Szukacie miejsca na romantyczny weekend we dwoje lub rodzinny wypoczynek? Zapraszamy do Uniejowa, gdzie czeka na Was główna atrakcja regionu – baseny termalne Termy Uniejów! Nie, nie martwcie się, nie będziecie siedzieć w wodzie całe dnie ;-)
W tym tekście przeczytasz o:
Dlaczego Termy Uniejów?
Jednym z naszych ulubionych miejsc, w których byliśmy jest Islandia. Poza zapadającymi w pamięć widokami oraz surowymi przestrzeniami, był jeden aspekt w ciągu dnia, który sprawiał, że zawsze byliśmy wypoczęci. Jakbyśmy nie byli zmęczeni po intensywnym dniu, z przyjemnością szliśmy do miejskich basenów, gdzie woda miała nawet 40 st. Basenów takich na Islandii jest dużo, niektóre ze zjeżdżalniami, a niektóre ograniczające się do basenu pływackiego i kilku baseników z gorącą wodą. Jest też sporo bardziej dzikich, naturalnych – co kto lubi. Fantastyczny relaks, błogi odpoczynek, malownicze widoki wokoło i ta ulatująca para wynikająca z różnic temperatur.
Na szczęście, niedaleko Łodzi w centrum Polski, mamy również ciepłe geotermalne źródła, z których można (a nawet powinno się!) korzystać cały rok. Mowa oczywiście o basenach termalnych w Uniejowie, ale w tym wpisie pokażemy Wam dodatkowo kilka miejsc, które warto zobaczyć będąc w okolicy.
Termy Uniejów
Zacznijmy jednak od miejsca najpopularniejszego. Termy Uniejów składają się z kompleksu termalno-basenowego, zamku rycerskiego oraz obiektów gastronomicznych.
W kompleksie znajdują się zarówno baseny wewnętrzne jak i zewnętrzne otwarte cały rok! Tak jest, calusieńki rok “pod chmurką” można grzać się w basenach z gorącymi, leczniczymi solankami, które wypływają z głębokości ponad 2000 metrów. Mimo, że wiele osób przyjeżdża tutaj latem, to według nas o wiele ciekawszym doznaniem jest siedzieć w wodzie o temperaturze ok. 35 stopni, kiedy temperatura powietrza jest jak najniższa. Podczas naszego pobytu temperatura powietrza wynosiła 8 stopni i widać było jak gorąca woda paruje.
W samych basenach znajdują się hydromasaże, dysze, bicze, można również korzystać ze zjeżdżalni i basenu pływackiego. W części wewnętrznej jest brodzik dla dzieci ze statkiem, na zewnątrz również nie brakuje atrakcji dla najmłodszych. Kompleks oferuje również strefę saun (z komorą lodową!), centrum odnowy biologicznej, restaurację. Tak naprawdę, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, zarówno młodsi jak i starsi.
Należy pamiętać, że miejsce to jest bardzo popularne i szczególnie w weekendy jest tutaj tłoczno, a kolejka do kasy to nawet stanie przez godzinę (słyszeliśmy, że zdarza się nawet i dłużej). Warto więc przyjechać z samego rana lub wieczorem (my byliśmy o godz. 10.15 pod wejściem i do kasy czekaliśmy… 2 minuty :-)).
Wokół kompleksu znajduje się kilka miejsc, gdzie można coś zjeść lub napić się kawy. My udaliśmy się do Termalna Bistro&Cafe znajdującej się w osobnym budynku. W środku, na końcu sali znajduje się kącik dla dzieci.
Ciekawostka: w tym roku, pojawiła się seria kosmetyków na bazie wody termalnej z Uniejowa!
Polecamy Wam również nasze inne teksty o basenach, które widzieliśmy i opisaliśmy:
– SUNTAGO Park of Poland
– Blue Lagoon na Islandii
– Park Wodny Tropikana w Mikołajkach
Informacje praktyczne o Termach Uniejów
Kilka informacji praktycznych o samych Termach.
