Wyjeżdżacie na wakacje i chcecie wynająć samochód? Szukaliście już różnych poradników i jesteście przerażenie ilością szczegółów, na które trzeba zwrócić uwagę? Nie martwcie się. To wcale nie jest takie trudne i stresujące :)
W tym wpisie opiszemy kilka praktycznych porad jak wynająć dobry samochód za granicą i na co zwrócić uwagę.
W tym tekście przeczytasz o:
Dlaczego warto wynająć samochód?
Zacznijmy od tego, że samochód jest najczęściej wybieranym przez nas środkiem lokomocji podczas wakacyjnych wojaży. Choć oczywiście nie zawsze. Wszystko zależy od tego gdzie jedziemy, na ile jedziemy i co planujemy zobaczyć. Przed wyjazdem (często jeszcze przed zakupem biletów, no chyba że jest świetna promocja i kupujemy je w pół godziny) zastanawiamy się nad miejscami, które chcemy odwiedzić oraz nad możliwościami podróży między nimi.
Z tego też powodu zdecydowanie na plus wynajmu samochodu przemawiają takie punkty jak:
- Nie jesteśmy uzależnieni od konkretnych godzin odjazdów i przyjazdów, możemy jechać kiedy chcemy i gdzie chcemy.
- Nie jesteśmy również uzależnieni od pogody. O wiele łatwiej podróżuje się samochodem podczas niesprzyjających warunków pogodowych :) A i po zwiedzaniu w pełnym deszczu można się łatwo ogrzać i wysuszyć.
- Rzadko się o tym mówi, ale samochód jest również dobrym “schowkiem”. Jadąc autem można zabrać ze sobą więcej rzeczy, np. na plażę będzie łatwiej dotrzeć nam z materacem, prowiantem itp. Inny przykład: chociażby zmierzając do celu naszej podróży nie musimy brać ze sobą futerałów, zapasów jedzenia lub dodatkowego okrycia (gdy np. pogoda się poprawi), możemy spokojnie zostawić je w samochodzie (najlepiej w schowku lub bagażniku, aby nikogo nie kusiły).
- Co lepsze, nie musimy w ten sposób odwiedzać miejsc “na siłę”. Często zdarza się, szczególnie wybierając transport typowy dla turystów, że autobusy zatrzymują się na odpoczynek tuż przy jednej jedynej restauracji lub jednym jedynym sklepie. Takie sytuacje mieliśmy m.in. na Malcie czy na Dominikanie. Obowiązkowe postoje to również oczekiwanie na przesiadkę czy czekanie na innych pasażerów. Po prostu zmarnowany czas.
- Jeżdżąc autobusami czy innymi zbiorowymi środkami transportu widząc coś ciekawego, chcąc coś zjeść, czy cokolwiek innego, nie możesz się zatrzymać… chyba że jesteś pilotem wycieczki ;)
- Samochód może również służyć za miejsce do spania. Nie piszę tutaj o zabraniu namiotu i spaniu na kempingach, ale o awaryjnych lub nieprzewidzianych sytuacjach, gdy decydujemy się na nocleg w aucie. Sytuację taką mieliśmy raz odwiedzając Cypr, gdy do hotelu dojechaliśmy w środku nocy (planowaliśmy koło południa) i musieliśmy przeczekać to w samochodzie. Jest to też idealne miejsce na drzemki w ciągu dnia ;)
- Wynajem samochodu często nie jest taki drogi! Np. kiedyś w Szwecji taniej wyniosło nas wynajęcie samochodu na 5 dni, niż podróż pociągiem w obie strony. Oczywiście nie zawsze ten bilans wychodzi tak pozytywnie, ale wtedy spójrzcie na wszystkie powyższe punkty :)
Znajdzie się również kilka minusów, dlaczego nie warto wynajmować samochodu:
- Nie mamy prawa jazdy, nie czujemy się na siłach lub po prostu nie chce się nam prowadzić samochodu.
- Jeżdżąc turystycznymi busikami zawsze można dospać, co tam widoki na zewnątrz!
- Mamy full kasy i stać nas na wynajęcie szofera ;)
Kiedy warto wynająć samochód?
Jak napisałem na początku nie zawsze wynajem opłaca się najbardziej. I nie piszę tutaj tylko o kosztach.
Najlepszym tego przykładem jest nasza wyprawa do Japonii. Wynajem samochodu i podróż nim była niewiele droższa od przemieszczania się pociągami. Ale to jest przecież Japonia! Jak być w Japonii i nie jeździć Shinkansen’em? Tym bardziej nasz dylemat rozwiązała super oferta dla turystów, czyli bilety JR Pass (bardzo Wam polecamy zakup przed wyjazdem do Japonii).
