Kalifornia kojarzy się z Hollywood, tętniącymi życiem miastami, plażami i słonecznym klimatem, ale skrywa też zupełnie inne oblicze – Dolinę Śmierci. To najniżej położony i najgorętszy park narodowy w Ameryce Północnej, kraina skrajności, gdzie pustynne krajobrazy sąsiadują z ośnieżonymi szczytami gór, a piekące słońce kontrastuje z chłodnymi nocami.
Dolina Śmierci jest parkiem narodowym we wschodniej części Kalifornii, niedaleko granicy z Nevadą. Jest to park znany z panujących tutaj ekstremalnych warunków pogodowych, które sprawiają, że według wielu jest najgorętszym miejscem na naszej planecie. To właśnie na terenie Doliny Śmierci, a dokładniej w Furnace Creek zanotowano najwyższą temperaturę powietrza: wynosiła ona aż 56,7 stopni Celsjusza, a pomiaru tego dokonano w 1913 roku i jest to oficjalnie uznawane za najgorętsze miejsce na ziemi.
Najchłodniejszym miesiącem jest styczeń, kiedy średnio jest tutaj 18 stopni Celsjusza (rekord w tym miesiącu: 32 stopnie), a najcieplejszym lipiec, kiedy średnia temperatura to aż 46 stopni!
Jeśli więc planujecie wizytę w Dolinie Śmierci to zalecamy nie podróżować tutaj od czerwca do września (a nawet od kwietnia do października). My w Death Valley National Park byliśmy na początku kwietnia i termometry wskazywały 40 stopni i był to pierwszy raz w ciągu wielu podróży, kiedy temperatura nas pokonała i odebrała całkowitą przyjemność z przebywania na zewnątrz (a wierzcie nam, lubimy jak jest ciepło ;) ). Przebywania, a co dopiero… biegania! Będąc tutaj człowiek uświadamia sobie jak olbrzymim wyzwaniem jest znany Badwater 135 Ultramaraton, który rozpoczyna się w Badwater Basin i jest uznawany za najtrudniejszy bieg na świecie.
Jeśli zastanawiacie się, co sprawia, że to właśnie tutaj panują tak ekstremalnie wysokie temperatury to śpieszymy z odpowiedzią. Otóż dolina otoczona jest przez góry, które skutecznie zatrzymują chmury przynoszące opady, a ciepłe powietrze jest przez to jakby uwięzione w dolinie.
--- autopromocja ---
Wybierasz się na Zachód USA?
Polecamy naszą książkę!
Planujesz podróż do Stanów Zjednoczonych i chcesz zobaczyć Zachodnie Wybrzeże USA i nie wiesz od czego zacząć?
Książka wydana jest w miękkiej okładce, zawiera aż 320 strony pełne inspiracji, opisów oraz praktycznych informacji o zachodniej części USA. Jeśli planujesz ten kierunek to jest to pozycja obowiązkowa dla Ciebie! :)
Książka – USA, część zachodnia >>>
--- autopromocja ---
Niemniej patrząc na ten park narodowy nie ograniczajmy się tylko do tych temperatur. Tutaj znajduje się również najniżej położone i najbardziej suche miejsce w Ameryce Północnej, a sam park pod względem powierzchni jest największym w USA, pomijając olbrzymie parki narodowe Alaski (jego powierzchnia to aż 13 628 km²). Park słynie z pustynnego krajobrazu, na który składają się wyschnięte jezioro, kolorowe skały oraz ośnieżone szczyty gór.
Widoki zachwycają i chociaż temperatury sprawiają, że nie łatwo jest spędzić wiele godzin na zewnątrz, to warto zatrzymać się chociaż na chwilę na punktach widokowych, aby podziwiać pustynię i okalające ją góry.
Dolina Śmierci znajduje się na pustyni Mojave, a teren ten jest parkiem narodowym od 1994 roku. Obecnie park odwiedza ponad milion turystów rocznie.
W tym tekście przeczytasz o:
Podróż przez Dolinę Śmierci
Podobnie jak inne parki narodowe w USA tak i tutaj po parku można (a nawet trzeba) przemieszczać się samochodem. My do Death Valley National Park jechaliśmy od wschodu i od tej strony pokażemy Wam jak wyglądała nasza podróż i gdzie warto się zatrzymać.