Na wejściu każdy dostaje bransoletkę z przydzieloną szafeczką – jej numer można sprawdzić przy czytniku od razu przy wejściu do pomieszczenia z szafkami. Szatnie są koedukacyjne, prysznice oczywiście nie. Jest specjalnie wydzielona szatnia dla rodzin z dziećmi z łączonym prysznicem, miejscem do przewinięcia i nakarmienia dzieci.
Jak dojechać? Jadąc z Łodzi w kierunku Uniejowa drogą nr 72 należy w centrum Uniejowa skręcić w lewo na rondzie, przejechać przez Wartę i zaraz skręcić w prawo. Termy zobaczycie z daleka. Można szybko dojechać też z autostrady A2 zjazdem Wartkowice (od strony Łodzi) lub Dąbie (od strony Poznania).
Parking. Pod kompleksem znajduje się duży parking, chociaż duża jego część jest na nieutwardzonej ziemi. Pod samym wejściem znajdują się miejsca dla osób niepełnosprawnych i rodzin z małymi dziećmi.
Cennik: znajdziecie tutaj.
Co warto zobaczyć w Uniejowie?
Poza Termami Uniejów, samo miasto oferuje jeszcze kilka innych ciekawych atrakcji. Zobaczcie co warto zobaczyć w Uniejowie gdy już przyjedziecie skorzystać z tutejszych Term :)
Zamek w Uniejowie
Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich wchodzi w skład kompleksu, jednak mam wrażenie, że niewiele osób przyjeżdżających do Uniejowa wie o tym XIV wiecznym zamku. Szkoda, bo znajduje się dosłownie rzut beretem, więc aż szkoda nie podejść i zobaczyć z bliska zamku jak i sąsiadującego Domu Pracy Twórczej.
W 2012 roku obiekt ten został przekształcony na hotel z centrum konferencyjnym, w którym znajduje się również restauracja otwarta nie tylko dla gości hotelowych. Niestety nie dane nam było skorzystać, bo tym razem była rezerwacja i gości z zewnątrz nie wpuszczano.
Co ciekawe, zamek jest ogrzewany wodą geotermalną – bardzo ekologiczne rozwiązanie!
Legenda o Białej Damie
Z zamkiem wiąże się legenda o Białej Damie. Otóż, dawno temu, na zamku ukryto skarb biskupów gnieźnieńskich. Był on tak dobrze ukryty, że nikt nie wiedział gdzie jest. Jednak wieści o jego istnieniu dotarły do złodziei, którzy za wszelką cenę chcieli go znaleźć. Zagrozili oni, że będą wrzucać do studni małe dzieci, jeśli do rana nie dowiedzą się gdzie znajduje się skarb. Na pomysł wyjścia z tej trudnej sytuacji wpadł młodzieniec, który chciał poświęcić swoje życie aby uratować mieszkańców Uniejowa.
O swoim planie powiedział Uniejce, która postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i ubiegła ukochanego. Zaprowadziła wszystkich złodziei w kierunku rzekomego miejsca, gdzie schowano skarb – były to błota i mokradła, z których ciężko było wyjść. Wszyscy, razem z dziewczyną, zginęli w podmokłych terenach, a Uniejka tym samym uratowała życie wielu mieszkańców. W miejscy gdzie zginęła, początek swój mają gorące źródła. Przyjeżdżający, którzy mają coś na sumieniu po dziś dzień usłyszą wrzaski złodziei, a Ci bez grzechu ujrzą odbicie Uniejki w wodzie.
Posąg owej Białej Damy znajduje się w parku zamkowym.
Park zamkowy
Nie wiem jak Wy, ale my uwielbiamy jesienne spacery. Chyba żadna inna pora roku tak bardzo nie zachęca do rodzinnych spacerów jak właśnie jesień. Mimo, że w tym roku liściom bardzo śpieszyło się aby opaść, to jeszcze mieliśmy okazję podziwiać jesienne barwy w znajdującym się wokół zamku parku.
Znajduje się tutaj ponad 80 gatunków drzew i krzewów, a na terenie parku jest specjalna ścieżka dydaktyczna z 13 punktami, przedstawiającymi najciekawsze elementy. Możemy spacerować wśród grabów, klonów, dębów, lip, zbierać liście i uczyć się o tutejszej roślinności. Niestety jesienną porą nie wszystkie alejki są osiągalne (inaczej: są osiągalne ale w kaloszach ;) ), ale możemy sobie wyobrazić jak ładnie jest tutaj wiosną.
W bliskiej odległości od zamku znajduje się wspomniany pomnik białej damy, który widać z daleka o tej porze roku.
Na terenie okalającym zamek i kompleks basenowy znajduje się park linowy, również wersja mini (bezpieczna!) dla dzieci. Tuż przy basenach, nad brzegiem Warty przygotowany został również spory plac zabaw dla najmłodszych.
Zagroda Młynarska
Po drugiej stronie drogi nr 72 znajduje się Zagroda Młynarska – kompleks hotelowo-muzealny. Z daleka w oczy rzucają się dwa duże młyny stanowiące niemalże bramę wjazdową na teren zagrody. Znajdujące się tutaj obiekty są przeniesione z województwa łódzkiego, przy czym tylko budynek inwentarski jest z Uniejowa.
Po przejściu przez bramę, mijamy po prawo chałupę ze strzechą, w której znajduje się obecnie restauracja. Chałupa ta pochodzi z XIX wieku z gminy Zgierz (Skotniki). W środku znajduje się piec do wypieku chleba oraz wędzarnia. Na terenie skansenu znajdują się również: wspomniany budynek inwentarski, pełniący funkcję stajni, dwór (obecnie oferuje noclegi) oraz stodoła.
Jednym z ciekawych przeżyć musi być nocleg w jednym z wiatraków! Kiedyś musimy tu wrócić.
Rynek w Uniejowie
Skoro już jesteśmy w Uniejowie, to czemu by nie zobaczyć centrum miasta, czyli rynku? Z Term jest to 10-15 minutowy spacer, który zaczyna się od przekroczenia Warty mostem tylko dla pieszych. Do centrum traficie bez problemu, bo z daleka widać neobarokową wieżę kościelną, która znajduje się tuż przy rynku.
W Uniejowie nie ma ratusza, ale charakterystyczną budowlą w centrum jest kościół parafialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, wybudowany w XIV wieku. W środku kolegiaty można podziwiać prezbiterium ze sklepieniem krzyżowo-żebrowym, a także sarkofag w kaplicy bł. Bogumiła, patrona Uniejowa. Nawet jeśli nie jesteście fanami tego typu atrakcji warto zajrzeć do środka, jest na prawdę ładny :)
W centralnej części rynku znajduje się pomnik upamiętniający wydarzenia z 1939 roku (obrona przeprawy przez Wartę), a w kierunku kościoła zabytkowa pompa wodna. Liczne ławeczki, zadbana roślinność sprzyjają spędzaniu tutaj wolnego czasu.
Rynek z trzech strony otoczony jest kamienicami, a z czwartej skwerem z małym, termalnym źródełkiem.
Browar Wiatr
Stosunkowo nowe miejsce na mapie Uniejowa. Browar Wiatr to hotel, restauracja, ale również, a może przede wszystkim, miejsce, gdzie możemy zobaczyć jak powstaje lokalne piwo. Aby wziąć udział w takiej wycieczce należy zapisać się z wyprzedzeniem, bo wycieczki nie są dostępne codziennie.
Miejsce to jest nieco oddalone od centrum, nam zajęło 20 minut aby dojście na pieszo z Term.
W części restauracyjnej można przyjemnie spędzić czas i odpocząć po intensywnym dniu w Uniejowie. Jest tutaj dużo przestrzeni, wygodne miejsca (również kanapy), do tego całkiem dobre jedzenie i ciekawy wybór piw (oczywiście tutejszej produkcji).
Nas szczególnie urzekł kącik dla dzieci, który jest oddzielony, bezpieczny i pełen zabawek oraz książeczek. Jest to bardzo dobre miejsce aby zjeść coś po wyczerpującym odpoczynku na Termach w Uniejowie ;)
Nasza opinia o Termach Uniejów
Nie ulega wątpliwości, że dzięki inwestycji w Termy Uniejów miasto rozkwitło. Pojawiają się tutaj nowe obiekty, nowe inwestycje, a zaplecze turystyczne rośnie w siłę. Patrząc na duże zainteresowanie Termami i na kolejki w weekendy można dojść do wniosku, że popularność przerosła oczekiwania inwestorów.
Zachęcamy Was do zostania w Uniejowie co najmniej na cały dzień, a najlepiej na weekend i nie ograniczać się jedynie do wejścia na baseny.
Polecamy również nasze inne wpisy z podróży po Polsce!
--- autopromocja ---
Mapa Łodzi z ponad 120 punktami!
Polecamy naszą mapę!
Szukasz mapy z atrakcjami Łodzi? Tutaj znajdziesz ponad 120 punktów na jednej mapie, od atrakcji, ciekawych miejsc, po noclegi i restauracje. Odkrywaj z nami Łódź!
--- autopromocja ---
>>> Polecamy również naszą książkę “Łódzkie dla każdego”! W książce znajdziesz 268 stron pełnych inspiracji, opisów, proponowanych tras zwiedzania, naszych ocen oraz praktycznych informacji. Wyruszaj w drogę i zwiedzaj z nami centralną Polskę!
Na koniec zapraszamy do galerii:
Zobacz galerię zdjęć z Uniejowa >>>
P.S. wiecie, że z Uniejowa to już tylko 15 km do ZOO Borysew? ;-)
Materiał powstał w ramach promowania akcji “Promuje Łódzkie”.
—
Szukasz innych inspiracji na podróże po województwie łódzkim? Polecamy również nasze inne wpisy:
- Pomysły na jednodniowe wyjazdy w centralnej Polsce – okolice Łodzi,
- oraz atrakcje dla dzieci w województwie łódzkim,
- Zoo w Łodzi i Orientarium – najlepsze przed nami
- Sady Klemensa – odpoczynek i zabawa w jabłkowych sadach
- Atrakcje dla dzieci w Łodzi
- Nieborów – zespół pałacowo-parkowy
- Stara Wieś – miejsce na ziemi, gdzie włączysz tryb samolotowy
- Dinopark Kołacinek – Co żarły dinozaury? :)
- EC1 Łódź – Nowe Centrum Łodzi
- Piotrków Trybunalski – szlakiem zabytków
- Kolegiata w Tumie i legenda związana z diabłem Borutą
- Pomysł na weekend: makroowady w Mikrokosmosie
- Łódź – nasze TOP 10 atrakcji w Łodzi
Najczęściej zadawane pytania o Termy Uniejów:
✔️ Gdzie leży Uniejów?
Uniejów znajduje się w centralnej Polsce w województwie łódzkim, przy drodze krajowej numer 72, w połowie drogi pomiędzy Turkiem i Poddębicami.
✔️ Jak dojechać do Uniejowa?
Do Uniejowa najprościej jest dojechać autostradą A2, korzystając ze zjazdu “Dąbie” przy drodze numer 473 (gdy jedzie się od strony Poznania) lub korzystając ze zjazdu “Wartkowice” gdy jedzie się od strony Łodzi. Wtedy należy jechać drogą numer 703 i następnie 469. Można również dojechać tutaj drogą krajową numer 72.
✔️ Gdzie dokładniej znajdują się Termy Uniejów?
Termy Uniejów znajdują się przy drodze krajowej 72 po drugiej stronie rzeki Warty niż centrum miasta Uniejów.
✔️ Jak dojechać do Uniejowa pociągiem?
Niestety do Uniejowa nie da się dojechać bezpośrednio pociągiem. Sam Uniejów jest jednak świetne połączenia drogowe, w tym z autostradą A2.