Z kolei na Dominikanie nie zdecydowaliśmy się na samochód, ponieważ był to wypad typowo rekreacyjny, a na pojedyncze przejazdy nie opłacało się wynajmować auta. Poza tym nawet nie wiem czy teraz zdecydowałbym się na wynajęcie tam samochodu ;)
Jest jeszcze Malta, na której to nie wybraliśmy auta, ponieważ system komunikacji autobusowej na tej małej wysepce jest tak świetny, że szkoda przejmować się autem. Poza tym trzeba poczuć klimat oczekiwania na autobus gdy wraca się z plaży, który się nie zatrzyma bo jest przepełniony ;)
Oczywiście jest mnóstwo przykładów “na tak”, tych mniej oczywistych, jak Barcelona, Kuba, gdzie samochód braliśmy praktycznie bez zawahania i był to dobry wybór. Ale są też miejsca, gdzie nie ma przebacz, jak Wyspy Kanaryjskie (szczególnie Teneryfa) czy Islandia, gdzie aby zobaczyć cała wyspę, naszym zdaniem po prostu trzeba wynająć samochód (szkoda czasu na zorganizowane objazdówki).
Poza tym warto rozważyć opcję wynajmu samochodu tylko na kilka dni. Przykładowo gdy byliśmy przez tydzień w Rzymie wynajęliśmy samochód tylko na dwa dni i w tym czasie zrobiliśmy sobie małą wycieczkę do Neapolu oraz nocą po Rzymie.
Jak szukać samochodu na wakacje?
Przede wszystkim trzeba porównać kilka ofert. Czasem można spróbować coś wynegocjować (przy dłuższych pobytach lub kilku krótszych wynajmach).
My zawsze szukając auta sprawdzamy ceny w kilku porównywarkach oraz bezpośrednio na stronach największych operatorów. Zdarza się tak, że cena na stronie wypożyczalni jest niższa lub bardzo zbliżona do tej z porównywarek. W takich wypadkach lepiej brać auto bezpośrednio. Wszystko zależy od kraju i od miasta.
Uwaga na ukryte opłaty! Nie ważne, czy jest to porównywarka, czy bezpośrednio wypożyczalnia, prawie wszyscy stosują ukryte opłaty typu dodatkowy kierowca (czasem się przydaje), dodatkowe full ubezpieczenie bez wkładu własnego, czy opłata za płatność kartą (hit!).
Pamiętajcie o tym, aby szukając nawet przez porównywarki wybierać raczej zaufane, znane firmy. Często porównywarki oferują opinie innych użytkowników o konkretnych wypożyczalniach w danej lokalizacji.
A więc: gdzie szukać samochodu na wynajem?
My najczęściej korzystamy (bezpośrednio lub przez porównywarki) z Avisa/Budget (często są to te same auta, Budget to tańsza opcja Avisa, ale i tak czasem w tym pierwszym ceny są niższe) lub z Hertz/Firefly. Na Maderze wynajmowaliśmy w lokalnej wypożyczalnie Rodavante i też byliśmy bardzo zadowoleni.
Samochody tych wypożyczalni są pewne, zawsze zadbane, często zdarzało nam się dostawać praktycznie nówki-nieśmigane.
Zdecydowanie odradzamy za to korzystanie z samochodów Sixt. Ich, szczególnie polska, obsługa jest bardzo nieprofesjonalna i zupełnie niepomocna. Samochody (często we współpracy z lokalnymi małymi firmami) pozostawiają wiele do życzenia.
Zupełnie odwrotnie jest w polskim Avisie. Bardzo sympatyczna, konkretna i rzeczowa pomoc. Na autach Avis/Budget do tej pory nigdzie się nie zawiedliśmy.
A co z porównywarkami wypożyczalni samochodów?
My korzystamy zazwyczaj z trzech: Rental Cars, Holiday Cars lub Economy Car Rentals.
Pierwsza z nich należy do tej samej grupy co Booking.com, co dodatkowo daje jej spory pakiet zaufania. Do tej pory mieliśmy okazję korzystać ze wszystkich trzech. Najbardziej możemy polecić Wam oczywiście Rental Cars. Profesjonalna obsługa, bardzo mało ukrytych treści itp. Najwięcej samochodów wypożyczaliśmy właśnie z ich pomocą i nigdy do tej pory nie było problemów.
Praktyczne porady na co zwrócić uwagę przy wynajmie samochodu
I najważniejsze na sam koniec. Poniżej przedstawiam Wam kilka porad, o których musicie pamiętać szukając samochodu na Wasze wakacyjne wyprawy.
- Szukając auta zwracajcie uwagę na ukryte opłaty. Szczególnie jak dodatkowe ubezpieczenie, opłata paliwowa czy opłata za płatność kartą.
- Jeśli mowa o ubezpieczeniu: polecamy brać zawsze z opcją minimalnego ryzyka, czyli bez wkładu własnego, z pełnym ubezpieczeniem. Jedziecie w końcu na wakacje, więc po co się stresować? Nam na szczęście do tej pory nigdy się nie przydało, ale przezorny zawsze ubezpieczony.
- Dodatkowy kierowca? Oddanie w innej lokalizacji? Świetny pomysł… jednak trudno znaleźć taką informację w trakcie procesu rezerwacji. Ceny często zależą też od konkretnej lokalizacji. Dla pewności lepiej dopytać przed rezerwacją.
- Zwrot w innej lokalizacji? Czasem to ukryty koszt, jak napisałem powyżej,. Często można otrzymać to w darmowym pakiecie. Opcja świetna, aby nie kręcić się w kółko, szczególnie jeśli wylot i przylot macie w innym mieście.
- Pamiętajcie, że do rezerwacji samochodu główny kierowca musi posiadać wypukłą kartę kredytową. Z tej karty ściągany jest zawsze zastaw, który gdy wszystko jest ok jest zwracany na kartę (nawet gdy macie wykupione pełne ubezpieczenie).
- Przed podróżą na miejsce, gdzie chcecie wynająć auto, warto zapoznać się z przepisami i zwyczajami panującymi na drogach w danym kraju (prędkość, parkowanie itp).
- Przed odebraniem samochodu (przed odjechaniem z parkingu) i tuż przed jego oddaniem (po zaparkowaniu) polecamy Wam zrobić zdjęcia auta z każdej strony. Pomoże to, gdy będziecie musieli udowodnić, że ewentualne zniszczenia już były przed wynajmem (nie mniej jednak, jeśli tylko zobaczycie jakąś wadę lub szkodę, należy to bezzwłocznie zgłosić).
- Szukając samochodu porównujcie różne daty, szczególnie jeśli planujecie nie jeździć codziennie autem. Kilka razy zdarzyło nam się, że lepiej jest wynająć auto na tydzień niż np. na 3-4 dni. Takie sytuacje mieliśmy m.in. na Cyprze i w Barcelonie. Bardziej opłacało się, żeby samochód stał sobie te kilka dni, gdy go nie potrzebowaliśmy, niż bawić się w jego odbiór i oddawanie. Różnica w koszcie wynajmu może być minimalna lub nawet żadna.
- To samo dotyczy lokalizacji. Czasem warto wynająć auto na lotnisku, czasem lepiej w centrum miasta. Tutaj chyba nie ma reguły. Jednak gdy wynajmowaliśmy auto w Rzymie, opłacało nam się dojechać na lotnisko w dwie strony, niż gdybyśmy mieli odebrać auto z centrum miasta.
- Niemniej, gdy chcecie odebrać auto na lotnisku, polecamy Wam odbiór w opcji “biuro na lotnisku”. Często tańsze opcje/wypożyczalnie podwożą busikami (dojazd nawet 30 minut) do swoich tańszych biur pod lotniskiem. Jeśli macie czas, ok. Jednak czas to pieniądz i nie trzeba się przewalać z bagażami :)
- To samo dotyczy opcji paliwowej. Najbardziej uczciwą jest opcja “full-full”, czyli bierzecie i oddajecie auto z pełnym bakiem. Innymi słowy płacicie faktycznie za tyle paliwa ile przejechaliście. Są też inne opcje typu “full-empty”, gdzie dostajecie pełny bak (za co często płaci się ekstra przy wynajmie, oczywiście po zawyżonych cenach!), ale zwracacie pusty (fanfary dla tego, kto nie wyrzuci kasy w błoto i dojedzie na oparach) :) Czasem więc droższa opcja full-full może okazać się tańsza niż full-empty :)
- Pytajcie pytajcie pytajcie… W końcu jesteście klientami i chcecie się wszystkiego dowiedzieć o kupowanej usłudze. A będziecie też wtedy spokojniej i bez stresu spędzać wymarzone wakacje :)
Polecamy również nasze porady jak jeździć samochodem po Wyspach Kanaryjskich (Teneryfie) i innych temu podobnych miejscach.
Powyższe porady opieramy oczywiście tylko i wyłącznie na swoich doświadczeniach. Może słyszeliście o innych, albo sami macie jakieś ciekawe przygody, o których warto powiedzieć innym?
Jeżeli macie jakieś pytania, zadawajcie je w komentarzach!
Chętnie odpowiemy na nie wszystkie :)