Co ważne, w Parku Narodowym Dolina Śmierci przy wjeździe nie ma Visitor Center. Ba, tu nawet nie ma bramek wjazdowych. Jadąc ze strony Las Vegas jest jedynie zatoczka z Pay Station, gdzie należy zapłacić w automacie za wjazd (jest również opcja zapłacenia w Visitor Center). Jeżeli jesteście posiadaczami karty America the Beautiful Annual Pass to oczywiście nie musicie nic w tym miejscu płacić.
Przy automacie do płatności znajdują się mapki parku, które można sobie wziąć, obok jest również toaleta.
Visitor Center znajduje się znacznie dalej, bo dopiero w Furnace Creek, dlatego też polecamy wziąć mapę już na wjeździe, bo wiele ciekawych punktów jest zanim się jeszcze dojedzie do tego miejsca, a bez sensu jest się później cofać.
Najciekawsze punkty w Dolinie Śmierci
Zaraz za automatami znajduje się pierwszy zjazd na punkt widokowy na Dolinę Śmierci. Dosłownie po 2 minutach należy skręcić w lewo na punkt widokowy Dante’s View. Co prawda do samego punktu należy dojechać aż 20 kilometrów, ale na końcu znajdujemy się na najwyżej położonym punkcie widokowym w parku, do którego można dojechać samochodem (1 669 m.n.p.m.). Dla chętnych możliwe jest podejście pieszo na Dante’s View Peak Lookout (około 0,5 kilometra w jedną stronę).
Sprawdź nasze gotowe plany podróży po Zachodzie USA. Znajdziesz je w naszym sklepie w kategorii planery podróżnicze »
Podróż do kolejnego punktu można sobie urozmaicić wjeżdżając na jednokierunkową, nieutwardzoną drogą Twenty Mule Team Road, prowadzącą przez mniej uczęszczany teren. Co prawda później odcinek trzeba wrócić tą samą drogą, ale jeśli ktoś chce zjechać z utartego szlaku to warto.
A kolejny punkt widokowy to Zabriskie Point. Znany, łatwo dostępny punkt, do którego parking znajduje się tuż przy drodze nr 190. Stąd jedynie trzeba podejść krótki kawałek pod górę i stajemy na punkcie skąd rozpościera się widok na dolinę oraz badlands.
Z Zabriskie Point można jechać do Furnace Creek, a potem kawałek się cofnąć, aby ruszyć w stronę najbardziej znanego miejsca w parku narodowym, czyli Badwater Basin lub od razu pojechać w tym kierunku, a Visitor Center odwiedzić później.
Furnace Creek
To właśnie tutaj znajduje się budynek Visitor Center, a tuż przed stoi… termometr, jeśli ktoś chciałby zweryfikować czy wskazania w samochodzie nie kłamią ;)
W Visitor Center spotkamy Rangersów, czyli pracowników parku, którzy podpowiedzą gdzie jechać, a gdzie lepiej nie, dadzą książeczki Junior Ranger Activity Book (rewelacyjne książeczki z zadaniami dla dzieci), można tutaj kupić pamiątki, a do tego czeka tutaj wystawa przybliżająca samą Dolinę Śmierci (wszystko oczywiście w klimatyzowanych pomieszczeniach).
Tutaj też znajduje się najdroższa stacja benzynowa jaką widzieliśmy podczas wszystkich podróży po USA.
Badwater Basin
Badwater Basin to jezioro, choć oczywiście wodę zobaczyć można tutaj rzadko, co jednak trzeba podkreślić, się zdarza i czasami trwa nawet kilka miesięcy (traktować to należy jako ewenement, bo z reguły trwa to góra miesiąc, dwa). Częściej spotykanym widokiem jest wyschnięte jezioro z białymi płatami soli. Nazwa Badwater oznacza “zła woda” i wynika z faktu, że tutejsza woda jest niezdatna do picia i mocno zasolona.
