Przebrnęliśmy przez najtrudniejszą część, zrobiliśmy zdjęcie naszemu bobasowi! Możemy teraz wnioskować o dowód lub paszport i cały świat stoi przed nami otworem :) Co wybrać i jak wnioskować o dowód lub/i paszport?
We wpisie o tym jak zrobić zdjęcie do paszportu i dowodu osobistego dla dziecka pisaliśmy, że warto zrobić to zdjęcie w domowym zaciszu. Dzisiaj kilka słów o kolejnym kroku, czyli wyrobieniu paszportu lub/i dowodu.
Warto pomyśleć o tym (szczególnie o paszporcie) jak najwcześniej, aby uniknąć kolejek w szczycie przed sezonem wakacyjnym :)
Uwaga, informacje w tym wpisie są zaktualizowane, aktualne na grudzień 2023.
W tym tekście przeczytasz o:
Co wybrać, dowód czy paszport?
O tym pisaliśmy już w poprzednim wpisie.
Generalnie, jeśli nie wyjeżdżacie poza Unię Europejską lub strefę Schengen to spokojnie wystarczy Wam bezpłatny dowód (o który możecie aplikować też online!). Jednak z drugiej strony, nigdy nie wiadomo kiedy przydarzy się jakieś fajne last minute za granicą naszej pięknej Unii, więc lepiej być przygotowanym ;)
Jak wnioskować o paszport dla dziecka?
Wniosek o paszport składają oboje rodzice. Oboje musicie się stawić w urzędzie (możecie być bez pociechy) lub zrobić to online, co jest znowu możliwe właśnie od 2023 roku.
Oczywiście są od tej zasady pewne wyjątki, jak np. kiedy ojciec jest nieznany lub drugi rodzic nie ma pełni praw. Możliwe jest również załatwienie tematu przez odpowiednie oświadczenie jednego rodzica, ale musi to być załatwione notarialnie, konsularnie lub przez urzędnika urzędu paszportowego. Tutaj jednak skupimy się na sytuacji, kiedy oboje rodzice/opiekunowie prawni przejdą się do urzędu.
Online:
Co będzie potrzebne:
- Zdjęcie w formie elektronicznej. Zobacz: jak zrobić dziecku zdjęcie do paszportu »
- Dowód opłaty za dokument (to już zależy od urzędu i w nim musicie sprawdzić w jaki sposób przyjmuje opłaty).
- Jeśli masz Kartę Dużej Rodziny to też się przyda :)
- Zgodę drugiego rodzica: poprzez złożenie zgody online lub osobiście w urzędzie. Ewentualnie zostaje jeszcze opcja zgody notarialnej.
- Aby złożyć wniosek online potrzebujesz mieć:
- profil zaufany,
- lub e-dowód,
- lub kwalifikowany podpis elektroniczny.
Całość formalności dopełnisz na tej stronie: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-paszport-dla-dziecka
Urząd gminy:
Co potrzebujecie:
- Wniosek o wydanie paszportu – ten dostaniecie w punkcie paszportowym i wypełnicie na miejscu. Uwaga! Nie podpisujcie się od razu – to należy zrobić dopiero przy okienku pod czujnym okiem urzędnika.
- Jedno wydrukowane zdjęcie (kolor).
- Potwierdzenie wniesienia opłaty za paszport. Opłatę można zazwyczaj uiścić na miejscu kartą (o szczegóły musicie zapytać w swoim urzędzie).
- Jeśli jest: paszport lub dowód dziecka, Karta Dużej Rodziny.
- Dowody osobiste rodziców.
Z tymi dokumentami udajecie się razem do okienka w punkcie paszportowym, dopełniacie formalności i otrzymujecie potwierdzenie złożenia wniosku, na którym znajduje się dość ważny numer. Pozwoli on Wam sprawdzić online, czy paszport jest już gotowy do odbioru (sprawdzić możecie tutaj).
Paszport powinien być gotowy w ciągu 30 dni, ale warto już po 2 tygodniach sprawdzać online jaki jest status. Nasz był gotowy po około 20 dniach.
Ile kosztuje wydanie paszportu dla dziecka?
Wydanie paszportu dla dziecka kosztuje 30 zł lub 15 zł gdy masz kartę dużej rodziny.
Aby odebrać paszport wystarczy jeden z rodziców ze swoim dokumentem tożsamości.
Jak wnioskować o dowód dla dziecka?
Wniosek o dowód dla dziecka można złożyć online lub w urzędzie.
Online:
Podobnie jak wyżej, jest to opcja jeśli posiadasz profil zaufany, e-dowód lub kwalifikowany podpis elektroniczny..
Sam proces jest banalnie prosty – wystarczy wejść na stronę rządową i wybrać odpowiednią opcję. Po logowaniu do profilu zaufanego należy wybrać urząd gminy w którym odbierzemy dokument, wypełniamy formularz, załączamy zdjęcie, podpisujemy elektronicznie, wysyłamy i… gotowe :)
Teraz pozostaje czekać max 30 dni.
Urząd gminy:
Do urzędu nie musi się fatygować cała familia – wystarczy jeden rodzic, chyba, że dziecko ma ponad 5 lat, wtedy młody obywatel musi się również pokazać.
Co potrzebujecie:
- dokument tożsamości rodzica lub opiekuna prawnego,
- wniosek o dowód – w przeciwieństwie do wniosku o paszport, tutaj jest wręcz zalecane aby przygotować go w domu,
- zdjęcie dziecka (kolorowe).
Podobnie jak w przypadku paszportu, również na dowód czekamy 30 dni i również możemy weryfikować status online (tutaj). Odbiór dokumentu następuje w tym samym urzędzie, a po odbiór należy stawić się z dokumentem tożsamości.
Jeśli chodzi o zdjęcie to wymogi dla dzieci są takie same jak w przypadku paszportu, z tą jedną różnicą, iż jeśli wysyłamy formularz internetowy to załączamy po prostu jedno zdjęcie o rozdzielczości min. 492 x 610 pikseli (nie może ważyć więcej niż 2,5 MB).
Wydanie dowodu osobistego jest bezpłatne.
--- autopromocja ---
Nie lubisz się pakować?
Polecamy naszą książkę!
Bazując na naszym doświadczeniu, praktykach i popełnionych błędach, chcemy pomóc Ci w pakowaniu, bo wiemy, że jest to wyzwanie dla wielu osób.
W tej książce znajdziesz 180 stron pełnych praktycznych informacji, wiele uniwersalnych porad, głównie pod specyfikę wyjazdów, ale wszystkie skupione są wokół pakowania na wyjazd z dziećmi.
Rodzinne podróżowanie – Pakowanie >>>
--- autopromocja ---
Podsumowanie
Okazuje się, że sprawy urzędowe można załatwić łatwo i szybko. Wystarczy przeczytać co potrzeba i się przygotować, aby mieć ze sobą komplet dokumentów.
Nas szczególnie pozytywnie zaskoczył sposób aplikowania o dowód osobisty bez wychodzenia z domu!
Zobacz również jak zrobić dziecku zdjęcie do paszportu i dowodu?