Początkowo nie planowaliśmy jechać do Malborka, ale skoro byliśmy już tak blisko, to ciężko przejechać obojętnie obok jednego z największych i najpiękniejszych zamków w Polsce!
Zamek w Malborku uchodzi za jeden z największych i najpiękniejszych w Polsce. I nic dziwnego! Powala wielkością, architekturą i historią. Spokojnie może konkurować z niejednym zamkiem, jakie widzieliśmy za granicą (np. w Anglii, Francji czy Portugalii).
Zwiedzanie Muzeum Zamkowego w Malborku nie uchodzi za najtańsze, bilet kosztuje 40 zł, co na polskie realia może być dużą kwotą. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę wycieczkę całej rodziny. Na szczęście w ofercie są bilety ulgowe, rodzinne oraz wieczorne, więc można je kupić trochę taniej. Istnieje również możliwość zakupu biletów online, ale my tym razem postanowiliśmy tradycyjnie postać w kolejce ;)
Kupując bilet mamy do wyboru: albo zwiedzanie z przewodnikiem albo z audio-przewodnikiem (dostępne w wielu językach). My wolimy zwiedzać samodzielnie, w swoim tempie, więc wybraliśmy opcję nr 2.
Zwiedzanie Zamku w Malborku
Spis treści
Zaraz po zakupie biletów otrzymaliśmy urządzenie z słuchawkami, które krok po kroku kierowało nas przez całą drogę po zamku. Czego nam zabrakło to jakiejś mapki, którą można by śledzić, gdzie dokładnie jesteśmy i gdzie co się znajduje, bo przewodnik odzywał się dopiero jak już doszliśmy do konkretnego miejsca. W ten sprytny sposób zapewniono, że każdy będzie podążał jednym, tym samym szlakiem. Co ma oczywiście swoje plusy i minusy.
Sam zamek w Malborku jest imponujący nawet z zewnątrz – jest to największy ceglany zamek na świecie (!). Ten gotycki zamek został wzniesiony przez Zakon Krzyżacki, a jego budowa rozpoczęła sie w XIII wieku. Nie musimy chyba dodawać, że oczywiście znajduje się na liście światowego dziedzictwa Unesco? ;-)
Zamek przez wieki pełnił różne funkcje i był siedzibą zarówno Wielkich Mistrzów Zakonu Krzyżackiego, władców polskich oraz pruskich. Oczywiście konflikty wojenne wielokrotnie niszczyły i dewastowały zamek, który był wielokrotnie rekonstruowany.
Chociaż wnętrza są zniszczone i raczej w stanie surowym (część z nich jest jednak wyposażona), to na szczególną uwagę zasługuję elementy architektoniczne i wykończeniowe, które można podziwiać podczas zwiedzania zamku.
Kompleks jest naprawdę duży i można podzielić go na trzy główne części:
- Zamek Wysoki
- Zamek Średni
- Zamek Niski (Przedzamcze)
Zaczniemy od końca, czyli od początku… ;-)
Zamek Niski (Przedzamcze)
Po odebraniu audio przewodników i wysłuchaniu wstępu, poszliśmy grzecznie słuchając przewodnika wzdłuż murów i fosy, wchodząc jedną z bram na część zwaną Przedzamcze (pojawia się również określenie Zamek Niski), gdzie znajduje się m.in. budynek będący kiedyś zbrojownią (Karwan) oraz budynki gospodarcze. Po drodze dowiadujemy się m.in. że otaczająca zamek fosa była zasilana wodą ze specjalnie zbudowanego 40 kilometrowego kanału.
Ta część jest jeszcze bezpłatna, dostępna dla wszystkich. Bilety są sprawdzane dopiero przy wejściu do Muzeum Zamkowego, tj przy wejściu do Zamku Średniego.
Po przejściu przez bramę wychodzi się na duży dziedziniec, skąd przewodnik od razu prowadzi do konkretnych drzwi, do których sami pewnie byśmy nie zajrzeli ;)
Zamek Średni
Pierwsza część zwiedzania to właśnie odkrywanie poszczególnych części Zamku Średniego, w tym m.in. Pałacu Wielkich Mistrzów (z Kaplicą Św. Katarzyny), Wielkiego Refektarza (największe wnętrze z charakterystycznymi łukami w sklepieniu).