Aby dojechać do najbardziej charakterystycznego miejsca w Dolinie Śmierci należy kierować się na południe z Furnace Creek. Z Visitor Center do przejechania samochodem jest niecałe 19 mil, co powinno zająć lekko ponad 20 minut zakładając, że nie zatrzymujemy się po drodze.
Na miejscu są wydzielone miejsca parkingowe, toaleta oraz kładka (również dostosowana dla osób niepełnosprawnych) po której można zejść do dna jeziora. Po zejściu z kładki schodzi się na trzeszczącą pod stopami stwardniałą sól. Można tutaj chodzić dowolnie, dbając oczywiście o naturę, jednak z reguły wysokie temperatury nie pozwalają na spędzenie zbyt dużej ilości czasu na zewnątrz i większość ludzi szybko kieruje się ponownie do klimatyzowanych samochodów.
Artist’s Palette
Pomiędzy Furnace Creek a Badwater Basin jest jednokierunkowa droga prowadząca do Artist’s Palette. To malownicza formacja geologiczna słynąca z intensywnych i różnorodnych barw obejmujących odcienie różu, żółci, zieleni i fioletu. Skały te zawdzięczają swoje barwy obecności różnych minerałów, takich jak żelazo, magnez i miedź.
Prawdopodobnie najlepiej tutaj dotrzeć o wschodzie lub zachodzie słońca, gdy światło dodatkowo podkreśla barwy skał, bo w południe musimy przyznać, że nie wyglądało to aż tak zachwycająco jak na zdjęciach w internecie (zapewne to też zasługa dodatkowej obróbki ;) ).
Mesquite Flat Sand Dunes
Jeśli ktoś marzy o zobaczeniu klasycznej pustyni z wydmami, to w Dolinie Śmierci jest takie miejsce. Mesquite Flat Sand Dunes to rozległe wydmy piaskowe, które przyciągają licznych turystów i fotografów. Wydmy te składają się głównie z drobnego, jasnego piasku, który został przetransportowany przez wiatr z otaczających gór. Krajobraz Mesquite Flat jest szczególnie urzekający o wschodzie i zachodzie słońca, kiedy długie cienie tworzą dramatyczne wzory na powierzchni piasku.
Mesquite Flat Sand Dunes znajdują się w pobliżu Stovepipe Wells – jest to pierwszy punkt z parkingiem, wjeżdżając od strony zachodniej.
Inne punkty
Powyższe miejsca są idealnym planem na jeden dzień w Dolinie Śmierci. Jeśli jednak macie więcej czasu na miejscu to warto rozważyć dodatkowo te miejsca:
- Ubehebe Crater – imponujący krater wulkaniczny znajdujący się w północnej części Doliny Śmierci. Ma on około 800 metrów średnicy i 230 metrów głębokości, co czyni go jednym z najbardziej znanych kraterów w regionie. Ubehebe Crater powstał około 2 000 lat temu w wyniku gwałtownej erupcji wulkanicznej.
- Racetrack Valley lub Racetrack Playa – miejsce, które przez długi czas było uznawane za tajemnicze, w którym działy się niewyjaśnione rzeczy. Chodzi o przemieszczanie się kamieni i zostawianie za sobą tajemniczych śladów. Zaskakujący jest, że do niedawna, nikt nie był w stanie wyjaśnić jak to się dzieje, aż w końcu pewien eksperyment pozwolił naukowcom zrozumieć, że kluczem do sukcesu jest kilka warunków, które musza zostać spełnione, aby kamienie zaczęły się poruszać (zdarza się to raz na kilka lat).
Park Narodowy Dolina Śmierci z dziećmi
Czy Park Narodowy Dolina Śmierci to dobry wybór jeśli podróżujemy z dziećmi? Z reguły odpowiadamy, że każdy park narodowy w USA to zawsze dobry wybór, to szczególnie w przypadku Death Valley trzeba taką podróż dobrze zaplanować i odpowiednio się przygotować.
