Kategorie: Polska

Trójmiasto i okolice – 10 miejsc do zobaczenia w jeden weekend

Wybieracie się na weekend do Gdańska lub w okolice Trójmiasta? Poniżej znajdziecie listę polecanych przez nas miejsc do zobaczenia właśnie w Trójmieście i okolicach.

Od razu na wstępie zaznaczamy, że jesteśmy świadomi jak wiele ciekawych miejsc jest Trójmieście, ale nie sposób wszędzie pojechać w jeden weekend, więc traktujcie poniższą listę bardziej jako inspirację, a nie kompletną i wyczerpującą listę :)

My na miejscu spędziliśmy dwa i pół dnia i trzeba zaznaczyć, że dni te były krótkie. Niestety polska jesień pomimo swoich cudownych barw i odcieni zapewnia nam z każdym dniem coraz mniej godzin słońca.

Z drugiej strony, nasz brak dyscypliny czy organizacji sprawił, że nie wychodziliśmy z hotelu wraz ze wschodem słońca…, ale czyż nie jedzie się na weekend odpocząć, a nie napinać się dodatkowo? ;-)

>> Polecamy również nasz wpis o atrakcjach dla dzieci w Trójmieście, głównie na niepogodę :)

Mieliśmy kilka pomysłów, co chcemy zobaczyć, gdzie pojechać i chociaż nie udało się ich w 100% zrealizować, to i tak weekend zaliczamy do udanych. Z jednej strony trafiliśmy na słoneczną pogodę (co w weekend listopadowy nie jest takie oczywiste), więc mieliśmy sprzyjające warunki do spacerowania i poznawania miasta, a z drugiej mogliśmy wieczory spędzać w wygodnej kanapie zabawiając Oliwię lub obejrzeć telewizję przy lampce wina, co w domu zdarza się bardzo rzadko :)

10 miejsc do zobaczenia w Trójmieście i okolicach

Ale przejdźmy do rzeczy – poniżej zebraliśmy listę miejsc, które zobaczyliśmy, i które według nas warto zobaczyć podczas weekendu w trójmieście (kolejność losowa):

Stocznia Gdańska wraz z Pomnikiem Poległych Stoczniowców i Europejskim Centrum Solidarności

O ile Stoczni i symbolicznej, historycznej bramy chyba nikomu nie trzeba przedstawiać, o tyle nie każdy już wie, że na terenie Stoczni od 2014 roku znajduje się siedziba Europejskiego Centrum Solidarności. Ten nowoczesny budynek jest zarówno miejscem wystaw, biur, biblioteki, sali dla dzieci ale również tarasu z widokiem na Stocznię. Najważniejszym jednak elementem jest tutaj ekspozycja stała pokazująca historię Solidarności.

Warto również dodać, że na górze znajduje się darmowy punkt widokowy. Widoki raczej kiepskie, ale jak już jesteście na miejscu to warto poświęcić te 5 minut :)

Tuż obok bramy znajduje się Pomnik Poległych Stoczniowców 1970 – symboliczne trzy krzyże królują przy wejściu do stoczni, a na każdym zawieszona jest kotwica.

Jeszcze zdjęcie pamiątkowe pod bramą i można iść dalej ;)

Gdańsk – Starówka

No nie da się wybrać jednego miejsca, więc wpisujemy cały obszar Starego Miasta ;) Odległości są nieduże, a spacer jest czystą przyjemnością (póki jest w miarę ciepło). Z oczywistych oczywistości to kroki oczywiście kierujemy do Kościoła Mariackiego, oglądamy posąg Neptuna, robimy zdjęcie Żurawia z mostu i podziwiamy misterne zdobienia fasad przy Długim Targu.

Diabelski Młyn

Mamy też coś nowego :) Nowość na gdańskim rynku – koło widokowe AmberSky. Pewnie byśmy się przejechali, chęć wyraziło 2/3 naszej załogi, ale biorąc pod uwagę wagi poszczególnych głosów, to nie mieliśmy nic do gadania i poszliśmy szukać ciepłego miejsca, gdzie można w spokoju coś zjeść i odpocząć ;-)

Niemniej chętnie następnym razem zobaczylibyśmy panoramę gdańska z tej perspektywy.

Park Oliwski

Jeśli szukacie miejsca na spacer, to można podjechać do uroczego Parku Oliwskiego. Na jego terenie znajduje się Pałac Opatów (Oddział Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku), palmiarnia oraz mały wodospad.

I gdyby tylko było cieplej, to nic tylko rozkładać koc i spędzić leniwie pół dnia :)

Murale w Gdańsku

Osiedla Zaspa słynie z licznych murali. Nie spotkaliśmy się jeszcze z tak dużą liczbą murali na takiej powierzchni. Niemalże na każdym bloku coś znajdziemy, a nawet jeśli nie ma akurat nic na ścianach, to zapewne jest na wejściu do klatki schodowej, a jeśli tam nie ma, to szukamy dalej patrząc na inne budynki.

Bardzo fajna inicjatywa, pokazująca jak można odmienić typowe blokowisko i nadać mu indywidualny charakter.

Plac Obrońców Poczty Polskiej

Trafiliśmy tutaj trochę przypadkiem, trochę po drodze. Znajduje się tutaj Muzeum Poczty Polskiej oraz Pomnik Obrońców Poczty Polskiej.

Ciekawe miejsce, o którego istnieniu nie mieliśmy wcześniej pojęcia.

Panorama Gdańska

Mieliśmy w planach podziwianie panoramy miasta m.in. z tzw Zieleniaka lub Diabelskiego Młynu opisanego powyżej. Innym punktem widokowym jest również wyżej opisane Europejskie Centrum Solidarności.

Nie było jednak takiej potrzeby, ponieważ mieliśmy przepiękny widok z 15 piętra naszego hotelu Mercure Gdańsk Stare Miasto.

Westerplatte

Kolejne miejsce typowo historyczne. Byliśmy tutaj już po zachodzie słońca, na koniec dnia, po zwiedzaniu Gdańska. Obszar jest otwarty, więc można przyjechać nawet o północy, ale niestety tabliczki informacyjne czy mapki nie są podświetlane.

Na górę, pod sam pomnik nie da rady wjechać wózkiem, ze względu na schody.

Rewa i Cypel Rewski

Typowo turystyczna miejscowość i mimo, że byliśmy zdecydowanie poza sezonem to wolnych miejsc parkingowych brak :( Aż strach pomyśleć co tu się wyprawia w sezonie. I w sumie nie dziwimy się, bo plaża ładna, szczególnie malowniczy jest Cypel Rewski.

Gdybyśmy byli latem, to nasz parawan stanąłby właśnie na jego końcu :)

Mierzeja Helska i Hel

Miejsce sporo oddalone od Gdańska, ale postanowiliśmy skorzystać z okazji, że jesteśmy nad morzem więc i tam pognaliśmy. Aż strach się przyznać, że jeszcze nigdy tam nie byliśmy ;)

W Helu jest kilka typowych atrakcji turystycznych (jak chociażby latarnia morska, fokarium czy Muzeum Obrony Wybrzeża), a my szczególnie polecamy spacer nową (z 2013 r) promenadą na samiutki koniec półwyspu. Nawierzchnia idealna dla wózków – deski, lekkie drgania sprawiają, że dziecko od razu się uspakaja ;)

Podsumowując

To tylko, a może aż 10 punktów, które mamy nadzieję zainspirują Was do poznawania naszej Polski. Co jeszcze byście dodali do naszej weekendowej listy? Dajcie znać w komentarzach!

Zobacz galerię zdjęć z Trójmiasta i okolic >>>

Szukasz innych inspiracji na podróże po Polsce? Polecamy również nasze inne wpisy:

Paweł Florczak

…preferuje spokojne, leniwe wakacje, ale nie przepuści okazji, aby zobaczyć coś ciekawego i dzielnie dotrzymuje kroku Kamili. Wbrew pozorom uwielbia również aktywny wypoczynek :) Jest odpowiedzialny za organizacyjną i praktyczną część wyjazdu, tj. dba o to, abyśmy bezpiecznie i szybko dojechali do... Więcej o nas >>

Disqus Comments Loading...
Udostępnij
Opublikowane przez

Najnowsze wpisy

Central Park w Nowym Jorku – co zobaczyć?

W Nowym Jorku, w samym sercu tętniącego życiem Manhattanu, znajduje się zielona oaza - Central… Czytaj więcej

20 marca 2024

Wielki Kanion Kolorado: Przewodnik po jednym z największych cudów natury

Wielki Kanion Kolorado to jedno z najbardziej spektakularnych dzieł natury na świecie. Jego majestatyczne piękno… Czytaj więcej

12 marca 2024

Co warto zobaczyć w Graz w Austrii – miasto nie tylko na jeden dzień

Drugie największe miasto w Austrii i stolica Styrii jest znane Polakom głównie jako... miasto po… Czytaj więcej

27 lutego 2024

Gdzie na narty (i nie tylko) z dziećmi w Austrii? Styria i region Schladming-Dachstein

Jaki region w Austrii wybrać na rodzinną podróż zimą? My mieliśmy okazję spędzić kilka dni… Czytaj więcej

14 lutego 2024

Ready for… 2024 – tak, nadal robimy podsumowania :)

Tak, teraz mijający rok wspomina się szybkimi rolkami na Instagramie lub TikToku, ale my nadal… Czytaj więcej

28 grudnia 2023

Majówka 2024 z dziećmi? Nasze propozycje!

Szukasz pomysłu na Majówkę 2024 zadając sobie ciągle pytanie gdzie wyjechać na długi weekend z… Czytaj więcej

27 grudnia 2023