Znajdujące się w Nowym Jorku American Museum of Natural History to jedno z najbardziej rozpoznawalnych, wręcz ikonicznych muzeów na świecie. Położone na Manhattanie w Nowym Jorku, muzeum szczyci się imponującą kolekcją ponad 33 milionów eksponatów, obejmującą niemalże wszystko, od dinozaurów i minerałów po kosmiczne meteoryty i kulturowe artefakty.
Oglądaliście film Noc w Muzeum? Tak, ten w którym eksponaty ożywają po zamknięciu muzeum. To właśnie nowojorskie muzeum było miejscem akcji pierwszej części tej popularnej serii filmów i trzeba przyznać, że film zrobił muzeum niezłą reklamę, bo po premierze liczba odwiedzających zwiększyła się aż o 20%!
Ale nie tylko ze względu na ten film zdecydowaliśmy się odwiedzić słynne muzeum. Bogate zbiory, interaktywne wystawy i fascynujące pokazy, które dają nieskończone możliwości odkrywania świata przyrody i kosmosu sprawiły, że podczas naszego pobytu w Nowym Jorku po prostu nie mogliśmy przejść obojętnie obok takiego miejsca.
W tym wpisie przybliżymy Wam historię muzeum, stałe ekspozycje wraz z garścią informacji praktycznych o cenach, biletach, dojeździe itp. We wpisie zamieszczamy też sporo zdjęć, jednak niektóre są z wystaw czasowych, których już nie ma, ale na ich miejsce na pewno przygotowano coś ekstra!
Mamy nadzieję, że po lekturze z łatwością stwierdzisz czy jest to miejsce dla Ciebie.
W tym tekście przeczytasz o:
Najważniejsze informacje
Zanim jednak przejdziemy do opisu samego muzeum kilka ważnych informacji.
Muzeum znajduje się na Manhattanie tuż obok Central Paku, przy Central Park West, ale do budynku można wejść również od strony 88 Ulicy oraz Columbus Ave. Będąc w sierpniu musieliśmy swoje wystać w kolejce. Zanim dotarliśmy do kas czekaliśmy około 20-30 minut, pomimo zarezerwowanego wejścia na konkretną godzinę (wynikało to zapewne z faktu, że w pierwszej kolejności wpuszczane były wycieczki z dziećmi).
--- autopromocja ---
Wybierasz się do Nowego Jorku?
Polecamy naszą mapę!
Ta mapa atrakcji w Nowym Jorku będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Znajdziesz tutaj ponad 80 punktów, które warto brać pod uwagę w trakcie planowania podróży.
✅ Punkty widokowe,
✅ muzea,
✅ znane budynki,
✅ parki,
✅ …i wiele więcej!
--- autopromocja ---
Na zwiedzających czekają 4 piętra pełne eksponatów. Warto na początek zastanowić się co Was najbardziej interesuje i wybrać te sale, gdzie znajdziecie najciekawsze eksponaty – muzeum jest na tyle duże, że może zabraknąć czasu na przejście wszystkiego w jeden dzień. My wewnątrz spędziliśmy 7 godzin i zrobiliśmy jakieś 12 kilometrów!
Warto wcześniej pobrać aplikację Explorer – to oficjalna aplikacja muzeum, która ułatwi poruszanie się po obiekcie lub pobrać mapę pdf na telefon. Na stronie muzeum jest również dostępna interaktywna mapa.
Na terenie muzeum są kawiarnie, a nawet restauracje, więc w każdym momencie możecie przerwać zwiedzanie i się czymś posilić.
Historia Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej
Muzeum zostało założone w 1869 roku przez grupę wybitnych Nowojorczyków, którzy chcieli stworzyć instytucję poświęconą edukacji i badaniom naukowym. Potrzeba było kilku lat od pierwszego pomysłu aż do uzyskania zgody na budowę muzeum i jego powołania, ale ostatecznie się to udało i w 1871 roku, w Central Parku, w budynku Arsenału swoje drzwi dla odwiedzających otworzyła dwupoziomowa wystawa ze skamieniałościami i owadami.
Jednak szybko okazało się, że przestrzeń ta jest niewystarczająca dla rosnących zbiorów i popularności muzeum. W 1877 roku muzeum przeniosło się do nowo wybudowanego gmachu na obecnym miejscu przy Central Park West. Gmach ten był zaprojektowany przez Calverta Vauxa i Jacoba Wrey Moulda, twórców słynnego Mostu Brooklińskiego oraz Central Parku (o tym jak Panowie przyczynili się do stworzenia zielonej oazy na Manhattanie możecie przeczytać w tym wpisie).
Na przestrzeni lat AMNH nieustannie się rozrastało, budując nowe skrzydła i dodając kolejne galerie wystawowe. Obecnie kompleks muzeum jest największym muzeum historii naturalnej na świecie, obejmuje 21 budynków, które mieści się kilkadziesiąt sal wystawowych, laboratoria badawcze oraz słynne planetarium Haydena.
Od tego czasu muzeum stale się rozwija i rozszerza, stając się globalnym centrum badań i odkryć. Najnowszą częścią oddaną do użytku jest The Gilder Center, udostępnione w maju 2024.