Ten niezwykły park oferuje wiele atrakcji, które mogą zainteresować młodszych podróżników, takich jak kolorowe formacje skalne w Artist’s Palette, spektakularne wydmy piaskowe Mesquite Flat Sand Dunes, czy też imponujący krater Ubehebe (które dziecko nie chciałoby zobaczyć prawdziwego krateru?). Dzieci mogą czerpać radość z odkrywania przyrody, wędrowania po bezkresnych przestrzeniach i obserwacji unikalnej fauny i flory.
Należy jednak pamiętać o ekstremalnych warunkach pogodowych, zwłaszcza latem, gdy temperatury mogą być niebezpiecznie wysokie. Wybierając się do Doliny Śmierci, należy zadbać o odpowiednie nawodnienie, ochronę przed słońcem oraz unikać najbardziej gorących pór dnia. Planując wycieczkę w okresie chłodniejszym, takim jak jesień czy wiosna, można cieszyć się bardziej komfortowymi warunkami.
Dzięki odpowiednim środkom ostrożności, Dolina Śmierci może stać się fascynującym i edukacyjnym miejscem dla całej rodziny. A żeby ten aspekt edukacyjny podkreślić polecamy na początek udać się do Visitor Center, gdzie czeka ciekawa wystawa o zwierzętach i roślinach Doliny Śmierci. W tym miejscu koniecznie odbierzcie specjalne książeczki Junior Ranger Activity Book. Są to cienkie książeczki z zadaniami dla dzieci zachęcające do obserwacji natury, szukania zwierząt i roślin oraz do nauki o geologii.
Po wykonaniu wszystkich zadań należy ponownie spotkać się z rangerem, pokazać wykonane zadania oraz złożyć specjalną przysięgę. Dzieci dostaną wtedy specjalne odznaki, które mogą przypiąć np. do ubrania.
Informacje praktyczne o Parku Narodowym Dolina Śmierci
Poniżej przygotowaliśmy garść praktycznych informacji o Parku Narodowym Dolina Śmierci.
Warto wiedzieć:
Oto najważniejsze porady przed wizytą w Dolinie Śmierci o których warto pamiętać:
- Na terenie parku panują bardzo wysokie temperatury – należy dbać o nawodnienie (zaleca się aby mieć minimum 4 litry wody na osobę), chronić się przed słońcem i mieć ze sobą zapas jedzenia i wody
- Unikaj ekstremalnych upałów: Planuj wizytę w chłodniejszych miesiącach, takich jak późna jesień, zima lub wczesna wiosna. Unikaj odwiedzin w lecie, kiedy temperatury mogą przekraczać 50°C (122°F).
- Przy Visitor Center znajduje jest stacja benzynowa, jednak jest ona bardzo droga. Planując podróż przez Dolinę Śmierci najlepiej jest zatankować bak do pełna przed podróżą do parku.
- Dokładne planowanie: Przed wyjazdem dokładnie zaplanuj trasę, sprawdź warunki pogodowe i zaopatrz się w mapy oraz informacje o punktach, które chcesz odwiedzić. Sprawdź bieżące informacje na stronie parku, aby wiedzieć czy wszystkie drogi i szlaki są dostępne.
- Brak sieci: miej na względzie, że w Dolinie Śmierci może nie być zasięgu sieci komórkowych.
- Sprawny pojazd: Upewnij się, że twój pojazd jest w dobrym stanie technicznym, ponieważ Dolina Śmierci to rozległe i odizolowane miejsce z ograniczonym dostępem do usług mechanicznych.
- Dostęp do pomocy: Miej przy sobie zestaw pierwszej pomocy oraz informację o najbliższych punktach ratunkowych i telefonicznych.
- Przestrzeganie zasad: Respektuj wszystkie przepisy i oznaczenia w parku, zwłaszcza te dotyczące ochrony przyrody i bezpieczeństwa.
Przestrzeganie tych wskazówek pomoże zapewnić bezpieczną i przyjemną wizytę w Dolinie Śmierci.
Dojazd i godziny otwarcia
Do parku prowadzi kilka dróg, ale najczęściej wybierana to California Highway 190. Tą drogą również i my jechaliśmy wjeżdżając od Nevady i jadąc na zachód.
Park jest otwarty 24/7.
Furnace Creek Visitor Center jest otwarte z reguły od godziny 8:00 do 17:00.
