Zamek w Malborku to nie tylko jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce. To również największy zamek na świecie i największy budynek ceglany zbudowany ludzkimi rękoma! Dużo tych NAJ, prawda? Zamek zachwyca nie tylko wielkością ale również interesującymi rozwiązaniami, które były niespotykane i innowacyjne jak na tamte czasy.
Zamek w Malborku robi niesamowite wrażenie obecnie, a co dopiero w XIII, XIV czy XV wieku, kiedy był budowany i rozbudowywany. Wrażenie też zrobił na Kazimierzu Wielkim, który został ugoszczony na zamku przez wielkiego mistrza Winrycha von Kniprode …ale zaraz? Co robił Kazimierz Wielki w krzyżackim zamku? Różne źródła różnie podają: albo przyjechał tutaj nieproszony albo na zaproszenie wielkiego mistrza, ale faktem pozostają słowa zachwytu wypowiedziane na koniec wizyty:
Znam zdrajców mówiących, że powinienem z wami walczyć, bo brakuje wam żywności. Lecz teraz widzę coś przeciwnego i dostatek wszelkich rzeczy i ani nie chcę z wami walczyć, ani moi nie będą mogli uwierzyć w to, co widziałem na tym zamku pełnym żywności, oprócz tego, czego nie widziałem. [źródło]
I po dziś dzień zamek ten budzi zachwyt, mimo, że był znacząco zniszczony (szczególnie w 1945 roku, kiedy straty oszacowano aż na 60%), a we wnętrzach nie wiele zostało z czasów krzyżaków (najwięcej pograbili Szwedzi).
Ciekawym również faktem jest, że zamek ten został zdobyty dopiero przez Szwedów. Wcześniej był wielokrotnie atakowany, w tym podczas słynnego oblężenia w 1410 roku, kiedy to przez dwa miesiące wojska pod dowództwem Władysława Jagiełły próbowały zdobyć zamek, bezskutecznie.
W tym tekście przeczytasz o:
Film ze zwiedzania Zamku w Malborku
Zanim opiszemy jak wygląda zwiedzanie zamku zapraszamy do naszej relacji video z podróży po zamkach gotyckich w województwie pomorskim – duża część jest poświęcona właśnie 🎬 Zamkowi w Malborku:
Zwiedzanie Zamku
Na wstępie warto podkreślić, że zwiedzanie zamku jest jedną z najdroższych atrakcji w Polsce. Bilet normalny kosztuje nawet 70 złotych i to właśnie ten najdroższy pakiet jest najbogatszy. Jest kilka opcji i możliwości na tańsze bilety o których piszemy w sekcji z cenami, jednak zanim jednak opiszemy co się zwiedza to warto mieć z tyłu głowy z wydatkiem jakiego rzędu trzeba się liczyć.
Zamek składa się z Zamku Wysokiego, Zamku Średniego oraz Zamku Niskiego (Przedzamcza) i to właśnie w zależności od tego na jaką część się zdecydujecie cena będzie się różnić.
Do wyboru są trzy trasy zwiedzania: trasa historyczna, zielona oraz rodzinna. O trasie rodzinnej piszemy trochę poniżej, w sekcji o Zamku w Malborku dla dzieci, bo warto ją wyszczególnić. Trasa zielona jest trasą krótszą, trwa około 1,5 godziny, a podczas spaceru zwiedza się Przedzamcze, dziedzińce w Zamku Wysokim i Niskim, tarasy oraz kaplicę Św. Anny. Trasa Historyczna jest zdecydowanie dłuższa i bardziej wymagająca (wiedzie po schodach, czasami dość wąskimi). Na jej przejście należy przeznaczyć co najmniej 3,5 godziny, a w jej ramach dostępne są te same miejsca co w trasie zielonej oraz dodatkowo wnętrza zamku.
Bez względu którą trasę wybierzecie, zwiedzanie zamku zawsze odbywa się z przewodnikiem albo audioprzewodnikiem – jest to w cenie biletu. Audioprzewodnika dostaje się od razu, a przy wyborze opcji z przewodnikiem, należy dołączyć do przewodnika, który czeka przed budynkiem z kasami i informacją i to stąd właśnie zaczyna się wycieczka.
Zaraz po zakupie biletów otrzymaliśmy urządzenie z słuchawkami, które krok po kroku kierowało nas przez całą drogę po zamku. Jego działanie to żadna filozofia – po prostu włącza się automatycznie po przejściu do konkretnego miejsca. Zabrakło nam jedynie jakiejś mapy, na której moglibyśmy zobaczyć cały zarys zamku.
