Polska

Żywe Muzeum Piernika w Toruniu

Żywe Muzeum Piernika to zdecydowanie jedna z najciekawszych atrakcji Torunia. Bez względu na to czy pierniczki lubicie czy nie, polecamy Wam wizytę w tym nietypowym muzeum. Bo poza tajnikami pieczenia symbolu Torunia, dowiecie się wiele o samym mieście i jego historii. 

Żywe Muzeum Piernika… Żyje! To nie jest typowe muzeum gdzie mamy eksponaty, gabloty, opisy, gdzie chodzi się od sali do sali i samemu czyta o historii pierników, dawnym procesie produkcji i zmianach technologii. Tutaj bierzemy udział w warsztatach – poznajemy składniki tradycyjnego, toruńskiego piernika, bierzemy udział w “egzaminie”, aż w końcu próbujemy swoich sił przy przygotowaniu słodkości.

Musimy jednak przyznać, że początkowo nie byliśmy aż tak bardzo entuzjastycznie nastawieni do tego miejsca. Wiele osób nam je polecało, ma świetne opinie w internecie (w 2020 zostało odznaczone Złotą Pinezką Google Maps), ale jednak obawialiśmy się czy taka forma atrakcji się sprawdzi w naszym przypadku, szczególnie pod kątem dość żywiołowych dzieci ;) Bo przecież nie do końca wiadomo czy wałkowanie pochłonie dzieci, czy wysiedzą na warsztatach, czy z chęcią posłuchają o historii pierniczków. Tym bardziej, że około pół roku temu byliśmy w Poznaniu, w Muzeum Rogala i mimo, że całość była świetna, to jednak nasz syn nie przekonał się do takich atrakcji.

Jednak jak wiadomo z dziećmi nie ma nic stałego, więc postanowiliśmy przekonać się czy piernikowe warsztaty zainteresują bardziej niż te rogalowe, poznańskie.

Żywe Muzeum Piernika czy Muzeum Toruńskiego Piernika ?

Zanim jednak o Żywym Muzeum Piernika, to ważna informacja o… innym muzeum w Toruniu. Otóż są dwa z pozoru podobne miejsca, które mogą się pomylić: Żywe Muzeum Piernika i Muzeum Toruńskiego Pienika.

Są to dwa zupełnie różne obiekty, zlokalizowane w innych miejscach. Żywe Muzeum Piernika znajduje się przy ulicy Rabiańskiej 9, a Muzeum Toruńskiego Piernika przy ulicy Strumykowej 4. Dzieli je około 550 metrów, do przejścia w niecałe 10 minut. A piszemy o tym, bo wiemy, że wiele osób myli te dwa miejsca. Sami byliśmy świadkami jak do kasy podchodzili zwiedzający z biletami do innego obiektu i musieli szybko pędzić do drugiego.

Tak wygląda budynek Żywego Muzeum Piernika w Toruniu:

Zatem sprawdźcie dokładnie gdzie chcecie się udać zanim kupicie bilety :) W skrócie pisząc: Żywe Muzeum Piernika to warsztaty połączone ze świetnym show prowadzących, a Muzeum Toruńskiego Pienika to bardziej typowe muzeum z salami do zwiedzania (tutaj również odbywają się warsztaty, ale nie są częścią wiodącą).

Zwiedzanie Żywego Muzeum Piernika

Ciężko tu mówić o typowym zwiedzaniu, chociaż po warsztatach jest też część ukazująca dawne sprzęty i narzędzia.

Tutaj najważniejszą częścią są warsztaty, które odbywają się w dużych grupach, a wejścia możliwe są tylko o pełnych godzinach. Podobnie jak w Domu Legend Toruńskich, tak i tutaj zachęcamy do zakupu biletów online z wyprzedzeniem, bo na miejscu może okazać się, że nie ma już wolnych miejsc.