Muzeum szczyci się posiadaniem ponad 32-33 miliony eksponatów, ale uspakajamy tych, którzy ta liczba przyprawia o zawrót głowy. Oczywiście nie wszystkie z nich są wystawione, zdecydowana większość z nich nie jest wystawiona do oglądania, a są bezpiecznie przechowane w muzeum i służą badaniom.
Wystawy w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej
W muzeum są aż 42 sale z wystawami stałymi, wliczonymi w cenę biletu oraz kolejne dziesięć z wystawami tymczasowymi i dodatkowo płatnymi. I faktycznie, może być wyzwaniem, aby zobaczyć tyle pomieszczeń pełnych eksponatów w jeden dzień!
Muzeum jest podzielone na sekcje, a w ramach nich są konkretne hale wystawowe, i tak mamy sale: poświęcone ptakom, gadom, płazom, ssakom (6 sal), lasom ameryki północnej, minerałom, meteorytom, Ziemi, początkom wszechświata i kolejne 6 sal ze skamieniałościami! Nie brakuje również części o kulturze i pochodzeniu człowieka, gdzie w 9 salach przedstawione są ludy i kultury z różnych zakątków świata.
Niektóre wystawy są w formie bardziej tradycyjnego muzeum, jak chociażby te z przygotowanymi dioramami, przedstawiającymi różne zakątki na Ziemi, a inne są pełne ciekawych eksponatów, uzupełnionych o różne multimedialne udogodnienia. Sale są różnorodne i nie są utrzymane w jednym stylu: niektóre to pełne szklanych gablot pomieszczenia, a inne zachowane w ciemności, mające na celu doskonałą ekspozycję tutejszych zbiorów.
Poniżej kilka najważniejszych części:
- Dinosaur Halls – Ekspozycje pełne skamieniałości dinozaurów. Niesamowite wrażenie robi szkielet dinozaura, który jest tak duży, że nie mieści się w sali, a jego głowa wystaje przez wejście do niej. Jest to szkielet Titanosaura w Wallach Orientation Center.
- Milstein Hall of Ocean Life – to w tej części, a dokładnie w The Milstein Family Hall of Ocean Life, znajduje się wielki model płetwala błękitnego (ma ponad 28 metrów długości) zawieszony nad głowami zwiedzających oraz ekspozycje dotyczące ekosystemów morskich.
- Rose Center for Earth and Space – Planetarium Haydena, które oferuje fascynujące pokazy kosmiczne oraz ekspozycje dotyczące astronomii i kosmologii.
- The Mignone Halls of Gems and Minerals – Kolekcja kilku tysięcy rzadkich minerałów i kamieni szlachetnych, w tym m.in. unikatowy szafir Star of India, największy znany szafir gwiaździsty.
- The Arthur Ross Hall of Meteorites – w tej sali zobaczymy meteoryty, ale prawdziwą gratką jest możliwość dotknięcia największego meteorytu jaki uderzył w ziemię.
- Halls of Human Origins – 9 Wystawa poświęcona ewolucji człowieka, z kilkoma salami prezentującymi różne kultury na świecie i pokaźne zbiory ich dorobków.
Oczywiście to nie wszystko co czeka w muzeum. Są tutaj również wystawy czasowe, dodatkowe pokazy, oprowadzanie po muzeum – tutaj naprawdę trzeba dobrze zaplanować dzień.
Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku z dziećmi
Czy warto zabrać dzieci do tego muzeum? Jak najbardziej! W dużym stopniu jest ono w pełni dostosowane dla maluchów i na pewno im się tutaj spodoba.
W muzeum dzieci mogą oglądać zwierzęta, zobaczyć w jakim środowisku mieszkają, poznać naszych przodków, inne kultury, dowiedzieć się dużo o dinozaurach albo polecieć w kosmos. Czy może być coś lepszego dla maluchów? ;)
Dioramy są zrobione tak, aby nawet mniejsze dzieci, czy te siedzące w wózkach spokojnie mogły wszystko obejrzeć. Co prawda są również części, gdzie dzieci trzeba podnieść aby coś zobaczyły, ale nie jest tak, że trzeba to robić cały czas.
Cały obiekt jest dostosowany dla osób niepełnosprawnych więc również z wózkami dziecięcymi nie będzie tutaj problemu.
Zanim jednak rzucicie wszystko i pójdziecie z dziećmi do muzeum to musimy zaznaczyć, że nie każdy znosi widok wypchanych zwierząt, a takie właśnie tutaj są. Niektóre miejsca są też ciemne, więc dzieci mogą być wystraszone i przebodźcowane (bądź co bądź w środku jest kolorowo, tłoczno itp).
Informacje praktyczne o muzeum
Poniżej przygotowaliśmy garść praktycznych informacji o Muzeum Historii Naturalnej w NYC, które pomogą Wam w zaplanowaniu wizyty w tym miejscu. Kilka ważnych informacji zamieściliśmy już na początku tego wpisu.
