Zapraszamy Was w bajeczną podróż po Walt Disney World Resort w Orlando. Pokażemy Wam jedną z najlepszych i najdroższych przygód jaka spotkała nas na Florydzie! Po wydaniu kilku tysięcy złotych na dwa dni rozrywki już nic nie będzie dla nas drogie, bo diametralnie zmienił się punkt odniesienia ;) Czy było warto?
Disneyland w Orlando to miejsce o którym marzą dzieci (no dobra, rodzice też!). Będąc więc na Florydzie nie mogliśmy udawać, że go tam nie ma! Zarówno my jak i dzieci uwielbiamy parki rozrywki, przejażdżki, karuzele itp., a jedyne co nas zniechęca do odwiedzenia takich miejsc to kolejki do atrakcji i cena.
Planując pobyt na Florydzie bardzo chcieliśmy wejść do słynnego Disneylandu (o tym jak niepoprawna jest to nazwa piszemy poniżej, ale jest już tak popularna, że będziemy się nią dalej posługiwać). Będąc w Disneylandzie w Szanghaju, widzieliśmy zachwyt w oczach Oliwii, której miłość do księżniczek, a szczególnie do Elsy z Krainy Lodu nie słabnie i obiecaliśmy sobie, że jeśli będzie taka możliwość to do Disneylandu jeszcze pojedziemy. Możliwość nie tylko pod kątem wyboru kierunku, ale również finansowa, bo nie oszukujmy się, wizyta w takim parku rozrywki jest bardzo droga.
Założyliśmy, trochę naiwnie, że w Orlando, ceny za wejście będą podobne do tych w Szanghaju. Jednak niekoniecznie ;) W Szanghaju wejście dla osoby dorosłej na jeden dzień to koszt około 300 złotych, a w Orlando prawie 1200 złotych! I tutaj bardzo przykra niespodzianka: cena w Orlando jest tak wysoka, bo jest to wstęp dwudniowy do dowolnych dwóch parków rozrywki w ramach Walt Disney World Resort. Na oficjalnej stronie nie ma możliwości kupienia przez internet wstępu na jeden dzień, do jednego parku i to jest dla nas największą wadą wizyty w Disneyland Orlando. Bo wystarczy pomnożyć sobie to 1200 złotych x 2 plus dzieci (cena za dzieci jest niedużo niższa) i poszła średnia krajowa na 2 dni pobytu…
Jeśli jednak absolutnie nie chcecie wchodzić na dwa dni i wystarczy Wam wizyta w jednym parku, to są dwie opcje: albo kupienie biletu w kasie, albo przez pośrednika (my żadnego nie polecimy, bo bilety kupowaliśmy na oficjalnej stronie).
W tym tekście przeczytasz o:
Walt Disney World Resort
Na początku wyjaśnienie o co chodzi z tą nazwą Disneyland. Disneylandów na świecie jest kilka (m.in. w Paryżu, Tokio, Szanghaju, Kalifornii czy właśnie na Florydzie) i są często częścią kompleksu składającego się z kilku parków tematycznych. Na przykład w ramach Disneyland Resort w Paryżu jest Disneyland Park i Walt Disney Studios Park, w Kalifornii jest Disneyland Resort, a w jego ramach dwa parki: Disneyland oraz Disney Adventure California Park.
A jak jest na Florydzie? Na Florydzie jest największy resort, w ramach którego są aż 4 tematyczne parki rozrywki! I żaden z nich nie nazywa się Disneyland, chociaż wszystkie z Disney’em są związane ;)
Do wyboru mamy:
- Magic Kingdom
- Epcot
- Disney’s Hollywood Studios
- Disney’s Animal Kingdom
- i jeszcze jest Disney Springs – ale to nie jest tematyczny park rozrywki i nie jest biletowany (o tym będzie niżej)
Z powyższych czterech to Magic Kingdom właśnie jest odpowiednikiem typowego Disneylandu i tutaj najbardziej chcieliśmy przyjechać. Jak już wspomnieliśmy wyżej, minimalny pobyt w Walt Disney World Resort to dwa dni (przy zakupie biletów online) w ramach których można wejść do dowolnych dwóch parków tematycznych (nie musi to być dzień po dniu, ale mamy tylko kilka dni na wykorzystanie wejść i nie można wchodzić do dwóch różnych parków jednego dnia – w najtańszym pakiecie). Mieliśmy zatem do wyboru jeszcze jeden park i nasz wybór padł na Epcot, dodatkowo zajrzeliśmy też do Disney Springs.
Sam teren jest po prostu ogromny. Całość kompleksu Walt Disney World Resort zajmuje przeszło 104 km2 powierzchni! To tyle co całe Kielce (109 km2), czy więcej niż Płock (88 km2) lub Zakopane (84 km2). Więcej niż Sieradz (51 km2) i Nowy Targ (51 km) razem wzięte. Robi wrażenie :)
Poniżej opiszemy Wam nasze wrażenia i doświadczenia z poszczególnych części oraz opiszemy czego możecie spodziewać się w pozostałych.
Magic Kingdom
Zacznijmy od najbardziej znanej części, czyli Disneylandu z charakterystycznym zamkiem, karuzelami, przejażdżkami, paradami i wszystkim tym co z Disneyem związane. To tutaj przechadzają się postaci znane z bajek Disneya, zrobimy sobie z nimi zdjęcie i to tutaj zobaczymy najsłynniejszy pokaz sztucznych ogni na zakończenia dnia, wieczorem.
Na Magic Kingdom koniecznie zarezerwujcie sobie cały dzień – warto przyjść zaraz po otwarciu i zostać aż do wspomnianego pokazu.
Zacznijmy od tego, że do Disneylandu dopływa się statkiem lub dojeżdża pociągiem. Zaraz po zaparkowaniu samochodu, odwiedzający kierowani są do kas, za którymi czeka stacja kolejki oraz przystań, z której rusza pociąg lub odpływa statek do bram parku rozrywki. To od Was zależy jaki środek transportu wybierzecie – my płynęliśmy w jedną stronę, a wracaliśmy pociągiem (dojazd jest oczywiście darmowy).
Po przejściu bramek znajdujemy się na alei pełnej sklepów, kawiarni, restauracji, która prowadzi do słynnego symbolu, czyli zamku (zwanego też Zamkiem Kopciuszka). To tutaj, na scenie odbywają się niektóre pokazy i występy i tutaj będzie miał miejsce wieczorny pokaz fajerwerków.
Magic Kingdom składa się z kilku tematycznych stref, w których rozmieszczone są poszczególne atrakcje, restauracje, sklepy i inne rozrywki:
- Adventureland, utrzymany w tematyce Piratów z Karaibów i Alladyna, gdzie można przepłynąć łódką przez dżunglę czy przejechać się na latającym dywanie.
- Frontierland – znajdują się tutaj dwie mocniejsze przejażdżki: kolejka górska oraz kolejka ze spadkiem do wody. Ciekawa jest również wyspa Tomka Sawyera.
- Fantasyland – tutaj również jest kolejka górska (trochę łagodniejsza), wewnętrzna, łagodna przejażdżka po świecie syrenki Arielki oraz atrakcje dla najmłodszych jak na przykład przejażdżka na słoniku Dumbo.
- Tomorrowland – część futurystyczna, gdzie można pojeździć samochodami, wsiąść do zadaszonej kolejki górskiej czy zobaczyć jak rozwijała się technologia w Carousel of Progress.
W Magic Kingdom są atrakcje nawet dla najmłodszych, spokojne, powolne – na niektóre mogliśmy wejść nawet z niemowlakiem. Przy czym jedna uwaga, dziecko nie może spać w trakcie jazdy! Zdarzyło nam się (w innym Disneylandzie), że Filip usnął w trakcie czekania do atrakcji w nosidle i nie wpuszczono nas w ogóle, więc nie planujcie żadnych przejażdżek w trakcie drzemki ;)
W tym parku odbywają się tradycyjne parady, podczas których jadą piękne, kolorowe platformy z bohaterami Disneya. W głośnikach rozbrzmiewa taneczna muzyka, a z platform machają do nas uśmiechnięte postaci. W trakcie jednej z takich parad, platformy i tancerze na chwilę się zatrzymują i zapraszają do wspólnego tańca. Jest niesamowicie dużo śmiechu i zabawy.