Chociaż wnętrza zostały częściowo zniszczone i są w stanie surowym (jedynie część z nich jest wyposażona), to na szczególną uwagę zasługuję elementy architektoniczne i wykończeniowe, które można podziwiać podczas zwiedzania zamku.
Na przestrzeni wieków Zamek pełnił różne funkcje i był siedzibą zarówno Wielkich Mistrzów Zakonu Krzyżackiego, władców polskich oraz pruskich. Oczywiście konflikty wojenne sprawiły, że był wielokrotnie niszczony i odbudowywany, a ślady po tych zniszczeniach można obserwować w trakcie zwiedzania (np. kulę armatnią wmurowaną w ścianę, która prawie doprowadziła do zawalenia jednej z ważniejszych części zamku).
Kompleks jest naprawdę duży i można podzielić go na trzy główne części:
- Zamek Wysoki
- Zamek Średni
- Zamek Niski (Przedzamcze)
Zaczniemy od końca, czyli od początku… ;-)
Zamek Niski (Przedzamcze)
Po odebraniu audio przewodników i wysłuchaniu wstępu, przechodzi się wzdłuż murów i fosy, wchodząc jedną z bram na część zwaną Przedzamcze (pojawia się również określenie Zamek Niski), gdzie znajduje się m.in. budynek będący kiedyś zbrojownią (Karwan) oraz budynki gospodarcze. Po drodze dowiadujemy się m.in. że otaczająca zamek fosa była zasilana wodą ze specjalnie zbudowanego 40 kilometrowego kanału.
Ta część jest jeszcze bezpłatna, dostępna dla wszystkich. Bilety są sprawdzane dopiero przy wejściu do Muzeum Zamkowego, tj przy wejściu do Zamku Średniego.
Po przejściu przez bramę wychodzi się na duży dziedziniec, skąd przewodnik od razu prowadzi do konkretnych drzwi, do których sami pewnie byśmy nie trafili :)
Zamek Średni
Pierwsza część zwiedzania to właśnie odkrywanie poszczególnych części Zamku Średniego, w tym m.in. Pałacu Wielkich Mistrzów (z Kaplicą Św. Katarzyny), Wielkiego Refektarza (największe wnętrze z charakterystycznymi łukami w sklepieniu).
Tutaj też można dowiedzieć się więcej na temat systemu ogrzewania w Zamku (i to podłogowego ;-)).
W Zamku Średnim zwiedzamy również krużganek z malowidłami apokalipsy czy Infirmerię (dawny szpital). Dodatkowo, znajduje się tutaj też wystawa bursztynów (wschodnie skrzydło) z zadziwiająco szczegółowymi rzeźbami, figurami, biżuterią itp oraz wystawa broni i uzbrojenia.
Samo zwiedzanie Zamku Średniego zajmuje sporo czasu, a przed nami jeszcze kolejna część. Warto zrobić sobie przerwę – na dziedzińcu są ławeczki, gdzie można odpocząć oraz restauracja, gdzie można zjeść coś ciepłego.
Na terenie Zamku Średniego znajduje się restauracja oraz dwa sklepiki z pamiątkami.
Zamek Wysoki
Zamek Wysoki jest najstarszą i najwyższą częścią zamku, składającą się z czterech skrzydeł i przedzamcza, które później zostało przebudowane na Zamek Średni. Dziedziniec jest otoczony krużgankiem, a w jego centrum znajduje się studnia.
Na dole znajdowały się pomieszczenia gospodarcze, a na górze ważniejsze pomieszczenia. Wśród najciekawszych wnętrz należy wymienić: Kościół Zamkowy NMP, kapitularz, refektarz konwentu (jadalnię), kuchnię konwentu (bardzo ciekawie zaaranżowanie pomieszczenie pokazujące jak były przygotowywane potrawy), pomieszczenia skarbnika zakonnego i komtura domowego, oraz kaplicę Św. Anny. W sezonie można również wejść na wieżę.
W Zamku Wysokim można oglądać również wystawy: archeologiczną oraz witraży.
Dodatkowo, wokół tej części zamku można przejść się tarasami, czyli przestrzeniami pomiędzy zamkiem a murami obronnymi. Znajdują się tutaj m.in. wystawa elementów architektonicznych, cmentarz, ogród oraz stary młyn (sezonowo udostępniony zwiedzającym).
