Kto by nie chciał zaoszczędzić trochę kasy i kupić tanie bilety korzystając ze znanych i popularnych trików na zmniejszenie ceny biletu? Błędy w systemach rezerwacyjnych, korzystanie z VPN, czyszczenie cookies, kupowanie w konkretne dni tygodnia… Jest tego naprawdę dużo! Niestety, gdyby one wszystkie zawsze działały każdy mógłby po prostu z nich korzystać, a wcale tak nie jest. Co więcej, wiele z nich sprawia, że ceny zamiast maleć… rosną!
Macie pomysł na wyjazd, zaczynacie szukać lotów do miejsca które Wam się wymarzyło i zderzenie z rzeczywistością następuje już na etapie szukania biletów. Są one po prostu drogie! Nawet tanie linie nie oferują znacząco tańszych lotów, a po dodaniu chociażby bagażu czy wyborze miejsca bywa, że jest nawet drożej niż u tradycyjnych przewoźników. Zaczynacie więc kombinować co by tu zrobić, aby było taniej. Gdzieś czytaliście o czymś takim jak VPN, ktoś polecił kupić bilet we wtorek, a ktoś inny w weekend po północy, odpalacie przeglądarkę w trybie incognito, czyścicie cookies… i nic nie działa. Inni wokół ciągle piszą, że u nich działa, a tymczasem Wasze wybrane loty drożeją nagle z dnia na dzień i po starej cenie nie ma już śladu. Znacie to?
My znamy aż za dobrze :) Dlatego dzisiaj opiszemy Wam popularne triki, na potęgę powielane w wielu artykułach, które z reguły NIE działają.
Za nami oczywiście wiele rezerwacji i nie zawsze udawało się kupić bilety tanio. Ba, czasami płaciliśmy więcej po prostu za wygodę i komfort podróży. Niemniej nie oznacza to, że cena nie ma dla nas znaczenia. Oczywiście, że ma, zawsze miała i mieć będzie. Kiedy więc pod koniec ubiegłego roku i na początku tego planowaliśmy wyjazdy i sprawdzaliśmy ceny lotów wzięliśmy sobie za punkt honoru przetestować jakie popularne triki pozwolą nam faktycznie kupić bilety taniej.
Niestety, mimo, że wielokrotnie testowaliśmy różne popularne rozwiązania, żadne z nich wprost nie obniżyło ceny. Z komentarzy i wiadomości jakie dostawaliśmy od Was na naszych kanałach na social mediach wynika, że niektórym z Was to się nadal udaje, ale to przed czym chcemy ostrzec tym wpisem to fakt, że są to raczej wyjątki od reguły :) Oczywiście, że tak się jeszcze może zdarzyć, ale więcej czasu stracicie na szukaniu, ciągłym odpalaniu stron z innych regionów świata, przełączaniu się, czekaniu na inne dni tygodnia, niż faktycznie uda się zaoszczędzić. Cały proces jest dość czasochłonny, a co gorsza ciągłe nakręcanie ruchu na stronach przewoźników może sprawić, że ceny poszybują w górę.
Czy warto próbować? Jeśli macie na to zasoby, nie przeszkadza Wam, że czekając tydzień bilety mogą podrożeć, to możecie próbować, ale nie ma żadnej gwarancji, że wymienione przez nas triki zadziałają, a według nas po prostu szkoda na nie czasu.
W tym tekście przeczytasz o:
Triki na tanie loty, które nie działają
Korzysta z VPN aby mieć tańsze bilety
Jedną z najpopularniejszych i najczęściej pojawiających się podpowiedzi jest korzystanie z VPN. Co się kryje pod tym tajemniczym skrótem? Z ang. virtual private network – w bardzo dużym skrócie pisząc, korzystanie z tego zwiększa prywatność i bezpieczeństwo użytkowania internetu. VPN pozwala na łączenie się z siecią korzystając z różnych IP, w tym IP z różnych regionów świata – co, według wielu, wpływa na tańsze bilety. Może okazać się, że kupując bilety z niemieckim IP loty Lufthansy będą tańsze, albo loty Turkish Airlines będą tańsze z azjatyckim IP. Może wystarczy zmienić IP na region kraju danej linii lotniczej, kraju docelowego, a czasami trzeba się namęczyć i próbować z zupełnie losowymi IP. Jest trochę zabawy…
My wielokrotnie kiedyś próbowaliśmy i nigdy nie odkryliśmy klucza na korzystanie z VPN tak, aby faktycznie przynosiło to tańsze bilety. Szczególnie przez ostatnie miesiące – monitorując na bieżąco kilkanaście kierunków przez 2 miesiące nie zdarzyło się, aby było cokolwiek taniej łącząc się przez inne IP…
Co więcej, zdarzyło się, że bilety były droższe, bo dochodziły dodatkowe opłaty transakcyjne, których nie było przy kupowaniu biletów z polskim IP…
Kupując bilet lotniczy zawsze używaj trybu Incognito
Przeglądarki internetowe dają możliwość korzystanie z internetu w trybie incognito, czyli w trybie prywatnym. Niektórzy uważają, że przełączenie się na ten tryb pozwala na zobaczenie cen z “trybu anonimowego” wiec ceny jeszcze nie są nakręcone ciągłym przeglądaniem strony.
Nic bardziej mylnego! Tryb prywatny zapewnia anonimowość jedynie pod kątem zapisania śladu Twojej obecności na Twoim urządzeniu (np. nie będzie śladu w historii wyszukiwania), ale już strona internetowa czy nawet dostawca internetu doskonale wie gdzie byłeś_aś i co robiłeś_aś ;) Tym bardziej, że witryny internetowe rozpoznają, że wchodzisz z trybu incognito.
O ile jeszcze jesteśmy w stanie uwierzyć, że zmiana IP faktycznie może pomóc upolować jakąś niższą cenę, o tyle przesiadka na tryb incognito to jest po prostu urban legend.
Kupowanie we wtorek lub środę, najlepiej o godzinie 15:00
Kiedy nie śpieszyło nam się z kupieniem biletów lotniczych kilka razy czekaliśmy do wtorku albo środy, bo PODOBNO wtedy jest taniej. Fakt, czasami ceny się zmieniają, ale nie zauważyliśmy aby działo się to z automatu we wtorek lub środę. Co więcej, zdarzało się, że taniej było kupić je w niedzielę.
I tutaj pojawia się kolejny problem – odświeżanie strony może sprawić, że cena biletów wzrośnie. Podobnie będzie jeśli będziemy zwlekać z zakupem – w liniach lotniczych (pewnie też nie wszystkich) są pule biletów w konkretnych cenach. Jeśli ktoś przed Wami wykupi ostatni bilet z danej puli, to zobaczycie bilety droższe, z kolejnej puli.
Warto tutaj podkreślić, że zamiana cen, nawet codzienna, jest całkowicie naturalna i nie są to żadne sztuczki. Najpewniej cena biletu to m.in. korelacja wypełnienia samolotu i czasu jaki został do odlotu (i miliona innych czynników). Oczywiste jest więc, że cena z czasem rośnie, bo ktoś akurat kupił bilety z danej puli, a za jakiś czas spadnie, bo jednak cena za bardzo podskoczyła i człowiek lub automat zmniejszył cenę aby zachęcić pozostałych do zakupu.
Obecnie jedynym powodem dla którego czasami czekamy do środy są Szalone Środy Lotu – akurat w tej promocji udało nam się kiedyś kupić dobre loty (nie jest to żadna reklama!).
Błędy w systemach rezerwacyjnych
Kiedyś bardzo popularne, chociaż zdarzyło się, aby nawet w poprzednim roku, ktoś reklamował takie błędy jako najlepszy sposób na tanie loty.
Wystarczyło śledzić fora internetowe, grupy w social mediach, aby dostawać powiadomieniach o błędach… Były to na przykład różne problemy techniczne, błędy przewalutowania zarówno na stronach przewoźników jak i pośredników. Niestety obserwując sytuację na przestrzeni ostatnich kilku lat, takie błędy zdarzają się coraz rzadziej. Nam kilka razy udało się upolować taki błąd, ale to już było kilka dobrych lat temu.
Systemy rezerwacyjne są coraz lepsze i naprawdę ciężko upolować taką “okazję”, a już na pewno nie w kierunku i czasie, który ostatnio obserwowaliśmy.
Prawda jest też taka, że nawet jak się faktycznie uda kupić bilet w takim błędzie jest bardzo duże ryzyko, że przewoźnik po prostu anuluje nam bilet, a pośrednik może wręcz nie wysłać biletu. Dla nas zbyt ryzykowne…
Podsumowanie
Ten wpis powstał ku pokrzepieniu serc ;) dla wszystkich tych, którym nie udało się do tej pory skorzystać z tych wielu, popularnych trików. Wierzcie nam, one w większości przypadków nie działają!
Zamiast skupiać się na ciągłym odświeżaniu stron, przełączaniu IP, lepiej skupić na sposobach na znajdywanie tańszych lotów, o których będziemy pisać w kolejnym poście.
A o tym jak udało nam się zaoszczędzić ponad 6000 zł na locie dla naszej rodziny możecie zobaczyć w naszej rolce na Instagramie.
I na koniec jeszcze jedno wyjaśnienie. Jeśli udało się Wam kupić bilet taniej, bo łączyliście się przez VPN, a później sprawdzacie, że bez VPNa bilety są droższe, albo kupiliście bilet w środę i w czwartek był już faktycznie droższy, to wcale nie oznacza, że te mity działają. To naturalne, że cena biletów rośnie, po tym gdy ktoś kupi bilety z danej puli na dany lot. A Wy właśnie taki bilet kupiliście :) Także taka wersja się nie liczy ;)
Jeśli znacie jakieś SPRAWDZONE sposoby na tanie loty to dawajcie nam znać w komentarzach! :)