Na koniec ukoronowaniem dnia pełnego wrażeń jest pokaz fajerwerków i mapping na pałacu. Warto przyjść trochę wcześniej, aby zająć sobie miejsce i w spokoju poczekać na show. Urwyki show możecie zobaczyć na filmiku zamieszczonym poniżej.
Czy jest tłoczno? Czy są kolejki? Tak, podczas naszej wizyty było dużo ludzi i były kolejki do atrakcji, ale staraliśmy się tak zaplanować pobyt, aby nie spędzać większości czasu na staniu w kolejce. Z pomocą przychodzi tutaj dedykowana aplikacja w której można zarezerwować sobie przejażdżki na konkretną godzinę (jest limit na osobę), ale pod warunkiem, że kupiło się bilety online z wyprzedzeniem.
Godziny otwarcia Magic Kingdom
Magic Kingdom otwarty jest od godziny 9:00 do godziny 21:00 (w niektóre dni, przy okazji różnych wydarzeń jest otwarty dłużej, nawet do 23:00).
Aktualne godziny można sprawdzić tutaj: link.
Zobacz nasz film z Magic Kingdom na Florydzie
Polecamy również naszą relacje 🎬 wideo z Walt Disney World Resort (Magic Kingdom) na naszym kanale YouTube. Zabierzemy Was w krótką i skoczną relacje z parku rozrywki a na koniec zobaczycie magiczny show :)
EPCOT
EPCOT to zdecydowanie nie jest typowy park rozrywki z rollercoasterami. EPCOT to składający się z dwóch tematycznych części kompleks ukazujący uporządkowany świat: z jednej strony można zwiedzić różne części globu (World Showcase), a z drugiej zajrzeć do futurystycznej wizji świata (Future World).
Zwiedzanie EPCOT jest o tyle proste, że atrakcje w obydwu częściach zlokalizowane są na planie koła, więc nie trzeba zastanawiać się gdzie iść najpierw, po prostu idzie się ścieżką i zagląda od jednej do drugiej atrakcji.
Po zatrzymaniu się na parkingu, od razu w oczy rzuca się futurystyczna kula, która jest symbolem parku – Spaceship Earth (wewnątrz jest przejażdżka podczas której poznajemy historię komunikacji od czasów epoki kamienia łupanego, aż w końcu lądujemy w przyszłości).
Stąd zaczyna się pierwsza część, czyli Future World, chociaż obecnie są to trzy mniejsze części:
- World Celebration – w ramach tej części jest wspomniana futurystyczna Ziemia oraz kino 4D,
- World Discovery – możemy tutaj poczuć się jak astronauci, dzięki symulatorze startu w kosmos (dostępne są dwie misje: łagodniejsza i trochę bardziej ekstremalna),
- World Nature – przejażdżki i atrakcje, dzięki którym poznamy podwodny świat, świat roślin oraz techniki współczesnych upraw.
My zostawiliśmy sobie tą część na koniec i trochę żałujemy, bo już zabrakło sił pod koniec dnia, aby w pełni skorzystać ze wszystkich atrakcji. Za to w pełni odkryliśmy World Showcase.
World Showcase to spacer wokół jeziora, podczas którego poznaje się kraje i regiony w które częściowo wplatane są znane bajki i bohaterowie Disneya. Zobaczymy tutaj odwzorowane budynki z różnych części świata, charakterystyczne atrakcje, będziemy mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia z Chin czy Maroko lub zjeść obiad w meksykańskiej restauracji. Jest to taka namiastka całego świata w jednym miejscu.
Znajdziemy tutaj części reprezentujące 11 krajów z ciekawymi zabudowaniami, zdobieniami, restauracjami i dodatkowymi atrakcjami. Są m.in. Chiny, Japonia, Meksyk, Francja, Wielka Brytania, Kanada, Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania. W ramach tych regionów, poza budynkami i restauracjami są kina, przejażdżki, spotkania z bohaterami Disneya. Na przykład w części norweskiej można spotkać Elsę i Annę oraz przepłynąć łodzią w ciemnych tunelach, pełnych animacji, postaci i efektów specjalnych wprost z Krainy Lodu.
Tutaj również na koniec dnia realizowany jest pokaz sztucznych ogni, choć zdecydowanie skromniejszy.
Godziny otwarcia EPCOT
Część EPCOT otwarta jest od godziny 8:30 do godziny 21:00.
Aktualne godziny można sprawdzić tutaj: link.
Disney’s Hollywood Studios
Jak można domyśleć się już po samej nazwie, w tym parku wszystko kręci się wokół filmów i animacji. Początkowo miejsce to miało być zarówno parkiem rozrywki jak i studiem produkcyjnym/filmowym, ale po czasie skupiono się wyłącznie na tym pierwszym, a temat studia został porzucony.
Disney’s Hollywood Studios składa się z siedmiu części:
- Hollywood Boulevard – deptak zaraz po wejściu na teren parku, gdzie atrakcją jest pociąg w tematyce Myszki Mickey i Minnie.
- Sunset Boulevard – tutaj jest zdecydowanie więcej atrakcji: są dwa rollercoastery, są występy na scenie, a tematyka jest bardzo zróżnicowana od Zyzgaka McQueen z Aut, poprzez Twilight oraz Piękną i Bestię, aż po… rockowe brzmienie Aerosmith!
- Animation Courtyard – najciekawszą częścią jest wystawa otwarta w 100-lecie urodzin Walta Disneya, ukazująca jego życie oraz ciekawe artefakty i eksponaty związane z Disneyem.
- Toy Story Land – przejażdżki, w tym jeden rollercoaster, a wszystko utrzymane w tematyce słynnego filmu o zabawkach.
- Star Wars: Galaxy Edge – nie lada gratka dla fanów Gwiezdnych Wojen. Wiemy, że niektórzy odwiedzają Disney’s Hollywood Studios tylko dla tej jednej części :) Tutaj można niemalże wziąć udział w kosmicznym starciu!
- Grand Avenue – główną atrakcją tej części jest Muppet Show w 3D.
- Echo Lake – możemy tutaj zobaczyć pokaz z Indianą Jones, Mickey & Minnie czy Elsą i Anną z Krainy Lodu.
Oczywiście w każdej z tych części znajdują się restauracje, kawiarnie, sklepiki, można również spotkać postaci ze znanych filmów i bajek.
Godziny otwarcia Disney’s Hollywood Studios
Disney’s Hollywood Studios otwarty jest od godziny 9:00 do godziny 21:00.
Aktualne godziny można sprawdzić tutaj: link.
Disney’s Animal Kingdom
Kolejny, czwarty już park tematyczny w ramach Walt Disney World Resort to Animal Kingdom i nazwa oczywiście odzwierciedla jakie przygody czekają na odwiedzających. Zajrzymy do królestwa zwierząt, zarówno tych, które żyją na naszej planecie obecnie, tych, które żyły kiedyś (oczywiście, że będzie o dinozaurach) oraz tych, które nigdy nie żyły, czyli stworzeń fantastycznych.
Disney’s Animal Kingdom to miks atrakcji: zarówno poznawanie zwierząt, przejażdżki jak i ciekawe występy.
Podobnie jak pozostałe parki podzielony jest na kilka tematycznych części:
- Oasis – część tuż za bramkami, pierwsza w której można oglądać zwierzęta.
- Discovery Island – jest to wyspa w centralnej części parku, gdzie mieszkają zwierzęta takie jak flamingi, wydry, tamaryny, można tutaj wejść na show o robakach.
- Dinoland U.S.A. – raj dla fanów dinozaurów, jest tutaj karuzela oraz kolejka do świata dinozaurów.
- Asia – w tej części spotkamy tygrysa, makaki, gibony i egzotyczne ptaki, przepłyniemy łodzią lub wskoczymy na kolejkę górską po najwyższej górze świata.
- Africa – tutaj zobaczymy lwa, słonie, żyrafy, hipopotami, okapi… Można udać się na safari wśród zwierząt lub przejechać zabytkową kolejką do Rafiki’s Planet Watch. W tej części nie mogło zabraknąć show w tematyce Króla Lwa.
Podobnie jak w pozostałych parkach, również tutaj każda z części obfituje w liczne restauracje, kawiarnie, sklepiki.
Ze względu na dobro zwierząt nie odbywają się tutaj pokazy fajerwerków.
Godziny otwarcia Disney’s Animal Kingdom
Disney’s Animal Kingdom otwarty jest od godziny 9:00 do godziny 19:00.
Aktualne godziny można sprawdzić tutaj: link.
Disney Springs
Na koniec nie tematyczny park rozrywki, ale miejsce, gdzie można zajrzeć wieczorem, jeśli mało Wam wrażeń :)
Disney Springs to duży kompleks handlowo-rozrywkowy z restauracjami, barami oraz oczywiście sklepami. Poza wieloma znanymi markami, na uwagę zasługuje chociażby największy na świecie sklep Disneya.
A co wśród atrakcji? Na pewno Waszą uwagę przykuje unoszący się nad jeziorem balon – lot takim balonem jest właśnie jedną z atrakcji w Disney Springs. Poza tym na terenie centrum jest kolejka i karuzela dla dzieci, odbywają się występy, można pograć w kręgle czy popływać samochodem po jeziorze.
Będąc z dziećmi wieczorową porą byliśmy mocno przytłoczeni hałasem, muzyką, gwarem wokoło. Nie była to atrakcja odpowiednia dla nas bo nie było za bardzo gdzie odpocząć, ani w spokoju zjeść, ale dzieciom się podobało (szczególnie, że udało się znaleźć kilka bajkowych postaci).
Wejście do Disney Springs jest darmowe, parking również.
Disneyland w Orlando czy Disneyland w Szanghaju?
Jeśli ktoś by nas zapytał który park rozrywki jest lepszy, musielibyśmy odpowiedzieć: pod kątem atmosfery – Orlando, a pod kątem atrakcji i infrastruktury – Szanghaj.
Do Orlando przyjeżdżają całe, dość liczne rodziny, aby spędzić wspólnie czas. Wiele z nich ma takie same koszulki (często mówiące o jakimś wydarzeniu, np. urodzinach), utożsamiają się z bajkowymi postaciami, widać, że jest to nie lada wydarzenie. Co ważne, nie patrzą na wszystko przez telefon :) Zdjęcia robią, a i owszem, ale raczej do rodzinnego albumu niż do social mediów. Inaczej jest w Chinach, gdzie podstawą wizyty jest porządne zdjęcie i relacjonowanie wszystkiego w internecie.
Tak, generalizujemy i lekko wyolbrzymiamy, ale porównując oba miejsca to właśnie to zwróciło naszą uwagę, szczególnie przy pokazie fajerwerków na koniec dnia.
Szanghaj jest nowszym obiektem i to widać. Atrakcje są w lepszym stanie, są bardziej nowoczesne oraz wykorzystują najnowsze technologie.
Nie wybierzemy jednego tego lepszego, bo każdy Disneyland jest inny :) I do każdego jeszcze nie raz chętnie wrócimy gdy będziemy w okolicy i budżet na to pozwoli ;)
Informacje praktyczne
Skoro już wiemy co i jak, jakie są różnice w poszczególnych parkach w Orlando, to czas na informacje praktyczne.
Zacznijmy od tego, że na jeden park warto przeznaczyć jeden, cały dzień. Nawet jeśli kupicie bilet z opcją dowolnego przemieszczania się pomiędzy parkami to i tak sugerujemy aby skupić się na jednym per dzień.
Ceny – ile kosztuje bilet do Walt Disney World Resort?
Jak już zostało wspomniane na początku wpisu, bilety można kupić z wyprzedzeniem online lub na miejscu w kasie. Z reguły w tego typu przypadkach sugerujemy aby kupować bilety online, z jednego, najważniejszego powodu: omijacie kolejki do kasy.