Zwiedzanie Zamku z dzieckiem
Rodziny z dziećmi mogą skorzystać z dwóch opcji na zwiedzanie zamku: spacer z audioprzewodnikiem lub wędrówka z przewodnikiem po trasie rodzinnej.
Spacer z audioprzewodnikiem jest dostępny przez cały rok. Ścieżka ta została specjalnie nagrana dla młodszych odwiedzających, więc dialogi są prostsze, a akcja jest bardziej dynamiczna. Dzieciaki przenoszą się do roku 1410, kiedy to krzyżacy przegrali pod Grunwaldem i w stronę stolicy zakonu ruszają wojska polsko-litewskie. Tak przygotowana historia pozwala dzieciom odkryć jak wyglądało życie na zamku, poznają różne tajemnice i legendy związane z zamkiem. Czas zwiedzania to około 2 godzin.
Druga opcja jest dostępna tylko w sezonie. Dzieci dostają specjalne kaptury i razem z opiekunami i przewodnikiem ruszają na odkrycie zamkowej tajemnicy. Spacerując po zakamarkach obiektu muszą rozwiązywać zadania, aby odgadnąć końcowe hasło. Czas przejścia tej ścieżki to również 2 godziny.
Informacje praktyczne
Udogodnienia dla rodzin z mniejszymi dziećmi
Z dziećmi można zwiedzać Malbork, ale trzeba wziąć pod uwagę, że jest to duży obiekt i jest sporo chodzenia. Na teren Zamku Średniego nie można wjeżdżać z wózkiem – należy zostawić go w wyznaczonym miejscu (nam tak powiedziano i tak zrobiliśmy, chociaż widzieliśmy jak ktoś jeździł z wózkiem po dziedzińcu). I jest to zrozumiałe, bo nawierzchnia nie zachęca do jeżdżenia wózkiem. Polecamy wziąć chustę/nosidło jeśli podróżujecie z małymi dziećmi.
Na terenie zamku, w toalecie jest przewijak.
Ceny – ile kosztuje bilet do Zamku w Malborku?
Cena biletów zależy przede wszystkim od trasy jaką wybierzecie i dnia tygodnia. W poniedziałki zwiedzanie Muzeum w Zamku jest bezpłatne, ale dostępna jest jedynie trasa zielona i ponosi się wtedy koszt przewodnika (15 zł/osobę).
Trasa historyczna (dłuższa):
- Bilet normalny – 70 zł
- Bilet ulgowy – 50 zł
- Bilet rodzinny (2+2) – 220 zł
Z Kartą Dużej Rodziny:
- Bilet normalny – 50 zł
- Bilet ulgowy – 30 zł
Dzieci do lat 7 wchodzą za darmo.
Trasa zielona (dłuższa):
- Bilet normalny – 30 zł
- Bilet ulgowy – 20 zł
- Bilet rodzinny (2+2) – 90 zł
Z Kartą Dużej Rodziny:
- Bilet normalny – 20 zł
- Bilet ulgowy – 15 zł
Dzieci do lat 7 wchodzą za darmo.
Trasa rodzinna z przewodnikiem:
- Bilet normalny – 55 zł
Bilet ulgowy – 40 zł
Dzieci do lat 7 wchodzą za darmo.
Można również zakupić bilety łączone do 3 zamków: w Malborku, Sztumie i Kwidzynie:
- Bilet normalny – 100 zł
- Bilet ulgowy – 70 zł
Godziny otwarcia zamku w Malborku
Muzeum Zamkowe jest otwarte od poniedziałku do niedzieli, przy czym w poniedziałki jest dostępna jedynie trasa zielona.
W sezonie:
- Trasa historyczna: od wtorku do niedzieli, w godz. 9:00 – 19:00, przy czym ostatnie wejście jest o godzinie 17:00.
- Trasa zielona: od poniedziałku do niedzieli, w godz. 9:00 – 18:30, przy czym ostatnie wejście jest o godzinie 18:30.
Poza sezonem (obecnie od 17.10.2022):
- Trasa historyczna: od wtorku do niedzieli, w godz. 9:00 – 15:00, przy czym ostatnie wejście jest o godzinie 13:00).
- Trasa zielona: poniedziałki, w godz. 9:00 – 16:00; od wtorku do niedzieli w godzin. 13:15.-16:00, przy czym ostatnie wejście jest o godzinie 14:30.
Aktualne godziny otwarcia można znaleźć na stronie muzeum.
Dojazd do Zamku w Malborku i parking
Malbork znajduje się w województwie pomorskim, nad rzeką Nogat, około 30 km od Elbląga i około 60 km od Gdańska.
Na terenie samego zamku nie ma parkingów, ale w okolicy są miejsca do zaparkowania samochodu zarówno prywatne jak i miejskie, płatne od 2 złotych za godzinę.
Najbliżej znajduje się kilkupoziomowym parkingu przy ulicy Sierakowskich, jednak tutaj parkowanie wiąże się z opłatą minimalną 30 zł za max 3 godziny, kolejna godzina 15 zł.
Z dworca kolejowego jest 20 minut pieszo do zamku.
Gdzie nocować w okolicy Zamku w Malborku?
Poniżej kilka propozycji noclegu w Malborku. Trzeba przyznać, że Malbork apartamentami i mieszkaniami na wynajem stoi, więc największy wybór jest wśród właśnie takich opcji.
My nocowaliśmy w obiekcie pierwszym z poniższej listy i byliśmy zadowoleni, największym plusem tego miejsca jest bliskość samego zamku i możliwość zaparkowania samochodu.
- Apartament z widokiem na Zamek
Adres: ul. Józefa Piłsudskiego 10, 82-200 Malbork
Ceny: od 288 zł za dobę
Link: http://r4b.link/booking-malbork-apartament - Hotel Piast przy Zamku
Adres: ul. Piastowska 3, 82-200 Malbork
Ceny: od 159 zł za pokój dwuosobowy (śniadanie wliczone w cenę)
Link: http://r4b.link/booking-villa-piast - Premium – Bed & Breakfast
Adres: ul. 17 marca 1, 82-200 Malbork
Ceny: od 230 zł za pokój dwuosobowy
Link: http://r4b.link/booking-malbork-premium - Przy Zamku U Przewodników
Adres: Pl. Narutowicza 8/18, 82-200 Malbork
Ceny: od 200 zł za pokój dwuosobowy
Link: http://r4b.link/booking-u-przewodnikow - Apartament MATEO
Adres: Stare Miasto 4/1 m 2, 82-200 Malbork
Ceny: od 225 zł za pokój dwuosobowy
Link: http://r4b.link/booking-mateo-malbork - Apartament Scandic
Adres: Grudziądzka 27C / 4, 82-200 Malbork
Ceny: od 260 zł za pokój dwuosobowy
Link: http://r4b.link/booking-grudziadzka-apartament
Czy polecamy Zamek w Malborku?
O historii całego Zamku, ciekawostkach, wystawach moglibyśmy napisać pewnie z kilka osobnych postów… Ale zamiarem tego wpisu jest zachęcenie Was do odwiedzenia Zamku osobiście. Jest to zabytek wyjątkowy na skalę światową, więc my Polacy powinniśmy również mieć świadomość jego istnienia i historii.
I nie mamy tu na myśli jedynie wycieczki w szkole podstawowej, bo nie ukrywajmy, z takich wyjazdów nie pamięta się wiele w dorosłym życiu. Warto przyjechać świadomym, z własnej, nieprzymuszonej woli i poświęcić te 4 godziny na poznanie historii nie tylko tego zamku, ale i ówczesnej Europy.
My, na pewno Zamek w Malborku będziemy polecać i mimo kilku niedociągnięć (mało elastyczny audiobook, brak mapek) uważamy, że jest to jeden z najważniejszych punktów na mapie Polski!
Na koniec polecamy galerię ze wszystkimi zdjęciami z Malborka:
Zobacz galerię wszystkich zdjęć >>>
—
Szukasz innych inspiracji na podróże po Polsce? Polecamy również nasze inne wpisy:
- 13 zamków województwa łódzkiego – czy znasz je wszystkie?
- Nasze porady gdzie wyjechać na wakacje w Polsce?
- Dolny Śląsk – nie tylko zamki i pałace
- Dolny Śląsk: Zamek Książ – cudze chwalicie, swego nie znacie
- Pałac w Mosznej (nie Zamek w Mosznie) :)
- Kopalnia Soli “Wieliczka”: Solilandia, Trasa Górnicza czy Turystyczna – co wybrać?
- Kraków, Wawel i Wieliczka w jeden dzień? Da się! :)
- (Nie tylko) Zamki Jury Krakowsko-Częstochowskiej