Intensywnie niebieskie chaty z białymi wzorami, dachy kryte strzechą, łowickie wycinanki, zagrody dla zwierząt, łąki kwietne, przydomowe ogródki – taki sielski obrazek można zobaczyć w Maurzycach, we wsi pod Łowiczem, gdzie znajduje się najbardziej znany skansen w województwie łódzkim.
Pomiędzy Łodzią a Warszawą, na północ od Łowicza znajduje się mała wieś Maurzyce. Słynie ona ze znajdującego się tutaj skansenu – Łowickiego Parku Etnograficznego, który jest częścią Muzeum w Łowiczu, a najczęściej mówi się o nim po prostu Skansen w Maurzycach. Miejsce to jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w regionie i aż dziw bierze, że dopiero teraz zebraliśmy materiał i przygotowaliśmy dla Was ten wpis.
Co jest wyjątkowego w tym skansenie? Ukazuje on łowicką wieś, przy czym nie tylko zabudowania, ale również kulturę i sztukę, bo we wnętrzach poszczególnych chat zobaczymy powszechnie znane łowickie wycinanki, a przy odrobinie szczęścia będziecie mogli wziąć udział w specjalnych warsztatach lub kupić lokalne rękodzieła. Pomimo popularności obiektu panuje tutaj spokojna i sielska atmosfera: powierzchnia muzeum jest dość duża, więc odwiedzający szybko rozchodzą się w różnych kierunkach, a nam pozostaje cieszyć się wiejskim klimatem.
Skansen powstał w latach 80. XX wieku, kiedy to zgromadzono tutaj obiekty z pobliskich wsi, a część zrekonstruowano. Większość obiektów pochodzi z XIX i XX wieku, o czym możemy dowiedzieć się czytając poszczególne tabliczki informacyjne, zawieszone na budynkach.
Polecamy również nasz film “Skansen w Maurzycach” na naszym kanale YouTube:
W tym tekście przeczytasz o:
Zwiedzanie Skansenu w Maurzycach
Na zwiedzanie Skansenu w Maurzycach warto przeznaczyć minimum 2 godziny. Jest to optymalny czas, aby przejść wytyczonymi ścieżkami oraz zajrzeć do poszczególnych obiektów, a tych jest tutaj około 40. Na próżno jednak szukać jednego kierunku zwiedzania – każdy samodzielnie porusza się pomiędzy obiektami, oglądając je w dowolnej kolejności.
Podczas spokojnego spaceru można oglądać wiejskie chałupy, drewniany kościół z dzwonnicą i plebanią, wiatrak, kuźnię, obory, stodoły, kapliczki itp. Znajdziemy tutaj wszystko to, co powinno znaleźć się w szanowanym skansenie ;) Do wielu budynków można wchodzić, zajrzeć do środka, ale część pomieszczeń nie jest udostępnionych dla zwiedzających, więc pozostaje oglądanie wnętrz przez okna lub zakratowane wejścia.
W łowickim skansenie nie brakuje oczywiście… łowickich wycinanek! Te można oglądać jako ozdoby niektórych izb lub jako efekt prac ludowych artystek. W jednej z chat można zakupić takie małe dzieła bezpośrednio od Pani, która je robi lub wziąć udział w organizowanych tutaj warsztatach (można trafić również na warsztaty z hafciarstwa czy garncarstwa).
Co szczególnie cenimy sobie w takich skansenach to odwzorowanie układu całej wsi, co również i tutaj możemy obserwować (podobnie jak na przykład w Skansenie Wsi Radomskiej). W Maurzycach odwzorowane są dwa układy: stara i nowa wieś.
Kiedy najlepiej przyjechać do Maurzyc? Każda pora roku oprócz zimy będzie dobra. Zimą (od listopada do końca marca) nie ma co przyjeżdżać bo obiekt najzwyczajniej w świecie jest zamknięty ;)
Osobiście najbardziej lubimy takie miejsca wczesnym latem.
Skansen z dziećmi
W Maurzycach byliśmy z dziećmi i poruszaliśmy się przyczepką rowerową (bez rowerów!). Bez problemu wszędzie przejechaliśmy, jednak nie próbowaliśmy nią nawet wjeżdżać do chat (jest wąsko, są wysokie progi). Służyła nam jedynie do przewożenia dzieci pomiędzy poszczególnymi częściami skansenu, bo przy obiektach maluchy radośnie wyskakiwały z przyczepki i samodzielnie wchodziły na podwórka i do chat.
Na miejscu nie ma dedykowanych atrakcji czy strefy dla dzieci (brakuje nawet placu zabaw), ale w takich miejscach okazuje się, że dzieci ich wcale nie potrzebują. Są urządzenia rolnicze, ciekawie zaaranżowane izby, piękne łąki kwietne… ale największa radość była przy starych wozach strażackich ;)
Jeśli chodzi o zaplecze przyjazne rodzinom z dziećmi, to takiego tu nie ma. Toaleta to zwykły Toi toi, o przewijakach czy miejscu dla opiekuna z dzieckiem można zapomnieć.
Co zobaczyć w okolicy?