Poniżej przykładowe ceny biletów kupowanych online:
- Bilet normalny, dla dzieci 10+, dwudniowy – ok. $310
- Bilet ulgowy, dla dzieci 3-9 lat, dwudniowy – ok. $295
Kupując bilet dwudniowy macie czterodniowe okienko do jego wykorzystania. Oznacza to, że nie musicie iść dwa dnia z rzędu, a możecie sobie spokojnie zrobić dzień czy dwa odpoczynku pomiędzy wizytami.
Bilety jednodniowe, w kasie kosztowały około $140-150 za osobę. Ceny mogły się zmienić, ale zapewne stosunek cen biletów w kasie do biletów kupowanych online został ten sam.
Bilety online można kupić tutaj.
Update: obecnie można kupić również bilety jednodniowe na stronach różnych pośredników. Nie polecamy jednak żadnego konkretnego.
Dojazd do Walt Disney World Resort
Walt Disney World Resort znajduje się na Florydzie, w centralnej jej części, około 40 minut drogi samochodem z centrum Orlando w kierunku południowo-zachodnim.
Jak to w Stanach Zjednoczonych bywa, bez samochodu ani rusz, więc najprościej dojechać tutaj samochodem. Jadąc drogą międzystanową nr 4 od Tampy w stronę Orlando, należy zjechać na północ – zjazd na Disney World jest bardzo dobrze oznaczony, bez problemu traficie.
Pod każdym parkiem znajduje się olbrzymi parking samochodowy (płatny około 25 dolarów za dzień).
Noclegi w okolicy Orlando
Jeśli chcecie w pełni poczuć cały ten “Disney Experience” to możecie skusić się na nocleg w jednym z wielu drogich hoteli na terenie całego kompleksu.
Nocleg w takim hotelu rozpoczyna się od 270 dolarów za 2 osoby dorosłe za noc. Pełną ofertę obiektów w ramach resortu oraz rekomendowanych znajdziecie tutaj.
Jeśli szukacie innych alternatyw (często tańszych) to może zainteresuje Was któraś z poniższych propozycji z Orlando:
- Drury Inn & Suites Orlando
Adres: 7301 West Sand Lake Road, Orlando, FL 32819-5116
Ceny: od 530 zł za pokój dwuosobowy ze śniadaniem
Link: http://r4b.link/inn-suites-orlando - Wyndham Orlando Resort & Conference Center, Celebration Area
Adres: 3011 Maingate Lane, Celebration, Orlando, FL 34747
Ceny: od 550 zł za pokój dwuosobowy ze śniadaniem
Link: http://r4b.link/days-inn-by-wyndham-kissimmee - Best Western International Drive
Adres: 8222 Jamaican Court, Orlando, FL 32819
Ceny: od 620 zł za pokój dwuosobowy ze śniadaniem
Link: http://r4b.link/m-i-orlando - DoubleTree by Hilton at the Entrance to Universal Orlando
Adres: 5780 Major Boulevard, Orlando, FL 32819
Ceny: od 400 zł za pokój dwuosobowy
Link: http://r4b.link/doubletree-orlando
Nasza opinia o Disneylandzie w Orlando
Wizyta w Walt Disney World Resort w Orlando na pewno zapadnie nam na długo w pamięci i to nie tylko ze względu na spustoszenie w naszych portfelach ;)
Ten olbrzymi kompleks zapewnia multum rozrywki dla odbiorców niemalże w każdym wieku. Bez względu na to czy podróżujecie z maluchami, młodzieżą czy wreszcie sami to znajdziecie atrakcje właściwe dla Was.
Liczne przejażdżki na kolejkach górskich i karuzelach, spotkania z postaciami, ale przede wszystkim radosna i taneczna atmosfera to jest coś co się pamięta na zawsze. I tak, mimo, że jest koszmarnie drogo, to takie wspomnienia są warte wydanych pieniędzy. W końcu, niecodziennie jeździ się do Disneylandu :)