Bajka Pana Kleksa to wyjątkowe miejsce na mapie atrakcji dla dzieci w Katowicach. Jest tu przestrzeń na zabawę, edukację, odkrywanie świata i rozwiązywanie zagadek. Chodźcie, przekonajcie się, zapraszamy do świata Pana Kleksa!
O Bajce Pana Kleksa pierwszy raz przeczytaliśmy w trakcie pandemii. Nic dziwnego, że wcześniej nie wpadliśmy na ten trop. Miejsce jest stosunkowo nowe na mapie Katowic: otworzyło się w grudniu 2019 roku, więc w dość niefortunnym czasie… Niemniej jednak udało nam się tutaj dotrzeć w pewien zimowy weekend, wstrzeliwując się rzutem na taśmę w czas kiedy tego typu atrakcje mogły być akurat otwarte.
Ten wstęp jest dość istotny, bo obostrzenia mają wpływ na dostępność takich miejsc i różne ograniczenia z tym związane. W czasach pandemii Bajkę Pana Kleksa zwiedza się jedynie z przewodnikiem, co według nas jest dużym plusem i pozytywnie wpłynęło na całościowy odbiór, mimo, że początkowo obawialiśmy się czy dwulatek da radę iść z grupą.
--- autopromocja ---
Szukasz atrakcji dla dzieci w Polsce?
Polecamy naszą książkę!
Szukasz pomysłu na weekendowy wypad z rodziną w Polsce? Już teraz możesz zakupić naszą książką, z dokładnie 104 atrakcjami dla dzieci w Polsce, czyli 104 pomysłami, które pomogą zaplanować weekend lub tygodniowy wyjazd w Polsce, dla całej rodziny.
Książka wydana jest w miękkiej okładce, zawiera aż 360 strony pełne inspiracji, opisów, naszych ocen oraz praktycznych informacji. Jest to idealna propozycja z bazą pomysłów na każdy dzień w roku!
104 atrakcje dla dzieci. Polska z pomysłem >>>
--- autopromocja ---
W tym tekście przeczytasz o:
Czym jest Bajka Pana Kleksa?
Jak możemy dowiedzieć się na oficjalnej stronie internetowej, Bajka Pana Kleksa to przygoda bazująca na słynnej trylogii Jana Brzechwy i pierwsze w Polsce miejsce łączące Kulturę, Naukę i Zabawę. Nam ciężko opisać jednym zdaniem czym jest to miejsce. Z jednej strony jest to centrum nauki i zabawy, gdzie dzieci mają do wykonania różne zadania i muszą znaleźć zaginione przedmioty, a z drugiej jest to pełna kolorów sala zabaw i doświadczeń.
I to właśnie dzięki przewodnikom, którzy prowadzą grupę, dzieci skupiają się na tym pierwszym aspekcie, a nie tylko na zjeżdżalniach, układankach i grach. Przewodnicy podążają przez wszystkie stanowiska, snują opowieści i angażują nawet najmłodszych uczestników.
Zwiedzanie Bajki Pana Kleksa
Przygoda w Bajce Pana Kleksa zaczyna się w świetnie zaaranżowanym holu, nazwanym Ostatnim Rezerwatem Przyrody. To tutaj dzieci czekają aż zbierze się cała grupa, a przy tym mogą huśtać się na wiszących fotelach i wypatrywać różnych zwierząt przez lornetki. Przewodnikami są postaci z Bajki Pana Kleksa, np. Adaś Niezgódka lub Ambroży Kleks. To oni będą nam towarzyszyć w podróży przez tajemnicze krainy.
A do odkrycia jest w sumie 8 krain (pierwsza to wspomniany już Ostatni Rezerwat Przyrody). Zaczynamy od Krainy Szpaka Mateusza, gdzie czeka na małych odkrywców tajemnicza ściana z szufladami i guzikami, układanka z klocków, magiczne drzwi oraz możliwość zwizualizowania swoich marzeń.
Piętro wyżej, dzieci wchodzą do Psiego Raju, gdzie są zabawki i gry planszowe, ale przede wszystkim tor przeszkód i kręta zjeżdżalnia. Dalej wkraczamy do Królestwa Bajdocji, ze statkiem, łowieniem ryb, wiązaniem węzłów, poznawaniem map. Ze statku już tylko krok dzieli małych odkrywców od Abecji – wodnej krainy, ze zjeżdżalnią, morskimi stworzeniami oraz latarkami, które pomogą znaleźć mapę.
Dalej jest Planeta Fantazji, czyli trochę kosmosu na Ziemi. Największą atrakcją są tutaj windy, które samemu trzeba podciągać. Oczywiście nie brakuje również aspektu edukacyjnego, więc możemy poznać planety układu słonecznego lub poćwiczyć swój refleks. Na koniec wkraczamy na Złomowisko Robotów, które nauczą nas co nieco o ekologii.
Tak, to koniec zwiedzania krain z ciekawymi stanowiskami i zadaniami, ale nie koniec zabawy i nauki. Jeśli kupiliście bilet z warsztatami, to na koniec czeka Was jeszcze wizyta w ostatniej krainie – Kuchni Pana Kleksa. Jest to pomieszczenie z dużym stołem, wokół którego siadają mali odkrywcy. My trafiliśmy na warsztaty “chemiczne” – ale nie ma strachu! Były na tyle kreatywne i ciekawe, że zainteresowały nawet najmłodszych odwiedzających: nie zabrakło ognia, dymu, kolorowych próbek i przeprowadzenia kilku eksperymentów przez dzieci (oczywiście pod czujnym okiem rodziców).
Dla kogo jest Bajka Pana Kleksa?
