Przed Wami propozycja na dzień pełen atrakcji dla całej rodziny. Zapraszamy do Krasiejowa, gdzie po jednej stronie ulicy można poznać historię planety i stanąć oko w oko z dinozaurami w JuraParku, a po drugiej poznać historię ewolucji człowieka. Olbrzymia dawka wiedzy dla wszystkich, a przy tym sporo zabawy.
Przy okazji naszego pobytu w Zatoce Bajka postanowiliśmy odwiedzić JuraPark w Krasiejowie. Krasiejów to wieś w gminie Ozimek, około 25 kilometrów od Opola. Co sprawiło, że właśnie tutaj, 10 lat temu powstał jeden z najbardziej popularnych dinoparków w Polsce?
Otóż jest to miejsce, gdzie znaleziono szczątki prehistorycznych płazów i gadów liczące sobie ponad 230 milionów lat! Oczywiście wspomnieć trzeba o najsłynniejszych, czyli tych należących do Silesaurusa opolensisa, znalezionych na terenach Krasiejowa, który według niektórych uznawany jest za najstarszego znanego dinozaura na świecie (niektórzy kwalifikują go bardziej jako przodka dinozaurów, a jeszcze inni twierdzą, że stanowisko gdzie znaleziono szczątki jest młodsze). Fakt faktem, że w Krasiejowie dokonano wielu interesujących odkryć, a stanowisko archeologiczne funkcjonuje do dzisiaj.
W JuraPark możemy podziwiać modele w skali 1:1 dinozaurów, poznawać historię wszechświata, ale również pobawić się (lub odpocząć) na licznych placach zabaw i atrakcjach dla najmłodszych.
--- autopromocja ---
Szukasz atrakcji dla dzieci w Polsce?
Polecamy naszą książkę!
Szukasz pomysłu na weekendowy wypad z rodziną w Polsce? Już teraz możesz zakupić naszą książką, z dokładnie 104 atrakcjami dla dzieci w Polsce, czyli 104 pomysłami, które pomogą zaplanować weekend lub tygodniowy wyjazd w Polsce, dla całej rodziny.
Książka wydana jest w miękkiej okładce, zawiera aż 360 strony pełne inspiracji, opisów, naszych ocen oraz praktycznych informacji. Jest to idealna propozycja z bazą pomysłów na każdy dzień w roku!
104 atrakcje dla dzieci. Polska z pomysłem >>>
--- autopromocja ---
Dla trochę starszych polecamy również udać się do znajdującego się po drugiej stronie ulicy Parku Ewolucji, który jest świetnym uzupełnieniem wizyty w JuraParku. O tym dlaczego polecamy go starszakom i dorosłym, piszemy poniżej.
W tym tekście przeczytasz o:
Zwiedzanie JuraPark Krasiejów
JuraPark Krasiejów to rozległy teren, podzielony na strefy tematyczne oraz uzupełniony o nietypowe atrakcje jak np. plaża, kino 3d, place zabaw.
Mamy więc tutaj największą część, czyli ścieżkę wśród dinozaurów. Jednak aby się do niej dostać najlepiej udać się na przejażdżkę pociągiem, wzbogaconą o kino 3D! Przechodząc przez bramki przy wejściu do parku, należy udać się od razu na lewo, skąd odjeżdża pociąg przez Multimedialny Tunel Czasu. Przejazd nie trwa długo, ale jest bardzo edukacyjny. Podróżujący otrzymują specjalne okulary i mogą oglądać na długim ekranie historię wszechświata (niestety efekt 3D nie był powalający, sama historia jednak jak najbardziej!).
Po zakończeniu przejazdu rozpoczyna się ścieżka prowadząca przez poszczególne epoki, uwzględniająca również wiele ciekawostek i informacji o odkrywaniu szczątków w ziemi. Już na tym etapie wypatrujcie w trawie różnych dinozaurów.
Pierwsza część, trasa aż do Pawilonu Paleontologicznego (gdzie jest przeszklona podłoga i można zobaczyć prawdziwe stanowisko archeologiczne) jest bardzo przyjemna – jest dach, więc można iść w cieniu, są też ławeczki przy których można odpocząć. Po przejściu przez wspomniany budynek wchodzi się na kładki, gdzie trzeba spory kawałek przejść bez schronienia, więc koniecznie zabierzcie ze sobą nakrycia głowy (ewentualnie parasolki ;) ).
To właśnie w tej części znajdują się najbardziej imponujące modele, wszystkie odtworzone w naturalnej wielkości. Większość jest odgrodzona i nie można się do nich zbliżać, ale niektóre można nawet pogłaskać. W sumie, jest ich prawie 200 co jest dość imponującą liczbą jak na dinopark. Do tego na plus tablice informacyjne, które przekazują wyczerpującą wiedzę na temat każdego dinozaura.
Ostatnim etapem są Kino Emocji i Oceanarium. W tym drugim, wchodzi się do podwodnego świata i obserwuje wymarłe zwierzęta wodne w technologii 3D.
Oczywiście to nie koniec wizyty w JuraParku. Jak już wspomnieliśmy na początku wpisu, poza częściami stricte edukacyjnymi, znajdują się tutaj część typowo rozrywkowe.
I tak, jest tutaj plaża z małym parkiem rozrywki, jest duży plac zabaw na piasku, z wydzielonymi przyrządami dla dzieci w różnym wieku. Najwięcej jest dla dzieci 3+, ale jest również kilka dla dzieci od 8 roku życia. Plac zabaw jest świetny, są bardzo wysokie zjeżdżalnie, pająki, kręciołki, tyrolka itp.
Polecamy jednak odkryć inny, bardziej schowany plac zabaw. Aby do niego przejść należy wejść do drewnianego labiryntu na lewo od placu zabaw. Po zjechaniu wysoką zjeżdżalnią lub zejściu po schodach dociera się do małego placu utrzymanego w dinozaurowej tematyce. Jest tutaj bardzo cicho i spokojnie, bo mało kto tutaj dociera.
Wracając jednak na górę, na pewno wiele dzieci z ochotą poleci do kolejnego placu zabaw, gdzie czekają trampoliny, dmuchańce, przejażdżka kolejką oraz zadaszony małpi gaj.
Park Nauki i Ewolucji Człowieka
Po drugiej stronie ulicy, a dokładniej po drugiej stronie parkingu, znajduje się dość niepozorny budynek, który na pierwszy rzut oka może nie wydawać się interesujący. Nijaka bryła z dziwnymi wzorami na ścianach, które są przykryte warstwą kurzu sprawia, że może być pominięty czy niezauważony.
Wewnątrz jednak okazuje się, że jest to miejsce bardzo nowoczesne, naszpikowane technologiami i ciekawymi efektami.
Zanim jednak o samym miejscu, to na początku musimy podkreślić, że miejsce to jest rekomendowane dla dzieci od 4 roku życia. Mniejsze mogą wejść, ale na odpowiedzialność rodziców. Co jest takiego wewnątrz, że mniejsze dzieci mogą się czuć przytłoczone? Wewnątrz jest dość ciemno, nosi się audioprzewodniki i okulary, jest dużo świateł, no i same ekspozycje mogą być nieodpowiednie dla małych dzieci – np. czaszki czy drastyczne sceny. W naszym przypadku 1,5 roczniak był zainteresowany różnymi światłami i ekspozycjami, nie było żadnego problemu, ale 4-latka nie chciała za bardzo podróżować symulatorem (mimo, że takie atrakcje z reguły uwielbia).
No właśnie, na wejściu do Parku Ewolucji otrzymuje się audioprzewodnika, specjalne okulary i czeka w poczekalni na prom, który przeniesie nas w czasie. Jest to takie kino z ruszanymi fotelami, chociaż mając porównanie do wielu takich innych miejsc, jest dość.. średnie. Nie ma efektu wow i czekaliśmy raczej tylko do końca tej podróży.
Po przeniesieniu w czasie czeka nas spacer po wystawie – podchodzi się do poszczególnych gablot ukazujących życie naszych przodków. I to jest najciekawsza część. Audioprzewodnik uruchamia się automatycznie, kiedy znajdziemy się w wyznaczonej strefie. Każda scenka jest szczegółowo opisywana, ukazująca wiele ciekawostek, a nie tylko suchych danych.
Po przejściu gablot czeka nas kolejna podróż promem, a następnie wchodzi się do pomieszczeń z czaszkami, szczątkami ludzkimi i innymi archeologicznymi znaleziskami.
W Parku Ewolucji czuliśmy się trochę jak w Hydropolis we Wrocławiu – mimo, że tematyka inna to wewnątrz podobny klimat.
I trzeba przyznać, że miejsce to jest świetną kopalnią wiedzy przekazaną w bardzo interesujący sposób. Jednak nawet te 4 lata to trochę za mało, aby w pełni skorzystać z tego miejsca, całość bardziej zainteresuje 6 czy 7-latków. Mamy nadzieję wrócić za kilka lat :)
Informacje praktyczne
W pomieszczeniach zamkniętych JuraParku (np. Oceanarium), oraz w całym Parku Ewolucji jest obowiązek noszenia maseczek. Byliśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni, że jest to bardzo egzekwowane przez pracowników, a nawet wielu odwiedzających zakłada maseczki jak jest po prostu więcej ludzi na otwartej przestrzeni.
