Ziołowy Zakątek to jest takie miejsce o którym myślisz, że tu wrócisz zanim jeszcze wyjedziesz ;) Mimo, że trafiliśmy tutaj zimą, to miejsce tak nas urzekło, że planujemy tu wrócić o cieplejszej porze roku. Jeśli więc szukacie pomysły na wakacyjny wyjazd warto pomyśleć o Ziołowym Zakątku.
Ciężko opisać jednym zdaniem czym jest Ziołowy Zakątek. To zarówno miejsca noclegowe, ogród botaniczny, SPA, place zabaw, skansen, restauracja, gospodarstwo ekologiczne, zwierzęta, produkcja ziół, przypraw, herbat i nalewek… Sporo, prawda? Też byliśmy zaskoczeni.
I od razu musimy zaznaczyć, że nie jest to wpis sponsorowany – będziemy się Zakątkiem zachwycać przez kilka kolejnych akapitów, po prostu miejsce to zasługuje na promocję :) I od razu też przejdziemy do kwestii finansowej, bo pewnie wiele z Was będzie zaraz sprawdzać ile kosztuje nocleg tutaj. Otóż za dwie noce, za naszą czwórkę, ze śniadaniami zapłaciliśmy 500 zł, co jest bardzo dobrą cena jak na nasze ostatnie wyjazdy. Latem, w sezonie ceny mogą być trochę wyższe i zależy również od tego w jakim obiekcie zdecydujecie się nocować. Do tego kupowaliśmy obiady i kolacje, ale ceny w restauracji nie są wygórowane, a jedzenie bardzo smaczne.
Miejsce to polecało nam kilka osób i wreszcie udało się tutaj dotrzeć. Co prawda zimą, ale lepsze to niż nic. Byliśmy w pewien grudniowy weekend, kiedy pierwszy raz spadł śnieg, wszystko zostało przykryte warstwą białego puchu co sprawiło, że miejsce nabrało jeszcze bardziej wyjątkowego klimatu.
W tym tekście przeczytasz o:
Lokalizacja i dojazd
Gdzie znajduje się Ziołowy Zakątek? Na to pytanie ciężko nam było odpowiadać, kiedy ktoś pytał, bo w bliskiej okolicy nie ma żadnego większego miasta, a Podlasie jest przecież dosyć spore.
Ziołowy Zakątek znajduje się pomiędzy Ostrową Mazowiecką, Bielskiem Podlaskim, Sokołowem Podlaskim i Siemiatyczami, przy czym najbliżej jest do Siemiatycz (około 30 minut samochodem).
Poniżej mapka z lokalizacją:
Dojazd z centrum Polski jest zaskakująco łatwy i… szybki! Od kiedy jest porządna droga do Białegostoku (S8), to większość drogi pokonuje się dwupasmówką. Z S8 zjeżdża się za Wyszkowem i dalej droga już jest trochę wolniejsza i mniej bezpieczna.
Podróż z Łodzi zajęła nam około 3,5 godziny, przy czym jechaliśmy późnym wieczorem, więc ruch był spokojniejszy.
Miejsca noclegowe
Gdzie nocować w Ziołowym Zakątku? Tam gdzie znajdziecie miejsca :) Mimo, że na terenie obiektu jest wiele budynków, z różnymi pokojami, to nie wszystkie są dostępne przez cały rok lub niektóre mogą być zbyt ciasne dla rodziny z dwójką dzieci.
Najwięcej i najtańsze pokoje znajdują się w Budynku Edukacji. Pokoje są raczej skromne, ale jeśli dużo Wam do szczęścia nie potrzeba to wystarczą :) Jeśli jedziecie grupą np. 8 osób, to taniej może wyjść nocowanie Nad Bramą, ale tutaj jest łączony salon i łazienka.