Kiedy wybije pełna godzina grupa jest zapraszana przez prowadzącego do sali z warsztatami. I w tym miejscu trzeba od razu pochylić się nad pracą i zaangażowaniem pracowników muzeum. Osoby prowadzące pokaz (zwane Mistrzem Piernikarskim i Wiedźmą Korzenną) są świetnymi aktorami, fantastycznie wcielają się w role mieszkańców Torunia z XIV czy XV wieku. Potrafią rozruszać nawet najbardziej sztywne towarzystwo, docierając jednocześnie i do dorosłych i do dzieci.

Część warsztatowa to początkowo wprowadzenie, następnie omówienie składników piernika przeplatane różnymi ciekawymi i wesołymi historiami (tak się właśnie powinno uczyć historii w szkołach!). Dowiedzieliśmy się skąd pochodzi nazwa piernik, że imbir, który używamy w kuchni wcale nie jest korzeniem i jak cenny był kiedyś pieprz.

Po tej części jest “egzamin” i uczestnicy przystępują do przygotowania własnych pierników. W przestrzennej sali czekają wielkie, drewniane stoły obsypane mąką, z wałkami, drewnianymi formami i nożami. Dla najmniejszych uczestników są stoliki, aby dosięgali stołu :) Każdy dostaje kulkę ciasta, którą przerobi na kształt. który zostanie od razu włożony do pieca.

W czasie kiedy pierniki się pieką jest chwila aby odkryć przestrzeń pełną malunków (w tym np. mapę z przyprawami) czy zrobić zakupy w sklepiku.

Kiedy już każdy otrzyma swój własnoręcznie zrobiony piernik można by pomyśleć, że to już koniec, ale nic bardziej mylnego. Piętro wyżej czeka pomieszczenie z domami z pierników oraz ekspozycja urządzeń i maszyn które służyły kiedyś do przygotowania pierników w manufakturze. Tutaj również wszystko jest omawiane i pokazywane przez animatora, więc zdecydowanie nie ma nudy, jest za to dużo śmiechu.

Na drugim piętrze również znajduje się sklepik z piernikami.

Po tej części można wziąć udział w warsztatach ze zdobienia pierników (dodatkowo płatne).

Informacje praktyczne

Dla kogo jest Żywe Muzeum Piernika w Toruniu?

Zdecydowanie nie jest to atrakcja tylko dla dzieci! Udział w pokazie i pieczenie pierniczków będzie świetną rozrywką zarówno dla dorosłych jak i dla maluchów, przychodzą tutaj seniorzy, uczniowie, a firmy mogą zorganizować taki pokaz dla pracowników.

Muzeum jest płatne dla dzieci od 3 roku życia, więc można by założyć, że jest to granica od której dziecko już się zaangażuje, ale według nas również 2-latki spędzą tutaj fajnie czas (szczególnie na przygotowaniu pierników, bo część pokazowa może być wyzwaniem).

Dostosowanie obiektu

Niestety, wejście do obiektu nie jest dostosowane dla osób przemieszczających się na wózkach inwalidzkich czy z wózkami dziecięcymi, ale tuż przy drzwiach wisi kartka z informacją, że jeżeli jest potrzebna pomoc w tym zakresie to wystarczy zadzwonić. Nie wiemy jak to działa, bo po prostu wnieśliśmy sami wózek.

Najpierw trzeba pokonać kilka stopni do budynku, a następnie już większe schody na pierwsze piętro do pomieszczenia, gdzie odbywają się warsztaty, a potem na kolejne piętro (my zostawiliśmy wózek na pierwszym piętrze).

Godziny otwarcia Żywego Muzeum Piernika

Żywe Muzeum Piernika otwarte jest codziennie od godziny 10.00 do 18.00, przy czym ostatnie wejście jest o godzinie 17.

Pokazy trwają ok 75 minut.

Ceny biletów Żywe Muzeum Piernika

Bilety można kupić w kasie (otwierana na 15 minut przed pokazem) lub online na stronie rezerwacji. Jak już zostało wspomniane powyżej, popularność miejsca sprawia, że limity miejsc szybko zostają wyczerpane: my byliśmy na 11, a na ekranie wyświetlała się informacja, że pozostało tylko jedno wolne miejsce na cały dzień. 

