Mamy dla Was pro tip jak zupełnie za darmo skorzystać z szerokiego wachlarza darmowych książek w wersji elektronicznej, nie tylko w podróży. W ramach tego wpisu dowiecie się jak za darmo pobierać i korzystać z ebooków na Waszych smartphone’ach, tabletach, laptopach czy czytnikach.
Czy czasy podróżowania z przewodnikami powoli się kończą? Ludzie (szczególnie młodzi) coraz chętniej szukają pomysłów i inspiracji na wyjazdy na Instagramie niż w książkach. To tam znajdują piękne zdjęcia i marzą o tym, aby udać się w to samo miejsce i zrobić podobne ujęcie, którym później można się pochwalić przed rodziną i znajomymi.
O wpływie mediów społecznościowych na wybory wakacyjne nie będziemy się rozpisywać (zostawimy to na inny wpis). Sami często znajdujemy wspaniałe perełki właśnie na Instagramie, ale to nie determinuje naszych wszystkich wyborów jeśli chodzi o wyjazdy. Zarówno podczas przygotowań jak i pisania dla Was relacji z wyjazdów, zawsze staramy się dowiedzieć jak najwięcej o miejscach, które odwiedzamy. Czy to są skarby przyrody czy zabytki – każde z nich ma jakąś historię, kryje ciekawostki, które z chęcią odkrywamy. Nie ograniczamy się jedynie do zrobienia zdjęcia, bo na świat trzeba spojrzeć nie tylko przez obiektyw :)
Zanim gdzieś pojedziemy chętnie sięgamy po książkę, która wprowadza nas w historię czy obecną sytuację miejsca do którego się wybieramy. Często też działa to w drugą stronę: to książki sprawiają, że pragniemy pojechać w opisywane miejsce (tak było chociażby z naszą wyprawą na Wyspy Owcze). I bynajmniej nie uważamy się za moli książkowych, a w wyborach lektur ciągle wygrywają kryminały ponad przewodnikami i reportażami…
No i nie zapominajmy, że jesteśmy autorami bloga podróżniczego, więc nie będziemy mydlić oczu, że tylko przewodniki i tylko reportaże odpowiednio przygotują Was do wyjazdu. Absolutnie nie! W internecie znajdziemy kilka naprawdę dobrych blogów podróżniczych, których autorzy mają lekkie pióro, przepięknie opisują miejsca, czy dostarczają więcej informacji praktycznych niż przewodniki (zerknijcie chociażby na nasz ranking blogów podróżniczych). Zresztą plusów i minusów szukania opisów miejsc na stronach i blogach jest wiele i to jest kolejny temat, który odkładamy na półkę, na później.
Skupmy się więc na temacie dla którego tu jesteśmy :) Otóż odkryliśmy i sprawdziliśmy sposób na darmowe czytanie, które jest w pełni legalne! I nie jest to absolutnie wpis sponsorowany! ;) Jest tu też kilka ograniczeń i wad, których trzeba mieć świadomość i uczciwie piszemy o nich poniżej.
Oto sposób na darmowe czytanie, krok po kroku:
W tym tekście przeczytasz o:
Jak to działa?
- Załóż konto w Legimi – jest to serwis w którym można kupować ebooki, audiobooki lub płacić za dostęp do książek miesięcznie. Uwaga, pierwsze 14 dni jest za darmo.
- Zainstaluj aplikację Legimi na wybranym urządzeniu (na czas pisania wpisu, z opcji, którą opisujemy poniżej można korzystać na dwóch urządzeniach) – może to być smartphone, tablet, laptop, czytnik (uwaga, poniższy sposób nie zadziała z popularnym Kindle).
- Pójdź do biblioteki. Tak! Dobrze czytasz: PÓJDŹ :-)
- Załóż kartę w bibliotece, jeśli jeszcze jej nie masz
- Poproś o darmowy dostęp do Legimi – SZOK, nie? ;-)
- Otrzymany w bibliotece kod wpisz na dedykowanej podstronie Legimi, po zalogowaniu na swoje konto.
- Voilà! Masz ograniczony czasowo dostęp do książek w wersji elektronicznej za friko!
Minusy i ograniczenia
No dobra, to teraz o minusach tego rozwiązania.
- Sposób ten nie działa na Kindle – niestety dla nas jest to bardzo duży minus, ale udało nam się upolować dość tanio czytnik inkBook Lumos (najbardziej ekonomiczny czytnik z podświetleniem, na którym działa Legimi) za niecałe 200 złotych. Oczywiście jeśli nie przeszkadza Wam czytanie książek na ekranie smartphone’a, tableta itp to Was ten minus nie dotyczy.
- Nie wszystkie biblioteki dołączyły do programu Legimi – warto sprawdzić na stronach biblioteki czy bierze ona udział w tym programie (łódzkie biblioteki miejskie korzystają i wszystko śmiga jak należy).
- Kod jest ważny przez 30 dni i należy aktywować go w miesiącu, w którym został wydany – chodzi o kod, który otrzymujecie w bibliotece. Oznacza to, że co najmniej raz na miesiąc musicie iść po nowy kod, jeśli chcecie zachować ciągłość w dostępie do publikacji.
- Książki wypożyczasz, a nie kupujesz – to działa jak biblioteka, więc tak naprawdę nie jesteś właścicielem książki, a masz ją przez ograniczony czas dostępną w aplikacji.
- Nie ma audiobooków, albo inaczej – Legimi ma je w ofercie, ale dla bibliotek jest to większy koszt abonamentu, więc jeśli zależy Wam tylko na audiobookach to najlepiej potwierdzić u źródła, czyli w Waszej bibliotece.
- Dostęp w dużym stopniu zależy od wykupionego pakietu przez bibliotekę – w ramach pakietu są liczby stron na całą bibliotekę i jest ryzyko, że pakiet zostanie przekroczony.
- Na jedno konto można korzystać z dwóch urządzeń – dla kogoś może to być minusem, nam w zupełności wystarcza.
Warto?
Według nas bardzo! Darmowy dostęp do książek jest świetną opcją, czy to podczas przygotowań do podróży czy po to, aby mieć ze sobą w wersji elektronicznej kilka wciągających pozycji w podróży.
Korzystaliście już z tej opcji? Jak Wasze wrażenia? :)