Tutaj też można dowiedzieć się więcej na temat systemu ogrzewania w Zamku (i to podłogowego ;-)).
W Zamku Średnim zwiedzamy również krużganek z malowidłami apokalipsy czy Infirmerię (dawny szpital). Dodatkowo, znajduje się tutaj też wystawa bursztynów (wschodnie skrzydło) z zadziwiająco szczegółowymi rzeźbami, figurami, biżuterią itp.
Samo zwiedzanie Zamku Średniego zajmuje sporo czasu, a przed nami jeszcze kolejna część. Warto zrobić sobie przerwę – na dziedzińcu są ławeczki, gdzie można odpocząć oraz restauracja, gdzie można zjeść coś ciepłego.
Zamek Wysoki
Zamek Wysoki jest najstarszą i najwyższą częścią zamku, składającą się z czterech skrzydeł i przedzamcza, które później zostało przebudowane na Zamek Średni. Dziedziniec jest otoczony krużgankiem, a w jego centrum znajduje się studnia.
Na dole znajdowały się pomieszczenia gospodarcze, a na górze ważniejsze pomieszczenia. Wśród najciekawszych wnętrz należy wymienić: Kościół Zamkowy NMP, kapitularz, refektarz konwentu (jadalnię), kuchnię konwentu (bardzo ciekawie zaaranżowanie pomieszczenie pokazujące jak były przygotowywane potrawy) oraz kaplicę Św. Anny.
W Zamku Wysokim można oglądać również wystawy: archeologiczną oraz witraży. Dodatkowo, wokół Zamku Wysokiego można przejść się tarasami, czyli przestrzeniami pomiędzy zamkiem a murami obronnymi. Znajdują się tutaj m.in. wystawa elementów architektonicznych, cmentarz, ogród oraz stary młyn.
Przy wyjściu z Muzeum Zamkowego czekają na nas budki z jedzeniem, pamiątkami, gadżetami rycerskimi. Obok jest również restauracja i stoiska z grillem, więc nikt terenu Zamku nie opuści głodny. Niestety, nie da się ukryć, że pamiątki są trochę kiczowate i podejrzewamy, że sprowadzone prosto z Chin ;)
Czy polecamy Zamek w Malborku?
O historii całego Zamku, ciekawostkach, wystawach moglibyśmy napisać pewnie z kilka osobnych postów… Ale zamiarem tego wpisu jest zachęcenie Was do odwiedzenia tego miejsca osobiście. Jest to zabytek na skalę światową, więc my Polacy powinniśmy również mieć świadomość jego istnienia i historii.
I nie mam tu na myśli jedynie wycieczki w szkole podstawowej, bo nie ukrywajmy, z takich wyjazdów nie pamięta się wiele w dorosłym życiu. Warto przyjechać świadomym, z własnej, nieprzymuszonej woli i poświęcić te 4 godziny na poznanie historii nie tylko tego zamku, ale i ówczesnej Europy.
My, na pewno Zamek w Malborku będziemy polecać i mimo kilku niedociągnięć (mało elastyczny audiobook, brak mapek) uważamy, że jest to jeden z najważniejszych punktów na mapie Polski!
Na koniec polecamy galerię ze wszystkimi zdjęciami z Malborka:
Zobacz galerię wszystkich zdjęć >>>
—
Szukasz innych inspiracji na podróże po Polsce? Polecamy również nasze inne wpisy:
- 13 zamków województwa łódzkiego – czy znasz je wszystkie?
- Dolny Śląsk – nie tylko zamki i pałace
- Dolny Śląsk: Zamek Książ – cudze chwalicie, swego nie znacie
- Pałac w Mosznej (nie Zamek w Mosznie) :)
- Kopalnia Soli “Wieliczka”: Solilandia, Trasa Górnicza czy Turystyczna – co wybrać?
- Kraków, Wawel i Wieliczka w jeden dzień? Da się! :)
- (Nie tylko) Zamki Jury Krakowsko-Częstochowskiej