Ceny są następujące:

  • bilet normalny – 29 złotych,
  • bilet ulgowy – 24 złote,
  • dzieci poniżej 3 roku życia wchodzą za darmo.

Dojazd do Żywego Muzeum Piernika

Żywe Muzeum Piernika znajduje się w ceglanej kamienicy, przy ulicy Rabiańskiej 9 w Toruniu.

Samochód można zostawić na jednym z płatnych parkingów poza Starym Miastem lub zaparkować na pobliskich ulicach (w zależności od strefy parkowania jest to minimum 1,50 zł za godzinę).

Dokładny adres:
Żywe Muzeum Piernika
ul. Rabiańska 9
87-100 Toruń

Noclegi w Toruniu

W Toruniu znajdziemy szeroki wachlarz noclegów, więc bez względu na to czy szukacie hotelu ze śniadaniami czy apartamentu z kuchnią, na pewno traficie na coś odpowiedniego.

My nocowaliśmy w hotelu Mercure – jest to starszy obiekt, ale w dobrym standardzie ze smacznym śniadaniem. Jego największą zaletą jest lokalizacja – znajduje się blisko Starego Miasta (około 10 minut na pieszo).

Poniżej kilka propozycji noclegów wraz z adresem, cenami i linkiem:

Nasz opinia o Żywym Muzeum Piernika w Toruniu

Jeśli mielibyśmy wskazać tylko jedno miejsce, które warto odwiedzić w Toruniu, to właśnie byłoby to muzeum. W sposób niezwykle atrakcyjny i angażujący poczujemy się jak w dawnym Toruniu, kiedy ciasto odciskano na drewnianych formach, wypiekano w tradycyjnych piecach, a do tego spojrzymy na miasto z trochę innej perspektywy.

We wnętrzach panuje bardzo fajny klimat, są one świetnie dostosowane do pokazów i warsztatów, ale największą robotę robią animatorzy, dzięki którym wizyta w Żywym Muzeum Piernika zostanie na długo w pamięci.

Paweł Florczak

…preferuje spokojne, leniwe wakacje, ale nie przepuści okazji, aby zobaczyć coś ciekawego i dzielnie dotrzymuje kroku Kamili. Wbrew pozorom uwielbia również aktywny wypoczynek :) Jest odpowiedzialny za organizacyjną i praktyczną część wyjazdu, tj. dba o to, abyśmy bezpiecznie i szybko dojechali do... Więcej o nas >>

Disqus Comments Loading...
Udostępnij
Opublikowane przez

Najnowsze wpisy

Central Park w Nowym Jorku – co zobaczyć?

W Nowym Jorku, w samym sercu tętniącego życiem Manhattanu, znajduje się zielona oaza - Central… Czytaj więcej

20 marca 2024

Wielki Kanion Kolorado: Przewodnik po jednym z największych cudów natury

Wielki Kanion Kolorado to jedno z najbardziej spektakularnych dzieł natury na świecie. Jego majestatyczne piękno… Czytaj więcej

12 marca 2024

Co warto zobaczyć w Graz w Austrii – miasto nie tylko na jeden dzień

Drugie największe miasto w Austrii i stolica Styrii jest znane Polakom głównie jako... miasto po… Czytaj więcej

27 lutego 2024

Gdzie na narty (i nie tylko) z dziećmi w Austrii? Styria i region Schladming-Dachstein

Jaki region w Austrii wybrać na rodzinną podróż zimą? My mieliśmy okazję spędzić kilka dni… Czytaj więcej

14 lutego 2024

Ready for… 2024 – tak, nadal robimy podsumowania :)

Tak, teraz mijający rok wspomina się szybkimi rolkami na Instagramie lub TikToku, ale my nadal… Czytaj więcej

28 grudnia 2023

Majówka 2024 z dziećmi? Nasze propozycje!

Szukasz pomysłu na Majówkę 2024 zadając sobie ciągle pytanie gdzie wyjechać na długi weekend z… Czytaj więcej

27 grudnia 2023