W okolicy znajduje się kilka bardzo interesujących miejsc do zobaczenia, które z łatwością można połączyć ze skansenem w Maurzycach tak, aby zobaczyć je jednego dnia lub na spokojnie w weekend.
--- autopromocja ---
Mapa Łodzi z ponad 120 punktami!
Polecamy naszą mapę!
Szukasz mapy z atrakcjami Łodzi? Tutaj znajdziesz ponad 120 punktów na jednej mapie, od atrakcji, ciekawych miejsc, po noclegi i restauracje. Odkrywaj z nami Łódź!
--- autopromocja ---
>>> Polecamy również naszą książkę “Łódzkie dla każdego”! W książce znajdziesz 268 stron pełnych inspiracji, opisów, proponowanych tras zwiedzania, naszych ocen oraz praktycznych informacji. Wyruszaj w drogę i zwiedzaj z nami centralną Polskę!
Jeśli interesują Was zamki i pałace to mamy 3 propozycje:
- Pałac w Nieborowie – jeden z najpiękniejszych pałaców w województwie. Polecamy zarówno pod kątem spaceru po ogrodzie jak i zwiedzania wnętrz.
- Pałac Walewskich – pałac, stadnina koni i okalający park. Obecnie hotel, ale można zwiedzać po wcześniejszym umówieniu
- Zamek w Sobocie – park i zamek, chociaż zamek jest zapuszczony i nieudostępniony zwiedzającym.
Jeśli wolicie parki i naturę to koniecznie zajrzyjcie do:
- Park w Arkadii – piękny, romantyczny ogród z akweduktem, rzeźbami i zabudowaniami.
Dodatkowo, na szczególną uwagę zasługuje muzeum:
- Muzeum Ludowe Brzozowskich w Sromowie, gdzie można podziwiać makiety pełne drewnianych rzeźb oraz inne, ręcznie robione arcydzieła.
Godziny otwarcia Skansenu w Maurzycach
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, skansen nie jest otwarty przez cały rok. Bramy zamykane są z końcem października a otwierane 1. kwietnia.
Od 1. maja do końca września obiekt otwarty jest od 10.00 do 18.00 a w pozostałe miesiące do 17.00. Co ważne, można wejść później (do godz. 19.00) ale wtedy pozamykane są budynki i obowiązuje tzw. bilet spacerowy.
Ile kosztuje bilet?
Wejście na teren obiektu jest płatne, bilety do kupienia są jedynie w kasie i niestety na chwilę obecną nie można kupić biletów online :(
Ceny na obecny sezon prezentują się następująco:
- Bilet normalny – 15 zł
- Bilet ulgowy – 10 zł
- Dzieci do lat 3 wchodzą za darmo
- Bilet spacerowy – 5 zł
Dojazd do Skansenu w Maurzycach
Skansen w Maurzycach znajduje się pomiędzy Łodzią i Warszawą, na wysokości Skierniewic i Łowicza, około 10 kilometrów od Łowicza w kierunku Kutna (należy jechać drogą krajową nr 92). Na miejscu jest bezpłatny parking samochodowy tuż przy wejściu do muzeum.
Do Maurzyc można dojechać pociągiem ŁKA (stacja: Niedźwiada Łowicka), dojście do Skansenu zajmie około 40 minut.
Adres:
Skansen w Maurzycach
Maurzyce
99-440 Zduny
Gdzie zjeść w okolicy?
W okolicy nie ma żadnych restauracji czy barów, na posiłek można podjechać do Łowicza.
Wśród najciekawszych propozycji należy wymienić:
- Restauracja Powroty, Stary Rynek 24, 99-400 Łowicz
- Restauracja i Kawiarnia na Poddaszu, Zduńska 42/10, 99-400 Łowicz
- Pizzeria Puntuale, Nowy Rynek 24, 99-400 Łowicz
- Restauracja Polonia, Stary Rynek 4, 99-400 Łowicz
Gdzie nocować w okolicy?
We wsi Maurzyce nie ma miejsc noclegowych. W okolicy najbliżej można przenocować w Łowiczu, poniżej dwie propozycje:
- Hotel Eco
Adres: ul. Podrzeczna 22, 99-400 Łowicz
Ceny: od 220 zł za pokój dwuosobowy (śniadanie wliczone w cenę)
Link: http://r4b.link/hotel-eco - Apartamenty Łowicz
Adres: 7 Browarna, 99-400 Łowicz
Ceny: od 160 zł za pokój dwuosobowy
Link: http://r4b.link/apartamenty-lowicz
Nasza opinia o Skansenie w Maurzycach
Skansen w Maurzycach to niewątpliwie wyjątkowe miejsce na mapie województwa łódzkiego i wart odwiedzenia. Można tutaj zobaczyć zabytkowe obiekty z ziem łowickiej i skierniewickiej, poczuć jak wyglądało życie na wsi, a nawet spróbować swoich sił podczas warsztatów z rękodzieła.
Brakuje jedynie zaplecza gastronomicznego i trochę lepszego zaplecza dla rodzin z dziećmi. Za wzór może posłużyć np. Muzeum Wsi Radomskiej ;-)