Adres:
Furnace Creek Visitor Center
Airport Rd
Furnace Creek, CA 92328
Cennik
Wjazd na teren parku jest płatny. Płaci się przy wjeździe, w automacie lub w Visitor Center w Furnace Creek (polecamy jednak zrobić to od razu przy wjeździe).
Ceny:
- samochód osobowy – $30 (niezależnie od liczby osób w samochodzie)
- motocykl – $25
- rowerzyści, osoby wchodzące bez pojazdów – $15 (dzieci do 15 roku życia za darmo).
Jest to park narodowy więc akceptowany jest America the Beautiful Annual Pass (koszt na rok 80 USD). Jest to karta która pozwala na dowolną liczbę wjazdów do wszystkich parków zarządzanych przez NPS. Jej zakup opłaca się jeśli planujecie wizytę w co najmniej trzech takich miejscach.
Gdzie nocować w okolicy Death Valley National Park?
Death Valley to niemalże pustkowie, choć na terenie doliny znajdują się miejsca noclegowe oraz campingi. W Furnace Creek są dwa obiekty, dość zaskakujące – będące oazami na pustyni, choć w gruncie rzeczy są po prostu dużymi obiektami noclegowymi z wszelkimi udogodnieniami. My nocowaliśmy na obrzeżach Las Veges, skąd z samego rana ruszyliśmy do Death Valley (linki poniżej).
Kempingów jest więcej – można wybrać te z podłączeniami lub bardziej podstawowe, bez niczego, często gorzej dostępne i wymagające samochodu z dużym prześwitem. Latem jest mniej dostępnych kempingów, ze względu na wysokie temperatury. Wszystkie miejsca latem, oraz większość w pozostałe pory roku działa na zasadzie: first-come, first-served, czyli kto pierwszy ten lepszy. Nie ma tutaj rezerwacji, po prostu trzeba przyjechać i liczyć na szczęście ;)
Sprawdź nasze gotowe plany podróży po Zachodzie USA. Znajdziesz je w naszym sklepie w kategorii planery podróżnicze »
Poniżej kilka propozycji obiektów noclegowych w Dolinie Śmierci oraz w bliższej (choć dalszej) okolicy. My spaliśmy w pierwszym z nich na obrzeżach Las Vegas:
- Home2 Suites By Hilton Las Vegas Northwest
Adres: 8906 W Deer Springs Wy, Las Vegas, NV 89149
Ceny: od $150 za pokój dwuosobowy
Link: https://r4b.link/home2-suites-la - The Ranch At Death Valley
Adres: Highway 190, Death Valley, CA 92328
Ceny: od $205 za pokój dwuosobowy
Link: https://r4b.link/the-ranch-at-death-valley - The Inn at Death Valley
Adres: Highway 190, Death Valley, CA 92328
Ceny: od $353 za za pokój dwuosobowy
Link: https://r4b.link/the-inn-at-death-valley
Nasza opinia – czy warto odwiedzić Park Narodowy Dolina Śmierci?
Będąc na Zachodzie USA zdecydowanie warto odwiedzić ten park narodowy! Wyróżnia się on surowością, ekstremalnymi warunkami, wyjątkowymi formacjami i niezapomnianymi widokami. Nie jest łatwo tutaj zostać na dłużej, szczególnie wiosną i latem, ale warto to miejsce chociaż przez chwilę zobaczyć na własne oczy.
--- autopromocja ---
Wybierasz się na Zachód USA?
Polecamy naszą książkę!
Planujesz podróż do Stanów Zjednoczonych i chcesz zobaczyć Zachodnie Wybrzeże USA i nie wiesz od czego zacząć?
Książka wydana jest w miękkiej okładce, zawiera aż 320 strony pełne inspiracji, opisów oraz praktycznych informacji o zachodniej części USA. Jeśli planujesz ten kierunek to jest to pozycja obowiązkowa dla Ciebie! :)
Książka – USA, część zachodnia >>>
--- autopromocja ---
Galeria zdjęć
Zobacz również wszystkie nasze zdjęcia z Doliny Śmierci: