Korzystanie z sieci VPN ma mnóstwo zalet. Daje nam możliwość zachowanie prywatności oraz praktycznie niczym nieograniczoną aktywność w Internecie na całym świecie. Dzięki połączeniom poprzez VPN, możemy omijać blokady geograficzne w różnych Państwach, a tym samym próby cenzurowania informacji.
Jest to przede wszystkim ważne podczas podróżowania do innych krajów, szczególnie tam, gdzie treści są masowo filtrowane, a dostęp do najpopularniejszych witryn i mediów społecznościowych, jak Facebook czy Gmail jest zablokowany. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie w każdym kraju korzystanie z VPNa jest legalne i na tym skupimy się w tym wpisie.
W tym tekście przeczytasz o:
Bezpieczne i legalne korzystanie z VPNu
Dzięki zastosowaniu sieci VPN bezpiecznie i bez problemu otworzymy dowolną stronę internetową kiedy tylko chcemy, sprawdzimy wiadomości ze świata, kupimy bilety lotnicze, sprawdzimy pocztę czy pozostaniemy w kontakcie ze znajomymi i porozmawiamy z nimi na dowolne tematy. O fejsiku i instagramie już nie wspominając ;) Nie ważne czy będą to Chiny, czy nawet Stany Zjednoczone. VPN po prostu daje nam większy poziom bezpieczeństwa nawet podczas codziennej pracy, szczególnie na publicznych sieciach Wi-Fi.
Przed podróżą do krajów znajdujących się na poniższej liście upewnij się, że na Twoim laptopie czy smartfonie masz zainstalowane oprogramowanie VPN. Możesz je pobrać ze strony: https://nordvpn.com/pl/download/. My korzystamy z NordVPN już od kilku lat (w tym w Chinach, Turcji, czy “normalnych” krajach jak USA, Niemcy czy nawet Polska) i możemy go Wam spokojnie polecić.
Przyjrzyjmy się więc, w których krajach sieć VPN przydaje się najbardziej i w których jest to nielegalne…
Chiny
Chiny to jedno z tych państw, które najbardziej restrykcyjnie podchodzi do cenzury treści zamieszczanych w Internecie. Zablokowanych jest wiele głównych aplikacji i usług internetowych, takich jak Google, Gmail, Facebook, Instagram, Twitter, Snapchat, Pinterest, YouTube, Spotify i wiele innych. W Chinach można korzystać z sieci VPN, jednak musi być ona zatwierdzona przez rząd.
Celem Chin stało się stworzenie własnej, wielkiej zapory sieciowej. Blokując dostęp do najpopularniejszych stron, napędza się rozwój odrębnego, lokalnego ekosystemu internetowego. Popularne aplikacje i witryny są zastępowane chińskimi odpowiednikami.
Jeżeli planujesz odwiedzić Chiny to na 100% będziesz potrzebować VPNa, gdyż tak proste czynności jak sprawdzenie skrzynki mailowej czy posłuchanie muzyki może być znacząco utrudnione, a wręcz niemożliwe. Przed podróżą do Chin upewnij się, czy wybrana przez Ciebie sieć VPN będzie działać w Chinach. NordVPN działa, aczkolwiek wymaga odpowiedniej konfiguracji, co najlepiej zrobić przed wyjazdem (na miejscu też da radę, ale może to być utrudnione).
Rosja
Rosyjski rząd coraz bardziej cenzuruje i zamyka swoim obywatelom dostęp do Internetu. Regularnie blokowane są nieprzychylne władzom witryny, takie jak LinkedIn, a wiele treści publikowanych na YouTube czy TikTok podlega cenzurze. Niektórzy eksperci twierdzą, że Rosja planuje zamknąć lokalną sieć na wzór Chin.
Temat VPN to legalna szara strefa w Rosji. W 2017 roku Rosja zakazała korzystania z VPN, jednak ograniczenie to nie zabrania używania wirtualnych sieci do celów prywatnych. Niedozwolone jest korzystanie z VPN do uzyskiwania dostępu do nielegalnych treści. Mimo to, wiele firm oferujących oprogramowanie VPN jest zablokowanych w Rosji. Pomimo zakazu i blokad dostawcy VPN nadal obsługują tam swoje serwery Przed podróżą do tego kraju upewnij się więc, że oprogramowanie, z którego korzystasz jest dozwolone w Rosji.
