W Japonii spędziliśmy 9 dni. Co udało nam się zobaczyć? Co dokładnie robiliśmy? Jak wygląda podróżowanie superszybkim pociągiem Shinkansen? Czas na podsumowanie!
Niestety wszystko co dobre szybko się kończy, a ten wyjazd skończył się zdecydowanie za szybko. W Japonii spędziliśmy 9 bardzo aktywnych dni – od rana do wieczora w ruchu, w biegu, w podróży. Tempo było wysokie ale zależało nam, aby maksymalnie skorzystać z wyjazdu, bo nie wiadomo kiedy będzie kolejna okazja.
Czas więc na krótkie, praktyczne podsumowanie, co warto zobaczyć będąc w Japonii a przy okazji podrzucamy kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Wam w organizacji podobnego wyjazdu na własną rękę – także korzystajcie :)
Japonia wywarła na nas ogromne wrażenie. Można rzec, że jest to zupełnie inni świat, inna kultura, inni ludzie. Świat uporządkowany, ułożony, nakazujący zachowanie spokoju i umiaru. W wielu sytuacjach byliśmy zaskoczeni zwyczajami i kulturą, ale próbowaliśmy się w tym odnaleźć jak najlepiej, aby pokazać szacunek do czegoś co jest dla nas tak odmienne.
To było niesamowite doświadczenie spędzić czas w takim kraju jak Japonia i zobaczyć jak funkcjonuje społeczeństwo i jak rozwinięty technologicznie jest ten kraj. Szybkie koleje, idealna organizacja i porządek, wszelkie udogodnienia sprawiają, że jest to miejsce w którym chce się żyć.
Co warto zobaczyć w Japonii?
Miejsc wartych zobaczenia w Japonii jest mnóstwo i potrzeba by wielu miesięcy aby wszystkie odwiedzić. My w ciągu 9 dni zobaczyliśmy jakiś ułamek, ale dzielimy się z Wami listą tych, które możemy polecić:
- Tokio jest zbyt ogromne, aby zobaczyć je całe w 1-2 dni. Polecamy przede wszystkim Targ Rybny, świątynię Sensoji w Asakusa, dzielnicę Akihabara, skrzyżowanie Shibuya i jej okolice oraz inne atrakcje z pierwszego dnia naszej wizyty w Tokio. Ale Tokio to także Love hotele, imponujący chram Meiji, dzielnica Harajuku, Tokyo Tower czy wreszcie cała wyspa Odaiba, miejsca o których pisaliśmy w tym wpisie.
- Z Tokio najbliżej mamy do Nikko, gdzie znajduje się chram Tōshō-gū. Idealne miejsce na jednodniową wycieczkę.
- Z Tokio niedaleko jest również do takich miast jak Kamakura i Yokohama, z Wielkim Buddą oraz słynnym China Town.
- Kioto, dawna stolica Japonii, to obowiązkowy punkt podczas odkrywania tego kraju. Niezliczone pałace, świątynie, chramy – tutaj wszystkiego jest pod dostatkiem.
- Bardzo polecamy wizytę na wyspie Miyajima, gdzie znajduje się chramu Itsukushima ze słynną bramą torii oraz pobyt w Memorial Park w Hiroszimie. Jest to całkiem niezła lekcja historii…
- Nara to z kolei pierwsza stolica Japonii oraz świątynia Todaiji, jedna z najbardziej znanych w całej Japonii.
- Warta uwagi jest również Osaka. Trzecie co do wielkości miasto w Japonii.
- Jeśli Japonia, to koniecznie przejażdżka Shinkansenem. Tak, jest to atrakcja sama w sobie, bo w Polsce cieżko o podobne przeżycia.
Kilka praktycznych wskazówek
Na co warto zwrócić uwagę przed wylotem, jeśli planujecie w najbliższym czasie wycieczkę do Japonii:
- Pamiętajcie o zakupie JR Pass’a. Kwestia wyliczenia czy się opłaca, jednak jeśli chcecie przemieszczać się miedzy większymi miastami, to warto rozważyć zakup biletu tylko dla przyjezdnych.
- Do Japonii nie jest potrzebna żadna wiza (dla pobytów do 90 dni). Potrzebny jest oczywiście paszport.
- W Japonii obowiązuje ruch lewostronny, podobnie jak np. w Anglii.
- Gniazdka elektryczne (kontakty) w Japonii są inne niż w Polsce i Europie. Potrzebne są przejściówki podobne do tych w USA. Można znaleźć je na Allegro lub w sklepach typu Saturn/MediaMarkt.
- Toalety w Japonii są różne… Od normalnych europejskich, przez odjechane washlety, po ubikacje w stylu typowo azjatyckim. Z każdych da się jednak skorzystać, więc nie bójcie się elektroniki w toalecie ;)
- Pomimo, że Japonia jest krajem wysoko rozwiniętym, nadal głównym środkiem płatniczym jest gotówka. Dlatego przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w odpowiednią ilość gotówki. Wypłaty z bankomatów lub płatności kartą traktujmy tylko jako awaryjne. Tym bardziej, że (podobno) większość Polskich banków nie akceptuje płatności w Japonii.
- Warto zaopatrzyć się w solidny przewodnik.
- Warto również przed wyjazdem zakupić ubezpieczenie. W Japonii nie jesteśmy objęci żadnym ubezpieczeniem, a koszty leczenia do najtańszych nie należą.
Nie zapomnijcie też o naszych poradach o:
- przemieszaniu się m.in. metrem w Tokio,
- podróżowaniu po Japonii, najlepiej z JR Pass’em,
- kuchni japońskiej i tym co na Was czeka w japońskich “spożywczych” :)
- TOP 17 miejsc i atrakcji w Japonii!
Jeżeli macie jeszcze jakieś pytania, śmiało pytajcie w komentarzach. Postaramy się odpowiedzieć na nie wszystkie! :)