Dojazd
Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej znajduje się na Manhattanie i graniczy z Central Parkiem. Do muzeum prowadzą trzy wejścia: po schodach od Central Park West, od 81 Ulicy oraz od Columbus Avenue (dwa ostatnie są dostosowane dla osób na wózkach inwalidzkich)
Dokładny adres:
American Museum of Natural History
200 Central Park West
New York, NY 10024-5102
Najwygodniejszym środkiem transportu do muzeum jest nowojorskie metro. Linia B lub C zatrzymuje się bezpośrednio przy stacji 81st Street – Museum of Natural History. Alternatywnie, można skorzystać z licznych linii autobusowych, które zatrzymują się w pobliżu muzeum ( M7, M10, M11, M79, M86 oraz M104).
Aktualne rozkłady i informacje można znaleźć na stronie MTA.
--- autopromocja ---
Wybierasz się do Nowego Jorku?
Polecamy naszą mapę!
Ta mapa atrakcji w Nowym Jorku będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Znajdziesz tutaj ponad 80 punktów, które warto brać pod uwagę w trakcie planowania podróży.
✅ Punkty widokowe,
✅ muzea,
✅ znane budynki,
✅ parki,
✅ …i wiele więcej!
--- autopromocja ---
Godziny otwarcia Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej
Muzeum jest otwarte od poniedziałku do niedzieli, w godzinach od 10:00 do 17:30, a jedynymi dniami, kiedy jest zamknięte to Święto Dziękczynienia oraz 25. grudnia. Godziny mogą się jednak zmieniać, dlatego warto sprawdzić aktualne informacje na stronie internetowej muzeum.
Cennik – Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej
Wejście do muzeum jest płatne, choć jest duża grupa osób, które do muzeum mogą wejść albo za darmo, albo za dobrowolną opłatę.
Jest to polityka “płać, ile chcesz”, co oznacza, że zwiedzający mogą zapłacić dowolną kwotę za wstęp. Kto może z tego skorzystać? Mieszkańcy Nowego Jorku, New Jersey oraz Connecticut z ważnym ID. Za darmo do muzeum mogą wchodzić osoby, które wykupiły specjalne członkostwo, którego ceny zaczynają się od $149 za osobę dorosłą (rodzinne są tańsze).
No dobra, a ile płacą pozostali?
Bilety zwykłe, tylko na wystawy stałe, czyli general admission:
- Bilet normalny – $28
- Bilet ulgowy (dzieci w wieku 3-12 lat) – $18
- Student, senior – $22
Dzieci poniżej 3 roku życia wchodzą za darmo.
Bilety można kupić online.
Gdzie nocować w Nowym Jorku?
Zakwaterowanie w pobliżu Muzeum oraz w ogóle Central Parku do najtańszych nie należy, ale przecież to Nowy Jork! Tu wszystko jest drogie ;)
Wybraliśmy dla Was kilka obiektów noclegowych w okolicy, które mają co najmniej bardzo dobre opinie:
- The Sherry Netherland
Adres: 781 5th Avenue, New York, NY 10022
Ceny: od $886 za pokój dwuosobowy
Link: https://r4b.link/booking-sherry - Park Lane New York
Adres: 36 Central Park South, New York, NY 10019
Ceny: od $911 za pokój dwuosobowy
Link: https://r4b.link/booking-park-lane - Trump International New York
Adres: One Central Park West, Upper West Side, New York, NY 10023
Ceny: od $1030 za pokój dwuosobowy
Link: https://r4b.link/booking-trump-int - 1 Hotel Central Park
Adres: 1414 Avenue of the Americas, New York, NY 10019
Ceny: od $1200 za pokój dwuosobowy
Link: https://r4b.link/booking–park - JW Marriott Essex House New York
Adres: 160 Central Park South, New York, NY 10019
Ceny: od $1030 za pokój dwuosobowy
Link: https://r4b.link/booking-jw-marriott - The Pierre, A Taj Hotel, New York
Adres: Two East 61st Street at 5th Avenue, Upper East Side, New York, NY 10065
Ceny: od $1530 za pokój dwuosobowy
Link: https://r4b.link/booking-pierre - The Plaza
Adres: 768 5th Avenue, New York, NY 10019
Ceny: od $1620 za pokój dwuosobowy
Link: https://r4b.link/booking-nyc-plaza
Nasza opinia o Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej
To czas na podsumowanie. Nas to Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej zdecydowanie zachwyciło! I to nie tylko liczbą zbiorów ale aranżacją, estetyką, klimatem. Widzieliśmy do tej pory wiele tego typu muzeów, chociażby słynne Muzeum Historii Naturalnej w Londynie (zobacz Darmowe muzea w Londynie »)
i musimy przyznać, że warto zajrzeć również do nowojorskiego muzeum.
Liczba eksponatów, ich ekspozycja, ciekawe pokazanie otaczającego świata sprawią, że muzeum zainteresuje tematyką każdego.
Zdecydowanie warto spędzić tutaj jeden cały dzień podczas wizyty w New York City!
Galeria zdjęć
Zobacz też koniecznie nasze wszystkie zdjęcia z wizyty w tym przepięknym Muzeum Historii Naturalnej: