić przed zakupem biletów) i ma to oczywiście swój cel: na dole jest sporo chodzenia, momentami jest ciemno, ślisko, mokro, no i przede wszystkim jest to zwiedzanie w grupach z przewodnikiem. Trasy są dostępne dla dzieci od 6. roku życia, a mniejsze dzieci, od 4. roku życia mogą odwiedzić Podziemne Królestwo Maszyn.
Warto jednak wiedzieć, że jest tu część dla dzieci, która zainteresuje nawet najmłodszych, a mowa o miejscu o tajemniczej nazwie Bajtel Gruba. Jest to rozległy, tematyczny plac nauki i zabawy w Parku 12C, gdzie dzieci mogą poprzez zabawę nauczyć się m.in. jak działa kopalnia.
Jest tutaj tradycyjny plac zabaw, ale również miejsce, gdzie przygotowano instalację pokazującą transport węgla (węgiel zastępuje żwir/kamienie), labirynt czy fontanna. Nie brakuje również ławeczek oraz miejsca do relaksu i odpoczynku.
Informacje praktyczne
Poniżej zebraliśmy garść informacji praktycznych, począwszy od tego co warto wiedzieć, poprzez dojazd, parking, godziny otwarcia, ceny aż po noclegi w okolicy.
Warto wiedzieć
- Rezerwując trasę należy zapoznać się szczegółowo z długością, czasem zwiedzania oraz przeciwskazaniami. Wszystkie te informacje są dostępne na stronie kopalni.
- Obowiązkowo należy kupić wcześniej bilety lub zarezerwować je, na konkretną godzinę.
- Na dole jest chłodno warto więc nawet latem wziąć ze sobą bluzę lub sweter.
- Miejsce jest dostosowane dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
- Zwiedzanie odbywa się wyłącznie w grupach, z przewodnikiem (wyjątkiem jest Strefa Carnall oraz Park 12C).
Dojazd i parking
W zależności od wybranej trasy, wejście znajduje się w różnych lokalizacjach:
- Budynek Łaźni Łańcuszkowej, ul. Wolności 408 dla tras: Podziemny Spływ Sztolnią i Podziemna Podróż w Czasie oraz dla strefy Carnall. Dojazd komunikacją miejską: przystanki Zaborze Skansen Luiza, autobusy nr 6 i 234, tramwaje nr 4 i 5
- ul. M. Mochnackiego 12 dla trasy Podziemne Królestwo Maszyn oraz do Parku 12C. Dojazd komunikacją miejską: przystanek Zabrze Sienkiewicza, tramwaje nr 4 i 5
Przy obydwu budynkach znajdują się bezpłatne parkingi.
Godziny otwarcia
Godziny otwarcia mogą się różnić od dnia tygodnia oraz sezonu, jednak co ważniejsze, to fakt, że rezerwując bilet należy wybrać konkretną godzinę i być minimum 15 minut wcześniej.
Godziny i dostępną liczbę miejsc można łatwo sprawdzić na tej stronie: podziemnaprzygoda.pl
Ceny
Ceny są różne w zależności do trasy, poniżej przygotowaliśmy skrócony cennik, aktualny na czas pisania tego postu (sezon 2024).
Bilet ulgowy przysługuje dzieciom i młodzieży uczącej się do 26 roku życia oraz emerytom i rencistom. Bilet rodzinny – cena za osobę, przy grupie minimum 3 osób, z czego maksymalnie dwie osoby są pełnoletnie. Z Kartą Dużej Rodziny jest 20% zniżki.
Podziemny Spływ Sztolnią:
- Bilet normalny – 65 zł
- Bilet ulgowy – 50 zł
- Bilet rodzinny – 50 zł
Podziemna Podróż w Czasie:
- Bilet normalny – 50 zł
- Bilet ulgowy – 40 zł
- Bilet rodzinny – 40 zł
Podziemne Królestwo Maszyn:
- Bilet normalny – 40 zł
- Bilet ulgowy – 35 zł
- Bilet rodzinny – 35 zł
Rodzinna Szychta:
- Bilet normalny – 50 zł
- Bilet ulgowy – 45 zł
Przed zakupem polecamy zapoznać się z aktualnymi promocjami, bo dzięki temu można upolować dodatkowe zniżki i wejście wyjdzie trochę taniej.
Noclegi w okolicy
Gdzie nocować w okolicy? My nocowaliśmy w Zabrzu w hotelu Ibis, a poniżej przygotowaliśmy dla Was listę kilku obiektów z dobrymi opiniami w okolicy:
- Ibis Katowice – Zabrze
Adres: Jagiellońska 4, 41-800 Zabrze
Ceny: od 250 zł za pokój dwuosobowy
Link: https://r4b.link/hotelibiskatowicezabrze - Park Hotel Diament Zabrze
Adres: 3-go Maja 122a, 41-800 Zabrze
Ceny: od 318 zł za pokój dwuosobowy
Link: https://r4b.link/park-diament-zabrze - Gościniec PROMUS
Adres: ul. Pawliczka 25, 41-800 Zabrze
Ceny: od 285 zł za pokój dwuosobowy
Link: https://r4b.link/gosciniec-promus - Zielony Ogród
Adres: ul. Roberta Miki 3, 41-811 Zabrze
Ceny: od 318 zł za pokój dwuosobowy
Link: https://r4b.link/zielony-ogrod-zabrze
Restauracje
Po dniu pełnym wrażeń na pewno będziecie zmęczeni i głodni. Jeśli chcecie dobrze zjeść to polecamy szczególnie te dwie restauracje:
- Kelnerzy w Wieży – restauracja znajduje się w dawnej wieży ciśnień. Poza ciekawym menu i oryginalnym podejściem do tradycyjnych dań oferuje bardzo przyjemne dla oka widoki na całą okolicę.
Adres: ul. Jana Zamoyskiego 2, 41-800 Zabrze - Naleśnikarnia Kamienica – restauracja serwująca naleśniki zarówno wytrawne jak i na słono oraz pancakes. Szczególnie polecamy naleśniki sezonowe.
Adres: Wolności 360, 41-800 Zabrze
Nasza opinia – czy warto odwiedzić Sztolnię Królowa Luiza?
Wizyta w Sztolni Królowa Luiza to wyjątkowe przeżycie. Jest to doskonałe miejsce, gdzie można poznać historię górnictwa na Górnym Śląsku, podziwiać oryginalne maszyny górnicze, dowiedzieć się wiele o życiu i pracy górników, a także o trudnych warunkach panujących pod ziemią.
Sztolnia Królowa Luiza to miejsce, które z pewnością na długo zapadnie Wam w pamięć. To nie tylko podróż w czasie, ale również okazja do poznania fascynującego świata górników i odkrycia tajemnic ukrytych pod ziemią. To wyjątkowa atrakcja turystyczna, która łączy w sobie historię, edukację i rozrywkę.
Galeria zdjęć
Zobacz również nasze wszystkie zdjęcia ze Sztolni Królowa Luiza: