Pędzimy do Was dzisiaj z listą ciekawych miejsc i atrakcji dla rodzin z dziećmi w Trójmieście. Bez względu na to czy przyjeżdżacie tutaj na ferie zimowe, na weekend czy na wakacje – co robić kiedy pogoda robi Wam psikusa i nie zachęca do spacerów i spędzania czasu na świeżym powietrzu? Podpowiadamy poniżej!
Mówi się, że nie ma złej pogody są tylko nieprzygotowani turyści… Pewnie tak, ale są też ludzie, którzy zamiast moknąć czy marznąć i odhaczać tylko kolejne miejsca chcą spokojnie, bez stresu i po prostu miło spędzić czas. Tym bardziej, kiedy podróżujemy z dziećmi chcemy mieć gotowe plany awaryjne aby spędzić czas poza hotelem, a jednocześnie w suchym i ciepłym miejscu.
W tym tekście przeczytasz o:
Co robić z dzieckiem w Trójmieście?
Gdzie można pójść z dziećmi w Gdańsku? Gdyni? Sopocie? Zwłaszcza gdy pada deszcz lub temperatura na zewnątrz nie napawa nas radością do spędzania tam kilku godzi z naszymi pociechami? :)
W Trójmieście takich miejsc nie brakuje. Zresztą my właśnie z reguły przyjeżdżamy tutaj zimą lub jesienią i nigdy się nie nudzimy bo jest wiele atrakcji dla całych rodzin, gdzie można spokojnie spędzić kilka godzin na kreatywnej zabawie i odkrywając interesujące miejsca.
Poniższa lista przedstawia różne atrakcje dla dzieci w różnym wieku w całym Trójmieście, głownie w Gdyni i Gdańsku. Jest też jedno miejsce zdecydowanie dla starszych dzieci, o czym piszemy poniżej.
Kolejność opisywanych miejsc jest losowa, nie odzwierciedla w żaden sposób tego jak atrakcyjne jest to miejsce.
Muzeum Emigracji – Gdynia
Muzeum Emigracji to nasze ostatnie odkrycie, które totalnie nas pochłonęło. I piszemy to zarówno z perspektywy rodziców jak i dzieci. O ile nasze dzieci lubią muzea, chcą aby im wszystko czytać i pokazywać, chętnie chodzą z audioprzewodnikiem czy przewodnikiem, tak tutaj zupełnie nie chcieli wychodzić. Widzieliśmy tą iskierkę w oczach, chęć podróży z rodziną Sikorów do Ameryki i zainteresowanie co przyniesie kolejna, odwiedzana sala.
Muzeum opowiada o różnych emigracjach, ale to właśnie podróży Polaków do USA jest poświęcona największa część wystawy i według nas jest najbardziej angażująca (odwiedzający mogą niemalże wejść na pokład statku, który płynął do Nowego Jorku, przejść z nimi kontrolę, a w końcu zobaczyć jak żyło się Polakom w różnych zakątkach świata w różnych czasach).
I chociaż muzeum to nie jest dedykowane głównie dzieciom, to wystawy są tak przygotowane, że zainteresują również młodszych odwiedzających. Jest co prawda część o wywózkach na sybir, wystawa jest w tym miejscu mroczniejsza, ale nie ma żadnych nieodpowiednich czy drastycznych zdjęć. W niektórych miejscach są elementy dedykowane dzieciom – puzzle, układanki, które w bardzo prosty sposób również edukują, a do tego w muzeum powstał nawet specjalny regulamin przyjazny dzieciom.
Dla dzieci jest też wydzielona przestrzeń poza wystawami – Sala Małego Podróżnika, gdzie są książki, zabawki, gdzie dzieci z rodzicami mogą odpocząć i pobawić się.
Ceny:
- Bilet normalny – 15 zł
- Bilet ulgowy – 11 zł
- Bilet rodzinny (2 + max 4 dzieci) – 40 zł
Dzieci do lat 7 wchodzą za darmo.
Dodatkowo, w środy wstęp na wystawę stałą jest darmowy.
Adres:
Muzeum Emigracji w Gdyni
Polska 1
81-339 Gdynia
Hevelianum
Znajdujące się w forcie Góra Gradowa w Gdańsku, centrum nauki Hevelianum oferuje kilka wystaw tematycznych adresowanych do odbiorców w różnym wieku. Są one zlokalizowane w różnych budynkach i częściach, a przechodząc pomiędzy niektórymi trzeba wyjść na zewnątrz, ale i tak według nas miejsce to sprawdzi się na niepogodę.
Dla najmłodszych odwiedzających przygotowane są dwie części Kosmiczna Przygoda i Dookoła Świata. Pierwsze to bezpieczna przestrzeń po której dzieci mogą dowolnie chodzić, doświadczać, eksplorować. Niby dla dzieci w wieku 3-5, ale nawet młodsze się tutaj odnajdą. Część Dookoła Świata jest większa, pełna różnych interaktywnych i edukacyjnych stanowisk np. o zwierzętach, różnych zakątkach na ziemi, zjawiskach meteorologicznych itp.
Wystawy dla trochę starszych dzieci to dwie kolejne: Łamigłówka i Z energią! – zgodnie z informacją na stronie internetowej są dla młodzieży i dla dorosłych, ale według nas nawet 6,7-latki się nimi zainteresują (a co najmniej wystawą o energii). Łamigłówka to jedno pomieszczenie z różnymi logicznymi zadaniami i zagadkami, a Z energią! to interaktywna wystawa przybliżająca tematykę różnych źródeł i form energii.
Poza tym, na terenie fortu jest kilka wystaw przybliżających historię tego miejsca i związanych z militariami.
Ceny:
Kosmiczna przygoda:
- Bilet dla dziecka – 25 zł
- Bilet dla opiekuna – 5 zł
Dzieci poniżej 2 lat wchodzą za darmo.
Pakiet 3 wystaw: Dookoła Świata, Z Energią!, Łamigłówka:
- Bilet normalny – 25 zł
- Bilet ulgowy – 20 zł
Dzieci do lat 2 wchodzą za darmo.
Lokalizacja:
Hevelianum
ul. Gradowa 6
80-802 Gdańsk
www: www.hevelianum.pl/
Centrum Nauki Experyment
Nawiązujące tematyką do Hevelianium, Centrum Nauki Experyment znajduje się w Gdyni i na jednej, dużej przestrzeni dostarcza wielu stanowisk i eksponatów do zabawy i edukacji.
Odwiedzający mogą zobaczyć jak zbudowane jest ciało człowieka, jakie zachodzą w nim procesy i ile jest w stanie wytrzymać. Z jednej strony można zajrzeć do “wnętrza” organizmu ludzkiego, zobaczyć jak funkcjonuje, co jest potrzebne do utrzymania zdrowia, a z drugiej ukazuje różnie limity i ograniczenia dla człowieka. Kolejne części przybliżają żywioł wody, a dzieci mogą spróbować ten żywioł okiełznać lub wykorzystać, jest też sporo eksponatów związanych z fizyką i poruszających tematykę otaczającej nas przyrody.
Ceny:
- Bilet normalny – 25 zł
- Bilet ulgowy – 15 zł
Dzieci do lat 2 wchodzą za darmo.
Lokalizacja:
Centrum Nauki Experyment
al. Zwycięstwa 96/98
81-451 Gdynia
www: www.experyment.gdynia.pl/
Europejskie Centrum Solidarności i Wydział Zabaw
Mimo, że Europejskie Centrum Solidarności może na pierwszy rzut oka nie wydawać się dobrym miejscem dla rodzin z dziećmi, to chcielibyśmy Wam je trochę odczarować. W dużym, nowoczesnym budynku jest zarówno wystawa stała poświęcona historii Solidarności, biblioteka, mediateka ale jest tez specjalnie wydzielona przestrzeń do zabawy dla najmłodszych – Wydział Zabaw. Tutaj mają wstęp tylko dzieci do 10 roku życia (oczywiście wchodzą z opiekunem lub można zostawić dzieci pod opieką pracowników pod warunkiem wykupienia biletu na wystawę stałą). W Wydziale Zabawy wszystko kręci się wokół portu i statków. Dzieci będą się wspinać, zjeżdżać, przeciskać, spróbują swoich sił w grach zręcznościowych i zespołowych.
Polecamy jednak też rozważyć wejście na wystawę stałą z dziećmi. Dla młodszych odwiedzających jest przygotowana specjalna wersja audioprzewodnika, która omija bardziej drastyczne opisy i w prosty sposób opowiada o historii miejsca i Solidarności. Ważne jednak, aby dziecko było w stanie skupić się i podążać z audioprzewodnikiem, bo tylko wtedy wyniesie coś z tej wizyty. Według nas odpowiedni wiek na tą wystawę to min. 7 lat.
Ceny:
Wystawa stała:
- Bilet dla dziecka – 30 zł
- Bilet dla opiekuna – 25 zł
Dzieci do lat 7 wchodzą za darmo.
Wydział Zabaw:
- Bilet normalny – 9 zł
Dzieci do lat 2 wchodzą za darmo.
Lokalizacja:
Europejskie Centrum Solidarności
pl. Solidarności 1
80-863 Gdańsk
www: www.ecs.gda.pl/
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku
W Gdańsku, w dawnych spichlerzu znajduje się muzeum, które przybliży historię Gdańska i opowie długą historię morskich podróży.
We wnętrzach zobaczymy znaleziska z dna oceanu, poznamy jak były budowane pierwsze osady i jak rozwijał się handel. Oczywiście najwięcej wystaw poświęconych jest statkom – są tutaj modele okrętów, można zobaczyć jak są zbudowane (np. przekrój galeonu), jak wyglądała praca marynarza i jaką rolę odegrały w trakcie działań wojennych. Jest tutaj nawet Galeria Morska prezentująca malarstwo związane z marynistyką.
Jest to raczej tradycyjne muzeum z gablotami, jednak znalazło się miejsce na kilka interaktywnych stanowisk, które spodobają się młodszym odwiedzającym.
Dodatkową atrakcją może być wejście na pokład zacumowanego tuż przy muzeum statku “Sołdek” (jest to dodatkowo płatne).
Ceny:
- Bilet normalny – 15 zł
- Bilet ulgowy – 10 zł
Dzieci do lat 7 wchodzą za darmo.
Lokalizacja:
Narodowe Muzeum Morskie
ul. Ołowianka 9-13
80-751 Gdańsk
www: www.nmm.pl/spichlerze-na-olowiance/
Akwarium Gdyńskie
Akwarium w Gdyni to dość popularna i znana atrakcja. Na 3 piętrach znajduje się kilkadziesiąt akwariów, jak również wiele eksponatów oraz stanowisk edukacyjnych. Z jednej strony dzieci mogą oglądać wiele morskich zwierząt, rafę koralową, a z drugiej uczyć się o Bałtyku.
W poszczególnych częściach jest pokazane środowisko Amazonii, wspomniana rafa koralowa, jest sekcja z płazami i gadami, jest część poświęcona Zatoce Puckiej – tak więc można tutaj stanąć oko w oko zarówno z gatunkami występującymi w wodach przybrzeżnych Bałtyku jak i w odległych krańcach świata. Na szczególną uwagę zasługuje duża makieta przedstawiająca topografię Bałtyku.
Od niedawna miejsce to można zwiedzać z dedykowaną grą dla dzieci – muszą oni znajdywać różne zwierzęta i odgadywać hasła, co sprawia, że będzie to jeszcze ciekawsza przygoda.
I trzeba przyznać, że nie jest to nowoczesne miejsce, niektórym salom przydałby się gruntowny remont, ale dzieci spędzą tutaj dobrze czas i będą przyglądać się akwariom jak zaczarowane.
Ceny (różnią się w zależności od sezonu):
- Bilet normalny – 30-35 zł
- Bilet ulgowy – 22-25 zł
Dzieci do lat 4 wchodzą za darmo.
Lokalizacja:
Akwarium Gdyńskie
al. Jana Pawła II
81-345 Gdynia
www: www.akwarium.gdynia.pl
Pozostałe miejsca dla dzieci w Trójmieście
Postanowiliśmy wskazać jeszcze kilka ciekawych miejsc, które warto rozważyć. Nie wszystkie nadają się dla małych dzieci (np. ze względu na tematykę, ale zostawiamy ku indywidualnej ocenie).
- Ze starszymi dziećmi można wybrać się do Muzeum II Wojny Światowej. My byliśmy wewnątrz co prawda z dzieckiem, ale malutkim, które większość i tak przespało, ale z 4-6 latkami byśmy teraz nie poszli. Jak tylko podrosną i zaczną uczyć się więcej o historii na pewno z nimi tu wrócimy. Jest to nowoczesne muzeum, pełne dobrze przygotowanych wystaw, które powie więcej niż wiele lekcji w szkole.
- Jeśli chcielibyście pokazać miasto z góry, to można wskoczyć na Amber Sky – znajdujący się w Gdańsku diabelski młyn pozwala spojrzeć z wysokości na całe Stare Miasto.
- Na koniec dwa miejsca w których jeszcze nie byliśmy, ale planując najbliższy wyjazd napewno co najmniej do jednego z nich wejdziemy. W pierwszej kolejności zajrzymy do Ośrodka Kultury Morskiej, gdzie znajduje się interaktywna sala Ludzie-Statki-Porty. Dzieci uczą się tutaj jak funkcjonuje port, przyjrzą się pracy marynarzy, poznają budowę statków i wiele, wiele więcej.
- Na koniec miejsce, których my raczej nie odwiedzamy w trakcie podróży, ale warto mieć je na liście na wszelki wypadek – mowa o olbrzymiej Sali Zabaw Loopy’s World, w której na dzieci czeka olbrzymi małpi gaj, basen z piłeczkami, zjeżdżalnie, ścianka wspinaczkowa, boiska, tunele, jest też strefa dla mniejszych dzieci.
Podsumowanie: atrakcje dla dzieci w Gdańsku i Gdynii na niepogodę.
Powyższymi propozycjami chcieliśmy pokazać, że warto podróżować i odkrywać ciekawe miejsca również poza sezonem. Nawet jeśli nie uda się trafić z pogodą, to wskazane atrakcje sprawią, że nawet kilka dni spędzicie bez nudy i ciągłego zastanawiania się co dzisiaj zrobić.
My zdecydowanie polecamy Trójmiasto poza sezonem!