Bajka Pana Kleksa to świetne miejsce dla dzieci, które lubią różne zadania, wyzwania, tajemnicze postaci, magiczny świat, ale też lubią poszaleć :)
Aby móc w pełni skorzystać z każdej krainy, każdego eksponatu polecamy iść z przewodnikiem. W jakim wieku dzieci nadają się na taką wyprawę? Oczywiście to kwestia bardzo indywidualna, ale według nas najlepiej, aby dzieci miały co najmniej 4-5 lat. Młodsze również będą miały sporo zabawy, ale bardziej z gier i zabaw niż z samego uczestniczenia w różnych zadaniach.
Ważne jest aby nie traktować Bajki Pana Kleksa jako miejsca, gdzie zostawiamy dzieci pod opieką animatorów. Dzieci muszą być ciągle pod opieką rodziców, a liczne zadanie wymagają właśnie współpracy pomiędzy dzieckiem a rodzicem.
Jak przygotować się do wizyty?
Najważniejsze to kupić bilet! Bilety można nabyć obecnie jedynie online, wybierając konkretną godzinę i warsztaty (opcjonalnie). Niestety na czas zamknięcia tego typu atrakcji możliwy do wyboru jest jedynie voucher do wykorzystania w późniejszym terminie.
Biletów nie trzeba drukować, wystarczy pokazać je pracownikom na ekranie telefonu.
Co ze sobą zabrać? Koniecznie skarpetki na zmianę, najlepiej z antypoślizgami. Po Bajce chodzi się bez butów, w skarpetkach, alternatywnie można zafoliować obuwie. Jeśli zdarzy się Wam zapomnieć skarpetek na zmianę, to całkiem fajne są do kupienia na miejscu.
Na wizytę w Bajce Pana Kleksa trzeba przeznaczyć około 2 godzin. W trakcie podróży po krainach nie można spożywać posiłków, więc warto napełnić brzuchy przed wejściem do Bajki.
Cała część z atrakcjami dla dzieci znajduje się na piętrze, wejście jest dość strome i brakuje windy. Wózki zostawia się przy szatni na parterze.
Cennik Bajki Pana Kleksa
Ile kosztuje wstęp do Bajki Pana Kleksa?
Wstęp dla 3-4 osobowej rodziny to koszt 119 zł lub więcej, w zależności od wieku dzieci. Za wejście z dwójką dzieci, w tym niespełna dwulatkiem należy zapłacić 124 złotych (bilet rodzinny 2+1 i do tego bilet za 5 złotych).
Jeśli Wasza rodzina to 2+2 (oboje dzieci powyżej 2 lat) to bilet rodzinny kosztuje 149 złotych.
Bilet normalny – 45 złotych.
Bilet ulgowy – 39 złotych.
Lokalizacja i dojazd do Bajki Pana Kleksa
Adres:
Bajka Pana Kleksa
ul. Porcelanowa 23
40-246 Katowice
Dojazd:
Bajka Pana Kleksa znajduje się w dawnej Fabryce Porcelany. Jest to zamknięty teren, ale można wjechać samochodem i zaparkować niemalże pod samym wejściem bo Bajki. Parking jest płatny w tygodniu, w weekend – bezpłatny.
ZTM, Autobus nr 904, przystanek Katowice Fabryka Porcelany.
--- autopromocja ---
Szukasz atrakcji dla dzieci w Polsce?
Polecamy naszą książkę!
Szukasz pomysłu na weekendowy wypad z rodziną w Polsce? Już teraz możesz zakupić naszą książką, z dokładnie 104 atrakcjami dla dzieci w Polsce, czyli 104 pomysłami, które pomogą zaplanować weekend lub tygodniowy wyjazd w Polsce, dla całej rodziny.
Książka wydana jest w miękkiej okładce, zawiera aż 360 strony pełne inspiracji, opisów, naszych ocen oraz praktycznych informacji. Jest to idealna propozycja z bazą pomysłów na każdy dzień w roku!
104 atrakcje dla dzieci. Polska z pomysłem >>>
--- autopromocja ---
Nasza opinia o Bajce Pana Kleksa
Bajka Pana Kleksa to świetne miejsce dla rodzin, gdzie niezbędna jest współpraca, aby wykonać poszczególne zadania. Nie brakuje tutaj tajemnic, zabawy, opowiadań, a przy tym edukacji. Zdecydowanie polecamy zwiedzanie z przewodnikiem, który wszystko pokaże, wytłumaczy i wciągnie do świata powieści Jana Brzechwy.
Aby uatrakcyjnić pobyt w Bajce Pana Kleksa zachęcamy do udziału w warsztatach, które odbywają się na koniec – warto sprawdzać na stronie internetowej lub na fanpage’u jakie są planowane warsztaty i zajęcia dla dzieci.
—
Szukasz innych inspiracji na podróże po Polsce? Polecamy również nasze inne wpisy:
- Nasze porady gdzie wyjechać na wakacje w Polsce?
- 4 pomysły na rodzinny weekend na Mazowszu
- JuraPark Krasiejów oraz Park Nauki i Ewolucji Człowieka
- Sandomierz i okolice – pomysł na wyjazd szlakiem jabłkowym
- Dolny Śląsk: Zamek Książ – cudze chwalicie, swego nie znacie
- Zamek w Malborku
- Pałac w Mosznej (nie Zamek w Mosznie) :)
- Kopalnia Soli “Wieliczka”: Solilandia, Trasa Górnicza czy Turystyczna – co wybrać?
- 13 zamków województwa łódzkiego – czy znasz je wszystkie?
- Trójmiasto i okolice – 10 miejsc do zobaczenia w jeden weekend
- Kanał Elbląski
- oraz atrakcje dla dzieci w Polsce