JuraPark jest w pełni dostosowany dla wózków. Po drodze nie ma żadnych schodów ani progów.
Przy wejściu do JuraParku znajduje się sklepik z pamiątkami i punkty gastronomiczne, gdzie można przekąsić lody czy gofry jak i zjeść coś ciepłego.
W Parku Ewolucji jest sklepik na końcu wystaw, gdzie można kupić pamiątki, przekąski i napoje.
Ceny w JuraPark i Parku Ewolucji
Trzeba przyznać że wejście zarówno do JuraParku jak i Parku Ewolucji to droga impreza, szczególnie jeśli podróżujemy całą rodziną. Bilet obejmuje całodzienne wejście do parku i wszystkie atrakcje wewnątrz.
Jeśli interesuje Was jedynie JuraPark to ceny są następujące:
- osoba dorosła – 55 zł
- dziecko/uczeń – 45 zł
- dzieci do lat 3 – 0 zł
- rodzinny (dla przykładu 2+2) – 170 zł
Bilety do Parku Ewolucji wyglądają tak:
- osoba dorosła – 36 zł
- dziecko/uczeń – 30 zł
- dzieci do lat 3 – 0 zł
- rodzinny (dla przykładu 2+2) – 119 zł
Jeśli chcecie wejść do obu obiektów to polecamy zakup biletów, tzw. kompleksowych:
- osoba dorosła – 70 zł
- dziecko/uczeń – 58 zł
- dzieci do lat 3 – 0 zł
- rodzinny (dla przykładu 2+2) – 220 zł
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą online, bo często są promocje i tak na przykład obecnie tańsze są bilety na wrzesień: bilet rodzinny, kompleksowy 2+1 kosztuje 123 zł. My, w tygodniu za bilet dla naszej czwórki zapłaciliśmy 156 zł, kupując bilet właśnie online tuż przed wejściem (trzeba jedynie chwilę zaczekać na wygenerowanie biletu).
--- autopromocja ---
Szukasz atrakcji dla dzieci w Polsce?
Polecamy naszą książkę!
Szukasz pomysłu na weekendowy wypad z rodziną w Polsce? Już teraz możesz zakupić naszą książką, z dokładnie 104 atrakcjami dla dzieci w Polsce, czyli 104 pomysłami, które pomogą zaplanować weekend lub tygodniowy wyjazd w Polsce, dla całej rodziny.
Książka wydana jest w miękkiej okładce, zawiera aż 360 strony pełne inspiracji, opisów, naszych ocen oraz praktycznych informacji. Jest to idealna propozycja z bazą pomysłów na każdy dzień w roku!
104 atrakcje dla dzieci. Polska z pomysłem >>>
--- autopromocja ---
Nasza opinia o JuraParku i Parku Ewolucji
Całodzienna wyprawa do atrakcji w Krasiejowie trochę kosztuje, ale mamy za to tutaj cały dzień pełen atrakcji. Zarówno część edukacyjna jak i rozrywkowa jest bardzo rozwinięta i na naprawdę wysokim poziomie.
Dzieciom zdecydowanie bardziej spodobał się JuraPark – do tego stopnia, że nie chciały stamtąd wychodzić ;) Rodzicom zdecydowanie bardziej interesujący wydał się Park Ewolucji, gdzie mieliśmy okazję podejrzeć przez okna jak żyli nasi przodkowie.
Jest to miejsce do którego chętnie wrócimy, za kilka lat, kiedy dzieci trochę podrosną, bo jest to świetne miejsce kiedy chcemy zapoznać ich z historią homo sapiens sapiens ;)
—
Szukasz innych inspiracji na podróże po Polsce? Polecamy również nasze inne wpisy:
- Atrakcje dla dzieci na Mazowszu – 4 pomysły na rodzinny weekend
- Nasze porady gdzie wyjechać na wakacje w Polsce?
- Mazury – co robić na Mazurach aktywnie i z dziećmi?
- Pomysły na jednodniowe wyjazdy w centralnej Polsce – okolice Łodzi
- Wrocław – 3 propozycje na rodzinny weekend
- Farma Iluzji – Park Rozrywki na Mazowszu
- Ocean Park we Władysławowie
- Sady Klemensa – odpoczynek i zabawa w jabłkowych sadach
- Trójmiasto i okolice – 10 miejsc do zobaczenia w jeden weekend
- Dolny Śląsk – nie tylko zamki i pałace
- Kanał Elbląski
- Zatoka Bajka – pobyt jak w bajce czy do bajki daleko?