My potrzebowaliśmy trochę przestrzeni, tym bardziej, że była to zima, więc zakładaliśmy, że jednak spędzimy trochę czasu na ogrzaniu w pokoju. Nocowaliśmy w drewnianym budynku Pod Strzechą. Do naszej dyspozycji był duży pokój z kanapą, częścią jadalnianą (bez kuchni), łazienką oraz osobną sypialnią. Pokój był ciepły, przestronny z widokiem na staw oraz las.
Jeśli szukacie pomysły na niekonwencjonalny nocleg, to może chcecie zamieszkać w Pniu? W Ziołowym Zakątku jest taka możliwość :) Co prawda domek jest tylko dla dwóch osób, a nocleg kosztuje 350 zł, ale musi to być ciekawe przeżycie. Można również zamieszkać w 3-osobowej Ziemiance, w Domku nad Stawem lub chatach drewnianych. Możliwości jest sporo, a wszystko zależy od tego na czym Wam zależy i co akurat jest dostępne.
Restauracja w Ziołowym Zakątku
Na terenie obiektu funkcjonuje Karczma w typowym, drewnianym, podlaskim domu. Jest to jednocześnie recepcja, a na górze znajduje się biuro obiektu.
Mieliśmy szczęście, że akurat trafiliśmy na czas, kiedy restauracje hotelowe mogły normalnie funkcjonować dla gości obiektów, więc dane nam było normalnie usiąść przy stole w karczmie i zjeść śniadanie, ogrzać się ciepłą zupą czy zjeść coś regionalnego.
Śniadania funkcjonowały w formie bufetu. Początkowo “bufet” dla wszystkich gości wydawał się dość skromny – jeden stolik z jedzeniem, ale jak tylko weszliśmy do karczmy, obsługa zaczęła dokładać ciepłe dania, pyszne placki, naleśniki i było wyśmienicie! Jedzenie przepyszne, lokalne zioła, warzywa, świeże wędliny i mięsa, a jak czegoś potrzebowaliśmy to od razu było dokładane.
Karczma serwuje różne przysmaki lokalne i nie tylko. Dzięki poleceniom zdecydowaliśmy się na zupę pokrzywową, która była przepyszna! Zresztą inne dania również polecamy, a nawet pizzę :) Jedynie nie podeszło nam zupełnie bezalkoholowe piwo grzane ;P
W sezonie podobno śniadanie można zjeść również w stodole, gdzie jest też plac zabaw na sianie, ale nie było nam dane tego sprawdzić.
Atrakcje dla dużych
Co było dla nas sporym zaskoczeniem, to fakt, że na miejscu jest tyle ciekawych miejsc, że nie trzeba się nigdzie ruszać :) My jesteśmy z tych, co planując wyjazd zawsze patrzą co jest do robienia w okolicy, a jednak tutaj można spokojnie zostać na weekend na miejscu i nie będziecie się nudzić. Dodajmy do tego fakt, że niektóre atrakcje były nieczynne zimą, lub nie były tak urokliwe jak wiosną i latem, a jednak nadal to miejsce polecamy.
Bo mogliśmy sobie jedynie wyobrazić jak wygląda ogród różany, kiedy kwitną setki róż czy ogród ziołowy, kiedy jest pełen zieleni czy zagroda ze zwierzętami, kiedy nie jest pokryta śniegiem.
Jeśli więc lubicie spacery wśród zieleni to udajcie się do Ogrodu Różanego, Podlaskiego Ogrodu Ziołowego czy Warzywnika. Również tereny leśne wokół zachęcają do spacerów w ciszy i spokoju. Warto zobaczyć zabytkowy, drewniany kościół z XVII wieku, który znajduje się przed Ogrodem Różanym, a tuż obok kościoła jest kolejny ogród – Ogród Biblijny.
Na terenie obiektu jest również pracownia rzeźbiarska, można też wziąć udział w warsztatach zielarskich czy ceramicznych.
Dla potrzebujących dodatkowego relaksu, na terenie Zakątka działa SPA oferujące ziołowe rytuały, jest również odkryty basen.
Na miejscu jest też sklepik, gdzie można kupić produkowane tutaj zioła, przyprawy, herbaty i inne wyroby.
Atrakcje dla mniejszych
Bez atrakcji dla maluchów ani rusz :) Wasze dzieci zdecydowanie nie będą się tutaj nudzić. Jeśli kochają zwierzęta, to zagroda będzie miejscem, z którego ciężko będzie wyjść. Można tutaj podglądać gęsi, kury, indyki, kozy, owce, krowy, konie, króliki, bażanty… Niektóre zwierzęta biegają po podwórku, a niektóre są zamknięte w zagrodach i klatkach. Dozwolone jest ich karmienie, ale tylko specjalnymi mieszankami kupionymi w Karczmie.
Kolejne miejsce, którego nie będą chciały opuszczać to spory plac zabaw, z huśtawkami, tunelami, domkami na palach, mostkami, tyrolką a nawet mini ogródkiem dla dzieci.
Jest również wspomniany już wyżej plac zabaw w sianie, który akurat był niedostępny (bardzo żałujemy!).
Świetnie też sprawdził się ogród w którym znajduje się punkt widokowy, do którego idzie się po ścieżkach i schodkach w górę.
Dzieci mają tutaj dużo przestrzeni do biegania, poznawania natury, obserwacji zwierząt i roślin oraz edukacji.
Nasza 4,5 latka od powrotu ciągle pyta kiedy wrócimy na Podlasie do zwierzątek, do lasu, do pysznego jedzenia, więc rekomendacja jest mocna :)
Opinia o Ziołowym Zakątku
Jak możecie przeczytać naszym zachwytom nie ma końca :) Jest to zdecydowanie jedno z ciekawszych miejsc w Polsce, do którego mamy zamiar wrócić jak się ociepli, a drzewa i krzaki zazielenieją się.
Byliście już w Ziołowym Zakątku? A może chcielibyśmy abyśmy sprawdzili dla Was inne, podobne obiekty? Napiszcie nam o nich w komentarzach!
--- autopromocja ---
Szukasz atrakcji dla dzieci w Polsce?
Polecamy naszą książkę!
Szukasz pomysłu na weekendowy wypad z rodziną w Polsce? Już teraz możesz zakupić naszą książką, z dokładnie 104 atrakcjami dla dzieci w Polsce, czyli 104 pomysłami, które pomogą zaplanować weekend lub tygodniowy wyjazd w Polsce, dla całej rodziny.
Książka wydana jest w miękkiej okładce, zawiera aż 360 strony pełne inspiracji, opisów, naszych ocen oraz praktycznych informacji. Jest to idealna propozycja z bazą pomysłów na każdy dzień w roku!
104 atrakcje dla dzieci. Polska z pomysłem >>>
--- autopromocja ---
Nie, to nie jest wpis sponsorowany ;-)
—
Szukasz innych inspiracji na podróże po Polsce? Polecamy również nasze inne wpisy:
- Uroczysko Zaborek – nie będziecie chcieli stąd wyjeżdżać!
- 13 zamków województwa łódzkiego – czy znasz je wszystkie?
- Nasze porady gdzie wyjechać na wakacje w Polsce?
- Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
- Sandomierz i okolice – pomysł na wyjazd szlakiem jabłkowym
- Dolny Śląsk – nie tylko zamki i pałace
- Dolny Śląsk: Zamek Książ – cudze chwalicie, swego nie znacie
- Zamek w Malborku
- Pałac w Mosznej (nie Zamek w Mosznie) :)
- Kopalnia Soli “Wieliczka”: Solilandia, Trasa Górnicza czy Turystyczna – co wybrać?
- Kraków, Wawel i Wieliczka w jeden dzień? Da się! :)
- (Nie tylko) Zamki Jury Krakowsko-Częstochowskiej