Arabia Saudyjska
Podczas pobytu w Arabii Saudyjskiej z pewnością nie będzie można odwiedzić witryn, w których publikuje się krytyczne uwagi dotyczące rządu tego kraju. Ponadto to państwo cenzuruje treści zgłoszone przez obywateli jako niewłaściwe. Lista niedostępnych domen jest regularnie aktualizowana, a prowadzony nadzór nad ruchem internetowym bardzo wysoki. Jest on filtrowany według adresu IP, domeny strony oraz słów kluczowych. Korzystanie z VPN w Arabii Saudyjskiej nie jest zabronione, jednak zdarza się, że jest blokowane.
Pakistan
W Pakistanie blokuje się treści uważane za „niemoralne” oraz te, które są związane z opozycją. Szacuje się, że obecnie ponad 900 tysięcy adresów internetowych zostało zablokowanych, a sam rząd pakistański sprawuje wysoki nadzór nad ruchem internetowym. Witryny są filtrowane na podstawie słów kluczowych, a następnie blokowane, jeżeli uważa się je za niebezpieczne. Korzystanie z VPN w Pakistanie jest legalne.
Kraje, w których VPN jest zakazany
Sieć VPN to potężne narzędzie, które pomaga uniknąć praktycznie wszystkich prób regulowania Internetu i cenzurowania informacji, a poza tym zwiększa bezpieczeństwo korzystania z Internetu. Jednak wiele represyjnych rządów na całym świecie podejmuje wysiłki, aby zablokować lub zakazać korzystania z VPN. W tym celu, niektóre państwa zbudowały zapory, które blokują VPN lub wprowadziły przepisy, według których użytkowanie wirtualnych sieci prywatnych jest nielegalne:
- Białoruś – białoruski rząd od wielu lat ogranicza swoim obywatelom dostęp do Internetu. Mimo to, Białorusini stosują szereg sposobów na to, aby ominąć te zakazy. Od 2015 roku w Białorusi zakazane jest korzystanie m.in. z oprogramowania Tor oraz VPN.
- Iran – w Iranie można korzystać wyłącznie z sieci VPN zarejestrowanych i licencjonowanych przez rząd. Reklamowanie i sprzedawanie nielegalnego oprogramowania VPN jest uważane za przestępstwo i podlega karze.
- Oman – używanie sieci VPN przez osoby fizyczne jest tu oficjalnie zakazane. Karą za złamanie zakazu jest grzywna w wysokości 500 riali, czyli prawie 5 tysięcy polskich złotych. Korzystanie z VPN jest dozwolone dla firm, jednak muszą one ubiegać się o specjalne pozwolenie wydawane przez rząd.
- Turcja – w tym kraju używane są nowoczesne techniki wykrywania i blokowania ruchu VPN. Korzystanie z wirtualnej sieci prywatnej może przyciągnąć uwagę władz. Mimo to, wielu obywateli Turcji regularnie posługuje się VPN.
- Zjednoczone Emiraty Arabskie – stosowanie sieci VPN do nawiązywania połączeń jest tu uważane za przestępstwo i karane astronomicznymi grzywnami w wysokości 2 milionów dirhamów (ponad 2 milionów złotych). Istnieją co prawda dozwolone zastosowania VPN, jednak w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, w tym w Dubaju, nie można korzystać z połączeń VoIP i wielu witryn internetowych, w tym niektórych francuskich kanałów telewizyjnych i Netflix. Używanie VPN w celu uzyskania dostępu do którejkolwiek z tych witryn lub wykonywania zabronionych połączeń jest nielegalne.
Są kraje, które stosują znaczącą cenzurę Internetu, a korzystanie z VPN na ich terytorium może wiązać się z ryzykiem, nawet jeżeli nie jest to oficjalnie zakazane przez prawo. Koniecznie trzeba zachować szczególną ostrożność w krajach takich jak Korea Północna, Kuba, Wietnam, Egipt czy Birma, gdyż rządy wszystkich tych krajów mogą uznać za wrogie wobec nich korzystania z wirtualnej sieci prywatnej.
Polecamy również podobne tematy na naszym blogu: