Ten budynek to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Nowego Jorku (zapewne zaraz po Statule Wolności)! Nie wystarczyło nam patrzenie na niego z innych punktów widokowych, postanowiliśmy udać się również na górę, na taras widokowy, z którego rozpościera się fantastyczny widok na Manhattan. Czy było warto? Jakie atrakcje (poza widokami) czekają i czego ciekawego dowiedzieliśmy się o Empire State Building?
Empire State Bulding to znany budynek i popularna atrakcja wśród wszystkich odwiedzających Nowy Jork. Oglądając panoramę miasta od razu szuka się tego charakterystycznego budynku zakończonego iglicą, który zdecydowanie wyróżnia się na tle innych obiektów. Oczywiście, jego popularność wiąże się z pewnymi utrudnieniami, co oznacza ni mniej ni więcej, że prawdopodobnie traficie tutaj na wielu turystów (szczególnie jeśli będziecie chcieli podobnie jak my udać się tutaj na zachód słońca). Wejście na taras widokowy jest płatne i trzeba mieć rezerwację na konkretną godzinę. Niestety mimo ograniczonej liczby biletów i tak na górze jest tłoczno na tyle, że ciężko dostać się momentami do barierek.
Według wielu jest to budynek z najlepszym widokiem na New York City, ale szczerze mówiąc nie jest to nasz ulubiony punkt widokowy na Manhattanie ;) Nowy Jork ma wiele budynków z widokiem na miasto, no ale Empire State Building to jedyna w swoim rodzaju ikona NYC i wiemy, że co byśmy nie pisali i tak będzie wielu chętnych do odwiedzenia tego miejsca.
W tym tekście przeczytasz o:
Informacje podstawowe o Empire State Building
Empire State Building to jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków nie tylko w Nowym Jorku, ale spokojnie możemy stwierdzić, że na całym świecie. Położony w Midtown Manhattan przy 5th Avenue, pomiędzy 33rd a 34th Street, budynek mierzy 443,2 metra (łącznie z anteną) i liczy 102 piętra. Od momentu otwarcia w 1931 roku przez wiele lat był najwyższym budynkiem na świecie, aż do czasu kiedy w 1970 roku ukończono budowę pierwszej wieży World Trade Center. Obecnie najwyższym budynkiem w mieście jest One World Trade Center, jednak pomiędzy tragicznymi wydarzeniami z 2001 roku, a wybudowaniem nowego drapacza chmur, tytuł znowu wrócił w ręce Empire State Building.
--- autopromocja ---
Wybierasz się do Nowego Jorku?
Polecamy 7 dniowy plan podróży!
Ten plan podróży po Nowym Jorku będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Znajdziesz tutaj ponad 38 stron ze szczegółowym planem podróży na 7 dni, w tym m.in.:
✅ Punkty widokowe,
✅ muzea,
✅ znane budynki,
✅ parki,
✅ …i wiele więcej!
Plan 7 dni – Nowy Jork, USA >>>
--- autopromocja ---
Empire State Building oferuje dwa popularne tarasy widokowe – na 86. i 102. piętrze, skąd rozpościera się zapierająca dech w piersiach panorama Nowego Jorku (od 2019 roku można również podziwiać panoramę miasta z piętra 80: nie ma tu tarasu zewnętrznego, ale przez szyby również rozpościera się świetny widok).
Historia Empire State Building
Budowa Empire State Building rozpoczęła się w 1930 roku, a ukończono ją rekordowo szybko – w zaledwie 410 dni. Projekt przygotowała firma Shreve, Lamb and Harmon (również w rekordowym tempie, zaledwie w dwa tygodnie), a inwestycję nadzorował John J. Raskob, który miał ambitny cel stworzenia najwyższego budynku na świecie, przewyższającego Chrysler Building czego, jak już zresztą przeczytaliście, udało się dokonać. Budynek otwarty został 1. maja 1931 roku, kiedy to prezydent Herbert Hoover oficjalnie włączył oświetlenie budynku. Swoją drogą, Budynek Chrysler mógł się tak tytułować bardzo krótko, bo raptem niecały rok (od 1930 do 1931 roku).
Tempo prac przy Empire State Building było imponujące, przy budowie pracowało ponad 3500 pracowników, z czego dużą grupę stanowili imigranci z Włoch oraz Irlandii ale również rdzenni amerykanie z rezerwatu Kahnawake z Kanady. Kojarzycie słynną fotografię z pracownikami siedzącymi na zwieszonej na wysokości stalowej belce, spokojnie jedzących lunch? To NIE była fotografia zrobiona podczas budowy ESB, choć w wielu miejscach w internecie znajdziecie taką informację (to zdjęcie umieszczono nawet na oficjalnej stronie Empire State Building!). Zdjęcie to ustawka ;) Było faktycznie wysoko, ale robotnicy usiedli tak na potrzeby kampanii promocyjnej, a ujęcie jest z Rockefeller Center. Choć oczywiście trzeba oddać, że praca w tamtych czasach na takich wysokościach była niesamowitym wyzwaniem – podczas budowy EBS śmierć poniosło 5 osób, a według niektórych źródeł nawet 14.
Budowa w czasach Wielkiego Kryzysu gospodarczego przyciągnęła uwagę mediów na całym świecie, a sam Empire State Building stał się symbolem nadziei i wytrwałości. Początkowo zarządzający borykali się z problemami finansowymi, jednak wkrótce ESB zyskał na znaczeniu i stał się jednym z najważniejszych obiektów Nowego Jorku, uznanym także za symbol amerykańskiej innowacyjności. Warto wspomnieć, że już od początku planowane było, że będzie do budynek do zwiedzania i platformy widokowe powstały od razu.
Obecnie budynkiem zarządza Empire State Realty Trust, a siedziby swoje mają tutaj takie firmy jak: LinkedIn, Shutterstock, Air China, Turkish Airlines, Quatar Airways czy Skanska.
Ciekawostki o Empire State Building
Poniżej kilka ciekawostek, które może Was zainteresują i zaskoczą:
- Kolorowe iluminacje – Empire State Building jest znany z efektownego oświetlenia, które zmienia kolory, aby upamiętnić święta, wydarzenia społeczne i sportowe.
- Szybkie windy – Budynek ma 73 windy, które pędzą z prędkością około 366 metrów na minutę! Dzięki nim można dotrzeć na tarasy widokowe naprawdę ekspresowo
- Hollywoodzki symbol – Empire State Building pojawia się w wielu filmach, takich jak “King Kong”, “Bezsenność w Seattle” i “Dzień Niepodległości”. Stał się także miejscem kultowych scen romantycznych i akcji, co jeszcze bardziej ugruntowało jego miejsce w kulturze masowej.
- Wyjątkowy status architektoniczny – W 1986 roku Empire State Building został uznany za narodowy zabytek historyczny, a jego styl Art déco stanowi inspirację dla architektów na całym świecie.
- Iglica budynku – iglica Empire State Building miała początkowo służyć do cumowania sterowców! Jednak w praktyce nigdy do tego nie doszło, głównie ze względów bezpieczeństwa.
- Wypadek samolotu – w 1945 roku w Budynek Empire State uderzył samolot wojskowy. Budynek przetrwał, ale śmierć poniosło 14 osób.
--- autopromocja ---
Wybierasz się do Nowego Jorku?
Polecamy 7 dniowy plan podróży!
Ten plan podróży po Nowym Jorku będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Znajdziesz tutaj ponad 38 stron ze szczegółowym planem podróży na 7 dni, w tym m.in.:
✅ Punkty widokowe,
✅ muzea,
✅ znane budynki,
✅ parki,
✅ …i wiele więcej!
Plan 7 dni – Nowy Jork, USA >>>
--- autopromocja ---
Empire State Building – zwiedzanie
Ten słynny budynek z widokiem na miasto przyciąga rocznie aż 4 miliony odwiedzających!
Kupując bilety na wejście na tarasy widokowe Empire State Building do wyboru są dwie opcje: Main Deck 86th Floor New York City Observatory oraz Top Deck 102nd & 86th Floor observation Decks. Do wyboru jest jeszcze kilka innych pakietów np. romantyczne zaręczyny, premium experiance, fast pass itp., ale tutaj skupimy się na tych dwóch pierwszych, najczęściej wybieranych.
Oczywiście już po nazwie można domyśleć się, że druga, droższa opcja dodatkowo oferuje wejście na najwyższe piętro, czyli 102. My wybraliśmy pakiet podstawowy, dla nas było to wystarczające, tym bardziej, że Nowy Jork oferuje tyle ciekawych punktów widokowych, że można na miasto patrzeć z wielu perspektyw.
Zanim jednak wjedziemy na najwyższe piętra Empire State Building, przechodzimy przez pomieszczenia ukazujące jak powstawał budynek, jego historię oraz najważniejsze wydarzenia. Są tutaj makiety, ekrany oraz rzeźby pracowników – warto spędzić tutaj chwilę, aby dowiedzieć się więcej o budynku, w którym właśnie się znajdujemy.
Następnie kroki kieruje się do windy, która zawozi na górne piętra Empire State Building. Na 80. piętrze można podziwiać panoramę miasta przez szyby, a po wjechaniu na 86 poziom wychodzi się na taras, którym można przejść na około i podziwiać NYC z każdej strony. Taras jest zabezpieczony kratami z szerokimi otworami – widzieliśmy wiele osób wystawiających telefony i aparaty przez nie, ale nie uważamy tego za najlepszy pomysł.
My wybraliśmy godzinę tuż przed zachodem słońca i o ile widoki były naprawdę warte każdego dolara wydanego na to wejście, o tyle tłok na górze skutecznie uniemożliwiał spokojne podziwianie zanurzającego się w nocy miasta.
Osoby, które wykupiły droższy pakiet mogą kontynuować podróż w górę, jadąc na 102 piętro Empire State Building. Może tam jest luźniej i spokojniej ;)
Empire State Building z dzieckiem
Czy warto zabrać dzieci na Empire State Building?
Jak zawsze w przypadku takich pytań odpowiedź będzie brzmiała: TO ZALEŻY :) To zależy w jakim wieku macie dzieci, czym się interesują itp. Nie możemy wprost powiedzieć: zabierzcie tam dzieci, będzie super, bo niektóre dzieci mogą być tym w ogóle niezainteresowane.
Empire State Building to nie jest miejsce zrobione typowo dla dzieci, choć trzeba przyznać, że część ekspozycji na pewno ich zainteresuje. Można usiąść koło robotników, oglądać animacje jak powstawał budynek itp. Choć nie ukrywajmy: główną atrakcją są tarasy widokowe, które mogą bardziej przemawiać do dorosłych. Na górze, na 86 piętrze barierki są tak zrobione, że nawet niższe dzieci będą mogły podziwiać panoramę miasta. Oczywiście trzeba bardzo uważać, aby nie wystawiały rączek i czegoś nie wyrzuciły ;)
Warto też wiedzieć, że Empire State Building jest dostosowane do osób niepełnosprawnych, więc również nie ma problemu z wjazdem z wózkiem, jednak na tarasie wózek musi być złożony.
Polecamy odwiedzić to miejsce w godzinach porannych, aby uniknąć największych tłumów i zapewnić sobie nieco spokojniejszą wizytę. Dzieci będą miały okazję nie tylko spojrzeć na miasto z wyjątkowej wysokości, ale i poczuć się jak mali odkrywcy na jednym z najsłynniejszych budynków na świecie!
Informacje praktyczne o Empire State Building
Empire State Building jest dostępny dla turystów przez cały rok, od rana (od godziny 9:00, 10:00) do godzin wieczornych (20:00; 21:00). Bilety kupuje się online, dobrze to zrobić z wyprzedzeniem, aby mieć pewność, że upatrzony przez Was slot będzie dostępny.
Jeśli planujesz zwiedzanie z dziećmi lub większą grupą, warto rozważyć poranne godziny – pozwala to uniknąć największych tłumów.
Na 86. piętrze znajduje się taras widokowy na otwartym powietrzu, natomiast na 102. piętrze dostępny jest przeszklony punkt widokowy, skąd można podziwiać panoramę Nowego Jorku. Na górze są lornetki, które zapewne znacie ze zdjęć i filmów, dzięki którym można z bliska przyjrzeć się ikonicznym punktom Nowego Jorku.
Dojazd do Empire State Building i parking
Empire State Building znajduje się przy 5th Avenue, pomiędzy 33rd Street a 34th Street, co sprawia, że jest łatwo dostępny zarówno z innych części Manhattanu, jak i z pozostałych dzielnic Nowego Jorku. Wierzcie nam, znajdziecie go bez problemu!
Najwygodniejszym sposobem dojazdu do Empire State Building jest komunikacja miejska – stacje metra znajdujące się w pobliżu to 34th Street–Herald Square Square oraz 34th Street – Penn Station, które obsługują wiele linii metra. Aktualne rozkłady i połączenia znajdziecie na stronie MTA.
Jeśli planujesz przyjazd samochodem, warto pamiętać, że na Manhattanie może być trudno znaleźć parking. W okolicy znajdują się płatne parkingi, ale ceny mogą być dość wysokie, dlatego lepiej rozważyć komunikację miejską, zwłaszcza że strefa przy Empire State Building jest intensywnie monitorowana i często są tam ograniczenia w ruchu.
>> Polecamy Wam również nasz praktyczny wpis o Nowym Jorku: Nowy Jork praktycznie – co musisz wiedzieć przed podrożą: wizy, hotele, bilety…
Bilet wstępu do Empire State Building – ceny
Ile kosztuje wjazd na górę Empire State Building? Cena zależy od wybranego pakietu oraz godziny wjazdu. Poniżej przykładowe ceny:
Main Deck 86th Floor New York City Observatory:
- Bilet normalny – $44-$58
- Bilety ulgowy – $38-$52
Top Deck 102nd & 86th Floor observation Decks:
- Bilet normalny – $79-$96
- Bilety ulgowy – $73-$90
Dostępne są zniżki dla seniorów 62+, a dzieci do 5 roku życia wchodzą za darmo.
Do biletów doliczana jest opłata za transakcję w wysokości $5.
Gdzie nocować w okolicy Empire State Bulding?
Naszym zdaniem nie ma co szukać obiektu noclegowego w Nowym Jorku tylko pod jedną atrakcję. Ważniejsze jest aby był dobrze skomunikowany z całym Manhattanem, więc przede wszystkim, aby pod nosem była stacja metra, a stąd już będzie łatwo dojechać do Empire State Building.
Poniżej kilka obiektów w New York City, które polecamy (sami spaliśmy w pierwszym obiekcie z listy i mimo, że pokój był bardzo ciasny, a śniadanie średnie, to widok jaki mieliśmy był wart tej ceny):
- SpringHill Suites by Marriott New York Manhattan Chelsea
Adres: 140 West 28th Street, Chelsea, Nowy Jork, 10001
Ceny: od 1800 zł za pokój 2-osobowy za noc (śniadanie wliczone w cenę)
Link: http://r4b.link/booking-nyc - M Social Hotel Times Square New York
Adres: 226 West 52nd Street, Nowy Jork, NY 10019
Ceny: od 2100 zł za pokój 2-osobowy za noc
Link: http://r4b.link/nyc-msocial - Doubletree By Hilton New York Times Square West
Adres: 350 West 40th Street, Hell’s Kitchen, Nowy Jork, NY 10018
Ceny: od 1500 zł za pokój 2-osobowy za noc
Link: http://r4b.link/nyc-doubletree-by-hilton - Millennium Downtown New York
Adres: 55 Church Street, Wall Street – Financial District, Nowy Jork, NY 10007
Ceny: od 1750 zł za pokój 2-osobowy za noc
Link: http://r4b.link/nyc-millenium
Nasza opinia – czy warto wjechać na Empire State Building?
Empire State Building to doprawdy ikoniczne miejsce! Ten budynek z widokiem na Nowy Jork przyciąga kilka milionów turystów rocznie.
Widoki są fantastyczne, można spojrzeć na Manhattan i dalej z każdej strony, jednak według nas Empire State Building jest… zbyt popularny ;) A wystarczyłoby trochę ograniczyć liczbę dostępnych biletów, a doświadczenie z pobytu na górze zapewne byłoby znacznie przyjemniejsze. Jeśli będzie nam dane kiedyś tutaj wrócić to zdecydowanie wybierzemy inną porę dnia :)
A jakie są Wasze wrażenia? Udało Wam się odwiedzić Empire State Building?
--- autopromocja ---
Wybierasz się do Nowego Jorku?
Polecamy 7 dniowy plan podróży!
Ten plan podróży po Nowym Jorku będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Znajdziesz tutaj ponad 38 stron ze szczegółowym planem podróży na 7 dni, w tym m.in.:
✅ Punkty widokowe,
✅ muzea,
✅ znane budynki,
✅ parki,
✅ …i wiele więcej!
Plan 7 dni – Nowy Jork, USA >>>
--- autopromocja ---