Podróżujecie zimą po Polsce? Czy poza wyjazdami na śniegowe szaleństwo, ruszacie również na zwiedzanie lub odkrywanie innych zakątków? Czy raczej zostawiacie to na pozostałe pory roku? Dzisiaj prezentujemy Wam listę zimowych atrakcji dla dzieci, które można odwiedzić bez względu na warunki atmosferyczne, czyli miejsca dla całej rodziny, pod dachem, czynne cały rok :)
Nie każdy lubi zimę. Nie każdy jest gotowy ruszyć z dziećmi na całodniową wycieczkę w terenie z ciepłą herbatą w termosie. My bardzo to rozumiemy! Od ubiegłego roku szaleństwo na śniegu jest u nas uwielbiane, ale wcześniej nie zawsze tak było, a zabawy na dworze kończyły się sprzeciwem i buntem kiedy było zbyt zimno.
Szukaliśmy więc miejsc i atrakcji zadaszonych, albo skupialiśmy się na okolicach, gdzie zawsze bez problemu znajdzie się miejsce, aby się ogrzać. A ponieważ zimowa aura w pełni i dostaliśmy już od Was sporo pytań o właśnie takie atrakcje, to przychodzimy do Was z kilkoma propozycjami na zimowe atrakcje dla dzieci. Na samym końcu znajdziecie też mapę.
W tym tekście przeczytasz o:
Pomysły na ciekawe zimowe atrakcje dla dzieci pod dachem:
W poniższym zestawieniu pomijamy wszelkie pomysły na spędzanie czasu na świeżym powietrzu – wiadomo, to jest super opcja i jesteśmy za tym, aby jak najwięcej dzieci oddychały zdrowym powietrzem, ale pamiętajmy, że ma być to czyste powietrze! Jeśli Wasze maluchy lubią dużo chodzić, śnieg i mróz im nie straszne to śmiało! Ale jeśli szukacie miejsca na ogrzanie to czytajcie dalej.
--- autopromocja ---
Nie lubisz się pakować?
Polecamy naszą książkę!
Bazując na naszym doświadczeniu, praktykach i popełnionych błędach, chcemy pomóc Ci w pakowaniu, bo wiemy, że jest to wyzwanie dla wielu osób.
W tej książce znajdziesz 180 stron pełnych praktycznych informacji, wiele uniwersalnych porad, głównie pod specyfikę wyjazdów, ale wszystkie skupione są wokół pakowania na wyjazd z dziećmi.
Rodzinne podróżowanie – Pakowanie >>>
--- autopromocja ---
Poniżej więc skupiamy się na miejscówkach, gdzie nie zmokniecie, nie zmarzniecie, a przy okazji dowiecie się czegoś ciekawego.
No to ruszamy (kolejność losowa):
Bajka Pana Kleksa – bajkowa przygoda dla najmłodszych (Katowice, woj. śląskie)
Bajka Pana Kleksa to miejsce w Katowicach które jest świetnie przygotowane pod dzieci, jest pełne zakątków do odkrycia, zabawy, zadań oraz kreatywnej przestrzeni. Można biegać, skakać, zjeżdżać, układać – po prostu bawić się, a przy okazji brać udział w zadaniach przygotowanych przez przewodników. Jest to atrakcja dla dzieci mniej więcej od 3 roku życia.
Szczegóły o Bajce Pana Kleksa (dojazd, bilety itp) znajdziecie tutaj.
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy – nauka nie tylko dla dzieci (Toruń, woj. kujawsko-pomorskie)
Młyn Wiedzy to bardzo rozwijające i inspirujące miejsce na mapie Torunia. Na kilku piętrach znajdują się atrakcje dla młodszych i starszych, przy czym również rodzice wiele się tutaj dowiedzą. Na plus atrakcje również dla najmłodszych (według nas nawet 2,5 latek bardzo przyjemnie spędzi tutaj czas).
O Młynie Wiedzy też już pisaliśmy więcej, o tutaj :)
Hydropolis – dla trochę starszych (Wrocław, woj. dolnośląskie)
Hydropolis podrzucamy jako pomysł dla rodzin podróżujących ze starszymi dziećmi (powiedzmy tak od około 7, 8 lat). W Hydropolis, jak nazwa wskazuje, uczymy się o wodzie i to w bardzo przystępny i atrakcyjny sposób. O wodzie, która nas zewsząd otacza i odgrywa olbrzymią rolę w naszym życiu. O jej sile, zaopatrzeniu, wykorzystaniu, ograniczeniach itp dowiemy się właśnie w nowoczesnym Hydropolis.
Więcej o tym miejscu pisaliśmy w naszym wpisie o atrakcjach dla dzieci we Wrocławiu.
Suntago – tropiki zimą dla całej rodziny (Wręcza, woj. mazowieckie)
Jeśli marzy Wam się wskoczenie w kostiumy kąpielowe i relaks na leżaku pod palmami, a Wasze dzieci uwielbiają zabawę w basenie, to ruszajcie do Suntago. Ten wodny park rozrywki jest zlokalizowany w centralnej Polsce i zapewnia multum atrakcji począwszy od basenu ze sztuczną falą, rwącej rzeki, poprzez liczne zjeżdżalnie, wodny plac zabaw, a na strefach SPA tylko dla dorosłych kończąc.
Tutaj znajdziecie więcej informacjo o SUNTAGO, a tutaj nasz film o SUNTAGO.
Centrum Nauki Kopernik (Warszawa, woj. mazowieckie)
Kolejne w tym zestawieniu centrum nauki to to najbardziej znane w Polsce, czyli Centrum Nauki Kopernik wraz z planetarium. Olbrzymia powierzchnia pełna eksperymentów, zjawisk fizycznych, złudzeń optycznych pozwala na zupełnie inne spojrzenie na otaczający nas świat. Do tego wystawy tymczasowe oraz świetna część Bzzzz! dla maluszków sprawiają, że jest to miejsce odpowiednie dla całej rodziny.
Tutaj znajdziesz więcej informacjo o Centrum Nauki Kopernik.
Mandoria – zadaszony tematyczny park rozrywki (Rzgów, woj. łódzkie)
Kiedyś nie mieściło nam się w głowie, że można stworzyć park rozrywki w pełni zadaszony, ale Mandoria jest dobrym przykładem na to, że nie tylko jest to możliwe, ale i potrzebne. Mandoria to miasto pełne przygód, przejażdżek, karuzel, zjeżdżalni, a nawet znajdziemy tutaj rollercoastery! Są tutaj atrakcje na których mogą jechać nawet niemowlaki, ale najlepiej przyjść tutaj ze starszymi dziećmi (a przede wszystkim wyższymi!), aby mogły ze wszystkiego skorzystać.
Wszystko i limitach, atrakcjach i cenach znajdziecie w tym wpisie.
Majaland – nie tylko zadaszony park rozrywki (Kownaty, woj. lubuskie)
Majaland i Mandoria to dwa, dość podobne miejsca, przy czym Majaland ma do zaoferowania sporą część na otwartym terenie (niestety jest ona zamknięta w okresie zimowym, ale część zadaszona nadal funkcjonuje). Jest ona mniejsza niż w Mandorii, ale nadal może być świetnym wyborem jeśli chodzi o weekendowy wypad na zachodzie Polski. Miejsce odpowiednie dla mniejszych dzieci (nawet 2-letnich), ale to te wyższe skorzystają z większej liczby atrakcji.
O Majalandzie pisaliśmy już m.in. tutaj.
Centrum Nauki Experyment (Gdynia, woj. pomorskie)
W zestawieniu nie można pominąć miejsca na północy Polski, gdzie można eksperymentować oraz doświadczać na własnej skórze jak działają prawa fizyki. Miejsce raczej dla dzieci tak od 5 roku życia, bo dla maluszków jest jedynie wydzielony kącik do zabawy.
Tutaj znajdziecie nasz wpis o Centrum Nauki Experyment w Gdynii.
Brama Poznania ICHOT – historia nie tylko dla dorosłych (Poznań, woj. wielkopolskie)
Kiedy myśli się o muzeach rzadko w głowie ma się wizję pójścia do nich z dziećmi. Jednak Brama Poznania pokazuje, że można stworzyć miejsce przyjazne całej rodzinie. Nie jest to miejsce gdzie spędzi się cały dzień, ale zasługuje na pojawienie się w tym zestawieniu, bo są tutaj dedykowane pomieszczenia dla dzieci, gdzie również one mogą dowiedzieć się czegoś ciekawego o historii Ostrowa Tumskiego. Polecamy dla dzieci co najmniej 3+.
Wpis o tym miejscu już niebawem na naszym blogu :)
Kopalnia Soli w Wieliczce – trasa rodzinna (Wieliczka, woj. małopolskie)
Nie każdy wie, ale najsłynniejszą kopalnię w Polsce można zwiedzać specjalną trasą rodzinną. Zwiedzanie odbywa się w grupach z przewodnikiem, a podczas wycieczki dzieci poszukują tajemniczej krainy Solilandii i jej mieszkańców. Trasa ma 2,5 kilometra, rekomendowany minimalny wiek to 5 lat, ale 4-latki też dadzą radę.
Więcej o Wieliczce i atrakcjach na miejscu poczytacie w naszym wpisie: Kopalnia Soli “Wieliczka”: Solilandia, Trasa Górnicza czy Turystyczna – co wybrać?
Zamek w Malborku (Malbork, woj. pomorskie)
Jeśli mielibyśmy wybrać jeden zamek w Polsce, który można zwiedzać zimą i gdzie można puścić wodze dziecięcej fantazji to wybralibyśmy zamek w Malborku. Nie ma tutaj dedykowanych wystaw dla dzieci, ale już sama podróż przez wnętrza zamku i poznawanie jego historii zainteresuje dzieci, co jest gwarancją mile spędzonego czasu.
Więcej o naszej wizycie w Malborku poczytacie tutaj.
Centrum Nauki i Techniki EC1 oraz Ulica Żywiołów (Łódź, woj. łódzkie)
CNiT EC1 w Łodzi to edukacyjna i interaktywna wystawa w dawnej elektrociepłowni ukazująca jak kiedyś wytwarzano tutaj energię. Nie brakuje tutaj ciekawych eksponatów, makiet, ale również gier czy eksperymentów. O ile ta część jest raczej dla dzieci starszych (od ok. 7 lat), o tyle na szczególną uwagę zasługuje nowo otwarta Ulica Żywiołów znajdująca się w EC1 dedykowana najmłodszym odwiedzającym.
Wpis o EC1 znajdziecie tutaj.
Kolejkowo – dla małych i dużych fanów pociągów i makiet (Wrocław, woj. dolnośląskie)
Kolejkowo znajduje się w dwóch miastach: Gliwicach oraz Wrocławiu. My byliśmy w Kolejkowie we Wrocławiu i to w starej lokalizacji – od niedawna znajduje się w nowej, w Sky Tower. Znajdziemy tutaj duże makiety pełne budynków, pojazdów, ludzi, które możemy oglądać za dnia i nocy, bo wewnątrz zmieniają się pory dnia. Super miejsce jeśli Wasze dzieci uwielbiają pociągi (czy są dzieci, które ich nie lubią? :) ).
Więcej o Kolejkowo pisaliśmy w naszym wpisie o atrakcjach dla dzieci we Wrocławiu.
Kilka innych zimowych atrakcji w Polsce:
Na koniec jeszcze dwa miejsca, mniejszym drukiem, bo ich nie odwiedziliśmy, ale są na naszej liście, a już wielokrotnie nam je rekomendowaliście:
Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie – to podróż przez baśniowe krainy na około 800 metrach kwadratowych.
Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu – za każdym razem jak jedziemy w Karkonosze ktoś zawsze poleci nam to miejsce ;) jeszcze nie dotarliśmy, bo wydaje nam się zbyt straszne dla naszych maluchów, ale mamy nadzieję, że niedługo uda się i tutaj dotrzeć, aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat wierzeń i historii Dolnego Śląska.
Mapa zimowych atrakcji w Polsce dla dzieci
Poniżej przedstawiamy Wam mapę wszystkich powyższych punktów, czyli zimowych atrakcji dla dzieci i całych rodzin w Polsce:
Podsumowanie
Nasza lista miejsc, które polecamy na zimowe wycieczki jest dość długa i zależna od wieku dzieci i Waszych zainteresowań oraz możliwości. Tymi kilkunastoma pomysłami chcieliśmy zachęcić Was do podróżowania i odkrywania nowych miejsc również zimą, co mam nadzieję nam się udało :) Jeśli chcielibyście więcej lub w innych regionach – dajcie nam znać.
Co jeszcze dopisalibyście do tej listy? Dajcie znać w komentarzach!
--- autopromocja ---
Szukasz atrakcji dla dzieci w Polsce?
Polecamy naszą książkę!
Szukasz pomysłu na weekendowy wypad z rodziną w Polsce? Już teraz możesz zakupić naszą książką, z dokładnie 104 atrakcjami dla dzieci w Polsce, czyli 104 pomysłami, które pomogą zaplanować weekend lub tygodniowy wyjazd w Polsce, dla całej rodziny.
Książka wydana jest w miękkiej okładce, zawiera aż 360 strony pełne inspiracji, opisów, naszych ocen oraz praktycznych informacji. Jest to idealna propozycja z bazą pomysłów na każdy dzień w roku!
104 atrakcje dla dzieci. Polska z pomysłem >>>
--- autopromocja ---